IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nedozvoleno prevzemanje na fotografii
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nedozvoleno prevzemanje na fotografii

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
bokic Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор


Регистриран: 06.Април.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bokic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nedozvoleno prevzemanje na fotografii
    Испратена: 22.Ноември.2006 во 09:11

Pocituvani,

 

Nekolku posetiteli na foto.idividi.com.mk mi se pozalija deka del od fotografiite im bile prevzemani bez odobruvanje od strana na treti lica koi gi upotrebile fotografiite za razubavuvanje na svoite web stranici, spisanija i sl.

 

Me interesira vaseto mislenje okolu slednovo:

 

Na foto.idividi.com.mk ke bide dodadena slednava napomena:

Fotografiite objaveni na foto.idividi.com.mk moze da se prezemaat i koristat za svoi celi, samo dokolku zainteresiranata strana licno go kontaktira avtorot na fotografijata i pobara dozvola od nego za prezemanje na fotografijata.

 

Bidejki golem del od registriranite fotografi na sajtot nemaat svoi kontakt podatoci (javno ne im se objaveni e-mail adresite), ke bide potrebno istite da se objavat. Dopolnitelno, moze da se kreira i info stranica za fotografite kade sto ke bidat navedeni osnovni podatoci za sekoj fotograf, sekako po izbor na fotografot.

 

Ve molam proiznesete se za predlogot, dali se slozuvate da bide sproveden.

 

Pozdrav,

foto.idividi.com.mk

Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 11:25
jas poodamna sakav ova da go kazam ama se koga nesto ke predlozam krivo sum svaten,so soglasuvam so predlogot Wink
zatko
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 13:23
Пред извесно време прошетав по страниците на hi5.com и при разгледување на фотографиите кои би требало да ја претставуваат личноста наидов на доста познати наши фотографии (наши во смисол фотографии од членови на идивиди)

Убаво е тоа да се напише редот со напомената, но дали некој ќе се придржува до напишаното е сосема друга работа. Никој никому не може да му забрани да преземе фотографија од идивиди. Сајтот е од јавен карактер и така е достапен на сите. Дали идивиди ќе стори нешто во тој поглед за заштита на авторските права за фотографиите.

Дали доколку си пронајдам фотографија во некое списание или на друго место би добил некаква одштета или надомест за користењето. Не дека сум (барем во моментов) за продавање на фотографиите, но ако некој ја употребил нормално е дека ќе треба да плати за неа.

Се разбира дека може да се направи и некој вид на накомерцијализација на фотографиите, но фотосајтот не е наменет за таква работа.
Кон врв
spaski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spaski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 02:29
Da se soglasuvam deka treba neshto da se napravi.Samo predupreduvanjeto (Fotografiite objaveni na foto.idividi.com.mk moze da se prezemaat i koristat za svoi celi, samo dokolku zainteresiranata strana licno go kontaktira avtorot na fotografijata i pobara dozvola od nego za prezemanje na fotografijata.) neznam kolku ke raboti . Koj pravel dosega taka ke pravi i odsega. Neznam kako stoi zakonskata procedura i dali nekoj e spremen tie da gi goni ako prodolzat a sigurno ke prodolzat da objavuvaat fotografii od foto.idividi stranata.Treba pocrvrsti merki.Kako zimanje ip adresa ili email pred da se izvadi fotografija ili neshto slichno.Se nadevam deka nekoj ke najde reshenie shto ke pomogne???
http://www.macedonian-kingdom.piczo.com

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2006 во 07:38
Goleminite na fotografii koi se uploadiraat na idividi, ne se dovolni za nekoj da moze od toa da otpecati slika vo casopis (osobeno ne kvalitetna), sepak, upotrebata za neciv web sajt, a bez soglasnost na avtorot e krsenje na avtorski prava.

Mislam deka predlogot na administratorot e sosema vo red, i generalno e edinstveno sto moze kako administrator da go napravi. Samata recenica vi dava za pravo, dokolku smetate za potrebno, ponatamu da gi gonite sudski onie koi bi gi zloupotrebuvale vasite fotografii.

Predlozite na Spaski se vo red, no toa moze da pomogne eventualno vo faza koga treba da se brkaat storiteli.

Iskreno, kako sto kaj nas se brkaat drugite vidovi na kriminal, za ova ic ne bi ni razmisluval ... da ne pravime muabet za moznosta da treba da se porazgovara za legalnosta na kopijata PS koja ste ja upotrebile za obrabotka i sl :)))
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Spirt Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Spirt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2006 во 14:03
Celosno go podrzuvam stavot za zastita na nasite fotografii, a dokolku toa ne e vozmozno, togas administratorot neka sprovede opcija koja nema da dozvoluva simnuvanje fotografii, sum videl bezbroj fotografski sajtovi kade nemozat da se simnat fotografiite, mislam deka ova e  posledna opcija, vo slucaj da nemozat da se zastitat fotografiite na drug nacin.
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2006 во 14:42
Originally posted by Spirt Spirt напиша:

Celosno go podrzuvam stavot za zastita na nasite fotografii, a dokolku toa ne e vozmozno, togas administratorot neka sprovede opcija koja nema da dozvoluva simnuvanje fotografii, sum videl bezbroj fotografski sajtovi kade nemozat da se simnat fotografiite, mislam deka ova e posledna opcija, vo slucaj da nemozat da se zastitat fotografiite na drug nacin.


Ако се направи фотографиите да не може да бидат преземани, тогаш ќе треба да бидат обавувани со некоја пристојна резолуција од 800x600Px. Доколку некој пак сака да ја има таа фотографија кај него во компјутер е уште полесно ... треба само да направи Print Screen и да ја сними во РЅ
Така или вака нема спас
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 18:47
bidejki jas sum prilicno laik koga stanuva zbor za avtorskite prava na forumov pokaniv lugje koi profesionalno se zanimavaat so toa
Se nadevam deka ke moze malku poveke da ne zapoznaat so ovaa problematika

eve go i nivniot blog ako ste zainteresirani za intelektualnata sopstvenost
http://www.cisip.blog.com.mk/
Кон врв
cisip Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cisip Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2006 во 13:38

Decki, mnogu mi e milo shto ste go otvorile ova prasanje i mu blagodaram na Robert shto ne pokani na forumot.Temata e mnogu opsezna, pa vo ovaa prilika jas samo ke se obidam kratko da odgovoram na postavenite dilemi, a poopsirno na ovaa tema jas i moite sorabotnici ke postirame soodveten tekst na nasiot blog (www.cisip.blog.com.mk)

Bobi, spred mak.Zakon za avtorski i srodni prava, fotografijata e avtorsko delo i gi uziva site prava so koi se zastiteni site avtorski dela. Megu ostanatoto, toa znaci i zabrana za upotreba na fotografijata bez posebna dozvola od avtorot. Za zal, megu avtorite postoi rezerva deka zloupotrebata (krazbata) ne moze da se zapre zatoa sto taa se odviva vo "apstraktna" intelektualna oblast, shto za sreka ne e tocno, no sekako deka avtorite ne bi trebalo da trosat vreme na toa, odnosno za toa (treba da) postojat ovlasteni lica i organizacii koi zashtitata ke ja pravat vo nivno ime.
 
Treba da imate predvid deka idividi e samo medium i toj ne moze da gi stiti vasite prava, odnosno, toj moze so uslovite za upotreba samo da predupredi na avtorskite prava i da se zastiti sebe si od zloupotreba na mediumot. Avtorot, odnosno licata ovlasteni od nego, se onie koi se grizat za zastita na pravata na avtorot.
Za pocetok, moja preporaka, e da gi obelodenuvate zloupotrebite, odnosno, da ne bidete apaticni i da mislite deka krazbite na intelektualna sopstvenost ne mozat da se sprecat.
 
Znam deka za nekoi od vas fotografijata e samo hobi, zabava i entuzijasticki trud, no moja preporaka e da go cenite i vrednuvate svojot trud i svoite dela.
 
Za bilo kakvi prasanja na ovaa tema, pokraj na forumot, slobodno pisete i na nasiot mail, zadovolstvo ke ni bide ako pomogneme vo podiganjeto na svesta po ova prasanje.
 
Кон врв
cisip Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cisip Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2006 во 20:10
Здраво само да се надоврзам на Емилија...Мислам дека треба да расчистите прво со следнава тема а тоа е зошто ги објавувате вашите фотографии? Дали ги објавувате заради нивна комерцијална употреба? Или пак ги објавувате чисто заради ваша афирмација?

Доколку е поради првото - јас би ве посоветувала да преземете некои дигитални рестрикции врз употребата на фотографијата - доколку сметате дека вашите фотографии се користат противправно за остварување на профит. Во дигитална средина заштитата на авторското право е проблематична бидејќи на пример вашите фотографии (доколку нема некои т.н. технолошки забрани) можат да се обезличуваат, т.е. да им се прави copy, paste, download итн брзо и без никакви последици по квалитетот на самата фотографија. Со самото објавување на фотографијата и името на нејзиниот автор таа се штити со авторско право, доколку таквата фотографија задоволува одреден степен на оригиналност.  Значи нема потреба, барем од правен аспект, иако е пожелно, да се назначи дека фотографиите се copyrighted, бидејќи тие се заштитени со авторско право од мигот на нивното настанување (барем теоријата така велиSmile. Но, исто така вие треба самите да бидете свесни дека со самото постирање на интернет вашите фотографии стануваат достапни на широк аудиториум - т.е. секому кој има компјутер и интернет пристапSmile, a policing the Internet не е воопшто лесна работа, ниту пак вие би сакале да имате улога на watchdog и да се судите со сите кои не дај Боже би ја злоупотребиле вашата фотографија на било каков начин. Значи, доколку сакате, т.е. имате намера да остварувате профит преку продавање на вашите фотографии, тогаш заштитете ги преку дигитални мерки со ограничување на пристапот, т.е. работите кои можат да се прават со вашата фотографија.

Доколку спаѓате во втората категорија - и сакате преку вашата фотографија да ја афирмирате вашата уметност - тогаш go for it!Smile....само што ќе се судрите со проблем од друг тип - иако нема да морате да се мачите со поставување на дигитални забрани во врска со користењето на вашите фотографии, сепак сите вие би сакале да бидете назначени, т.е. признати како автори на таа фотографија. Колку што сфатив од вашите постови, повеќето од вас ги мачи овој проблем - тогаш останува да се назначите како автор на фотографијата, повторно поставите определен watermark кој би ве обележал како таков и се надевате дека што поголем број на луѓе ќе дознаат за вас и за вашата работаSmile...

Значи едноставен easy to follow answer на вашите маки нема...ниту пак авторското право, особено во дигитална средина ќе ви ги реши сите ваши проблеми...

Поздрав
Мирјана


Изменето од cisip - 19.Декември.2006 во 20:31
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2006 во 21:48
значи вака...
за автор се смета оној чије име е наведено при објавување на делото, додека не се докаже спротивното. Ова значи дека со тоа што објавувам една фотографија на сајтов јас (според законот) се сметам за автор на делото.

Чим веќе сум ја објавил не е воопшто чудно ако некој ја злоупотреби.
Тема на дискусијава мислам дека не треба да биде злоупотребата туку придобивките од објавувањето. Еве зошто.

Многу е тешко правно да докажеш нешто.

Ако некој украде фотографија која јас сум ја објавил на сајтов и јас го тужам, тој ќе треба да докажува дека фотографијата не е моја туку е негова.
Ако, пак некој употреби моја фотографија која не е објавена јавно, тогаш јас ќе треба да докажувам дека фотографијата е моја, што пак е многу потешко.
Значи има битна разлика во стартната позиција во цел тој судски процес.

Како заклучок, сметам дека е многу позитивно што ние ги објавуваме фотографиите на сајтов. Со тоа стануваме и автори на истите и се здобиваме со добра стартна позиција при евентуална нивна злоупотреба.
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2006 во 21:57
Jas mislam mnogu podobro bi bilo da se stava ona kako pecat niz celata fotografija koga ke se prezemi i da pisuva foto idividi, a ako saka nekoj fotografija bez pecat takov neka bara od kaj avtorot .
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2006 во 22:21
Flipsi,
законот те смета за автор со самото тоа што ти ја објавуваш фотографијата. Не ти треба “воден жиг“ за заштита а и нема да ти побогне многу многу.
Единствена сериозна заштита е законот. Се останато е играчка за мали деца.
Наместо до бескрај да кукаме дека правниот систем не функционира треба да размислиме како да му овозможиме полесно да функционира.
Функционирањето на законот ќе го олесниме ако ја објавиме фотографијата јавно.


Изменето од janevskir - 19.Декември.2006 во 22:22
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2006 во 09:19

Мој предлог до администраторот е што побрзо да се смени preview-то на фотографиите на сајтот(и така е ужасно и не доликува на еден сајт за фотографија!). Според мене тоа треба да биде како на photo.net, каде има опција да се види фотографијата поголема без да се превзема. Ако сака некој да си ја има фотографијата во компјутер може да си ја снима со save as (а не да ја превземе) со што снимената фотографијата го губи EXIF-от. Со тоа, EXIF-от како доказ останува единствено кај авторот.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.