IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nedozvoleno prevzemanje na fotografii
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nedozvoleno prevzemanje na fotografii

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
Pit the snake Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pit the snake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 11:33
Posle dolgo vreme neshto pametno vidov ......
 
Utopija e da gi promenish lugjeto... Koj misli deka toas kje go stori = BUDALA! Sam sebe se laze.....
Ubava tema no vo losho vreme i loshi moralni vrednosti.... Ushte pred godini imashe vakov problem na forumot za foto.idividi.com.mk i site servisi... Apelirav deka toa e LOSHO i GRDO no i togash kako i sega nikoj nema da slushne....
Zatoa i ne sum prisuten koj znae od koga nitu so foto nitu so chaskanje!
Logichnoto e neli ako ne mozesh protiv neprijatelot - pridruzi mu se....
 
(Ednooki Style) "Ednostavno neli".... takva generacija e na scenata (jas ja vikam "copy-paste" generacija) no toa nema veze so lichnite karakteristiki na lugjeto... mozebi e toa samo odsjaj za nivniot moral i etika posledica na opshtestvenite priliki vo koi se naogjame....
 
Da bidam koncizen.... Copyright-sot e seushte mizeren... ne samo na ovoj sajt tuku na cel net zatoa predmet e na lichna odluka dali nekoj kje objavuva ili ne.... I za toa nikoj nikogo nema da go prasha nitu kje go plati toa shto neovlasteno kje go zeme....
 
Vo sprotivno toa bi bilo privaten forum kakvi shto ima vekje i grupi i forumi i shto ushte ne.... (Trgni so ideite na primer... pola i povekje od ova shto e objaveno na IDIVIDI go koristi Marketing sektorot na MT i na drugi komercijalisti i kampanjski samonarecheni lideri koi ja potroshile svojata kreativnost i istata se obiduvaat da ja najdat = ja baraat vo ovoj forum)
Koncepciski forumot e odlichen no pretstavuva i samiot izvor i predizvikuvach na krshenje na copyright-sot....
Zatoa "neovlastenoto" seushte vo Makedonija kje ostane "neovlasteno" i taka kje bide (barem dodeka "teta Goca" od MVR ili tipcite od obvinitelstvo ne smenat neshto, a kako sho trgnalo veruvam deka kje smeni)
Seto ona - predmetot za shto zboruvavte beshe prekrshok i zasluzuva kazna soglasno zakonot....
 
Od druga strana koga kje vidish ne e ni chudo vakvata pojava:
Dali nekoj trgnal od chlenovite od toa da si registrira elektronski potpis...!??? (i Molk od vasha strana zatoa shto NIKOJ ama bash NIKOJ toa go nema napraveno)
 
So dostojna pochit do site odlichni avtori i chlenovi na ovoj forum!
 
Pit the snake
 
Slobodno ochekuvam komentari na ovaa tema ili poraka na mail....
 
 
Kom. Petrit Ame
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 01:57
кој и кога во насава земјичка ке одговара за тоа....
ама утеха ми е тоа што од еден суд не се бега божјиот.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 18:48
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Пред некој ден, во разговор со еден од админите во вркса со предложените промени за измени и дополнувања на сајтот, дадов предлог да нема повеќе преземање на фотографиите од страна на членовите. Значи ќе имаме превју на 800х600рх и толку.

Втората работа која ја напоменав, баш поради оваа тема со авторските права и останато, беше да се стави забрана на десен клик на маусот.

Значи доколку некој притисне десен клик за да направи копија од фотографијата(бидејќи нема да има преземање) да се појави прозорец со текст каде што ќе пишува предупредување дека фотографијата не може да биде снимена, дека авторот на фотографијата ги има правата околу неа и дека при злоупотреба ќе биде покрената кривична постапка према него.


Bobi, ovaa rabota nesto kako da ne se sprovede Confused
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 18:50
Originally posted by janevskir janevskir напиша:

значи вака...
за автор се смета оној чије име е наведено при објавување на делото, додека не се докаже спротивното. Ова значи дека со тоа што објавувам една фотографија на сајтов јас (според законот) се сметам за автор на делото.

Чим веќе сум ја објавил не е воопшто чудно ако некој ја злоупотреби.
Тема на дискусијава мислам дека не треба да биде злоупотребата туку придобивките од објавувањето. Еве зошто.

Многу е тешко правно да докажеш нешто.

Ако некој украде фотографија која јас сум ја објавил на сајтов и јас го тужам, тој ќе треба да докажува дека фотографијата не е моја туку е негова.
Ако, пак некој употреби моја фотографија која не е објавена јавно, тогаш јас ќе треба да докажувам дека фотографијата е моја, што пак е многу потешко.
Значи има битна разлика во стартната позиција во цел тој судски процес.

Како заклучок, сметам дека е многу позитивно што ние ги објавуваме фотографиите на сајтов. Со тоа стануваме и автори на истите и се здобиваме со добра стартна позиција при евентуална нивна злоупотреба.


Robert,
Dokazuvanjeto cija e fotografijata e relativno lesna rabota. Jas go imam fajlot so full pixel size (ili negativot - a gi cuvam negativite seuste), a toj ima max 1280pix po sirina.
End of story!

E sega koj kropiral do besvest neka mu ja misli, ili ic neka ne se maci LOL
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 20:59
Мире, докажувањето како дел од судскиот процес воопшто не е лесна работа и покрај тоа што понекогаш работите ни изгледаат премногу едноставно.

Сепак поентата ми беше во двете различни позиции во тој судски процес.
“Ако некој украде фотографија која јас сум ја објавил на сајтов и јас го тужам, тој ќе треба да докажува дека фотографијата не е моја туку е негова.
Ако, пак некој употреби моја фотографија која не е објавена јавно, тогаш јас ќе треба да докажувам дека фотографијата е моја, што пак е многу потешко.
Значи има битна разлика во стартната позиција во цел тој судски процес.“
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 19:48
Blaze si vi, koga ima koj da vi gi krade fotografiite. Moite nikoj ne gi 'faka' Cry
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 19:27
Angele, koga bi kradel fotki, tvoite bi bile mnogu visoko na top lista. Ama ti go skontav cinizmot, kako i da e LOL.
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 17:48
хехе лесно ти е тебе во германија , таму не крадат,затоа. :)
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 18:39
Originally posted by Janus Janus напиша:

Angele, koga bi kradel fotki, tvoite bi bile mnogu visoko na top lista. Ama ti go skontav cinizmot, kako i da e LOL.


Tuf, ma se zaebav, Janus me raskrinka. Trebase da znam, ti site gi razoblicuvas.....
Aj sega trk do sajtot, proveri da ne ima slucajno nekoi asocijalni maliciozni pojavi (spored tvoj terk, normalno).  LOL
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 18:48
Mire, Janevskir, malku me podzbunivte so temata. Vam nekoj navistina vi krade fotki ili vie samo onaka, preventivno?

Inaku, da bideme nacisto, jas sum protiv sekakov vid na kriminal. Toa znaci deka generalno bi se soglasil so vas vo pogled na zacuvuvanje na intelektualnata sopstvenost.

E sega, koga sme veke kaj apashlukot, jas bi imal edno podprasanje do vas, kako glavni akteri vo diskusijata.

Dali koristite legalen softver (mislam na Adobe PS i plugin-ite) za priptema na vasite fotografii?

Oti znaete, i Adobe nema nisto visok, ne e toa samo 'trul kapitalizam' pa nie demek, mu go odzemame ona sto i onaka ne mu treba.... (kumrovec skola).
I tamu ima nekoi programercinja i dizajnercinja koi cucat vo nekj cubes office i krpat kraj so kraj.  I tie bi sakale beli objektivi, da stanat golemi profesionalci,  ama nema, canon ne gi dava za dzabe, treba da se plati! LOL

Angel

Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 11:45

resenie za nedozvolenoto prezemanje na fotografii bi mozel da bide PNG file formatot.

Save picture as funkcijata e onevozmozena bidejki edinstvenoto sto ke se dobiva e mala crna tocka. Na toj nacin golem del od problemite se reseni.
ako nekoj saka da pravi print screen neka mu e so srekja
 
pretpostavuvam deka ne e golem problem pokraj vo JPEG da se dozovli upload i na fotografii vo PNG format
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 22:28
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Mire, Janevskir, malku me podzbunivte so temata. Vam nekoj navistina vi krade fotki ili vie samo onaka, preventivno?




Ангел, не сум сигурен што точно во темава те подзбунува. Се согласувам со Јанус со тоа дека ако некој краде фотографија од сајтов веројатно твоите би биле во топ листата, сепак сметам дека и ние кои сме подолу (или не сме) во листата имаме право да дискутираме по тема како што се авторските права без притоа да си ласкаме дека некој би ни украл фотографија.


Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 18:09
Abe epten ste osetlivi, odma se vregate!
Koj spomna rang listi, jas?
Aj , izvinete sto vi se vmesav vo diskusijata.....
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 23:51
Не бе Ангел, не се вреѓаме така лесно :)
Само пробуваме да дискутираме околу нешто што (во денешно време) е дел од фотографијата, исто како што се темите за објективи, SLR и сл.
Искрено, во дисусијава се впуштив со цел да научам нешто повеќе, бидејќи сум прилично лаик по темава.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,236 секунди.