IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Stvarno li Alexandar bil pola Grk ili Alb
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаStvarno li Alexandar bil pola Grk ili Alb

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 18>
Автор
Порака
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:10
Ajde Bugi ...ti ednas mi rece :

Убаво што си завршил но очигледно дека Историјата и политиката не ти се јаки страни.Историјата денес е многу точна кога ке се извршат детални истражувања еве еден податок што неодамна го најдов на нет а е тотално зачудувачки.Се знае дека синот на Клеопатра и Цезар бил убиен од Август,се знае и каде и како замисли кога тоа се случило а луѓето го откриле тоа....


Ajde detalni istrazuvanja ...pa kako majku mu moze da se utvrdi koj go ubil Cezar a ne moze da se utvrdi sto narod bile tie Epirchani ??? Sto jazik zborele... od koja loza bile ... od starogcki pleminja li bile...od mars li bile... koi se tie Epirchani ?


OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:19
Tema za idnata nedela :

Za site koi smetaat deka se Makedonci bi trebalo da si ja znaat Istorijata , a istorijata na Alexandar , korenot negov e kaj Epirchanite ( po majka )

Golemoto prasanje e :
EPIRCHANI koi se  pa sega pak tie ?


Ajde educirajte se malce pa kazete mi ...


pozdrav ke pominam utre da vidam dal nekoj nesto doznal
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:24
Значи нема со тебе искачање на крај но сепак по твое не е пошто не си логичен.Значи ке повторам пак Епир и Епирското кралство било постаро и од Атина и од Спарта и од Илирите и од Траките.Епирците и Македонците живееле посебно пред сите останати да дојдат(да се населат) на Балканот значи Епирците се Епирци а ако некој има право над Епир тоа се Македонците бидејки нивните кралски семејства се мешаат во целиот тек на историјата се до Македонската (Филипова) доминација(окупација) на Епир.Инаку Епир во времето на Римското Царство а подоцна и во Византија е едно од највлијателните Кнежевства а тоа и сликовито ке ти го покажам за да ти биде појасно.На крајот Епир бил уништен од Турко Татарските Хорди(Бугарите на Аспарух) и Епир не постои од тогаш повеке.Албанија и Грција се нови држави и нови нации кои се квази основани од миксање на повеке народи(и самите незнаат од колку затоа и тврдат дека се Албанци или Грци) но повеке еве сликовито



Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:31
Ja kolku se razbiram od istorija na teritorija na segasna Grcija imalo poveke grcki polisi :

polis ( na grcki drzava ):

megu koi najznacajni i najjaki bile :

Sparta , Atina , tie kaj Epir ne znam kako se vikale ( iskreno ) no toa se bilo eden megapolis... poveke drzavi  so ist koren koi se tepale , sorabotuvale , trguvale megju sebe...

Poteknuvale od isti koren vo smisla na pleminja od ovoj prostor i zborele starogrcki site od eden do posleden ( ne postoel spartanski i poseben atinski jazik ).... dakle bile starogrci ... Anticki Grci ... site dal od Epir dal od ostrovite ... ja taka sum ucel i taka znam

e sea me zbuni ovaa so toa Albansko pleme ...

Kao toj Filip 2 ri bil nekoj jak fraer , pa za da gi preebe sosedite od site strani cetri od granicite od svoeto kralstvo zemal zeni ( soprugi ) za da zajakne drzavata da ne go preebat nego.

Edna od niv bila taa tipkata , starata na Alexandar... od Albansko pleme ... i toa e prichata...

E ako bila od Albansko pleme dal e pola Albanec Alexandar ili e polugrk toa jas Vas istoricari Ve prashuvam


Samo ne mi mesajte politika nego samo fakti...batalete nacionalni interesi ajde da gledame realno kako bilo i se ke stane pojasno na kraj ...i mojata poenta zasto go praam ovoj muabet Wink

 
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:35
Ok staro grchki de 
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:38
3 karakteristiki za eden narod se :

svoj poseben jazik , svoe posebno pismo  i svoja  posebna teritorija  .

Epirchani nemale poseben jazik i pismo znaci , bile pleme grcko ...starosedelci ili ne ...se pretopile od grckite pleminja vo grci cim ne zborele Epirchanski nego staro grcki...

zanci logicki e da se GRCi....

a cim se grci i Ace e polu grk u najmala ruka
 
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:39
Poise sakam da e polugrk nego polualbanec Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:39
Значи еве пак факти но ти се молам немој да филозофираш.Дали знаеш кога Грција е создадена за Држава и кога Грците станале нација,немешај баби и жаби да имало градови држави но од каде на каде Грчки кога Грција тогаш не постоела мислам појасно и подиректно од ова здравје е сега колку ке се разбереш тоа е твое.
Е сега за Албанците - имаш значи Тоски,Геги,Меги,Бреги и др.LOLLOL кои се населуваат на Балканот дури по Скендер Бег баш поради немирот на Епир,Македонија и Црна Гора - тие племиња биле населени од страна на турција дури во касниот 15век од таму негде Казахстан.
Е сега ти на ова пак прашај ме дали Олимпија била Албанка или Гркинка а јас ке ти докажам дека Екатерина Велика и Кралицата Елизабета се Македонки и тоа по потекло од мајка му на Филип а не на АлександарLOLLOLLOL
Историјата е доста прецизна наука кога се чита убавоLOLLOLLOL
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:44
3 karakteristiki za eden narod se :

svoj poseben jazik , svoe posebno pismo  i svoja  posebna teritorija  .



Vidis ja sum ucel istorija na drzavata i pravoto ...pa ova bese edna od definiciite...

A ti sto fakultet imas zavrsheno za sto tolku se raazbiras od ovaa problematika Istorija ... ili samouk si ...
Ne stvarno imas podatoci nasobrano internet cuda, knigi si se vnesol stvarno svaka cast...
no osnovite za da postoi eden narod gi meshash , ili ne gi poznavas ili se prais deka ne gi poznavash...

Ova e osnovata ... a dali toa go imale Epirchanite vo toj period ???

Go nemale ...zdrava logika mi kazue deka bile Grci

ova se osnovite drugar i toa se logicki fakti. Izvini ako mislis deka te vredjam nesto ama stvarno mozes da imas miljon podatoci no ako gradis kuca bez temel togas ke zalutas u sporedna ulica ...he he he interesno kazano neli ima logika a moze i neam ..aj razmisli malce

caos za sea
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:46
Ja ne vikam deka majka mu e Grkinaj segasna ...vikam STARO GRKINJA ... se sl*gas u toa ?
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 01:48
A od staro grcite so pretopuvanje ponataka nastanale segasnite GRCi ...zanci vizavi
GRKINJA e Wink

ili mozebi Albanka ( ne od Gegite , megite, shegite ) ????
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 02:04
vikas vaka :

Значи еве пак факти но ти се молам немој да филозофираш.Дали знаеш кога Грција е создадена за Држава и кога Грците станале нација,немешај баби и жаби да имало градови држави но од каде на каде Грчки кога Грција тогаш не постоела мислам појасно и подиректно од ова здравје е сега колку ке се разбереш тоа е твое.

Ok Staro GRcki ... polisi megu koi i EPir moze taka ?


Е сега за Албанците - имаш значи Тоски,Геги,Меги,Бреги и др.LOLLOL кои се населуваат на Балканот дури по Скендер Бег баш поради немирот на Епир,Македонија и Црна Гора - тие племиња биле населени од страна на турција дури во касниот 15век од таму негде Казахстан.


Ok , naseleni od Kazahstan...pa i tie mozat da kazat deka gi ebavale lugeto od plemeto na majka mu na Alexandar posto bile na taa teritorija... zanci ...so ebavanje gio pretopile i imaat moralno pravo da kazat deka so pravo na jebavanje na jaceg ...stanuvaat naslednici na Alexandar i tie...

Posto ebavale sve sto im se naslo na EPIR teritorijata mu gi ebavale vnukite na Alexandar, pravnukite i od negova krv ... se izrodile sega posle tolku godini shiptarchinja. 

Znaci po nekoja logika Kazahstancite se pomesale so potomcite ( rodninite ) na majka mu na Alexandar i sea toa se Albancite ...

U stvari ne e prasanjeto dobro postaveno od moja strana ...

trebashe

dali potomci na Alexandar lozata se i Albancite u nekoja raka ( posto od majka mu stranata ziveele na EPir i gi ebavale pa taka Kazahstancite so dolgogodisno ebavanje pretopile epircani i sea gi imame shiptarite tuka kako genetski naslednici ( po majka loza na Alexandar )


Ako se Epirchani Grci sto e po mene tocno ( polisa bilo toa drzava grcka so grcki jazik ) toas e polugrk  Alexandar... negova krv imaat i tie...

Meshanec bil toj Ace...meshanec zatoa bil pameten e sea sto sorta pojma neam ama Makedonec chist ne bil pa da mi dokazuvas do utre deka spanska kraljica mu e prababa na Goce Delcev ako sakas ...


---------------

Aj da skratam da ti kazam poentata

Tuka ne se nzaelo ni koj pie ni koj placha , za 500 godini tursko garant ni gi poebale prababite Turcite... jebiga takvo  vreme bilo... zakon jaceg...zakon na jebavanjeto... a koj go ebaval Alxandar i koj go ebaval nego i obratno toa nema nikad da doznaeme...

Plus Alexandar bil peder... megu drugoto ...sto ukazuva na faktot poveke deka bil barem polugrk.

Pederastvoto e niven trade mark. Znaci bil dvocevkash i toa tezok... taka gi ucele na vremeto... toj negov grcki ucitel ... mu usaduval grcka kultura... sve e toa dragi moi okolu ebavanjeto koj kogo da poebe zaebe i taka nataka...

Al posto bil peder Alexandar... glasam deka sepak bil barem pola GRK !








OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 02:07
Ок ајде пошто си школован човек ке те послушам значи Атињаните имале Атинска нација Атински јазик,Спартанците Спартанска нација Спартански јазик пошто 

Цитирај
3 karakteristiki za eden narod se :

svoj poseben jazik , svoe posebno pismo  i svoja  posebna teritorija  .
Vidis ja sum ucel istorija na drzavata i pravoto ...pa ova bese edna od definiciite...

нели ако Атињаните имале Атински јазик тогаш и Епирците имале Епирски јазик пошто територија и нација имале сто постоLOLLOLLOLLOL
А Грчки полиси држави не постоеле бидејки Грција доаѓа во 18 век. а до тогаш што биле - па интелегентен си ти и образуван ке сватишLOLLOLLOL



Изменето од Boogie - 21.Ноември.2006 во 02:09
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 02:12
Иначе еве што историјата вика за Епир како и што бил
E·pi·rus (ĭ-pī'rəs)

An ancient country on the Ionian Sea in present-day northwest Greece and southern Albania. It flourished in the 3rd century B.C. and was later a Roman province. An independent state after A.D. 1204, Epirus was conquered by the Turks in the 15th century.


но не се секирај има и повеке ова за увертира за да биде поинтересноLOLLOLLOLLOL
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.