IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Гностици?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Гностици?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 22:11
maniheizam e prepoznatliv najcesto po dualizmot, nastanal vo pretezno gnosticki krugovi, a cesto se smeta i za zacetnik na bogomilstvoto, pavlikenite i katarite... LOLLOLLOL (sega cekam prasanja za sekoe od ovie posebno LOLLOLLOL)
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 21:56
hmmm

a
MANIHEIZAM ?
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 21:45
Едно по едно белег... Smile

Јас чекам некој да шарне ред-два за сциентолозите, па да не морам све јас да се шинуем од пишување, ама јооооккк...

Не знам дали некој ги сретнал сциентолозите, ги имаше кај Буњаковец, правеа некој „стрес тест“, со некои шо ти ја знам електроди... Имаше и епизода на South Park (нинџа ти ми личиш на типче што прати такви работи), кај што ептен добро беа „објаснети“ основните верувања на оваа група... Сигурно можеш да ја најдеш по интернет...

Ајде сеа вие малце ... Wink
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 19:03
Originally posted by beleg beleg напиша:


П.С.Е МОЖЕ НАИВНО И СМЕШНО НО ДАЈ КАЖЕТЕ РАЗЛИКА СЕКТА&РЕЛИГИЈА
 
Neli i hristijanstvoto koga se pojavijo bilo zabranuvano,hristijanite bile progonuvani,znash vlasta togash go smetala za lazno uchenjeto na Isus???
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 17:06
Па, објаснив на кратко претходно...

Докетизам (грч. докео = се чини, привидно) е верување дека Исус не бил човек, туку исклучиво Бог, а само им се причинувало на луѓето околу него дека бил човек.

Докетистите биле посебна христијанска ерес, но се појавуваат и во разни други движења: гностицизам, манихеизам, итн...
Докетистички верувања има и во исламот бидејќи тие тврдат дека на луѓето само им се чинело (им се причинило) дека Христос висел на крстот, а тоа всушност бил Јуда.
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 16:59
A sto e toa DOKETIZAM ???



OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 16:59
Ne be ich ne se dumam ja imam svoja vera a taa nikjoj ne moze da mi ja nametne nitu odzeme ...ne se grizi ti za mene Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 16:58
Цитирај Inace zasto eres ?


Јас не реков „ерес“, туку „ранохристијанска ерес“. Мора да се каже во однос на што е некое учење ерес. Ако нема точка да рефернца, не може да се каже само така ерес.

Гностицизмот е „ранохристијанска ерес“, бидејќи е еретичко (криво) учење, спротивно на учењето на Христос, апостолите и на раната црква. Погоре спомнав некои од причините зошто се еретици: докетизам, демиургизам, дуализам... сите СПРОТИВНИ на учењата на Христос, Апостолите и раната црква...
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 16:57
 cool fraeriLOLmore ti neshto se dumash ,vera birash aBig%20smileili ona te odbra...
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 16:53
Da de da mislev na GNOSTICI


tie mi se gledaat pocool fraeri od site ostanati... sto drugo znaete za niv... ?

Ja samo gledav dokumentarec na televizija ... ajd ako znaete pisete ...

Inace zasto eres ?
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 16:47
А ЗА СЦИЕНТОЛОЗИТЕ?АЈДЕ КОЈ ЗНАЕ НЕШТО,МЕНЕ РЕКОВ ОВА МИ ЛИЧИ НА СЕКТА...А ТИЕ БЛИСКИ ЛИ СЕ СО АГНОСТИТЕ

П.С.Е МОЖЕ НАИВНО И СМЕШНО НО ДАЈ КАЖЕТЕ РАЗЛИКА СЕКТА&РЕЛИГИЈА
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 16:06
На секој може да му се случи...Tongue

no harm, no foul...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 15:41
аџија,

Dobro sto ne vrati na praviot kolosek. Apsolutno si vo pravo. Povlechen od zborovite na nindzha vo negoviot prv post jas bev ubeden (i se uste sum ubeden) deka toj prasuva za gnosticharite, a ni samiot ne znam kako prodolziv da go upotrebuvam termnot agnosticizam koj toj veke go spomna vo svojot tekst.

Blagodaram na popravkata. Sosem na mesto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 14:16
Еј еј луѓеее, испомешавте све и свашта... LOL

Агностици, Месенгер немало во времето на Константин, бидејќи агностицизмот како поим и филозофија е измислен по појавата на просветителството, т.е. во 18 век.

Вие ги испомешавте двата поима Агностицизам и Гностицизам. Тоа е се два поима кои немаат никаква врска една со друга (гносис- знаење, т.е. може да се спознае; агносис-не може да се спознае)

Нинџа, ти колку што гледам си агностик по убедување (може грешам). Агностицизмот може да се срочи во една реченица: Можеби постои Бог, можеби не, но тоа што е сигурно е дека не можеме да знаеме за сигурно.

Според твоето прашање, нинџа, ти уствари прашуваш за Гностицизмот. Гностицизмот е ранохристијанска ерес (една од првите, се појавува некаде во 2 век.), која тврдела дека Спасението доаѓа преку спознавање на мудроста, а не на Спасителот. Најверојатно верувале во Демиург (помал бог кој не е совршен, туку е ограничен) и во дуализам (две божествени сили кои се спротивставени: зло и добро, или пак соврешно и несоврешено). Заговарале тотално откажување од материјата како зла, и целосно посветување на духовно егзистирање. Биле Докетисти, т.е. верувале дека Христос само „навидум“ бил човек, додека во суштина цело време тој бил само Бог.

Нивни списи точно е дека се пронајдени во Египет, особено значајно е Евангелието по Тома, кој е најран Гностички спис. Сепак, напишан е предоцна за да биде напишан од вистинскиот Тома, за разлика од дригите канонски евангелија кои се напишани 6-7 децении порано.

Важен црковен отец кој ги разобличил нивните учења во втората половина од 2.век е Иринеј Лионски.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.