IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Економичност на автомобилите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Економичност на автомобилите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Економичност на автомобилите
    Испратена: 17.Ноември.2006 во 07:46
Bidejki sakam da kupam nova kola, bi ve zamolil ako moze, ovde da pisuvate koj avtomobil najmalku trosi? Spored potrosenoto ke kupam i avtomobil. Za ovaa tema znam mnogu malku... blagodaram
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2006 во 15:55
Neznam do kolku i kako sakash avtomobil...
Jas veke cela godina imam C4 coupe 1.6 kubika 110 konja dizel.Potrosuvachka vo grad 4,7.Racunaj eden rezorvoar Venecija_Skopje 1220 km... za samo 70 evra, pa ti sega vidi....kako zenska neli ova mozam da tgi kazam od iskustvo...drugoto procitaj na linkot


http://www.citroen.com.mk/DesktopDefault.aspx
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2006 во 16:14
А што е со причава што се врти за циторен:



Subject: Neverojatno, ama vistinito

Pocituvani,

Kako vas prijatel, smetam deka mi e dolznost da ve informiram za edna
mnogu
interesna slucka, koja za zal e vistinita.

Nekoi od vas mislam deka znaat deka vo maj si kupiv kola - C3-ka, ja
plativ
vo gotovo i epten i se izraduvav. Arno ama mnogu brzo kolata pocna da
pokazuva problemi, taka sto samo po neceli 2 meseci morav da ja nosam
na
servis (vo oficijalniot servis na Citroen vo Makedonija - Avtonova).
Na
servis ja nosev uste 3 pati posle toa, menuvaa sto menuvaa, megutoa
nikakov
rezultat nemase. Pred nedela dena (vo pondelnikot na 06.11.2006) ja
odnesov
povtorno na servis. Uste istiot den nekade pred 16 mi se javija deka
kolata
e popravena, ama da dojdam drugiot den za da napravat uste nekoi
testiranja.
E arno ama, ne bilo bas taka. Dodeka ja vozele kolata vo ponedelnikot
sabajlecjki, ja udrile i toa prilicno dobro ja udrile. Sto e uste
povazno
nemale namera da mi kazat sto i se slucilo na kolata, tuku da me
viknat
drugiot den i da mi ja dadat sredena kolata i jas pojma da nemam deka
bila
udrena. Nitu znam sto se slucilo, nitu nekoj mi se javi da mi kaze,
nitu
nekoj od salonot na ctroen imase 3 cisti da mi ja kaze vistinata
(vklucuvajki gi i direktorite i gazdata). Razbrav sto se slucilo, zatoa
sto
za sreka moja, a za nesreka negova, tamu raboti bratuced mi i toj mi
kaza
deka ja videl kolata udrena i deka od ista takva nivna sluzbena kola
zemale
delovi i gi stavale na mojata kola. Deka nemale namera da mi kazat
znam
zatoa sto mu pretele na covekot da ne mi kazuva, a ako mi kaze deka ke
go
izbrkaat od rabota. Toj mi kaza, 3-4 dena mu pravea ogromni pritisoci i
vo
petokot si dade otkaz od tamu.

Znam deka izgleda malku neverojatno seto ova, ama bidejki me znaete,
znaete
deka daleku od nevistina e seto ova. Isto taka znaete deka nema da go
"prekutam" seto ova i ke odam do kraj.

Sakav da ve informiram, za da sledniot pat koga ke sakate da kupite
kola,
seriozno da razmislite sto ke odberete.

Ako smetate deka i drugi luge treba da informirate za sluckava,
slobodno
napravete go toa. Kako sto gledate "gospodata" citroen gi ima vo CC na
ovoj
mail, taka sto nemam sto da krijam.

Pozdrav

Frosi

Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2006 во 16:20
Ova sega kako antireklama mu doagja na citroenot...
Sepak koj kako saka neka se podzamisli okolku kupuvanjeto na avtomobil,sekoj saka ekonomicnost, sigurnost, dinamichnost...taka da izborot ke e licen
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2006 во 18:10
Најпрво треба да кажеш до колку пари мислиш да дадеш за кола!!! Ако немаш нешто многу многу пари,, а сакаш скроз нова кола, тогаш би ти го препорачал Chevrolet Spark-Daewoo Matiz, KIA PICCANTO, или Fiat Seicento. Значи ова се коли во радиус од 5000-7000 евра!!! Сите се со мала кубикажа, 999-1099 кубици, 50-65 коњски сили, и со потрошувачка во град не поголема од 6 литри безоловен бензин!!! Значи мали градски автомобили!!! Инаку ако се прашувам јас дизел никогаш не би земал!!! Можеби помалку троши од бензинецот, но е затоа многу поскап за одржување, побучен е, потешко се ракува со него зимно време!!! Сепак имаш многу фактори кои што одлучуваат за купување на нова кола!!! дизелот е поштедлив иако сега модерните бензинци се исто така многу штедливи, за пример јас имам TOYOTA CORROLA 1.4 16v 95 k.s, а то значи 1400 кубни сантиметри, 16 вентили (4 по цилиндар), со 95 коњски сили!!! Потрошувачката во град изнесува околу 7,5 литри, а надвор т.е на 90 километри на час околу 6 литри!!! Комбинирано е околу 7 литри безоловен бензин!!! Што и не е толку многу!!! Размисли убаво и после одлули, но најпрво дај ни некој правец за да можеме да дискутираме!!! На крај краева купи 2-3 списанија за автомобилизам, ги имаш AUTO BILD-Macedonia, Авто плус и ред други!!!
Поздрав и те очекуваме пак да ни напишеш дополнителни информации!!

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2006 во 18:33
Originally posted by maja maja напиша:

Ova sega kako antireklama mu doagja na citroenot...
Sepak koj kako saka neka se podzamisli okolku kupuvanjeto na avtomobil,sekoj saka ekonomicnost, sigurnost, dinamichnost...taka da izborot ke e licen


Јас ниту имам цитроен, ниту имам нешто лично против... Чисто мислам дека за 20000 еур, може да се најде многу боља кола, на пример џиповите на Chevrolet...
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2006 во 10:59
Mozesh da da najdesh i drug avtomobil. neli sekoj izbpr e licen.Sepak jas sum prezadovolna od C4 iako za godina dena cenata seuste ne padna, a vajda govori ova nesto ili ne.
Ajde dechki kazete nesto poveke okolu drug avtomobil koj e ekonomicen ....imate vie iskustvo vo avtomobili:))
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2006 во 13:49
Originally posted by maja maja напиша:

Ajde dechki kazete nesto poveke okolu drug avtomobil koj e ekonomicen ....


Јас можам само да кажам кој не е економичен: Шкода! Cry
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2006 во 14:06
- сите дизели на цитроен, пежо, форд, фиат, опел, од 2000 наваму. со комон реил технологија. Би ти препорачал да најдеш некој од прва рака, со малку километража, до 80.000, до 5 години стар.
- сите помали јапонски бензинци и на фиат и опел.

Јас би одел сепак со дизел, зошто за мали пари ќе најдеш голем мотор 2000 кубика, ХДИ, 90кс, мнооогу голем обртен момент, потрошувачка во град до 7, на отворено 5.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 08:47
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Најпрво треба да кажеш до колку пари мислиш да дадеш за кола!!! Ако немаш нешто многу многу пари,, а сакаш скроз нова кола, тогаш би ти го препорачал Chevrolet Spark-Daewoo Matiz, KIA PICCANTO, или Fiat Seicento. Значи ова се коли во радиус од 5000-7000 евра!!! Сите се со мала кубикажа, 999-1099 кубици, 50-65 коњски сили, и со потрошувачка во град не поголема од 6 литри безоловен бензин!!! Значи мали градски автомобили!!! Инаку ако се прашувам јас дизел никогаш не би земал!!! Можеби помалку троши од бензинецот, но е затоа многу поскап за одржување, побучен е, потешко се ракува со него зимно време!!! Сепак имаш многу фактори кои што одлучуваат за купување на нова кола!!! дизелот е поштедлив иако сега модерните бензинци се исто така многу штедливи, за пример јас имам TOYOTA CORROLA 1.4 16v 95 k.s, а то значи 1400 кубни сантиметри, 16 вентили (4 по цилиндар), со 95 коњски сили!!! Потрошувачката во град изнесува околу 7,5 литри, а надвор т.е на 90 километри на час околу 6 литри!!! Комбинирано е околу 7 литри безоловен бензин!!! Што и не е толку многу!!! Размисли убаво и после одлули, но најпрво дај ни некој правец за да можеме да дискутираме!!! На крај краева купи 2-3 списанија за автомобилизам, ги имаш AUTO BILD-Macedonia, Авто плус и ред други!!!
Поздрав и те очекуваме пак да ни напишеш дополнителни информации!!

 
Sakam da kupam nova kola i mozam da potrosam nekade do 8-9000 evra. Novata rabota od mene bara sekojdnevno patuvanje, pa zatoa sakam ekonomicna kola. Mene, kako na covek koj ne razbira, mi se dopagaat citroenite, corsata, yarisot, kalosot, matisot, poloto (kazete mi, od aspekt na ekonomicnost, sto mislite za ovie koli, ili predlozete nekoi drugi sto trosat malku)...
Mislam deka ekonomicnosta na kolata ke odluci kakva ke kupam, a toa treba da go storam za otprilika eden mesec, odnosno do Nova godina.
Pozdrav do site i blagodaram za nesebicnata pomos.
 
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 09:09
Е вака сега да ти одговорам!!! Економичноста на возилата не се гледа само во тоа дали малце троши или не!!! Еве тука ги спомнаа Пежо, Цитроен, Рено и други кои што се дизелски варијанти!!! Бидејќи ти секој ден патуваш, и викаш дека економичност ти е потребна!!! Јас би ти препорачал бензинец, од проста причина што патувањето со бензинец е многу покомфорно, можеби ќе ти троши пола литар повеќе, но барем знаеш дека помалку ќе одиш на сервиси и поевтин е за одржување!!! Значи дека ако заштедиш со дизелот 1000 денари во месецот, види сигурен дека ќе дадеш дупло (за разлика од бензинецот) на редовен или вонреден сервис!!! Освен тоа дизелите се со поголема кубикажа и коњажа. автоматски поскапа регистрација!!! Мој совет TOYOTA YARIS 1.1 16v 70 k.s 6.5 л.безоловен(во град), Opel 1.2 16v 75 k.s 6.5 л/безоловен(во град)или Hyundai Accent 1.4 16v 100 ks 7 л/безоловен(во град). Сите овие се во граница на 9000 евра освен Hyundai-то кое е 10250 евра, но е седан верзија и е поприкладен за отворен пат!!! Сепак твој избор!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 11:18
hyndai accent e ista dimenzija i klasa so Korsa i Jaris, samo sto ima gepek. Toa voopsto ne go pravi POprikladen za otvoren pat. Od kade takva konstatacija?

Moeto iskustvo so Peugeot 306 HDI od 2000ta god e slednoto. Pominuvam 800-900km vo grad so 60 litri(7l na 100km). Stavam poln rezervoar na dva meseci.
Avtomobilot nema Bosch pumpa, taka sto ne mi e strav od skapi defekti. Za otvoren pat motorot e ZAKON. Straza ja iskacuva vo 4ta, a trosi 5l. Prilicno e stabilen i na 170km/h.

Ako patuvas podobro zemi pogolema kola, znaci sredna klasa ili nagore. Za cena do 9000E bi ti predlozil nesto polovno, no do 5 godini staro i do 80.000km. Na primer ako zemes nesto takvo, pa duri i da imas strashen defekt, so parite za defektot pak ke te kosta mnogu pomalku otkolku da zemes nova. Na primer nova e 14.000E, polovna e 7000E.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 16:57
Originally posted by sensei sensei напиша:

hyndai accent e ista dimenzija i klasa so Korsa i Jaris, samo sto ima gepek. Toa voopsto ne go pravi POprikladen za otvoren pat. Od kade takva konstatacija?

Moeto iskustvo so Peugeot 306 HDI od 2000ta god e slednoto. Pominuvam 800-900km vo grad so 60 litri(7l na 100km). Stavam poln rezervoar na dva meseci.
Avtomobilot nema Bosch pumpa, taka sto ne mi e strav od skapi defekti. Za otvoren pat motorot e ZAKON. Straza ja iskacuva vo 4ta, a trosi 5l. Prilicno e stabilen i na 170km/h.

Ako patuvas podobro zemi pogolema kola, znaci sredna klasa ili nagore. Za cena do 9000E bi ti predlozil nesto polovno, no do 5 godini staro i do 80.000km. Na primer ako zemes nesto takvo, pa duri i da imas strashen defekt, so parite za defektot pak ke te kosta mnogu pomalku otkolku da zemes nova. Na primer nova e 14.000E, polovna e 7000E.


sensei морам да те исправам!!! Accent не е веќе во класата на Yaris, 206, Corsa, Clio, etc...Hyundai Getz е во нивна класа!!! Инаку Accent е во класа на Chevrolet Aveo(sedan verzija), Dacia Logan, Seat Cordoba..... Не е најевтин но е можеби најприкладен за цената!!! Малку троши, висока еластичност на моторот, евтин е за одржување (нема скапи делови како порано) и е со средна цена!!! Инаку околу 206 ХДИ!!! Тоа е можеби најдобриот мотор направен досега, но сепак има фабричка мана, која што и Пежо си ја призна, а тоа е во делот на усисниот дизел, т.е гасовите со повторното палење го намалуваат векот на турбината каде што повторно се палат, а тој дефект кошта ни повеќе ни помалку туку цели 600 евра!!! Не преферирам Accent, бидејќи возам TOYOTA CORROLA 1.4 VVT-i 95 к.с троши 7,5 во град и е доста економично возило!!! Само што цената и е повисока!!! Околу 16.000 евра!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 17:12
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

hyndai accent e ista dimenzija i klasa so Korsa i Jaris, samo sto ima gepek. Toa voopsto ne go pravi POprikladen za otvoren pat. Od kade takva konstatacija?

Moeto iskustvo so Peugeot 306 HDI od 2000ta god e slednoto. Pominuvam 800-900km vo grad so 60 litri(7l na 100km). Stavam poln rezervoar na dva meseci.
Avtomobilot nema Bosch pumpa, taka sto ne mi e strav od skapi defekti. Za otvoren pat motorot e ZAKON. Straza ja iskacuva vo 4ta, a trosi 5l. Prilicno e stabilen i na 170km/h.

Ako patuvas podobro zemi pogolema kola, znaci sredna klasa ili nagore. Za cena do 9000E bi ti predlozil nesto polovno, no do 5 godini staro i do 80.000km. Na primer ako zemes nesto takvo, pa duri i da imas strashen defekt, so parite za defektot pak ke te kosta mnogu pomalku otkolku da zemes nova. Na primer nova e 14.000E, polovna e 7000E.


sensei морам да те исправам!!! Accent не е веќе во класата на Yaris, 206, Corsa, Clio, etc...Hyundai Getz е во нивна класа!!! Инаку Accent е во класа на Chevrolet Aveo(sedan verzija), Dacia Logan, Seat Cordoba..... Не е најевтин но е можеби најприкладен за цената!!! Малку троши, висока еластичност на моторот, евтин е за одржување (нема скапи делови како порано) и е со средна цена!!! Инаку околу 206 ХДИ!!! Тоа е можеби најдобриот мотор направен досега, но сепак има фабричка мана, која што и Пежо си ја призна, а тоа е во делот на усисниот дизел, т.е гасовите со повторното палење го намалуваат векот на турбината каде што повторно се палат, а тој дефект кошта ни повеќе ни помалку туку цели 600 евра!!! Не преферирам Accent, бидејќи возам TOYOTA CORROLA 1.4 VVT-i 95 к.с троши 7,5 во град и е доста економично возило!!! Само што цената и е повисока!!! Околу 16.000 евра!!!

Okolu navodniot defekt na HDI motorite, lugje koi sto rabotat vo avtosaloni(ne na peugeot),  tvrdat deka HDI komotno odi do 300.000 km. Inaku zboruvame za common-rail motor koj nema Bosch pumpa ili turbina, taka sto neznam za kako moze da stane zbor za defekt na turbina koja ne postoi. Smile
Okolu Accentot, klasata se meri spored megjuosovinskoto rastojanie. Accentot e vo klasa na malite koli, samo ima dodaten bagaznik.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.