IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАВОСЛАВНА УБАВИНА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАВОСЛАВНА УБАВИНА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 133134135136137 181>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2009 во 09:41
hristos-pocetok i kraj na se .....daden na Sv.car Konstantin od Boga ..da go stavi na stitovite i znaminjata.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 16:48
Originally posted by aladin aladin напиша:

hristos-pocetok i kraj na se .....daden na Sv.car Konstantin od Boga ..da go stavi na stitovite i znaminjata.

Blagodaram!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 00:48
Marija%20djevica,%20kraljica%20Hrvata
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 15:26
http://teofana.mosaicglobe.com/gallery/1824/mid/The_White_Angel-1.jpg
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 17:34
 

Изменето од EvAngelos - 11.Септември.2009 во 12:14
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 17:08
 

Изменето од EvAngelos - 11.Септември.2009 во 12:15
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 11:34
Што е ова празни пораки?
Баци!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 16:48

Papata, bidejki EvAngelos ima mnogu protiv Pravoslavjeto, pa sigurno postiral nekoj losi sliki vo vrksa so MPC ili SPC, pa Gospod napravil da ne mozat da se objavat na forumot za da ne se navredat Pravoslavnite!голема%20насмевка

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 11:33
The%20image%20“http://www.македонскосонце.com/broevis/2002/sonce427/46a.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 12:15

 

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 13:27
Zami si ja EvAngelose........
Taa para ne e za ikonata tuku taa para e za pomos na MPC!!!
Sekoj da ostavi barem po 10 denari dobro ke bide...



A ne zaboravaj i vo vasata crkva ima dobrovolen prilog...!голема%20насмевка
Samo kaj vas so se stavat vo edna slamena korpa, a kaj nas na ikona, a od ikona posle vo edno kako kafez i posle vasite pari se koristat za vasa crkva, a nasite za nasite crkvi, svakas!среќа
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 12:16
 
Evangelos na ovoj forum ima eden kup temi na koi tvojata isfrustrirana smisla za hristijanstvoto i tvoeto izopaceno objasnuvanje za tvojata (ne)vera moze da gi kazis ili da gi "objasnis" .
Jas po 100000 pat te molam nema potreba na ovaa tema.
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 12:20


СВЕТИ АЛЕКСАНДАР НЕВСКИ

Још од малих ногу, овај младић је био окренут Богу. Правдољубив, жалостив и истински побожан, презирао је сујету света. Од своје ране младости заволео је Христа и трудио се да му у свему угоди. Његово основно занимање је било свеноћно бдење и тајна молитва Богу. Отац му би кнез Јарослав, а 1236 године и сам би наименован у кнеза Новогорског. У бици на реци Неви, која се одиграла 2 јула (15 јула по старом календару) 1240 године, победио је Шведе и добио надимак Невски. Уздао се овај угодник Божји, не толико у војску своју, већ у Бога. Пред полазак у сваку битку он се обраћао својим војницима речима: "Бог је не у сили него у правди". Године 1250, постао је кнез Владимирски и много се трудио да подигне и васкрсне Русију. Сматран је за великог заштитника и чувара православља, и неустрашивог исповедника Христове вере. Одбио је да се поклони татарским идолима, те га због тога татарски кан Батија веома поштоваше и уважаваше. Пред сам крај свог овоземаљског живота, он се замонаши и у монаштву доби име Алексиј и причестивши се Светим Тајнама мирно се упокоји 1 новембра (14 новембра по старом календару) 1263 године. - Сахрањен је у манастиру Рождество Пресвете Богородице у граду Владимиру. Интересантно је напоменути да је овај христочежњив подвижник у тренутку када му је митрополит хтео ставити захвалну грамату у руку, широм је отворио и узео, као да је жив. Његове свете мошти су 1381 године први пут откривене, а 1547 године у време цара Јована Четвртог у његову част и славу, састављена је посебна служба и одређен је овај датум да се празнује као спомен на њега. По наређењу цара Петра Великог, 1724 године његове часне мошти пренете су у Петровград, у Александро-невску лавру, где и дан данас почивају.

Тропар (глас 2):

Небесних војинстав архистратиже, молим тја присно ми недостојнији, да твојими молитвами оградиши нас кровом крилу невешчественија твојеја слави; сохрањујушче ни, припадајушчија приљежно и вопијушчија: от бјед избави ни, јако чиноначалник вишњих сил.


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 16:16
The%20image%20“http://www.poa-info.org/mk/biblioteka/zitija/img/Sv.Patrik.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

Тропар, Глас III

Архиереју свети, Патрик,
Чудотворче Рамноапостолен,
Просветителу на ирската земја:
Измоли ни од Милостивиот Бог
Да им дари на душите ни
Отпуштање на гревовите наши!


LORICA

Се подигам денеска
Преку моќна сила,
Призивот кон Троица;
Преку верата во Троичноста,
Преку исповедањето на Единечноста
На Создателот на созданието.

Се подигам денеска
Преку силата на Христовото Рождество и Крштение,
Преку силата на Распетието Му и Погребението,
Преку силата на Воскресението Негово и Вознесение,
Преку силата на Пришествието Му во Денот суден.

Се подигам денеска
Преку силата на љубовта Херувимска,
Во послушание ангелско,
Во служение архангелско,
Во надеж на воскресение благонаградно,
Во молитвите на патријарсите,
Во проповедите на апостолите,
Во верата исповедничка,
Во чедноста на девствениците,
Во делата на праведниците.

Се подигам денеска
Со сила небесна,
Лач сончев,
Болскот на оган,
Секавичност молњина,
Витост на ветер,
Крепост земјина,
Јакост карпина.

Се подигам денеска
Преку Божјата сила да ме кормилари,
Божјата моќ да ме крепи,
Божјата премудрост да ме води,
Божјото око да гледа пред мене,
Божјото уво да ме услиши,
Божјата реч да глагола низ мене,
Божјата рака да ме пази,
Божјиот пат да лежи пред мене,
Божјиот штит да ме штити,
Божјите воинства да ме избават
Од примките демонски,
Од искушенијата порочни,
Од секој, кој ми снове зло,
Близу или далеку,
Сам или во мноштво.

Ги прибирам сиве овие благодатства денеска
Помеѓу мене и злото,
Против секоја сурова, безмилосна сила,
Која вражествува против телото ми и душата,
Против призиванија на лажни пророци,
Против црнозаконија незнабожечки,
Против лажезаконија еретички,
Против коварство идолопоклоно,
Против вражби на жени, ковачи и друиди,
Против секоја ука што на човека тело и душа му осквернува;
Христос денес нека ме заштити
Од отров, од палеж,
Од давење, од ранување,
Сè дур’ не се удостојам со штедро вознаградение.

Христос со мене, Христос пред мене, Христос зад мене,
Христос во мене, Христос под мене, Христос над мене,
Христос оддесно, Христос одлево,
Христос штом легнам, Христос штом седнам,
Христос во срцето на секој човек што мисли на мене,
Христос во устата на секој човек, кој говори за мене,
Христос во окото што ме гледа,
Христос во увото што ме слуша.

Се подигам денеска
Преку моќна сила,
Призивот кон Троица;
Преку верата во Троичноста,
Преку исповедањето на Единечноста
На Создателот на созданието.

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 133134135136137 181>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.