IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Rachmaninoff
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Rachmaninoff

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Rachmaninoff
    Испратена: 08.Ноември.2006 во 22:19

Moze na podforumov da zboruvame za klasicnata muzika koj i kolku ja razbira?Dali nekoj  sviri, slusa...

Eve jas ne sviram ama strasno slusam i dodeka pisuvam i tokmu rachmaninoff...
Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 04:32
И што сакаш да збориме...на што лиеме повеќе солзи, на рапсодија по тема на паганини или на кончертото број 3? Нервите се штрецаат на кончерто 2 или на островот на мртвите?... го одбра за почеток композиторот... а да почнеме од Моцарт? Рахмањинов захтева премногу!!!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 16:32

Pa neli e genijalno! Celoto negovo tvorestvo, sozdavawe, koncertirawe, dirigirawe...bez razlika na toa kolku e tesko tokmu rachmaninoff da se slusa no sepak mislam ne e tolku mracen kako sto go opisa ti, tuku za da moze so da se slusne celata negova genijalnost vo negovite dela treba duhovno da se sozree tokmu koncertot br.2 i koncertotbr.3.

Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 16:58
Originally posted by Nela Bella Nela Bella напиша:

Pa neli e genijalno! Celoto negovo tvorestvo, sozdavawe, koncertirawe, dirigirawe...bez razlika na toa kolku e tesko tokmu rachmaninoff da se slusa no sepak mislam ne e tolku mracen kako sto go opisa ti, tuku za da moze so da se slusne celata negova genijalnost vo negovite dela treba duhovno da se sozree tokmu koncertot br.2 i koncertotbr.3.



Во кој дел од мене кажаното ти прочита дека јас го опишав како мрачен?
Јас само реков дека захтева премногу, баш тоа - зрелост, продорност, длабочина, искуство...итн итн.. за да се разбере, за да се доживее како што треба...
Рахмањинов не е тежок само технички, Рахмањинов е тежок за изведување затоа што покрај техниката захтева на површина да се извади таа емотивна интерпретација - Рахмањинов плаче, се тепа, вришти, пее, се смее истовремено.

Затоа се ретки интерпретаторите кои се издигаат на нивото на она што неговите дела го бараат. Затоа се ретки оние кои го разбираат, но сите на некој начин го доживуваат и го сакаат.

Рахмањинов е емоција на квадрат - може да те расплаче и низ солзи и низ смеа... барем мене ме. Јас немам излезено од добра изведба на Рахмањинов без да ми прскаат сите молекули во телото и без солзи во очите.

Затоа реков да почнеме од Моцарт, Рахмањинов е преголема карпа за искачување преку два пасуса.

поздрав

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 19:11

[/QUOTE]

Во кој дел од мене кажаното ти прочита дека јас го опишав како мрачен?
Јас само реков дека захтева премногу, баш тоа - зрелост, продорност, длабочина, искуство...итн итн.. за да се разбере, за да се доживее како што треба...
Рахмањинов не е тежок само технички, Рахмањинов е тежок за изведување затоа што покрај техниката захтева на површина да се извади таа емотивна интерпретација - Рахмањинов плаче, се тепа, вришти, пее, се смее истовремено.

Затоа се ретки интерпретаторите кои се издигаат на нивото на она што неговите дела го бараат. Затоа се ретки оние кои го разбираат, но сите на некој начин го доживуваат и го сакаат.

Рахмањинов е емоција на квадрат - може да те расплаче и низ солзи и низ смеа... барем мене ме. Јас немам излезено од добра изведба на Рахмањинов без да ми прскаат сите молекули во телото и без солзи во очите.

Затоа реков да почнеме од Моцарт, Рахмањинов е преголема карпа за искачување преку два пасуса.

поздрав

[/QUOTE]

Pa bas sakav rahmaninoff- mozart, bethoven se mnogu slusani i da recam mnogute se naviknati na allegro, dodeka Rachmaninoff pa i Tchaikovski e treba vreme...
Po gore navedenoto velis jas nemam izlezeno od dobra izvedba...dali dobro razbrav- sviris rachmaninoff...?
pozdrav
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 19:16
sefovi a jas od kaj da simnam nekoja mp3 :) da vidam dali mene dakvi custva ce mi pridonese placenje i smeenje :)prodolzuva zivot ova dejstvie [sostojba] znaete taka                             Approve
Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 19:19
Originally posted by Nela Bella Nela Bella напиша:



Po gore navedenoto velis jas nemam izlezeno od dobra izvedba...dali dobro razbrav- sviris rachmaninoff...?
pozdrav


Ах... за жал не. Мислев излезено од концерт, каде некој друг го свири...

А фама е и тоа дека Моцарт и бетовен се разбрани... слушани незначи разбрани... божикна позадина од класика по продавници незначи дека нешто е познато.

А големината на Рах...ех!
Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 19:33
Originally posted by plamenko plamenko напиша:

sefovi a jas od kaj da simnam nekoja mp3 :) da vidam dali mene dakvi custva ce mi pridonese placenje i smeenje :)prodolzuva zivot ova dejstvie [sostojba] znaete taka                             Approve


Тешко, и кога ги има по различни програми за симнување, ако незнаеш што точно симнуваш знаат да се испосечени безвезе, па да слушаш финале како почеток, некое трето дело на сред...

Сем некој да ти ги прати, ал големи фајлови се. Јас би си купила ЦД, посебно што записот прави огромна разлика, не секоја снимка,секоја интерпретација и секое ЦД се достојни на големината на делата.

За Рахмањинов, Rachmaninoff Plays Rachmaninoff, 1993 издание, со Лондонската симфонија. Исто, под ист назив,1989, RCA издание.

Favourite Rachmaninoff, Vladimir Ashkenazy со London Symphony Orchestra, 1993 издание.

Легендарната изведба на  Horowitz вo Москва, издание на Deutsche Grammophon, 1990.

И нормално, најдобрата изведба во последните 100 години според BBC, Emi classics изданието на Трпчески од 2005.

Толку ми текнува вака од памет :)


Изменето од UK25 - 09.Ноември.2006 во 19:51
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 19:41
Betowen rules

i

Chopin rules !


OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 21:10
fala sepak:)
lebedovo ezero:)spored mene :)stil spletka na emocii:)
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 08:46
Tchaikovsky - Piano Concerto No. 1 in B flat Monor, op. 23, Allegro non troppo


Wink
Motivation is game in my hands
Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 17:19
Simfonija 6 e deloto koe veli Metanii pred tebe Cajkovski
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2006 во 21:34

Isto taka pokraj concertot br.3 rachmaninoff, tcaykovski osobeno me ostava bez zdiv so concertot za piano i orkestar br. 1, vnatresnite slucuvawa-dozivuvawata tokmu na ovoj koncert si gi zadrzuvam za sebe,

 

Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 21:46
Jas snoshti bev na koncert kade prv pat go slushnav concerto vo D major za violina i orkestar na Tchaikovsky... i ostanav bez zdiv, neznam dali bese tolku deloto ili Nadja Salerno, ali ....aaaaaaaaaaaaaaaaa

I La noche de los mayas od Silvestre REvueltas... e tek toa bese osvezuvanje...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.