IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија низ Христијанството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија низ Христијанството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 23:28
Za ovaa imam otvoreno tema.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 18:56
Сум бил прозван а не видов...
Добро бе Македон, гледам дека јако си се зафатил за да ми ги проучиш сите мои никови, јас стварно не знам што си запнал со мене...
Прво... Вие славјаните сте дошле во седмиот век заедно со Аварите, тие делови што ги цитирате од библијата се пишувани неколку векови пред тоа... Каде е проблемот???? Не ги поистоветувајте тогашните Античкки Македонци со денешните Македонци Славјани... Мислам да не се заебаваме... Дури и сите признавања на земјава под уставното име се направени од чисто прагматични причини од страна на земјите кои го сториле тоа... Значи - пред Словените да дојдат овде - овде живееле луѓе - е тие луѓе се спомнати во библијата - значи жителите на тогашната Македонија- жители кои немаат блага врска со Вас ( гротото) . Значи - изјави од овој тип се еднакви на изјавите на нашиот преседник ЏоЛе - дека од Паљурци тргнал св. Петар и ги покрстил западните племиња и им дал христијанска вера и цивилизација...
2. Немојте да измислувате истории, да врзвите аналогии, во фазон - гладна кокошка просо сонила... Нашиот проблем е прагматичен - затоа има и конфликт - но никако дека денешна грција нема аргументи...
Дали се разбираме???? Сега како на Буги да му објаснам дека во западнит дел на македонија - во влашките села има црквичиња кои се изградени од Власи, се пеело на латински , и ден денешен постојат. Сега како да ти објаснам:??? ево подучи ме... не можам едноставно... Бидејки твоите словенски предци дошле по 7 век... Не можеш , да ги измениш фактите... прифатете ги...

Со твоите профили се занимавам онака како што се занимавам со сите профили, согласно правилата.
Во однос на термините кои ги употребуваш за некои народи, имаш последна опомена од мене.

Модераторот



Изменето од Македон - 21.Април.2010 во 14:17
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 20:09
Антички твојот пост е совршен.
Значи грците имаат право иако истите словени што ги спомнуваш ти стигнале до пелопонез.
Власите се антички?Или романизирани словени?
А тоа кој бил способен,и наполеон пробал да го следи примерот на Александар,и неуспеал и што со тоа.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 20:38
За нас Славјаните викаат Славни сме биле бидејки со Александар до Индија сме стигнале - изгледа не ке да сме од после Христа него од пред Христа ке да сме.
Славјанската теза е најматна во историјата,сите нешто се бунат а не гледаат дека Македонец е татко на Славјанинот

Тоа е исто како да му кажам на Античкиот дека Влашки пари може да има затоа зошто Влавот у џеп ги чува а цркви нема Влашки,тие се или на МПЦ или на ГПЦ,нели у Западна Македонија таму до Олимп
Кон врв
Feniks 76 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Feniks 76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 23:48
Како бре од толкаво големо античко племе само некој процент сте останале.
А од друга страна многу античка крв во македонските Славјани.
Дали тоа значи дека на славјаните пошто многу орале му требале повеќе жени за работа? Чункин од многу жени зијан немет
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 01:40
Мака да не ти е од друга страна
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 14:21
Originally posted by Античкиот Античкиот напиша:

Сум бил прозван а не видов...
Добро бе Македон, гледам дека јако си се зафатил за да ми ги проучиш сите мои никови, јас стварно не знам што си запнал со мене...
Прво... Вие славјаните сте дошле во седмиот век заедно со Аварите, тие делови што ги цитирате од библијата се пишувани неколку векови пред тоа... Каде е проблемот???? Не ги поистоветувајте тогашните Античкки Македонци со денешните Македонци Славјани... Мислам да не се заебаваме... Дури и сите признавања на земјава под уставното име се направени од чисто прагматични причини од страна на земјите кои го сториле тоа... Значи - пред Словените да дојдат овде - овде живееле луѓе - е тие луѓе се спомнати во библијата - значи жителите на тогашната Македонија- жители кои немаат блага врска со Вас ( гротото) . Значи - изјави од овој тип се еднакви на изјавите на нашиот преседник ЏоЛе - дека од Паљурци тргнал св. Петар и ги покрстил западните племиња и им дал христијанска вера и цивилизација...
2. Немојте да измислувате истории, да врзвите аналогии, во фазон - гладна кокошка просо сонила... Нашиот проблем е прагматичен - затоа има и конфликт - но никако дека денешна грција нема аргументи...
Дали се разбираме???? Сега како на Буги да му објаснам дека во западнит дел на македонија - во влашките села има црквичиња кои се изградени од Власи, се пеело на латински , и ден денешен постојат. Сега како да ти објаснам:??? ево подучи ме... не можам едноставно... Бидејки твоите словенски предци дошле по 7 век... Не можеш , да ги измениш фактите... прифатете ги...




Темата не е за народот низ Христијанството, туку за територијата Македонија, која како што знам, во времето на Исус Христос и светите Апостоли постоела и била римска провинција.
Во однос на Црквите изградени од Власите, посочи некој конкретен доказ, некој натпис на влашки во некоја црква, па и посочи која Црква богослужела на латински јазик во Македонија. Посочи конкретни докази, да видиме под чија јурисдикција биле тие црвки, па и кога се богослужело на латински.
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 19:57
Абе пријатели...
немате вие проблем со мене, туку со себе... Вашата себенивелавија и потрага по идентитет во донесе на ова дереџе...Значи јас се водам од официјалните факти кои се запишани во историјата која и јас , но и ВИЕ сте ја учеле.. Мене не ми е јасно, зошто ја извртувате историјата, и трагате по антички корени???
Ајде малку подетално ако сакате,
1. Јазикот на античките македонци бил сметан за „варварски“ - но сепак како разбирлив дијалект на панхелинистичката цивилизација. Дали ова не е факт?
2. Дали словените се населиле на Балканот заедно со Аарите во 7-миот век? Дали ова не е факт?
3. Дали денешните македонци не припаѓаат на групата јужни словени? Дали ова не е факт?
4. Дали јазикот не е дел од групата словенски т.е. јужнословенски јазици? Дали ова не е факт?
5. Дали словените кога пристигнале , пристигнале како пагани - кои подоцна ја примиле верата т.е. христијанството од автохтоните народи од балканот (Власи, Грци)??? Дали ова не е факт???
Што е овде матно??? Кој дел ви пречи од историјата??? Уште поважно- зошто ви пречи???

ПС. Јас не ја оспорувам важноста на македонија како територија за и низ христијанството--- напротив....
Но не се ни трудам да се китам со туѓи перја... пошо големината на еден човек е преку признавањето и респектот спрема другиот, спрема различниот...
Јас лично - многу мразам искривување на историските факти....
Кон врв
Античкиот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Поглавица Тешки Очи

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Античкиот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 20:00
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Антички твојот пост е совршен.
Значи грците имаат право иако истите словени што ги спомнуваш ти стигнале до пелопонез.
Власите се антички?Или романизирани словени?
А тоа кој бил способен,и наполеон пробал да го следи примерот на Александар,и неуспеал и што со тоа.


А твојов е алтер его на совршенството....
Што дефинираш со стигнале???? Мислиш во делот на населување??? не си јасен////
Власите ДА... се антички македонци... легитимен дел од војската на александар а подоцна и римската империја SPQR!!!
Примерот со наполеон... и тој е конфузен... секој си бил великан за своето време.. точка... нема никој копирајт на империјализмот...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 20:46
а да разјасниме најпрвин ? ......... Македонија како територија или Македонија како држава низ христијанството ? .........
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 20:50
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

а да разјасниме најпрвин ? ......... Македонија како територија или Македонија како држава низ христијанството ? .........
Македонија низ христијанството
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 20:51
Originally posted by Vercingetorix Vercingetorix напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

а да разјасниме најпрвин ? ......... Македонија како територија или Македонија како држава низ христијанството ? .........
Македонија низ христијанството
 
 
како држава ? ........збунетост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 22:12
Originally posted by Македон Македон напиша:






Темата не е за народот низ Христијанството, туку за територијата Македонија, која како што знам, во времето на Исус Христос и светите Апостоли постоела и била римска провинција.
Во однос на Црквите изградени од Власите, посочи некој конкретен доказ, некој натпис на влашки во некоја црква, па и посочи која Црква богослужела на латински јазик во Македонија. Посочи конкретни докази, да видиме под чија јурисдикција биле тие црвки, па и кога се богослужело на латински.
[/QUOTE]
Site crkvi vo Krusevo. Vo Bitola Sv. Konstantin i Elena, vo Skopje istoimenata i plus Bogorodica.Vo Veles Vlashkata crkva koja deneska e edinstvena kade se odrzuvaat vencavki. Ima mnogu. Komunistite im gi odzele vo ime na bratstvoto i edinstvoto.тага
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 22:44
Во влашкото мало кај шо живеј другар ми, црквата св. Константин и Елена е позната како влашкА црква.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,609 секунди.