IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Напиши љубовен текст (дневник на вашата душа)...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Напиши љубовен текст (дневник на вашата душа)...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 58>
Автор
Порака
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2009 во 16:41
Srenav eden maz i celata sum zanesena po nego...
Si dozvoliv da se vljubam,od ednostavna pricina sto nisto ne ocekuvam.Ne mozev povekje da izdrzam da ziveam bez ljubov,stignav do krajot na moite sili...
Dovolno mi e da go sakam,da bidam so nego vo mislite,a negovite zborovi,negovata neznost da go obojat mojot zivot...Bi sakal za nego da storam nesto...
Najznacajnite sredbi se podgotveni od dusite,duri pred da se vidat telata.Ovie sredbi se slucuvaat koga ke stigneme do nekoja krajna tocka,koga imame potreba emocionalno da umreme ili da se rodime povtorno.Najcesto neznajnikot se javuva vo nasiot zivot koga sme ocajni i togas nasiot zivoten pat ja menuva nasokata.Togas,telata go ucaat jazikot na dusata toa se vika seks i tokmu toa jas mozam da mu go dadam na covekot koj mi ja vrati dusata.....
Sakam toj da bide srekjen!
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 23:04

Сликовите поезија

Љубов и само љубов
Кон врв
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 23:54
                     Капка дар...

     Проникливо ги гледам твоите очи секој пат кога ќе те сретнам, не се плашам да кажам дека често е само во мислите,впрочем последната мисла пред да заспијам...морнарско сино,сини чевли...Проникливи се твоите очи!
     Не знам дали некогаш воопшто вистински сум посакала да ти подарам навистина парче материјал кој би требало да ја има улогата на сето мое испуштено внимание и заборавени емоции создадени под пртисок на разумот,кој секако прави соединенија на се она кое што му го нуди плевелот од надвор и ме тера да се плашам.Барем сум сигурна,никогаш не го запознав стравот од погрешен подарок и сета таа непотребна непријатност.Не знам дали некогаш воопшто посегнав во оној дел од мојата (верувај ми) безгранична имагинација да создадам вистински подарок за тебе и да го побарам во локалниот дуќан за подароци,светкаво завиткан,со најубавата сина машничка која можам да ја најдам,создавајќи провизорно царство само за нас двајца,сосема удобно сместени во софата пред телевизорот глумејќи совршена љубов изнесена од теленовела,а притоа ти не посегаш под мојата блуза затоа што нели,ти си галантен џентлмен кој не навалува и ја почитува девојката.Парите никогаш не излегоа од мода,не?!Гледајќи ти во очите не се трудам да ги дознаам твоите допирливи потреби,копнеам да ги дознаам инстинктивните и оние облагородени и можеби безобразни соништа кои ти го матат погледот со секој фрлен поглед на рапитографот или можеби на мојата кожа,оние кои не ти дозволуваат да се задржиш во моментот,туку умешно те лулаат на брановите на мазната фантазија,убаво исполирана и нема простор за негативни одговори и противречења,таму е се онака како што ти сакаш...Сакам да најдам совршен подарок,по параметрите мерени со дамари,а не бројки...Широко отвори ги очите,отвори го и срцето за да можам поубаво да видам...Не ме терај да бидам сервилно површна,краткотрајна и минлива...затоа што не сум,не сум инсект во ќилибар,ниту обична,ниту ти си...ние сме исти Ливингстон.Подарок кој ќе ти послужи за нешто препознатливо и секојдневно...не!
     Во овој порој од лоша литература со цела снага се обидувам да ги сокријам во најситниот дел од себе чудните струења со златно жолта боја,но не можам да те обвинам тебе и да искршам нешто по тебе,не си виновен за тоа што ми се случува...знам дека не ти се далечни овие светови на чувствата,но јас гледам малку подлабоко од чашата за вино...Како не се сетив порано...совршениот подарок да ја удавиш тагата,јас да го избришам целиот прав и исфрлам целиот смет по неа...Морам да ослободам простор за нови доживувања и да се задржам на апсолутниот врв и да те натерам да ги отвориш очите макар и со сила...а ти плачи...плачи по таа блазирана глава за која можеби никогаш нема да дознаам повеќе од она што го гледам,а ти обвинувај ме и понатаму за лошите проценки.Разумен си...ќе сфатиш,го имам целото право на светов да го правам тоа кога си копам во вените,се гризам и самоказнувам при секоја твоја помисла некаде таму,а не сум виновна...Ѕиркај во распаднатите и разјадени ткива каде што одамна е изгубена секаква надеж за спасување на она што дури и не можам да го напишам-љубов....во светот каде што навистина не ја ни љубат уметноста,но со задоволство ги кршат стаклата на прозорците за да види рајата дека тоа не е така,китејќи се со кристални топчиња,нарекувајќи се уметник.
     Се што можам да ти подарам е плетени коси,топол поглед,прегратка,разговор пред напуштање на оваа паралелна реалност и заминување во онаа што се множи со бесконечност...Би гризела и усни додека те чекам да си дојдеш со добро извежбана глума-спијам,а потоа да со олеснување да воздивнам и нестрпливо да чекам да заспиеш...секако,знајќи го секој твој потег пред заспивање,секое длабоко вдишување и оние дистрозии кои би ми го полнеле срцето,но никако не би ми пречеле...Вечен сојузник во љубовта кон слободата и недопрените височини,но постојана желба и амбиција да се стигне до нив...
Би затворала очи при секоја твоја болка и гнев исфрлени на стаклената масичка полна со Рикардо и Смит...мои се,распостели ги твоите хамери и имај го целиот простор за себе,но остави ми неколку милиментри...за да можам да пуштам импулси полни љубов до тебе,а ти,пати по далечните ѕвезди,измислените приказни,небулозни целинки,непознати царства...не ми пречи,тука сум да ги апсорибрам отровите за тебе...Она што ќе ме остави жива е да дишам остатоци воздух од тебе,да ти ги мирисам кошулите со црвени кармини кои не се мои,онаму каде што има твои траги да постојам и јас...ветувам ќе бидам невидлива и нема,освен кога ти ќе го сакаш спротивното...свет со сонца...Твоето смешно,но симпатично душкање по мојот врат кога си ти оној кој што би бил најпожелен за мене,твоите солзи по моите раце затоа што јас не сум друга,но не,не ми пречи...ќе ги бришам...Тоа е мојот подарок за тебе...капка љубов...без обврски и рокови,услови...Не ја тргај раката колебливо вистинска сум...исти сме...мазохисти со хедонистички нарави...Мојот подарок е несебично љубење и постоење за тебе...а од неа...де лукс придружба...Би го поднела и нејзиниот парфем и очигледни траги...ќе си замине,јас ќе останам да те залечам...и натерам да размислиш...и без мене би го направил тоа,но дозволи ми така да мислам...Уметничка посветеност...зарем не дискутиравмe за уметноста и уметниците?!
Ти го дарам и телово како платно и љубовта како бои,а ти насликај ме...знам добар си во совршено прави линии...до милиметар прецизни...но ослободи се...нежно спушај ги дланките,ќе те научам да црташ-постоиш онаму каде што треба....да постоиш сега и тука...да постоиш заедно со мене...а ти научи ме мене и не ме пуштај да заминам кога ќе ја научиш сопствената лекција...држи ме цврсто додека дланките не прокрварат,а половината не ми помодре...стисни мe до градите и натерај ме да дишеме во ист ритам...силно стисни го образот во мојата коса...почувствувај ме за прв пат...ослободи се...

Мојот подарок е твојата слобода....

Капка дар...
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 15:53

Приказнава,место поклон ти ја дарам...

Приказна за стварноста,за многу шарени, миризливи поклони...Sajonara.
Прекрасен парфем,го одбрав токму тој, Sajonara,Довидување.
Бев занесена од тој прекрасен мирис,кој ме потсеќа на пролетни утра,на изгреј сонце, кое како црвена роза се буди подарувајќи прекрасна глетка.
Тогаш се будат птиците посакувајќи Добро утро,распеани го веселат миризливото утро.Распеана сум и јас.Песните од Enya ме потсеќат на тој мирис,песната Angel особено ме исполнува,ја слушам и пеам скоро секогаш
кога посакувам мир,а во тој мој мир се сетам на прекрасниот мирис Sajonara.
Се сеќавам кога шетавме покрај кејот,се топевме во нашите долги
прегратки уживајќи во нашата вљубеност.Камениот мост секогаш се радуваше на моите високи потпетици,на веселите чекори кои носеа радост и љубов.Фатени за раце шетавме гледајќи непознати лица кои беа желни за нашите погледи од кои зрачеше љубов.Колку е прекрасно кога луѓето во тебе гледаат,кога и без зборови ние многу кажувавме.Нашата аура зрачеше со посебна светлина,некаква светлина со која привлекуваме се што беше околу нас.Ги гледавме шарените излози,шарени марами...да токму тогаш го здогледав прекрасниот парфем,стаклено шишенце на кој пишуваше Sajonara, во кој се вљубив истиот миг,како да бевме створени еден за друг.И на вистина,ме маѓепса мирисот кој никогаш нема да го заборавам,длабоку е под мојата кожа која мириса на него, потсеќајќи ме на
љубовта која никогаш нема да згасне.
Дали се сеќаваш на Sajonara,на моите високи потпетици,на моите разиграни чекори,на шарената марама која ми ја подари за мојот роденден?Да, пролета секогаш ме потсеќа на љубовта,тогаш со Божја волја сум се родила за да те сретнам тебе,да ја почувствувам љубовта,да го почувствувам мирисот на Sajonara.
Приказнава,место поклон ти ја дарам...

Даница Петровска „09„
Љубов и само љубов
Кон врв
cafe Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cafe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 20:02
Ne mi odi ovde bas naj naj ...
ne znam kako da pocnam.
Da e licnosta pred mene sami mi izleguvat zborovite
i ona se cudo sto se ima vo mene a i jas samiot.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 02:33
Neka ti svetlosta na noviot den ti ja obzeme dusata I neka ti ja ispolni so najubavi cuvstva I Bog neka ti podari se sto nemas, a posakuvas I ti pomogne da socuvas se sto imas, sakas.
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
mistake Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mistake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 13:17

.



Изменето од mistake - 29.Јануари.2011 во 17:33
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 13:22
Originally posted by Goldi Goldi напиша:

Neka ti svetlosta na noviot den ti ja obzeme dusata I neka ti ja ispolni so najubavi cuvstva I Bog neka ti podari se sto nemas, a posakuvas I ti pomogne da socuvas se sto imas, sakas.

Прекрасно
Љубов и само љубов
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 20:46
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

                     Капка дар...

     Проникливо ги гледам твоите очи секој пат кога ќе те сретнам, не се плашам да кажам дека често е само во мислите,впрочем последната мисла пред да заспијам...морнарско сино,сини чевли...Проникливи се твоите очи!
     Не знам дали некогаш воопшто вистински сум посакала да ти подарам навистина парче материјал кој би требало да ја има улогата на сето мое испуштено внимание и заборавени емоции создадени под пртисок на разумот,кој секако прави соединенија на се она кое што му го нуди плевелот од надвор и ме тера да се плашам.Барем сум сигурна,никогаш не го запознав стравот од погрешен подарок и сета таа непотребна непријатност.Не знам дали некогаш воопшто посегнав во оној дел од мојата (верувај ми) безгранична имагинација да создадам вистински подарок за тебе и да го побарам во локалниот дуќан за подароци,светкаво завиткан,со најубавата сина машничка која можам да ја најдам,создавајќи провизорно царство само за нас двајца,сосема удобно сместени во софата пред телевизорот глумејќи совршена љубов изнесена од теленовела,а притоа ти не посегаш под мојата блуза затоа што нели,ти си галантен џентлмен кој не навалува и ја почитува девојката.Парите никогаш не излегоа од мода,не?!Гледајќи ти во очите не се трудам да ги дознаам твоите допирливи потреби,копнеам да ги дознаам инстинктивните и оние облагородени и можеби безобразни соништа кои ти го матат погледот со секој фрлен поглед на рапитографот или можеби на мојата кожа,оние кои не ти дозволуваат да се задржиш во моментот,туку умешно те лулаат на брановите на мазната фантазија,убаво исполирана и нема простор за негативни одговори и противречења,таму е се онака како што ти сакаш...Сакам да најдам совршен подарок,по параметрите мерени со дамари,а не бројки...Широко отвори ги очите,отвори го и срцето за да можам поубаво да видам...Не ме терај да бидам сервилно површна,краткотрајна и минлива...затоа што не сум,не сум инсект во ќилибар,ниту обична,ниту ти си...ние сме исти Ливингстон.Подарок кој ќе ти послужи за нешто препознатливо и секојдневно...не!
     Во овој порој од лоша литература со цела снага се обидувам да ги сокријам во најситниот дел од себе чудните струења со златно жолта боја,но не можам да те обвинам тебе и да искршам нешто по тебе,не си виновен за тоа што ми се случува...знам дека не ти се далечни овие светови на чувствата,но јас гледам малку подлабоко од чашата за вино...Како не се сетив порано...совршениот подарок да ја удавиш тагата,јас да го избришам целиот прав и исфрлам целиот смет по неа...Морам да ослободам простор за нови доживувања и да се задржам на апсолутниот врв и да те натерам да ги отвориш очите макар и со сила...а ти плачи...плачи по таа блазирана глава за која можеби никогаш нема да дознаам повеќе од она што го гледам,а ти обвинувај ме и понатаму за лошите проценки.Разумен си...ќе сфатиш,го имам целото право на светов да го правам тоа кога си копам во вените,се гризам и самоказнувам при секоја твоја помисла некаде таму,а не сум виновна...Ѕиркај во распаднатите и разјадени ткива каде што одамна е изгубена секаква надеж за спасување на она што дури и не можам да го напишам-љубов....во светот каде што навистина не ја ни љубат уметноста,но со задоволство ги кршат стаклата на прозорците за да види рајата дека тоа не е така,китејќи се со кристални топчиња,нарекувајќи се уметник.
     Се што можам да ти подарам е плетени коси,топол поглед,прегратка,разговор пред напуштање на оваа паралелна реалност и заминување во онаа што се множи со бесконечност...Би гризела и усни додека те чекам да си дојдеш со добро извежбана глума-спијам,а потоа да со олеснување да воздивнам и нестрпливо да чекам да заспиеш...секако,знајќи го секој твој потег пред заспивање,секое длабоко вдишување и оние дистрозии кои би ми го полнеле срцето,но никако не би ми пречеле...Вечен сојузник во љубовта кон слободата и недопрените височини,но постојана желба и амбиција да се стигне до нив...
Би затворала очи при секоја твоја болка и гнев исфрлени на стаклената масичка полна со Рикардо и Смит...мои се,распостели ги твоите хамери и имај го целиот простор за себе,но остави ми неколку милиментри...за да можам да пуштам импулси полни љубов до тебе,а ти,пати по далечните ѕвезди,измислените приказни,небулозни целинки,непознати царства...не ми пречи,тука сум да ги апсорибрам отровите за тебе...Она што ќе ме остави жива е да дишам остатоци воздух од тебе,да ти ги мирисам кошулите со црвени кармини кои не се мои,онаму каде што има твои траги да постојам и јас...ветувам ќе бидам невидлива и нема,освен кога ти ќе го сакаш спротивното...свет со сонца...Твоето смешно,но симпатично душкање по мојот врат кога си ти оној кој што би бил најпожелен за мене,твоите солзи по моите раце затоа што јас не сум друга,но не,не ми пречи...ќе ги бришам...Тоа е мојот подарок за тебе...капка љубов...без обврски и рокови,услови...Не ја тргај раката колебливо вистинска сум...исти сме...мазохисти со хедонистички нарави...Мојот подарок е несебично љубење и постоење за тебе...а од неа...де лукс придружба...Би го поднела и нејзиниот парфем и очигледни траги...ќе си замине,јас ќе останам да те залечам...и натерам да размислиш...и без мене би го направил тоа,но дозволи ми така да мислам...Уметничка посветеност...зарем не дискутиравмe за уметноста и уметниците?!
Ти го дарам и телово како платно и љубовта како бои,а ти насликај ме...знам добар си во совршено прави линии...до милиметар прецизни...но ослободи се...нежно спушај ги дланките,ќе те научам да црташ-постоиш онаму каде што треба....да постоиш сега и тука...да постоиш заедно со мене...а ти научи ме мене и не ме пуштај да заминам кога ќе ја научиш сопствената лекција...држи ме цврсто додека дланките не прокрварат,а половината не ми помодре...стисни мe до градите и натерај ме да дишеме во ист ритам...силно стисни го образот во мојата коса...почувствувај ме за прв пат...ослободи се...

Мојот подарок е твојата слобода....

Капка дар...


wow...sunshine_baby kapna i zaminaсреќа
tvojot dar neka bide tvoj darголемо%20гушкање


Изменето од ZeZnAtA - 20.Февруари.2009 во 20:46
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 21:30
Pokloni mi gi svoite oci I nivniot topol sjaj, pokloni mi uste nesto:svojota vecena pregratka. Pokloni mi gi svoite meki usni I dvata tipli zbora: TE SAKAM.намигнување
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
mistake Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mistake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 18:19

.



Изменето од mistake - 29.Јануари.2011 во 17:31
Кон врв
Didi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Summer flower

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Didi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 14:16
Ako vodata se baknezi, ke ti ispratam more. Ako listot e pregratka, togas ke ti ispratam shuma. Ako ljubovta trae zasekogas, togas ke ti podaram vecnost.
Srekata vo tvojot zhivot zavisi od ubavinita na tvoite misli....
Кон врв
Didi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Summer flower

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Didi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 14:18
Ljubovta e poveke od cuvstvo, taa e potreba, glad, zed koi se sovrseno prirodni.
Srekata vo tvojot zhivot zavisi od ubavinita na tvoite misli....
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 17:38

Setise,ladna zima
eden topol baknez
edno smrznato ezero
edno stopeno srce........

Eve ja proletta
setas sam na plaza
gledas vo pesokot
trazis nova skolka.........

Jas se uste sum silna
vrtlog vo branovite
veterot podivuva
pesokot ke te goltne.........


Naednas tisina
ezeroto pak e mirno
sonceto zajde
na plaza veke te nema...........



Auuuu ama inspiracija
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 58>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.