IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Помагање на родителите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помагање на родителите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Помагање на родителите
    Испратена: 09.Октомври.2006 во 11:22
Малку поинаква тема...

Колку сте спремни да ги помагате родителите свои  или родителите на сопругот/сопругата?
Да речеме дека имаат многу мали примања односно пензии, или им касни и така малата пензија со месеци, па им е потребна перманентна финансиска подршка...

Што очекувате за возврат?
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2006 во 11:51
Нормално дека без никаков проблем ќе им помогнам колку можам..
За возврат ништо не очекувам, на родителите мои благодарност што се грижеле за мене кога требало и финансиски секогаш ме потковувале..Истото е и со неговите родители, каде што е обратна ситуација..Така да нема проблем за ништо..

Нормално доколку дозволат да ги примат финансиите..
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2006 во 12:07
тоа кај мене и сега се случува.......
тоа е по дефаулт нормално за мене ...апсолутно неважно исто така дали се моите или на сопругата ...несебично се помагало во двете насоки ...крајно од срце...не се гледа не се мери кој колку каде....чист искрен однос ....чиста љубов....
 
Кон врв
vesni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2006 во 00:31

Доколку се може тоа е нормална работа, да си помагаме меѓусебно без никаков возврат...

Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:44
[QUOTE=влечка]Малку поинаква тема...

Колку сте спремни да ги помагате родителите свои  или родителите на сопругот/сопругата?
Да речеме дека имаат многу мали примања односно пензии, или им касни и така малата пензија со месеци, па им е потребна перманентна финансиска подршка...

/QUOTE]
 
 
Sakame da pomagame ama sme daleku od i od moite i od negovite
 
Kolku što možeme finansiski pomagame  koga ke gi zememe vo predvid našite trošoci okolu kućata kreditite i ostanato i što ostane go davame  
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:45
Originally posted by влечка влечка напиша:

Малку поинаква тема...
Што очекувате за возврат?
 
 
 
Ništo ne očekuvame za vozvrat samo topla pregratka i nežna nasmevka
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2007 во 19:16
Ednata raka da dava,drugata da neznae
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 22:20
Originally posted by ultra ultra напиша:

Малку поинаква тема...

Колку сте спремни да ги помагате родителите свои  или родителите на сопругот/сопругата?
Да речеме дека имаат многу мали примања односно пензии, или им касни и така малата пензија со месеци, па им е потребна перманентна финансиска подршка...

Што очекувате за возврат?


Колку што можам би помогнала....не е битно дали се мои или на мојот партнер....на крај краева ние вака за хуманитарни акции треба да помагаме колку што можеме а не пак за фамилија. За возврат не очекувам ништо-особено не од моите кои толку ме чувале мене...јас и ден денес баба ми ја чувам и сум со неа само за на некој начин да и вратам за тоа што таа мене ме чувала порано ме ранела пазела кога не биле моите дома...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 02:29
Originally posted by oblachinja oblachinja напиша:

Ednata raka da dava,drugata da neznae



Ова не чини!...
Да лажеш, па дури и да крадеш од домашниот буџет за да ги потпомагаш родителите, без знаење на партнерот, не само што е лицемерно туку и крајно безобразно! За било кој родител да се работи. Не би можела да направам такво нешто и после како ништо да не било, да се правам на тошо...
За родителите ќе направам се што е во моја можност, ако треба да им се помогне. Ме донеле на свет, ме одгледале и воспитале, ми дале љубов, се жртвувале за мене кога било потребно... нема да се двоумам ниту секунда или да очекувам за тоа награда. Доволно е што ги викам мама и тато...
Но, секогаш со знаење на партнерот! Такви “тајни донации“ не сакам воопшто... Нема потреба од тоа... Чиста сметка, долга љубов... Не рекле џабе старите...
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 02:46
bi im pomagala i ne bi barala nishto za vozvrat,vekje napravija i povekje od dovolno.

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 07:31
... koga vo ucilishte ja rabotam temata Semejstvo obicno ja pocnuvam so citenje i analiza na dve narodni prikazni... Koritce i Tri leba....
 Vo prvata tatkoto dlabi cinija- coritce od drvo i koga sinot go prashuva zoshto ke ja koristi. tatkoto mu objasnuva deka e za dedoto na kogo mu se tresat racete i zaradi toa pu pagjaat ciniite i se krshat a snaata se luti. Po nekolku dena deteto zadlaboceno delka drvena cepanica a koga tatkoto go prashuva, deteto mu odgovara deka pravi koritse za nego, koga ke ostari da ima vo shto da go rani, za da ne mu se nervira nevestata kako sega majka mu.  Tatkoto/sin ja frla cinijata- koritce, si go sednuva tatkoto na masa a zena  mu zamolcuva od sram...
Vo vtorata covek sekoj den kupuva 3 leba. Koga go prashuvaat zoshto sekoj den kupuva 3 toj odgovara: so 1 vrakjam zaem, 1 go davam na zaem, a 1 go jademe. jas i zena mi.
Zatoa moi luge, zivotot e trkalo, shto pravish ke ti pravat.
Decata ucat od roditelite.големо%20гушкање
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 08:01
Nedaj boze da treba da pomagame na nasite roditeli nikogas , dosega obratno bilo , tie se situirani i cesto pominuvale negde kade sto videle nesto za nas , no jas imam sestra student i nea i pomagam stalno ,bez da pobara so rado srce . Familijata e na kraj kraeva sve sto imame ako ne si pomagame i sme tuka eden za drug togas se dzabe e...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 09:22

Sekako deka pomagame, no toa e sosema normalno, i moeite i na suprugot roditelite ne ogledale, ne ranele, ne pazele, i sega tie koga se na maka da ne im pruzam pomos? Ne zboruvam samo za pomos od finansiska strana, nego i drugi raboti, kompjuter sreduvanje, administratiski raboti, trcanje za majstori itn. itn. Isto im pruzuvame i na roditelite od suprugot i na majka mi! Sto samo ednite dobivaat finansiska pomos a majkami pojse drugi rabotiголема%20насмевка.... ednostavno i prosto ako nekogo sakas, ke mu pomognes, a posebno na roditeli

Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 12:18
Да спремна сум да помагам, да работам дополнителна работа се додека има вистинска потреба од тоа, но да не е на штета на моето сопствено семејство материјално и душевно.
Не сакам да звучам дека би барала нешто за возврат, но тие родители исто така треба да се свесни дека доколку превземеш голема грижа околу нив и дека вложуваш финансиски и тие треба да бидат фер еден ден а не да испадне, епа сестра ти или брат посиромав е од тебе, бидејќи немале доволно за себе неможеле ни старите да ги помагаат и оооп станот или куќата на некој од нив(зошто се греота нели) а ти со прстот во уста а твоите деца без пари за факултет.
Постојано вакви работи се случуваат, не дека родителите мислеле нешто лошо, само моменти се пресудни во последните години од нивните животи.
Би рекла дека би била претпазлива со ова помагање, инаку досега и едните и другите им била понудена помош и кога требало и кога би им требала.
Јас се извинувам ако некои се вознемират од мојот начин на размислување но негативните искуства досега битно влијаеле на формирање на моите ставови во врска со овие работи.

Изменето од GlenKlouz - 01.Октомври.2008 во 13:18
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.