IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 52535455>
Автор
Порака
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2016 во 23:30
Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...
Jas sum od nego a ne vo nego...jas sum mal za da bidam vo nego i on e daleku od mene za da bidam do nego ...
...no barem se trudam da mu se doblizam i da sum poblisku do nego i ne gi negiram nitu nego nitu negovata golemina ....
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 06:11
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Pravata religija e onaa koja ne uci na dobrina ,kako kon/za sebe taka i kon/za drugite.

Тоа не е религија, туку етика.

Таква етика негуваат и атеисти.


Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...
Jas sum od nego a ne vo nego...jas sum mal za da bidam vo nego i on e daleku od mene za da bidam do nego ...
...no barem se trudam da mu se doblizam i da sum poblisku do nego i ne gi negiram nitu nego nitu negovata golemina ....

Кои се Божјите атрибути?

Основните се дека е неограничен и сегдеприсутен, створител на c'е видливо и невидливо, нели ?

Последица 1: Ако Тој е неограничен тоа значи дека опфаќа с'е, дека с'е е во Hего, вклучувајќи те и тебе. Ти си во Него, а со тоа дел од Него е во тебе. 

Последица 2: Бидејќи пред Неговата креација не постоеше ништо, тој мораше да ја создаде од Себе. Ти си содаден од Негова твар. 

Последица 3: Ти не си Тој, бидејќи си ограничен, но секако дека носиш дел од Него. Ти си Негов дел.

Бидејќи е неограничен, сеопфатен и с'е е создадено од Негова твар, Тој не е некаде далеку, туку е сегдеприсутен. Тој не може да биде ограничен и собран во некое ќоше далеку од тебе или од самиот Себе. 



33. Му одговорија Јудејците, велејќи: „За добро дело камења не фрламе на Тебе, туку за хулење, оти Ти, бидејќи човек, се правиш Бог.”
34. Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: »Јас реков: богови сте?«
Јован 10/33,34





















Изменето од Messenger - 05.Април.2016 во 06:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 13:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Pravata religija e onaa koja ne uci na dobrina ,kako kon/za sebe taka i kon/za drugite.

Тоа не е религија, туку етика.

Таква етика негуваат и атеисти.

Nikade ne kazuvam sto e religija tuku velam PRAVATA religija i ja prodolzuvam recenicata so koja go iskazuvam svoeto mislenje za toa sto e prava religija spored mene .

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...
Jas sum od nego a ne vo nego...jas sum mal za da bidam vo nego i on e daleku od mene za da bidam do nego ...
...no barem se trudam da mu se doblizam i da sum poblisku do nego i ne gi negiram nitu nego nitu negovata golemina ....

p.s da ne citiram sve poedinecno vo tvojot post so boldirano gi dodadov moite komentari i mojot stav

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Кои се Божјите атрибути?

Основните се дека е неограничен и сегдеприсутен, створител на c'е видливо и невидливо, нели ?

Последица 1: Ако Тој е неограничен тоа значи дека опфаќа с'е, дека с'е е во Hего, вклучувајќи те и тебе. Ти си во Него, а со тоа дел од Него е во тебе.
Ni jas ni ti ne sme vo nego , mozeme samo da mu se priblizime...

Приближете се кон Бога, и Он ќе се приближи кон вас; исчистете ги рацете, грешници, поправете ги срцата свои, непостојани!
Soborno poslanie na Sveti Apostol Jakov 4.8

Последица 2: Бидејќи пред Неговата креација не постоеше ништо, тој мораше да ја создаде од Себе. Ти си содаден од Негова твар. Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...
Jas sum od nego a ne vo nego..

Последица 3: Ти не си Тој, бидејќи си ограничен, но секако дека носиш дел од Него. Ти си Негов дел.
 Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...Jas sum od nego a ne vo nego..

Бидејќи е неограничен, сеопфатен и с'е е создадено од Негова твар, Тој не е некаде далеку, туку е сегдеприсутен. Тој не може да биде ограничен и собран во некое ќоше далеку од тебе или од самиот Себе.
Ubavo kazhana prvata recenica , toj e segde prisuten toj e SVE okolu nas ....No nie so nasite postapki ovozemski ne znaci deka ke mu se priblizime i ke bideme do nego ..a najmalku deka sme vo nego...podolu ke se doiskazam


25. Исус им одговори: „Ви реков, и не верувате. Делата што ги вршам Јас во името на Мојот Отец, тие сведочат за Мене.
26. Но вие не верувате, оти не сте од Моите овци, како што ви реков.
27. Моите овци го слушаат Мојот глас и Јас ги познавам; и тие одат по Мене,
28. и Јас ќе им дадам живот вечен; и никогаш нема да загинат; и никој не ќе ги отме од раката Моја.
29. Мојот Отец, што Ми ги даде, е поголем од сите; и никој не може да ги грабне од раката на Мојот Отец.
30. Јас и Отецот едно сме.”

Јован 10/25,26,27,28,29,30

Mislam deka ne treba da se vadat segmenti od Biblijata za da dokazeme lichen stav ili da negirame necie mislenje , nie ne sme Isus nie ne mozeme da bidem Bog i Isus ...
Gi vadam slednite pasosi od Svetoto pismo vo obid da pokazam deka pasos ne e celina , treba da se ima vo predvid i da se znae celoto Svto pismo za da se sfati tezhinata na porakata.


Nie mozeme da dozvolime da e Bog vo nas i taka da mu se doblizime. Da odime po patot koj ni go pokazhal Bog i negoviot sin i taka da stigneme do Nego .




Originally posted by Messenger Messenger напиша:

33. Му одговорија Јудејците, велејќи: „За добро дело камења не фрламе на Тебе, туку за хулење, оти Ти, бидејќи човек, се правиш Бог.”
34. Исус им одговори: „Не е ли напишано во вашиот Закон: »Јас реков: богови сте?«
Јован 10/33,34



37. Ако не ги вршам делата на Мојот Отец, не верувајте Ми;
38. а ако, пак, ги вршам, макар што Мене не Ми верувате, на делата Мои поверувајте, за да разберете и поверувате дека Отецот е во Мене и Јас сум во Него.
Јован 10/37,38

Ova go veli Isus sinot Bozhji ...nitu jas nitu nekoj od nas ne e Isus .


Jas ne sum vo Bog, jas se plasam imam strahopochit od nego i on samo moze da kaze kade se naogjam jas i dali sum dostoen za nego.
Ja sum gresnik koj na ova prebivalishte nema da bide vechno i koj od svoite postapki ili ke bide prifaten od Boga i ke bide primen vo negoviot raj ili nema da bide prifaten od Boga.
Jas sum od Bog i Bog e vo mene i sakam da e vo mene ....
No jas sum smrtnik i ne sum bezgresen kako Bog i negoviot sin ednoroden Isus.














Изменето од Kastro - 05.Април.2016 во 16:09
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 19:47
Навистина не ми е јасно како коже да не согледуваш дека си контрадикторен самиот со себе поведувајќи се и повторувајќи нечии други филозофии, a не Исусови, за  потоа го цитираш Исус каде што тој вели токму спротивното од оноа што коментираш ти…



Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Pravata religija e onaa koja ne uci na dobrina ,kako kon/za sebe taka i kon/za drugite.

Тоа не е религија, туку етика.

Таква етика негуваат и атеисти.

Nikade ne kazuvam sto e religija tuku velam PRAVATA religija i ja prodolzuvam recenicata so koja go iskazuvam svoeto mislenje za toa sto e prava religija spored mene .

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...
Jas sum od nego a ne vo nego...jas sum mal za da bidam vo nego i on e daleku od mene za da bidam do nego ...
...no barem se trudam da mu se doblizam i da sum poblisku do nego i ne gi negiram nitu nego nitu negovata golemina ....

p.s da ne citiram sve poedinecno vo tvojot post so boldirano gi dodadov moite komentari i mojot stav

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Кои се Божјите атрибути?

Основните се дека е неограничен и сегдеприсутен, створител на c'е видливо и невидливо, нели ?

Последица 1: Ако Тој е неограничен тоа значи дека опфаќа с'е, дека с'е е во Hего, вклучувајќи те и тебе. Ти си во Него, а со тоа дел од Него е во тебе.
Ni jas ni ti ne sme vo nego , mozeme samo da mu se priblizime
Очигледно не разбираш што е НЕОГРАНИЧЕНО и повторуваш нечии туѓи теолошки (неиздржливи) мислења или не ги разбираш што велат (ги земаш буквално).

Приближете се кон Бога, и Он ќе се приближи кон вас; исчистете ги рацете, грешници, поправете ги срцата свои, непостојани!
Soborno poslanie na Sveti Apostol Jakov 4.8

Последица 2: Бидејќи пред Неговата креација не постоеше ништо, тој мораше да ја создаде од Себе. Ти си содаден од Негова твар. Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...
Jas sum od nego a ne vo nego..
Очигледно не разбираш што е НЕОГРАНИЧЕНО. Ти не си Негов створител, Туку Тој е твој и ти со во Него, само не си свесен за тоа. Затоа просветлените луѓе велат не се оддалечувај од Него, не се дели, не се фрагментирај. Стани свесен за Еднобитноста и со таа свест ќе правиш и повеќе од оноа што правел Исус (тоа с еИсусови зборови, не мои).

Последица 3: Ти не си Тој, бидејќи си ограничен, но секако дека носиш дел од Него. Ти си Негов дел.
 Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...Jas sum od nego a ne vo nego..
Очигледно не разбираш што е НЕОГРАНИЧЕНО.

Бидејќи е неограничен, сеопфатен и с'е е создадено од Негова твар, Тој не е некаде далеку, туку е сегдеприсутен. Тој не може да биде ограничен и собран во некое ќоше далеку од тебе или од самиот Себе.
Ubavo kazhana prvata recenica , toj e segde prisuten toj e SVE okolu nas ....No nie so nasite postapki ovozemski ne znaci deka ke mu se priblizime i ke bideme do nego ..a najmalku deka sme vo nego...podolu ke se doiskazam 

Ако е сегдеприсутен како може да не биде и во нас??? Демек Тој е сегдеприсутен, ама не е сегдеприсутен.  голема насмевка


Последниве цитати се оноа што го велам и јас и што самиот си ги цитираш како контрааргумент на твоите тврдења:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

 
Отецот е во Мене и Јас сум во Него.
Јован 10/37,38

30. Јас и Отецот едно сме.”
Јован 10/30
Ova go veli Isus sinot Bozhji ...
No jas sum smrtnik i ne sum bezgresen kako Bog i negoviot sin ednoroden Isus.

Исус вели сите сме Eдно, но сите ја немаме неговата свест за да го осознаеме тоа. Кога ќе ја добиеме ќе ни биде јасно и тогаш ќе можеме да правиме исто, а повеќе од него.



Изменето од Messenger - 05.Април.2016 во 19:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 20:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Originally posted by Kastro Kastro напиша:


Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...
Jas sum od nego a ne vo nego...jas sum mal za da bidam vo nego i on e daleku od mene za da bidam do nego ...
...no barem se trudam da mu se doblizam i da sum poblisku do nego i ne gi negiram nitu nego nitu negovata golemina ....

Очигледно не разбираш што е НЕОГРАНИЧЕНО. Ти не си Негов створител, Туку Тој е твој и ти со во Него, само не си свесен за тоа. Затоа просветлените луѓе велат не се оддалечувај од Него, не се дели, не се фрагментирај. Стани свесен за Еднобитноста и со таа свест ќе правиш и повеќе од оноа што правел Исус (тоа с еИсусови зборови, не мои).

...............................
Ако е сегдеприсутен како може да не биде и во нас??? Демек Тој е сегдеприсутен, ама не е сегдеприсутен.  голема насмевка



Izvini sto zgolemuvam i boldiram ama i jas ko tebe izgleda moram za da se razbereme среќа
Vidi sto pisuvam pogore se citirav samiot i kazi mi kade chitas deka pisuvam DEKA JAS SUM NEGOV STVORITEL i kade procita deka velam deka toj NE E VO MENE/NAS?

Za neogranichenosta i segdeprisutnosta nema da ti komentiram osven slednovo, da kazes nekomu deka ne razbira sto znachi ili  DEKA NE ZNAE sto e Neogranichenost i Segdeprisutnost treba da se zaprashash dali e toa bas Ok?среќа

I segdeprisutnosta i neogranichenosta toa e vekje nesto sto i pokraj toa sto se obiduvam da go objasnam izgleda ke mi bide izvrtuvano celo vreme  i ne gledam logika povekje da iznesuvam svoj stav okolu toa ....

Zosto ?
Приближете се кон Бога, и Он ќе се приближи кон вас; исчистете ги рацете, грешници, поправете ги срцата свои, непостојани!
Soborno poslanie na Sveti Apostol Jakov 4.8

Ako nie sme vo nego?

Da ne se odalechuvas od nego ne zatoa sto si VO NEGO PA KE IZLEZES OD NEGO ili ke se FRAGMENTIRAS...Tuku bidi dobar i kon sebe i kon drugite , siri ljubov i dobrina i slusaj go i zivej go ona sto go pisuva vo Svetoto pismo i sto go kazuva Bog preku negoviot sin i negovite sledbenici ! I ne go negiraj negovoto nego i negovoto slovo  !  среќа

I nesto sto nikako nema nikogash da se soglasime e slednovo:
Jas ne se kontriram nikade so toa sto NI na kraj pamet ne mi e da se velicham i da se dozivuvam GOLEM kako Isus ili kako Boga ....svesta za koja pishuvas a ja imal Isus e svesta koja samiot Bog mu ja dal na ednorodniot svoj sin ...se prasuvas zosto ne i na drugite ?

I na kraj ke ti kazam , ke prodolzam da si ja citam Biblijata mozebi ne sum ja razbral ?!
Ete neka bide po tvoe bidejki "jas sum sekade kontradiktoren ".да




Изменето од Kastro - 05.Април.2016 во 22:02
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 22:07
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

 kade chitas deka pisuvam DEKA JAS SUM NEGOV STVORITEL... 


Никаде не сум рекол дека си ти Негов створител. Hапротив, само повторувам тоа што си рекол дека Тој е твој створител:

1.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ти не си Негов створител, Туку Тој е твој

2. 
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...


Понатаму, не знам зошто го прашуваш следното... Тој е неограничен и сегдеприсутен, со тоа значи дека се сложуваш оти бездруго е во тебе, а истовремено велиш дека ти не си во Hего затоа што си бил мал и Тој е далеку за да бидеш во Него? Тој, неограничениот и сегдеприсутниот бил далеку за да бидеш во Hего ??? 

3.
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Jas sum od nego a ne vo nego...jas sum mal za da bidam vo nego i on e daleku od mene za da bidam do nego ...

4.
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

 i kade procita deka velam deka toj NE E VO MENE/NAS?

5.
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Jas sum od nego a ne vo nego..

6.
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Ni jas ni ti ne sme vo nego


Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Za neogranichenosta i segdeprisutnosta nema da ti komentiram osven slednovo, da kazes nekomu deka ne razbira sto znachi ili  DEKA NE ZNAE sto e Neogranichenost i Segdeprisutnost treba da se zaprashash dali e toa bas Ok?среќа

Извини ако се почуствува навреден од таа забелешка. Јас се обидов неколку пати да објаснам што значи неограниченост и сегдеприсутност, а во твоите реплики ти постојано коментираш на начин кој не ги рефлектира тие термини со што сета дискусија ја поставаш на погрешни темели - на ограниченост и несегдеприсутност.

Извини што забелешката беше толку дирeктна.















Изменето од Messenger - 05.Април.2016 во 22:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 22:39

Никој никогаш толку не пишувал, рикал, викал, вриштел, ... дури и убивал, колку што тоа го прават душманите на Верата и Љубовта на Единствениот БОГ, одкои некои (исто како и ѓаволот) го злоупотребуваат дури и Светото Писмо, со цел како би ги искушувале и разрушувале Чедата БОЖЈИ!

Тој антихристијански дух, нема врска со Вистинската и Вечна Љубов БОЖЈА (Христос), Која/Кој е Вистинската Религија!!!




Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

da vrishtish?
- vrishtish!

da ja svedochish?
- ne ja svedochish!

nitu "taa",
- zhivee preku tebe

ednostavno,

- si vo mayata

ps. razbirash haiku poezija?

"taa vistinata" se zhivee - ne se razbira, nitu pak sfakja..



А бе ако така вели “администраторката“, тогаш мора така да биде!    


п.с. Животот може без хаику поезија и нејзините поети, но хаику поезија и нејзините поетите не можат без Животот! Прашај ги буките лазарополски - ако имаш слух - и тие ќе ти посведочат!



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2016 во 23:06
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Toj e mojot stvoritel a ne jas negoviot ...
Jas sum od nego a ne vo nego...jas sum mal za da bidam vo nego i on e daleku od mene za da bidam do nego ...
...no barem se trudam da mu se doblizam i da sum poblisku do nego i ne gi negiram nitu nego nitu negovata golemina ....



Благословен да си, брате!

Он не е далеку од секого меѓу нас... ние во Него живееме, се движиме, и постоиме,...
»Негов род сме!«

(Дела Ап. 17:28)

Исус одговори и му рече:
„Ако некој Ме љуби, ќе го пази словото Мое; и Мојот Отец ќе го возљуби,
и ќе дојдеме при него и живеалиште во него ќе направиме.

(Ев. Јован 14:23)



Изменето од spiros - 05.Април.2016 во 23:10
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2016 во 10:11
spirko,
"tie" mi velat-
da ne vreskam!

i mi rekoa deka
mentalnata svest-
vreska!..

Изменето од outlook123 - 06.Април.2016 во 10:11
едно е - не се две
Кон врв
chargerburnout Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2015
Статус: Офлајн
Поени: 211
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chargerburnout Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2016 во 14:27
religijata e abstraktna filozofija, sto objasnuvanje da mu davas faka logika... samo celta e kako ke ja vidis ti, a toa te pokazuva sto si i kakov si, dodeka vo temel site religii se isti, od paganskite do denesnite, samo razlicni iminja i razlicni nacini na molenje.

Evreite go imat Juda, Juda mu bil prijatel na Isus, a muslimanite go prifakat Isus kako ispraten od boga.
A jas vikam tie site bile revolucioneri, samo sto vo toa vreme koga mizerijata i injorancijata vodele, kako poinaku da im objasnis na lugeto, nego preku religija.
zatoa nema vrska religijata, vrska ima kako ti ja sfakas toa, a toa kazuva kakvo srce imas.
Bog - visata sila, ona sto uste go nema otkrieno naukata.
Kaj boga site religii se prifateni, samo ako sluzat za mir i dobrina.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2016 во 19:12
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

spirko,
"tie" mi velat-
da ne vreskam!

i mi rekoa deka
mentalnata svest-
vreska!..



Човековата ментална свест - самата по себе - не е ништо лошо, посебно кога таа е воодушевена од човекољубието на Творецот (и Отецот на Животот) и Го восфалува Истиот! Исто како што и шумењето на шумите (“бучењето“ на буките) не е ништо лошо по себе.
Тоа е потполно нормално дејствување на Светиот Дух во Чедата БОЖЈИ и е дури потполно пожелно, бидејќи му служи на животот и е животопријатно.
За жал, одсекогаш имало еден известен дух (и известни души), коjшто постојано се труди Светото Воодушевување да го изгаси и угуши!

Одсекогаш имало такви коишто сакаат да ги замолчат Чедата Божји, омалуважувајќи ги, исмејувајќи ги,... а во најдобар случај несфаќајќи ги!






п.с. Што повеќе ја гасите верата во БОГА и Неговиот Месија, тоа толку повеќе ширите безсмисленост, страв и депресија, на која (за жал) како жртва и’ паѓаат и многу млади животи! Не правете го тоа зло, кое засигурно - не само по душите на другите - туку и по вашите ќе има консеквенци!
Или, сега со помош на вашата празна филозофија ќе ни објасните дека и човековата душа - исто како и Бог - е измислица?


Изменето од spiros - 07.Април.2016 во 19:15
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2016 во 19:26
Originally posted by chargerburnout chargerburnout напиша:

religijata e abstraktna filozofija, sto objasnuvanje da mu davas faka logika... samo celta e kako ke ja vidis ti, a toa te pokazuva sto si i kakov si, dodeka vo temel site religii se isti, od paganskite do denesnite, samo razlicni iminja i razlicni nacini na molenje.

Evreite go imat Juda, Juda mu bil prijatel na Isus, a muslimanite go prifakat Isus kako ispraten od boga.
A jas vikam tie site bile revolucioneri, samo sto vo toa vreme koga mizerijata i injorancijata vodele, kako poinaku da im objasnis na lugeto, nego preku religija.
zatoa nema vrska religijata, vrska ima kako ti ja sfakas toa, a toa kazuva kakvo srce imas.
Bog - visata sila, ona sto uste go nema otkrieno naukata.
Kaj boga site religii se prifateni, samo ako sluzat za mir i dobrina.


Сите вистински патишта се влеваат во Совршениот Пат,
во Него БОГ е Отец (и Мајка), а секој секому сестра и брат!

Има само Една, Единствена, Совршена и Се’опфатна Мудрост чиста, Која од Љубов за сите стана човек во Исуса Христа!














Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2016 во 20:35
spiros,
dokolku moeto pishuvanje (vekje godini..) ti go tolkuvash i sfakjash na takov nachin, kako shto kazha pogore - od sega pa nataka ednostavno ne me chitaj i nema potreba da se vrtime vo krug...

ps. ako ti mislish deka si advokatot bozhji(i deka edinstveno ti i na tebe slichni, znaete shto e ispravno site nie da mislime i dozhivuvame) - toa e tvoj(vash) problem , ne e moj,nash..

Изменето од outlook123 - 07.Април.2016 во 20:41
едно е - не се две
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2016 во 11:23

1. Јас несум адвокат Божји, бидејќи адвокатите исто како и слугите се платеници, додека чедата Божји (при кои преку Милоста Божја и јас се врачунувам) се наследници!
2. Вртењето во круг - самото по себе - нее ништо лошо, кога е тоа животопријатно, не го подкопува, не се противи на правецот или дури издига над Вечната Милост БОЖЈА чиста (Исуса Христа), што за жал за тебе, за твојот идол ошо (на пример), ... и слични на вас, неможе да се рече дека не сте го правиле и правите.
3. Доколку е твоја вистинска желба и си “спремна“ со сите твои имиња (профили) исто така повеќе да не ги читаш и да не реплицираш на моите постови и теми, тогаш и јас сум спремен да го сторам истото!

Повели “администраторке“, ...

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 52535455>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.