IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 55>
Автор
Порака
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?
    Испратена: 05.Октомври.2006 во 00:29
Eve daj pojasnete mi...

Ako ima razni religii neli... kako bilo koja moze da tvrdi deka e vistinskata ?

Na primer : kako katolicka crkva vika papa e poslanik od boga, Muslimanska Muhamed e direkten poslanik itd...

Ok bile se toa poslanici da zememe deka e tocno no sto pred niv pred iljadnici godini koga nemalo takvi poslanici... togash nemalo Gospod ???

I kako bilo koja religija moze da kaze deka e najpravilna.... ako e najpravilna bi bila od prapocetokot a ne da se javi pred 2000 godini...

Sto ne bila i pred 3000 godini ??

Malce moze konfuzno zvucam no poentata mi e ... gospod ( energija ) sekogash postoele... a site nositeli na veri se samo izaslanici tolkuvachi na negovata volja ni pomalce ni poveke ( doduse nekoj poveke nekoj pomalce ) no nikako ne moze da se kaze mojata veroispovest e najpravilna i da se nametnuva na drug... u bilo koja forma...

Vie sto mislite ?

OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2006 во 00:32
APOSTOLITE KOGA JA PISUVAA BIBLIJATA SAMO SE ZABAVUVAA
ZABAVUVAJ SE I TI
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2006 во 00:44
Zatoa postoi prosvetlenost i religija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2006 во 23:59
toa  deka Muhammed  se pojavil pred 1400 god  ne znaci deka togas ISLAMOT pocnal.Na primer pred  muhammed poslanici koi povikuvale vo veruvanje samo vo eden bog bile Musa( Mojsej) , Ibrahim (Avram)
David  i uste  mnogu drugi. No sekoj poslanik bil slezen vo vremeto koga  bilo potrebno i bile slezeni na nivnite narodi.Site povikuvale vo edno (da  se  obozava eden edinstven bog) no ritualite na obozavanje bile razlicni.Muhammed (neka e  mir i spas na nego ) e posleden poslanik od  ALLAH i praten na ovoj narod ,i  toj ke ostane  se  do srusuvanjeto na zemjata.Se  nadevam deka  sega  rabotite  ti stanaa jasni
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 11:34
Site religii (barem popoznatite i pogolemite), poteknuvaat od Adam, znaci od od samiot pocetok, odnosno od sozdavanjeto na prviot covek.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2006 во 10:22
Zelbata za mok i vladeenje e golema , zatoa ima mnogu religii
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2006 во 14:24
Некој ако знае за Бог се лаже.Но кога зборува за Бог ,Да го почитуваме.Оти тој знае, не наше да констатираме дека тврди,дека наметнува вистина.Чистотата на умот на мислата е она кое ке не доближи или оддалечи од вистината.Но кога некој ке запраша за таа состојба на умот,а воедно добива неколку насоки,од различни правци, (но само кога ке запраша )тоа е моментот за кој и зборувам.Проблемот е насекаде околу нас во нас и е од областа на суетата.
Кога постоеше нешто до пред 2000 години и продолжи по тоа до ден денес,не започна од  0 ,значи тогаш се случи нешто,продолжи и еве некои прашуваат за тој тек и настан и сега 2006.
Имаше старо, кое ако небеше, новото немаше да се појави.
Ако не беја новото и старото немаше да биди цело.
А цел е заветот Христов кој ни го даде.
А заветот има мок по смртта,инако не би бил завет.
А заветот е опростување на гревовите и живот вечен.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2006 во 13:24
Originally posted by nindza nindza напиша:


Ako ima razni religii neli... kako bilo koja moze da tvrdi deka e vistinskata ?
 
Лесно е нешто да тврдиш и само да остане тоа нешто со твдење! Тоа ти е ептен лесна работа .. јас можам да тврдам дека можам да летам ама тоа е само тврдење и НИШТО ДРУГО!
Во христијанството треба само да веруваш и ДОВОЛНО Е, ништо друго не ти треба .. да веруваш дека религијата христијанска е вистинската, да веруваш дека Исус умрел за гревовите и ГОТОВО!
Ова ти е ИСТО како што јас тврдам дека сум Супермен, нели?
НО, луѓето кои се свесни дека се луѓе, луѓето кои не веруваат слепо, луѓето кои ја бараат и сакаат да останав во вистината .. тие луѓе освен тоа суво тврдење имаат и ДОКАЗ, значи докажуваат дека тоа што тие го веруваат е вистинското.
 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2006 во 13:43
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

 
Лесно е нешто да тврдиш и само да остане тоа нешто со твдење! Тоа ти е ептен лесна работа .. јас можам да тврдам дека можам да летам ама тоа е само тврдење и НИШТО ДРУГО!
Во христијанството треба само да веруваш и ДОВОЛНО Е, ништо друго не ти треба .. да веруваш дека религијата христијанска е вистинската, да веруваш дека Исус умрел за гревовите и ГОТОВО!
Ова ти е ИСТО како што јас тврдам дека сум Супермен, нели?
НО, луѓето кои се свесни дека се луѓе, луѓето кои не веруваат слепо, луѓето кои ја бараат и сакаат да останав во вистината .. тие луѓе освен тоа суво тврдење имаат и ДОКАЗ, значи докажуваат дека тоа што тие го веруваат е вистинското.
 


Влегуваш во еден тежок парадокс. Верата не е докажлива категорија. Да е докажлива, нема да се вика вера, туку наука.

А за околу тоа дека во христијансвото е ептен лесно, само треба да веруваш, јас не би се согласил. Јас би рекол дека верувањето на другите религии (ислам итн.) е површно. Вие самите се уверувате дека треба нешто да направите за Бог (Алах), и со тоа ќе го задоволите.

Јас те прашувам тебе (а ова го учи христијанството): Што тоа ти можеш да му дадеш на бога? Па зарем Бог нема СЕ? Зарем Бог не создал се? Што е тоа што ти можеш на Бог да му го дадеш? НИШТО! Залудно е да се залажуваме дека ние можеме да му допринесеме нешто на Бог. Залудно е да веруваш дека со молење три пати, или пет пати ќе го направиш Бог среќен. Тој е среќен и без тебе, не се секирај.

Затоа христијанството учи дека единствен пат до Бога, не е со градење на сопствени дела (сопстевни кули вавилонски) кои него ништо не му значат бидејќи си има се, туку едноствно со верба. Тешко е човек да се откаже од верувањето дека е ништо во споредба со Бог. Тоа го учи Библијата. А кога ќе дознаеш дека си ништо, ти ќе му се дадеш целиот на Господ. И во меѓувреме, ќе сфатиш дека твојата вера, твоите добри дела, твоите молитви итн., не се тие кои го усреќуваат Господа, туку се тука за твојот живот д биде посреќен и благословен. Тогаш ќе знаеш дека Господ ти дарил спасение, а не дека си го заслужил, бидејќи НЕ МОЖЕШ да го заслужиш.

Имам уште, ама ајде малце по малце Wink
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 21:16
Уште кога некој ке се нарекува вистински по автоматизам е лажен.
Кон врв
DARKDOG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 218
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DARKDOG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 00:26

ninja vaka

Svetot znaci postoi pred 2000 godini.

Ostaj neka ne te lazat ovie:

Zaci toa vreme koga Isus propovedal na zemjata i gi povikuval gresnicite da poveruvaat vo Boga koj e eden i ednostaven, i cudata sto gi pravel se spasile mnogu luge....Koga go raspnale Sadukeete,Fareseite i Evreite ne znaele sto pravat.Koga doznale deka raspnuvaat sin Bozji Malce od niv poveruvale I im bilo prosteno.A drugite otisle DIREKNO VO PEKOLOT.Juda koj go predal se obesil koj do den deneska e vo Adot I nejke da se pokae.

Znaci togas postoela samo Hristijanskata vera

1.Fareseite veruvale samo vo idolopoklonstvo

2.Sadukeite samo vo Avraam (on bil samo Bozji glasnik kako sto bil S.V.Jovan krstitel koj on krsteval samo so voda, a rekol onoj koj doaga poslem neme on ke ve krsti so Svet Duh, koj jas ne sum dostoen ni vrvkata od opincata da mu ja vrzam.)

3.Evreite pak veruvale vo Mojsej koj I oni imaat golemi propusti

Na sedmiot Fselenski sobor SE ODELUVA KATOLICIZMOT OD HRISTIJANSTVOTO:

I kazale koj ke se odeli od katolicizmot I stvori svoja sopstvena religija se vikaat protestanti I pagaat vo eres.

 

 

Кон врв
strurcence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај strurcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 01:10
Eden e Bogi toj odlucil da ima poveke veri a seto toa se slucilo koga sakale da ja izgradat kulata do nego a toj gi razdvoil i rekol nikoj so nikogo da ne se razbira za da ne go dostignat.  
Кон врв
strurcence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај strurcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 01:27

Da toa go pisuva vo Biblijata, steta sto ne si ja procital!

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 01:30
znaev jas i porano deka neso ne e vred so biblijata
i nezalam sto ne ja procitav
da kazuva bog deka treba da ne se razbirame i do vodime krvavi vojni
celi dva mileniumi a koj znae do koga
sega ich nezalam sto ne ja citam

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.