IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Хепатитис
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хепатитис

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
p mila Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај p mila Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Хепатитис
    Испратена: 01.Октомври.2006 во 21:53
kolku ste informirani za hepatitisot i dali ste vakcinirani protiv hepatitis b i c virus
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2006 во 22:18

185 милиони луѓе во светот се редовни корисници на дрога. Се претпоставуа дека околу 4 милиони се од земјите од транзиција. Нема прецизна бројка ниту за корисниците на дрога во Македонија. Се знае дека има 92-ца заболени од СИДА, од кои 8 - мина се корисници на дрога.

70% од евидентираните корисници се со Хепатитис Ц, поради користење на нестерилна опрема.  Тоа е мотивот за покренување на Програмата за намалување на штетите од дрога. Ставот на експертите е дека подобро да се вложува во оваа програма, отколку државата да плаќа за санирање на последиците. 40.000 евра чини третманот со метадон на еден зависник во затвор, двеипол илјади во медицински стационер. Медицинарите ја повикуваат јавноста,  корисниците на дрога на одвикнување  да ги третираат како хронични болни, кои се зависни од својот лек метадон, исто како шекерашот од инзулинот, или епилетичарот од антиепилептичните лекови.Но сепак Хепатитот Ц треба да знаеме дека е болест која е исто опасна колку и сидата и неизлечлива ако не се лажамConfused
Кон врв
kopriva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kopriva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2006 во 22:28
hepatitisite se infektivni zaboluvanja od koi h c e neizleciv a h b e izleciv vo nekoi 90 % od slucaevite iako najstrasno za h b virusot e toa sto postojat tn zdravi nositeli na virusot koi mozat na razlicni nacini da gi zarazat lugeto bez da se svesni za toa posledicit se frapantni ako ne se izleci na vreme t.e doaga do preminuvanje od akutna vo hronicna forma so opasnost od carcinomi fibroza itn on lani e vovedena programa za vakciniranje protiv h b na sekoe novorodence 24 casa po raganje a e zadolzitelno i za site ljuge po predhodno provereni markeri
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2006 во 22:32
Se leci no e mnogu skap tretmanot i pozelno e da se otkrie na vreme1 Se dobova pri kontakt ISKLUCIVO  so krvta a moze i so nesterilna oprema pri koristenje igli1Se izlekuvaat poveke slucaevi od oklou 70 % so promena na krvta,no sepak moze ia da ne se izleci(ako e prekasno)!
Traba da se pazi pri stavanje tetovazi pirsing, hiruski intervencii i sl!Wink
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2006 во 22:50
Сите алати што доаѓаат во допир со крвта а не се стерилни се опасни и можат да пренесат Хепатит иначе оваа болест е наречена Чума на 21 векDead
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2006 во 22:52
sidata e cuma na 21 vek boogie!Wink Kako i da e i dvete se opasni no zaq hepatitisot moze da se najde resenie i da se izleci!!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2006 во 23:50
Да но хепатитот е во поголем раст дури и од сидата бидејки уште заштитни сретства не се измислени освен тоа во македонија дури не се ни знае толку околу оваа болест како што е опасна.СИДАТА е сеуште опасна болест но беше чума на 20 век Хепатитот се смета уште за поопасна болест од сидата бидејки има можност да мутира како што мутирал хепатитот Б во хепатитот Ц.Слушај ме не сум доктор но морам да знам за тоа бидејки постојано сум во допир со луѓе кои имаат ХепатитConfused
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 09:09
Запознаета сум со болеста, но фала богу до сега не сум ја прележала нити дошла во допир со неа.. Не дај боже ни да дојдам, остава ужасни последици за организамот ConfusedConfused
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 12:14
Што е хепатитис?

Хепатитис е воспаление на црниот дроб кое може да доведе до негово трајно оштетување и да предизвика последици по целокупното здравје и животот на болниот. Досега се откриени 5 вируси кои предизвикуваат хепатитис, и тоа: A, B, C, D, E ( F и G - во истражување ).

Хепатитис Ц

Оваа болест во светот е наречена „тивок убиец“, бидејќи кај 80% од болните преминува во хроничен облик. Болните од хроничен хепатитис Ц ретко имаат симптоми од болеста. Најчесто овие симптоми се во вид на хроничен замор и неодредена, повремена болка во пределот на црниот дроб. Хепатитис Ц е вирус кој го оштетува црниот дроб и се пренесува преку директен контакт со инфицирана крв. Црниот дроб е орган, кој е важен за функционирањето на човековиот организам, па затоа следи дека Хепатитисот Ц е сериозна инфекција.

Многу луѓе кои се инфицирани со Хепатитис Ц вирусот, често пати не покажуваат клинички симптоми. Луѓето кои се изложени на ризик фактори за да добијат Хепатитис Ц мора да се тестираат. Потребно е само еден час за Хепатитис Ц тест. Овој час може да значи цел живот.

Предизвикувачи на Хепатитис Ц

Постојат 6 различни видови ( генотипи ) на вирусот Ц кој ја предизвикува болеста. Одредувањето на генотипот на вирусот е важно за времетраењето и исходот од лекувањето.

Начин на пренесување на хепатитис Ц

-Трансфузии на крв ( пред 1993г. )
-Употреба на нестерилни игли и шприцеви ( интравенски корисници на дрога )
-Тетовирање, пирсинг
-Употреба на прибор за лична хигиена на кој може да има исушена крв
-Хемодијализа
-Многубројни сексуални контакти без соодветна заштита ( промискуитет )

Хепатитис Ц НЕ се пренесува преку:

-Вообичаени дневни активности на работа и дома (гушкање, ракување)
-Спортски активности ( каде што нема контакт со крв )
-Кивање, кашлање
-Употреба на прибор за јадење ( чинии, вилушки, ножеви и сл. )

Како се открива ( дијагностицира ) Хепатитис Ц ?

Првенствено, дијагнозата се поставува врз основа на следните анализи на крв од пациентот:
-ELISA - тест со кој се откриваат антитела на вирусот
-PCR - тест со кој се открива присуството на вирусот во крвта
-Може да биде потребно и ехо-преглед, како и биопсија на црниот дроб.

Зошто Хепатитис Ц задолжително треба да се лекува?

Хепатитис Ц, кај 80% од пациентите преминува во хронична болест. Хроничниот Хепатитис Ц кај 25% од случаите предизвикува цироза на црниот дроб, а кај 5% предизвикува карцином.

Како се лекува хроничниот Хепатитис Ц?

Лекувањето на болеста го спроведуваат доктори кои се специјалисти по инфективни болести или интерна медицина.

Доколку кај вас се утврди присуството на антитела за овој вирус, потребно е да се јавите кај Вашиот матичен лекар кој ќе Ве упати кај специјалист кој ќе го превземе понатамошниот Ваш третман.

Лекувањето на болеста се спроведува со помош на комбинација на два
лека: пегилиран интерферон и рибавирин. Во зависнот од видот ( генотипот ) на вирусот кој ја предизвикал болеста, лекувањето трае:

Кај генотип 1 и 4 - 48 недели
Кај генотип 2 и 3 - 24 недели

Успехот на лекувањето исто така зависи од видот ( генотипот ) на вирусот и тој изнесува:

Кај генотип 1 - околу 60%
Кај генотип 2 и 3 - околу 80%

Како да знаеш дали да се тестираш за Хепатитис Ц?

Хепатитис Ц може да се дијагностицира преку едноставен крвен тест. Само еден час од Вашиот ден за да се тестирате, може да значи разлика меѓу ослободување од вирусот и страдање од болеста.

Ако одговорите со „да“ или „незнам“ на било кое од прашањава подолу, треба да разговарате со Вашиот доктор за тестирање од Хепатитис Ц.

-Дали сте примиле трансфузија на крв пред 1992 година?
-Дали некогаш сте споделиле со некој игла за интервенска употреба?
-Дали имате пирс или тетоважа?
-Дали некогаш сте делеле брич, четка за заби или некој друг предмет од домаќинството со некој што е инфициран со Хепатитис Ц?
-Дали сте користеле третмани за хемофилија пред 1992 година?
-Дали сте практикувале високо-ризичн сексуално однесување или сте имале повеќе секс-партнери?
-Дали сте мигрирале од подрачје со висок ризик за инфекција?

Појаснување: Пред 1992 година, крвта за трансфузија не поминувала низ соодветни испитувања и тестови за ХИВ, Хепатитис Б и Ц.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 23:48
Хепатит Ц


Хепатит Ц е болест која е една од врстите на жолтица (хепатит). Таа е предизвикана од хепатит Ц-вирусот. Просечно околу 1 на секои 100 луѓе има хепатит Ц. Некои луѓе не знаат дека го имаат. Луѓето можат да имаат хепатит Ц и да не знаат, бидејќи може да поминат многу години додека се појават симптомите. Најчести симптоми се замор, лошење, и болки во стомакот.

Половина од луѓето со хепатит Ц немаат оштетување на црниот дроб. Но, околу 20% може да имаат сериозна штета (цироза) после 40 годишна возраст и од нив има и луѓе кои добиваат рак на џигерот.

Пренесување

Хепатит Ц може да се пренесе кога крвта од една личност со хепатит Ц, влезе во крвотокот од друга личност. Дури и многу мали количини од крв, тешко видливи, можат да го пренесат вирусот. Може да се добие хепатит Ц со:

    * Нестерилни медицински и заболекарски процедури каде кожата е прободена
    * Употребување на туѓи шприцеви за дрога, вклучувајќи стероиди
    * Нестерилно тетовирање или бодење на телото
    * Пренесување од мајка на дете може да се случи за време на бременоста или породувањето, ако мајката има хепатит Ц.
    * Употреба на туѓи лични предмети, како жилети и четки за заби, на кои можеби има крв
    * Контакти на крв со крв во тек на сексуални односи.

Дијагноза и лечење

Единствениот начин за да се дијагнозира хепатит Ц е да се направи проверка на крвта. Потоа постои медицинско лекување, наречено Комбинирана терапија, која може да ја излечи инфекцијата од хепатит Ц кај 60% од случаевите. Некои луѓе со хепатит Ц употребуваат традиционални лекарства да ги ублажат симптомите.

Изменето од Boogie - 08.Март.2007 во 23:48
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 03:56
Хепатит - воспаление на црниот дроб најчесто предизвикано од вирус или токсична материја
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 03:57
Хепатит А - воспаление на црниот дроб предизвикано од RNK вирус, од фамијлијата Picornaviridae, а најчесто се пренесува со ингестија на контаминирана храна и вода.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 03:58
Хепатит Б - воспаление на црниот дроб предизвикано од DNK вирус ( Hepatitis B virus, од фамилијата Hepadnaviridae) кој опстојува во крвта и најчесто се пренесува преку сескуален контакт или трансфузија на инфицирана крв или крвни продукти.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 03:58
Хепатит Ц - воспаление на црниот дроб предизвикано од ретровирус (Hepatitis C вирус, од familijata Flaviviridae) кое има слични клинички манифестациии како Hapatitis B.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.