IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Болни деца и неодговорни доктори
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Болни деца и неодговорни доктори

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Болни деца и неодговорни доктори
    Испратена: 29.Септември.2006 во 17:09
ISKUSTVO SO OVA AMA EDEN KUP IMAM A SEGA STANAV LICEN LEKAR NA MOETO DETE.
ZDRAVO
Кон врв
vesni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2006 во 00:18

Керкичката прв пат се разболе кога имаше десет мсеци. Некоја настинка беше. За да не се влоши состојбата ја однесов во амбуланта. И дадоа еден сируп, за една недела не и помина па и дадоа друг, па трет...се исплашивме дома сите..и ај на приватен кај  Др.Несторов...беше јули а детево гореше од температура....докторов и стави некои инекции бог знае што беше тоа, дехидрираше деетево од потење, претерано....па и даде еден сируп, па усте еден па усте еден, и на крај Sumamed (ова е еден од најјаките лекови посебно за деца)....после ова неколку месеци беше интензивно на витамински сирупи затоа што и беше уништена целата нормална бактериска флора....Иначе докторов важи за најдобар доктор-педијатар(мислам дека и најскап)....со најјаки лекови и јас можам да лечам.

Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2006 во 17:34
Сумамед е еден од најјаките лекови и за возрасни, а камо ли за деца. Уништува се' пред себе и корисни и штетни бактерии. Мора да се конзумира со поголемо количество јогурт или кисело млеко.

А од лично искуство со моето дете: 2002 година, ова време, бевме во Охрид. Детето пред да си тргнеме назад за Скопје ни крена температура. Ништо не го болеше, само имаше многу течна и лигава столица. Се мислевме што му е: да не пиел вода од чешма, да не ова да не она...си дојдовме во Скопје и му помина температрурата за 2 дена, кога еве го пак... Не' испратија на испитување, ма што не ни дадоа, каква се' диета не препишаа. А детево два дена има температура два дена нема и тоа цели 2 недели. И викаат ништо не му е... бактерии во граници на нормала, општа состојба добра.... ЕЕЕЕ, ми се смачи и почнав сама да го анализирам кога имаше температура... Прво видов дека му е пожежок стомакот од грлото, значи дека е стомакот во прашање, а не синусите. Си помислив ова мора да е нешто просто, нешто како обична настинка, ама на цревата. И почнав да барам информации за тоа, по бебешки списанија и книги. Таму пишуваше дека не се даваат никакви лекови и дека не сме никаква диета, само храната што му се дава да биде топла. И откако го применив тоа, детето ми оздраве.

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 07:53
poradi neodgovornosta na doktorite , no ne pedijatrite , tuku ginekolozite, uste kako novorodence , postariot sin dobi eserihija koli i streptokoka aureus od koja posle dobi masivno zapalenie na dvete belodrobni krila, so broj na vdisuvanja 120. Od porodilno, vo Kozle go ispratija vo inkubator so zborovite " imajte spremen inkubator no ne veruvame deka ke stigne zivo bebeto". Tamu vo toj period nacalnik na oddelenieto bese d-r Nestorov, sin mi denes ima 11 i pol godini, osven za vakcinite za drugi inekcii ne znaeme. Popozrtvuvan doktor od Nestorov ne sum sretnala, za zal denes mnogu malku ima takvi doktori.Gore procitav deka e skap...a sto ne e skapo denes vo zdravstvoto?

Istiot sin pred nepoln mesec imase operacija na detska hirurgija , sosema sum zadovolna od odnosot na celiot personal i bi rekla deka e najcisto i najdisciplinirano oddelenie voopsto vo klinickiot centar.

Kako najneodgovorno oddelenie za zal, bi rekla deka e oddelenieto za neonatoligja vo Detska klinika, kade sto novoredencinjata se smestuvaat vo neispravni inkubatori, koi treba da se sterilni, a majkite sami gi cistat i gi otvaraat ..... a navecer horor eden dezuren doktor na 4 oddelenija
Кон врв
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 15:57
Originally posted by vesni vesni напиша:

Керкичката прв пат се разболе кога имаше десет мсеци. Некоја настинка беше. За да не се влоши состојбата ја однесов во амбуланта. И дадоа еден сируп, за една недела не и помина па и дадоа друг, па трет...се исплашивме дома сите..и ај на приватен кај  Др.Несторов...беше јули а детево гореше од температура....докторов и стави некои инекции бог знае што беше тоа, дехидрираше деетево од потење, претерано....па и даде еден сируп, па усте еден па усте еден, и на крај Sumamed (ова е еден од најјаките лекови посебно за деца)....после ова неколку месеци беше интензивно на витамински сирупи затоа што и беше уништена целата нормална бактериска флора....Иначе докторов важи за најдобар доктор-педијатар(мислам дека и најскап)....со најјаки лекови и јас можам да лечам.

so Nestorov ama taka imam liso iskustvo mislev deka malata koga i vadese sekret od pluka so spatula deka detevo ke mi umre na race ti zboruvam za stariot doktor ama sto posto zaostanat vo sekoj pogled a pogotovo vo medicinata.
ZDRAVO
Кон врв
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 16:00
Originally posted by Julija Julija напиша:

Сумамед е еден од најјаките лекови и за возрасни, а камо ли за деца. Уништува се' пред себе и корисни и штетни бактерии. Мора да се конзумира со поголемо количество јогурт или кисело млеко.

А од лично искуство со моето дете: 2002 година, ова време, бевме во Охрид. Детето пред да си тргнеме назад за Скопје ни крена температура. Ништо не го болеше, само имаше многу течна и лигава столица. Се мислевме што му е: да не пиел вода од чешма, да не ова да не она...си дојдовме во Скопје и му помина температрурата за 2 дена, кога еве го пак... Не' испратија на испитување, ма што не ни дадоа, каква се' диета не препишаа. А детево два дена има температура два дена нема и тоа цели 2 недели. И викаат ништо не му е... бактерии во граници на нормала, општа состојба добра.... ЕЕЕЕ, ми се смачи и почнав сама да го анализирам кога имаше температура... Прво видов дека му е пожежок стомакот од грлото, значи дека е стомакот во прашање, а не синусите. Си помислив ова мора да е нешто просто, нешто како обична настинка, ама на цревата. И почнав да барам информации за тоа, по бебешки списанија и книги. Таму пишуваше дека не се даваат никакви лекови и дека не сме никаква диета, само храната што му се дава да биде топла. И откако го применив тоа, детето ми оздраве.

nedaj boze pak da ima nekoja stomacna infekcija ili jadelo nesto so pominat rok da mu dades aktiven jaglen
ZDRAVO
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 17:59
Originally posted by EVGENIJA EVGENIJA напиша:

Originally posted by vesni vesni напиша:


Керкичката прв пат се разболе кога имаше десет мсеци. Некоја настинка беше. За да не се влоши состојбата ја однесов во амбуланта. И дадоа еден сируп, за една недела не и помина па и дадоа друг, па трет...се исплашивме дома сите..и ај на приватен кај  Др.Несторов...беше јули а детево гореше од температура....докторов и стави некои инекции бог знае што беше тоа, дехидрираше деетево од потење, претерано....па и даде еден сируп, па усте еден па усте еден, и на крај Sumamed (ова е еден од најјаките лекови посебно за деца)....после ова неколку месеци беше интензивно на витамински сирупи затоа што и беше уништена целата нормална бактериска флора....Иначе докторов важи за најдобар доктор-педијатар(мислам дека и најскап)....со најјаки лекови и јас можам да лечам.

so Nestorov ama taka imam liso iskustvo mislev deka malata koga i vadese sekret od pluka so spatula deka detevo ke mi umre na race ti zboruvam za stariot doktor ama sto posto zaostanat vo sekoj pogled a pogotovo vo medicinata.Evgenija , poradi toa sto ti mislis i ne mozes da gledas kako se vadi slajm od plukata kako i mnogu majki koi panicat vo stolit lele sto mu pravi na moeto dete, ne mozes da go pravis doktorot zaostanat. Majkata e taa koja treba da go ohrabri deteto iako nekoi raboti se bolni a ne uste poveke da go uplasi. Podobro e da se izdrzi bolkata od vadenjeto slajm , otkolku ona sto moze slajmot da go napravi ako ne se izvadi. Kamo da ima uste nekoj kako Nestorov, tolku pozrtvuvan i vljeben vo svojata rabota.
Кон врв
babyy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babyy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 18:41
Што се однесува до Несторов јас сум презадоволна(зборам за Оливер-младиот)
Подобро појака,но ефикасна терапија отколку терапија која воопошто нема да делува.
Син ми како помал имаше некој вид на алергија со јака кашлица и опструкции.На матичен лекар му даваа амоксиклав и алмацин и дури и по 2 неделна терапија детето немаше ниакакво подобрување,а Несторов(господ здравје да му даде)ми го дигна детето на нозе за 1 ден.
А после тоа кога го носев на матичен докторката препишуваше од белешките на Несторов и му ја даваше истата терапија.
Кон врв
vesni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 00:38
Го поминавме хоророт - вадење секрет со стариот Несторов,  тоа беше корисно ама многу трауматично...Сите тие сирупи и инекции ни ги препиша Оливер...
Не се согласувам со „појака,но ефикасна терапија  “ затоа што таа јака терапија се одразува многу лошо на имунитетот кај децата. Имунитетот се гради во најраната возраст и треба во случај на болест организмот сам да се избори против болеста.
Сите ние како родители сакаме детето да ни оздрави за една минута, но не по цена на се’.
 
 
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2006 во 22:31
Se dodeka kaj nas ne pochne da funkcionira pravnata drzava i da gi kaznuva(pa i zatvara)neodgovornite lekari,ke se treseme sekogash koga odime na lekar
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 11:46
AngryBash denes me iznerviraa,ama se obidov da brojam do sto i nekako se smiriv....odam na zakazano vo 11h ,znachi zemash den,troshish vreme,a tamu dr otishla da go slusha doktoratot na kolegata i zaboravila da mi se javiConfusedmi dadoa tel.broj i mi rekoa javete se utre-izvineteAngryBig%20smile
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 22:03
Moeto iskustvo so lekari ...mozam slobodno da se "pofalam" e mnogu golemo.So dvete deca gi pominavme site mozni kliniki,ambulanti,dispanzeri, ordinacii. Nejse,iskustvoto e....razocaruvacko.Od Nikolovski "stariot",Kirkov"stariot"Sofijanov"stariot i tn "stariot" pa posle pominavme na mladite i taka dodeka decata ne izrasnaa.
Sakam da kazam ako nemas nekoj "poznat" ili prijatel da te preporaca kaj odreden lekar nikoj ne te gleda,a kamo li da se angazira poveke.Ne sakam da veruvam deka ne se strucni naprotiv, no ete,gledam deka i drugi imaat takvo iskustvo.
Smetam deka "problemite" sekogas se pogolemi vo administracijata otkolku so lekarite.
Spasot od "neodgovorni lekari"go naodjam vo privatno zdravstvo.
Kolku platis tolku dobivas taka e sekade vo svetot!         Da dopolnam(pak od licno iskustvo)da ne gi maltretirame decata cesto
so lekari osven koga navistina ima potreba.Imam vnuka koja majka i ja nosi vo ambulanta  za sekoe kivanje i potkasluvanje.Koga ima temperatura treba da se poceka bar  2-3 dena pa posle da se nosi,sto pomalku lekarstva toa podobro pusti go organizmot samiot da se bori so bolesta taka se imunitetot se zgolemuva.

Po ova ochekuvam burna reakcija od majkite no veruvajte deka navistina e taka. 


Изменето од mamma - 24.Јануари.2007 во 22:27
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2007 во 09:17
Јас се сложувам се тебе иако не сум биолошка мајка..
Од причина што многуте примери ми покажале, дека секое стресување и за обично кивање се носи детето насекаде не е до некаде во ред..разбирам мајчинство, љубов грижа, но не и да се претерува...
детето треба да стекне имунитет со здрава исхрана и витамини, не со сирупи и антибиотици...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2007 во 10:07
Ne se slozuvam so mamma deka doktorite pedijatri rabotat isklucivo so vrski, mozebi nekoi od niv, no vo sustina sekoe dete go pregleduvaat so golema odgovornost nezavisno cie e.

Vrskite , a i nosenjeto kafe , kolaci, bonbonjeri toa e potrebno kaj sestrite....bidejki tie se zakon , doktorot sepak ne e na oddelenie celo vreme.

Situacijata so doktorite za vozrasni e mnogu poinakva, pedijatrite sepak imaaat odgovornost.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.