IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 27>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2006 во 10:32
Razliki i toa golemi postojat i pomegu pravoslavnite od razlicni kraevi. Vo nekoi slucai pripadnikot od druga religija so svoite sfakanja od nasata sredina ni e poblizok od pripadnikot na nasata religija od druga sredina.

Spored postoeckite vazecki zakoni nikade ne pisuva deka brak treba da se sklucuva samo so pripadnici na ista religija.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 12:38
Originally posted by ivana ivana напиша:

не сум...
зошто би била. Никогаш не се знае на што ќе те насочи животот, а вери се многу на број....


go delam mislenjeto so tebe Wink
Кон врв
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 23:13
Originally posted by begu begu напиша:

Ekola e tuka lezi zajakot sto Natalija misli deka vo takov brak treba da se menuva i verat. E pa ne e taka. Vo familija imame protestantka, katolikinja pa i pravoslavna pa site si ja praktikuvaat verata svoja. Tamam rabota da ispustam bozic ili slava bez cestitanje. So eden zbor funksionira. Samo samite postavile nekoi pravila i se pridrzuvaat a lubavta e vistinska.
 
Bequ pretpostavuvam deka si musliman.Ti vo familijata nabroja poveke religii i sto e cudnoto...Sto site se zeni...Sto znaci muslimanite nema sansi da pustat svoja da se omazi za pripadnik na druga religija.Zatoa ostaj ja Natalija na mir i glej si rabota
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 07:50
Kako ne ti  jasnoBig%20smilemusliman e Begu
Кон врв
Doesnt Matter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Doesnt Matter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:08
gi razgledav site temi, i ova mi se dopadna najmnogu, no jas sum protiv brak so pripadnik na druga vera, bidejki samo problemi mozhe da ocekuvash
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 16:49
Проблеми можат да настанат само ако им се дозволи на оние баби и дедовци од страна да ти го расипат бракот. А таквите луѓе што мислат дека знаат подобро од тебе што е најдобро за тебе ги има и во браковите на припадници на иста вера. Навистина не гледам какви други проблеми би можеле да се јават помеѓу двајца што се сакаат. Па ако на едниот му пречи верата на другиот, тогаш не сфаќам како такви луѓе воопшто би биле во врска, а камо ли брак. Значи ако двајца биле во врска, и се било во ред, и во бракот се ќе биде во ред. НАПРЕД ЉУБОВ!!!
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 16:59
Originally posted by tofu tofu напиша:

Проблеми можат да настанат само ако им се дозволи на оние баби и дедовци од страна да ти го расипат бракот. А таквите луѓе што мислат дека знаат подобро од тебе што е најдобро за тебе ги има и во браковите на припадници на иста вера. Навистина не гледам какви други проблеми би можеле да се јават помеѓу двајца што се сакаат. Па ако на едниот му пречи верата на другиот, тогаш не сфаќам како такви луѓе воопшто би биле во врска, а камо ли брак. Значи ако двајца биле во врска, и се било во ред, и во бракот се ќе биде во ред. НАПРЕД ЉУБОВ!!!


Za mene postoi samo edna vera, ako mozhe taka da se nareche, a toa e LJUBOVTA.

Kako sto kazha Isus, "Ljubi go blizhniot svoj kako sto se ljubish sebe se."

Za sekoj onoj koj iskreno i dosledno gi prifakja i sledi ovie Isusovi zborovi (tuka ne mislam na crkovni dogmi ili bilo kakvi drugi interpretacii) , sekakvo postavuvanje na prashanjeto dali ke skluchi brak so chovek ili zhena od bilo koja druga nacionalna, rasna ili verska pripadnost e irelevantna. Ushte poveke, irelevantna stanuva i samata pomisla na formalnoto ozakonuvanje na takvata zaednica. Ljugjeto koga zhiveat zaedno od ljubov avtomatski se blagosloveni od Boga i nim ne im treba nikakva formalna dozvola za toa od NIKOJ ovozemen avtoritet.

Изменето од Messenger - 29.Февруари.2008 во 17:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 19:16
ЉУБОВ ЉУБОВ ЉУБОВ
и јас сум вљубен во припадничка на друга вера! Ах одам одма и ја грабам! НЕ МОЖАМ БЕЗ НЕА
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 19:30
Pred LJUBOVTA site drugi raboti se beznachajni, site prechki se preskoknuvaat i so nea site brani se rushatt. Ne postoi pogolema sila od LJUBOVTA.

Tokmu poradi taa silina na LJUBOVTA, taa e zabraneta od site onie koi ne sakaat da ja osoznaeme i da bideme obzemeni od nea. Bidejki togash ne mozheme da bideme kontrolirani i ne mozheme da bideme sovladani.

LJUBOVTA e neshto koe sekogash samo ni se dozira i ni se odreduva kon koj mozheme da ja upotrebuvame, a kon koj ne. Opshtestvata i religiite pravat se, LJUBOVTA da ni ja pretstavat kako ljubov, samo da ostaneme vo iluzija deka znaeme sto e toa. Zatoa LJUBOVTA ni se pretstavuva kako ljubov kon tatkovinata i ljubov kon verata, no nikogash kako LJUBOV kon nas samite, kako ramnopravni Bozhji cheda, kako neddeliv del od seopfatnata Kreacija.

Oti ako vi se kazhe toa... togash ke stanete svesni za edinstvenata i seopfatna LJUBOV. I togash koj ke mozhe da ja manipulira taa LJUBOV ... a so nea i so vas samite ?

Изменето од Messenger - 29.Февруари.2008 во 19:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 22:06
Kolku i da e ljubovta prekrasna, sepak za zal postojano sme svedoci deka i taa poprimila od denesniot potrosen zivot, i taa stanala potrosna...protiv toa morame da se borime...
Nasiot Pratenik, n.b.m.n., ni dal ubavi soveti kako da ja odrzuvame i vozobnuvame ljubovta....

No da se vratime na temava. Spored islamot zenata muslimanka ne i e dozvoleno da se omazi za pripadnik na druga religija ( iskreno ve molam da ne pocnuvame kako toa ne e fer ne e pravedno, barem ovaa tema da ja postedime od prepukuvanja.) Dodeka maz musliman moze da ozeni nemuslimanka, i pritoa da ne i predstavuva nikakva precka vo ispolnuvanjeto na nejzinite verski rituali. No, sepak decata mora da bidat vospitani vo duhot na islamot...Taka stojata rabotite.
Uste ednas ve molam, da me postedite od visok komentari...Za ova e raspravano...

Za krajot, bi vi citirala nesto prekrasno, POSEBNO NAMENETO ZA MAZITE

ljubav sadrzi brigu(o voljenoj osobi kao majka prema detetu), odgovornost,respect i znanje
odgovornost bi lako presla u dominaciju i zelju za posjedovanjem
ako nema trece komponente
RESPEKT
to znaci da gledamo licnost onakva kakva je.
respekt predstavlja brigu da se druga osoba razvija zbog same sebe i na svoj nacin a ne da mi sluzi meni
ako volim drugu licnost osjecam se jedno isto sa njom, ali sa njom kakva sto je, a ne kakva bi meni odg kao objekt za moje iskoristavanje
jasno je da respekt je moguc jedino ako sam ja postigao nezavisnost; ako ne moram da vladam sa nekim i da eksplotram nekog
l'amour est l'enfant de la liberte
li ljubav je dijete slobode
a nikad dijete dominacije.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 22:22
Hmmm mozete da go pretpostavite mojot odogovr
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 23:21
Da Templarius, no stom veke e upatena molba da ne komentirame vo momentov neshto shto e religiski zakon koj vernicite ne se vo mozhnost da go smenat, togash da go pochituvame toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:02
ne deka ne sme vo moznost.
TUKU NE SAKAME.....
Zadovlni sme so toa sto go imame. Sovrseno e od Najsovrseniot e.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:04
togas zasto nesakate???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.