IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 27>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 14:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zosto tolku chesto vo zivotot zazemame tvrdi i nepokoleblivi stavovi bez da imame svoi lichni iskustva za niv? Zatoa sto sme slusnale deka taka e najdobro? Zatoa sto vo uchiliste ne uchea taka? Zatoa sto roditelite ni go sovetuvaa toa? Zatoa sto takva e nasata tradicija? Zatoa sto religijata go pretpostavuva toa? Zatoa sto znaeme nekoj sluchaj, od nekade, koj tochno odgovara na stavot sto nie sme go zazemale?

Odgovorot mora da se sodrzi barem vo edno od ovie prasanja. Toa e ziveenje vo forma i po normi koi ni se predadeni vo nasledstvo na najrazlichni nachini i okolu koi poveke ne razmisluvame i ne diskutirame. Setoa onoa sto se dozivuva vo idninata se procenuva, vrednuva i selektira iskluchivo preku tie pisani ili nepisani “zakoni” usvoeni od nas.

Takviot nachin na odgojuvanje i ziveenje se vika KONDICIONIRANOST.

Dali sme svesni vo sekojdnevniot zivot deka sme kondicionirani? Sigurno ne! Svesni sme samo za nasite konflikti, problemi, zadovolstva i tegobi. Konflikti so samite sebe si, konflikti so lugjeto okolu nas, konflikti megju nacionalnostite, megju verite…ne zboruvame samo za eden specijalen konflikt, tuku za site konflikti, pochnuvajki so najednostavni idei i zavrsuvaljki so site mozni familijarni problemi. Svesni sme za seto ova, a ne sme svesni deka seto toa poteknuva od nasata kondicioniranost.

Sto go pravi kondicioniranjeto? Od onoa predhodno rechenoto, toa se site socijalni vlijanija, rezultati od relacijata megju ligjeto so koi ziveeme, od potrebite sto izlagaat od niv, zadovolstvata, komfortot, vrednostite, vlijanijata, mokta i site onie megjusebni odnosi koi poteknuvaat od nabroenoto. Znachi kondicioniranosta e vrzuvanje, prilepuvanje, zakachuvanje za lugjeto, tradicijata, rabotata, imanjeto, ideite, religijata i taka natamu. Nie sme vrzani za nasata nacionalnost i drzava bidejki preku nivnite identifikacii nie stanuvame nekoi i nesto, nie dobivame nekakva vrednost. Nie se identificirame so nasata rabota i taka chustvuvame deka sme sposobni rabotnici vredni za pochit. Nie se identificirame so idei i se gledame kako kreatori na novoto. Se identifikuvame so religija i se chustvuvame sigurni, spokojni, prosvetleni, ispravni i bogu mili, tokmu onaka kako sto ni vetuva i ne uchi religijata vo koja sme izrasnale ili koja sme ja prifatile.

Zosto gi pravime site ovie vrzuvanja? Zatoa sto toa e najlesnoto begstvo od sopstvenata NESIGURNOST, SLABOST i PRAZNINA.
Edni begaat preku svojata rabota, drugi preku pienje, treti preku trivijalni zabavi, cetvrti preku religija…koga se raboti za begstvo od samite sebe si, site vrzuvanja se na apsolutno isto vrednosno nivo – onoa sto e religijata za edni, toa e rakijata za drugi. Ako edna aktivnost ili veruvanje ne ne napravi pospokojni i predizvika novi konflikti, togas odime na nesto drugo.

Ako ne postoi vrzuvanje za nesto, togas ne postoi nitu kondicioniranost. Koga sme svesni za ova, stanuvame svesni i za nasata vistinska sostojba.

Kondicioniranosta pravi onoa STO E da go gledame kako ONOA STO TREBA DA E spored nekakvi si normi, dogovori, tradicii i veruvanja sto sme resile samite da gi usvoime! Taa e onoa sto ne preventira da ja sogledame VISTINATA na Kreacijata i da gi razbereme predizvicite vo sekojdnevniot zivot. Taa e onoa sto ni donesuva konflikti i problemi za koi nikogas ne ne sme sposobni da najdeme vistnsko resenie – ta neli taa ne pravi da imame tunelska vizija i da go gledame svetot preku oboeni naochari!

Koga ova veke go znaeme, kako da se oslobodime od toj najgolem izmamnik, od toj machitel, kako da go simneme toj prevez od ochite koj ne pravi da bideme slepi pri jasniot pogled?

Edinstven nachin da se napravi toa e da se stane svesen za negovoto postoenje i za nasite begstva, za nasite slepi vrzuvanja za materijalnite vrednosti, ideologiite, religiite i filozofiite. Oti SLEPOTO vrzuvanje za bilo sto e samo obichno SLEPILO, petparichno BEGSTVO vo koe nema mir i sigurnost i koe ne vodi nikade. Toa samo ni dava iluzija na spokojstvo i prividnost deka voopsto nekade se dvizime.

Vi pozeluvam mir i spokojstvo vo vasiot zivot, bez obzir koj pat ke go zemete, bez obzir so kogo ke se omazite ili ozenite. Slobodata na vasiot izbor e garantirana od Kreatorot, a toj ve ljubi site bez razlika na vera, rasa ili nacionalna pripadnost.


А да го заменеше тоа твоето 'КОНДИЦИОНИРАНОСТ' со 'ТРАДИЦИЈА', што ќе добиевме? Реалност?
Затоа што традицијата е она по што повеќето овде завземаа став, да не речам конзервативен, но така е. Не можеш луѓето да ги обвинуваш затоа што ги користат традиционалните 'непишани' закони, за да си го олеснат живеењето, затоа што никој не знае што би било, ако почнува да воспоставува традиции од почеток, нели?
Јас сум против она, љубовта е слепа и не познава граници, затоа што љубовта е секогаш вистинска ако заврши трагично, според уметничките прозни дела, во кои е битен елементот на драматургија!
Но никој од нас не би сакал љубовта да му заврши трагично, нели?
Затоа луѓе, пазете се и внимавајте! Експанзијата на милитаристички муслимански групи, кои по секоја цена завземаат разно разни позиции, а понекогаш и говорници, е огромна!
Да не ве потсетувам не некои плачковци, чија љубов за фотељи е стварно трагикомична!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 15:35
Najgolema budalastina e nekoj da se ubeduva deka ljubovta nema granici, od ednostavna pricina sto za nekogo ima i nikoj tuka nisto ne moze da napravi. Dajte i prostor na slobodata i taa ke ne dovede do ljubovta, pa ako sakate i do 'tolerancijata'.
Кон врв
blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5922
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 15:42

toj sto misli deka ljubovta ima granici, teska rabota deka spoznal ljubov

Кон врв
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 16:16
NASATA PRAVOSLAVNA VERA NE PRIZNAVA MESOVITI BRAKOVI.NO TOJ STO SAKA BRAK I SO PRIPADNICKA NA DRUGA VERA TOA E NEGOVA ODLUKA MOE SAMO  DA GO POUCAM KADE GRESI A NEGOVO E DA PRIFATI ILI NE TOA E HRISTIJANSKI.A NAJZAKANUVACKATA SEKTA ZA NASATA VERA SE JEHOVINITE SVEDOCI.SO POCIT KON SITE VERNI PRAVOSLAVNI HRISTIJANI.
ZDRAVO
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 18:05
Tamu daleku, preku site idei i veruvanja za dobroto i losoto, ima edna gradina…toa e gradinata na LJUBOVTA. Eden den pojdete tamu…

Gledam deka nekoi lugje resile da se zaljubuvaat vo odredeni tradicii i veri, a ne vo Bozji cheda. LJUBOVTA e samo edna, a postojat iljadnici nachini na poklonuvanje i baknuvanje na zemjata. LJUBOVTA nema nitu kod, nitu doktrina…taa na svojata strana go ima samo Gospod…

Primete ja LJUBOVTA onakva kakva e…ne ja sporeduvajte, ne ja premeruvajte, ne ja menuvajte…dvajca vljubeni se onie koi se pochituvaat eden so drug, onakvi kakvi sto se… i zaedno odat, sekoj po svojot pat, drzejki se za race.

No… kako sto veke nekoi od vas rekoa:
“Ne postoi drug svet! Jas znam samo za onoa sto imam naucheno. A ti…ti sigurno haluciniras!”
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 18:33
ДРЖЕТЕ СЕ ЗА ТЕМАТА: “СКЛУЧУВАЊЕ БРАК СО (ЛИЧНОСТ ОД) ДРУГА ВЕРА“, А НЕ: “ЉУБОВ СПРЕМА ПРИПАДНИК(ПРИПАДНИЧКА) НА ДРУГА ВЕРА
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2006 во 19:20
Se izvinuvam ako sum digresiral.

Jas mislev deka temata podrazbira skluchuvanje na brak so nekoj od druga vera ako si zaljuben. Ljubovta e neddeliv element od brachnoto ziveenje i kako takva milam deka e neodbegliv del od diskusijava. Vprochem ne mozam da razberam zosto nekoj hristijanin voopshto bi skluchil brak ako ne pristapi vo nego so zaljubeno srce i chisti nameri. Prasanjeto na skluchuvanje brak so nekogo od druga vera (ili od istata) gubi sekakva logika ako podrazbira deka toa ne se napravi od ljubov, tuku od nekakov interes.

Duri sega ne mi e jasno...ili mozebi, vo megjuvreme, vo svetov se sluchilo nesto sto me odminalo, pa poveke ne razbiram...

Изменето од Messenger - 03.Октомври.2006 во 19:25
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 00:48

Апсолутно не сум против склучување брак со некој кој има друга вера. Досега не ми се случило да се вљубам и имам врска со човек со друга вера, така да искрено не знам како јас лично би реагирала во таков случај. Но, познавам многу различни примери на луѓе од различни христијански правци (православен со католик, протестант со католик), потоа евреин кој ја менува верата во христијанска за да се венча со православка, христијанин кој ја зема муслиманската вера од љубов кон жена си....и, пак се тоа бракови како и сите други: некои поуспешни, некои не толку. Во зависност од Љубовта, од самите луѓе. И од никоја друга рамка. Се е до нас самите.

Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 00:52
tesko mi e da pisam na ova tema
oti neveruvam vo nisto
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 00:55
Originally posted by mikus mikus напиша:

tesko mi e da pisam na ova tema
oti neveruvam vo nisto
сигурно веруваш во нешто, било што!
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 00:57
mislev na se sto se odnesuva na vera
hahhahahhah
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 01:02
Originally posted by mikus mikus напиша:

mislev na se sto se odnesuva na vera
hahhahahhah
 има многу претплатени „верници“ на неделно посетување на црква и дружење со „милите сограѓани“ од истата црква или џамија или синагога....па кога ќе дојдат дома и утредента на работа - лажат, газат преку лешеви да стигнат до разно/разни лични цели, не ги интересира ни допира маката на пријателот, комшијата...дали се тоа верници? од друга страна постојат атеисти кои носат во себе огромна Љубов и почит кон светот и човекот. Кој е поголем верник?
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 01:03
nesakam nikoj da e iznad mene
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 01:06
Originally posted by mikus mikus напиша:

nesakam nikoj da e iznad mene
 
а кој би бил изнад тебе? Господ Бог? Не веруваш во виша сила?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.