IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
Автор
Порака
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 04:03

---------------



Изменето од khaleefah - 21.Февруари.2007 во 20:40
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 04:53
A jas mislev sakanjeto e ljubov, edinstvenoto nesto blagosloveno od Boga sto transcendira apsolutno sekakva razlika i podelba megju Bozjite cheda...
a ne religija...
dogma...
nekakva tradicija...
norma...
zakon...
navika...
konformizam...

Ponekogas se prasuvam dali lugjeto znaat sto e LJUBOV...i kolku se navistina spremni da ja dadat i da ja primat...

Bog neka bide sekogas so vas.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 08:19
Mislenjeto na Delfin e i moe, Ljubota ne znae za granici...

Evgenija, Messenger e eden od retkite posetiteli na ovoj forum koj ne znae da napise ni navreda ni ironicnost, sekogas znae da dade dostoinstven odgovor ili replika.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 14:33
ljubovta  ne  poznava granici? Togas  zasto niedena makedonka ni albanka ni turcinka ne se  omazela  za  ROM?Ne  veruvam deka se  site  grdi i na nikoja ne i se  svidel  nieden Rom. Mrazam licemernost da  toa nekoj go izustuva a  ne go praktikuva .Granici sekogas postoele i ke postojat.Tie  go dvojat  pravoto od  krivoto,vistinata od nevistinata,pametnosta od gluposta, ubavinata od grdosta itn...
Sakam da  kazam mozes  da  se  zaneses i da  se  zaljubes  no tvojata  ljubov  da nema  smisla i normalno ako si pameten ke se otkazes  svakajki deka taa  ljubov ke ti nanese poveke nesreka nego sreka.
Кон врв
Lidija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lidija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 14:38
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

 
Љубовта не познава граници....
 
samo vo filmovi, knigi, umetnost...
vo realniot zivot poznava mnogu granici...
Кон врв
begu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај begu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 14:52
O da sigurno e mozno. Pa sega ne e cesta pojava ama funksioniralo i funksionira. Pred nekoi vreme na edni muslimanski grobista procitav nekolu nemuslimanski iminja na spomenicite pa duri imase i zaednicki grobovi. Malku morbidno no toa pokazuva deka tie brakovi bile uspesni se do smrta.
Vo posiroka familija imame dva takva braka. Nikojpat zenite ne bile prisileni na nesto dreugo. Ednata ne drzi tolku do vera a drugata i denes praktikuva katolicizam. Nikoj ne ja brani. Vo komsi imam albanka mazena za makedonec imaat masko dete a ziveele vo skopje. Za zal ta pocina od nasilna nerazjasneta smrt. Ama kontakti se uste prodolzuvaat. Taka e toa . Ako imas sirok horizont ne e problem, a ako se ogradis pa nisto ne si videl.
Veruvaj i vo toa sto ne go gledas .
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 14:58
Jas bev mnoooooogu protiv toa........
Samo drugarstvo i nisto povekje so covek od drug vera-vikav..
ali vikav....a sega ne vikam....
ovde vazi ona na vrcak OCITE NEMAAT VERA
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 15:18
Кажав некаде по темите, но ке се повторам..
Не си ја менувам верата ни по која цена ни по која љубов ни по која мерка..
Христијанка сум таква вера ќе барам и толку имам да кажам.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 15:21
bravo nate...nadam se ke stois cvrsto natoa...ostani dostojna ko uvek so si bila mila
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 15:29
Благодарам мила
Нормално дека ке останам достојна... зашто да се мачиме и љубовта да ја претвориме во мрак.. Муслиманка никогаш нема да станам, нито пак ромка нити пак ниедна друга со друга вера.. Јас сум одгајана со Христијански дух и љубов и не може мојата душа да прифати друга вера и навика.. Во душа ке сум крстена со света вода и одгајана во Божјиот храм.. Можам да се преправам како ете од љубов се, точно, но мојот маж никогаш нема да се помири што имам Христијанска крв во мене и дел од мешаниот брак со крвта на децата наши..
МОјот став е тоај.. Љубовта се пред се ама пред се.. Но сваста можеби ќе го уништи мојот сопруг, а јас ќе се гушам со нова вера и нивните обичаи..
сакам да си појдам во црква да дојде со мене достоинствено како што треба, сакам да си крстам дете да го миросам достоинствено како што треба.. Не можам да му мешам обичаи по неколку крштевања или разделба ова она..
Ќе ме разберете..


Изменето од natalija - 02.Октомври.2006 во 15:29
Кон врв
begu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај begu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 15:29
E Natali, Natali zamisli da te strefi ona vistinska lubov pa nema da prasas koj i od kade e .
Veruvaj i vo toa sto ne go gledas .
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 15:31
Тешко бегу многу тешко ... прво прашувам за вера, па судам со емоции, па идам со срце...
Книгите многу нуи говорат, но разумот е многу појак него логиката..
Немам против никој ништо... да сум 15 годфини незапознаена со верата, не примена од Господа со љубов, па да не размислувам за ништо и не расудувам.. Вака не, не можам да прифатам ничија друга вера јавно си кажувам без лица 100.. едно ми е искрено..
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 15:33
Originally posted by begu begu напиша:

E Natali, Natali zamisli da te strefi ona vistinska lubov pa nema da prasas koj i od kade e .
jas od samio pocetok koga ke go cuev imeto samo drugrstvo gledav...no ete ne bev dovolno cvrsta....a i brem da izlezese nesto od toa
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2006 во 15:53
Originally posted by natalija natalija напиша:

Благодарам мила
Нормално дека ке останам достојна... зашто да се мачиме и љубовта да ја претвориме во мрак.. Муслиманка никогаш нема да станам, нито пак ромка нити пак ниедна друга со друга вера.. Јас сум одгајана со Христијански дух и љубов и не може мојата душа да прифати друга вера и навика.. Во душа ке сум крстена со света вода и одгајана во Божјиот храм.. Можам да се преправам како ете од љубов се, точно, но мојот маж никогаш нема да се помири што имам Христијанска крв во мене и дел од мешаниот брак со крвта на децата наши..
МОјот став е тоај.. Љубовта се пред се ама пред се.. Но сваста можеби ќе го уништи мојот сопруг, а јас ќе се гушам со нова вера и нивните обичаи..
сакам да си појдам во црква да дојде со мене достоинствено како што треба, сакам да си крстам дете да го миросам достоинствено како што треба.. Не можам да му мешам обичаи по неколку крштевања или разделба ова она..
Ќе ме разберете..

Нормално дека ќе те разбереме. Да влезеш во брак со некој кој има различни филозофски погледи и принципи е незрело. Тоа е осудено на пропаст.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.