IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
Автор
Порака
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Брак со припадник од друга вера?
    Испратена: 29.Септември.2006 во 11:38
JAS SUM PROTIV TOA A VIE?
ZDRAVO
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 11:40
не сум...
зошто би била. Никогаш не се знае на што ќе те насочи животот, а вери се многу на број....
Motivation is game in my hands
Кон врв
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 11:41
DA NO VO NASATA PRAVOSLAVNA VERA NEPOSTOJAT DRUGI VERI
ZDRAVO
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 11:45
..толеранција мила ... Wink
Motivation is game in my hands
Кон врв
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 11:47
ZAVISI ZA KOGO
ZDRAVO
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 14:59
Evgenija, ako si vistinska hristijanka, ne po veruvanje, tuku po zhiveenje, ova prashanje nema nikogas da go postavis.

Gospod neka e so tebe.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 15:07
TI KAZI MI NA MENE KOLKU PATI SI GO PROCITAL SVETOTO PISMO I STO MISLIS ZA MUSLIMANSKATA VERA
ZDRAVO
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 15:33
Evgenija, te pochituvam kako Bozja kreacija napravena po negov lik, so site negovi atributi, bez razlika na tvojata vera, ubeduvanja, tradicii, rod, rasa i t.n.

Te molam pochituvaj me barem del od toa i ne me povikuvaj drug pat na javno ispituvanje i ocenuvanje.

Sega koga veke se javiv, ke te udostojam so odgovor.

Poveke od trieset godini gi prouchuvam Svetite knigi, pisanija, razmisli i tradicii na site Bozji cheda na zemjava.

Ne sum broel kolku pati sum go prochital Svetoto Pismo (milis na Noviot Zavet), zatoa sto broenjeto nikogas ne mi bilo vazno.

Ne e bitno kolku pati si prochitala nesto, tuku sto si razbrala od toa.

A za onoa sto mislam za Muslimanstvoto i ostanatite veri, verskite ubeduvanja i tradicii, pogledni gi moite minati postovi oti ne sakam da se povtoruvam, a ako imas visitnska zelba da nauchis nesto okolu toa, ke odvois malu vreme i samata ke pronajdes.

Vo sekoj sluchaj mojot prv post na tvoeto prasanje ne zaviseshe od toa kakvi se drugite veri, tuku se bazirase na vrednostite na hristijanstvoto.

Ti pozeluvam se najdobro.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 15:37

Zenata koja veruva, moze da go spasi svojot maz koj ne veruva, i obratno. Ne veruvam deka srceto prasuva za vera koga stapuva vo vrska. Eve na primer jas veruvam i se nadevam na Boga, no mojata zena slabo se pridruzuva do nea i recisi voopsto da ne veruva (osven sto pazi po nesto od tradicionalni pricini). Toa mene voopsto ne preci na mojata vera, nitu, pak, mi preci jas da ja ljubam so seto svoe srce.

Кон врв
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 15:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Evgenija, te pochituvam kako Bozja kreacija napravena po negov lik, so site negovi atributi, bez razlika na tvojata vera, ubeduvanja, tradicii, rod, rasa i t.n.

Te molam pochituvaj me barem del od toa i ne me povikuvaj drug pat na javno ispituvanje i ocenuvanje.

Sega koga veke se javiv, ke te udostojam so odgovor.

Poveke od trieset godini gi prouchuvam Svetite knigi, pisanija, razmisli i tradicii na site Bozji cheda na zemjava.

Ne sum broel kolku pati sum go prochital Svetoto Pismo (milis na Noviot Zavet), zatoa sto broenjeto nikogas ne mi bilo vazno.

Ne e bitno kolku pati si prochitala nesto, tuku sto si razbrala od toa.

A za onoa sto mislam za Muslimanstvoto i ostanatite veri, verskite ubeduvanja i tradicii, pogledni gi moite minati postovi oti ne sakam da se povtoruvam, a ako imas visitnska zelba da nauchis nesto okolu toa, ke odvois malu vreme i samata ke pronajdes.

Vo sekoj sluchaj mojot prv post na tvoeto prasanje ne zaviseshe od toa kakvi se drugite veri, tuku se bazirase na vrednostite na hristijanstvoto.

Ti pozeluvam se najdobro.


PRAVITE HRISTIJANI NE DAVAAT REPLIKA NA NISTO I NA NIKOGO NO TI IZGLEDA DEKA NE SI DUHOVNO PROSVETLEN STO MOSES LESNO DA IZBUVNUVAS I DA SAKAS DA NAVREDUVAS,NE ME POZNAVAS A NE TE NI POZNAVAM NO COVECKI E DA PROSTIS I DA TI PROSTAT.GOSPOD DA GI POMILUVA GRESNITE I ON DA IM SUDI.ZNACI BEV JASNA SO MOETO PRVO PRASANJE A NE BARAV OD TEBE DISKUSIJA SO MENE,ZNACI BESE POTREBNO SAMO MISLENJE I NISTO POVEKE.
ZDRAVO
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 15:50
Originally posted by EVGENIJA EVGENIJA напиша:

JAS SUM PROTIV TOA A VIE?
 
Љубовта не познава граници....
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 17:47
Originally posted by EVGENIJA EVGENIJA напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Evgenija, te pochituvam kako Bozja kreacija napravena po negov lik, so site negovi atributi, bez razlika na tvojata vera, ubeduvanja, tradicii, rod, rasa i t.n.

Te molam pochituvaj me barem del od toa i ne me povikuvaj drug pat na javno ispituvanje i ocenuvanje.

Sega koga veke se javiv, ke te udostojam so odgovor.

Poveke od trieset godini gi prouchuvam Svetite knigi, pisanija, razmisli i tradicii na site Bozji cheda na zemjava.

Ne sum broel kolku pati sum go prochital Svetoto Pismo (milis na Noviot Zavet), zatoa sto broenjeto nikogas ne mi bilo vazno.

Ne e bitno kolku pati si prochitala nesto, tuku sto si razbrala od toa.

A za onoa sto mislam za Muslimanstvoto i ostanatite veri, verskite ubeduvanja i tradicii, pogledni gi moite minati postovi oti ne sakam da se povtoruvam, a ako imas visitnska zelba da nauchis nesto okolu toa, ke odvois malu vreme i samata ke pronajdes.

Vo sekoj sluchaj mojot prv post na tvoeto prasanje ne zaviseshe od toa kakvi se drugite veri, tuku se bazirase na vrednostite na hristijanstvoto.

Ti pozeluvam se najdobro.


PRAVITE HRISTIJANI NE DAVAAT REPLIKA NA NISTO I NA NIKOGO NO TI IZGLEDA DEKA NE SI DUHOVNO PROSVETLEN STO MOSES LESNO DA IZBUVNUVAS I DA SAKAS DA NAVREDUVAS,NE ME POZNAVAS A NE TE NI POZNAVAM NO COVECKI E DA PROSTIS I DA TI PROSTAT.GOSPOD DA GI POMILUVA GRESNITE I ON DA IM SUDI.ZNACI BEV JASNA SO MOETO PRVO PRASANJE A NE BARAV OD TEBE DISKUSIJA SO MENE,ZNACI BESE POTREBNO SAMO MISLENJE I NISTO POVEKE.



Jas mislam deka ti ne si go razbrala Messenger , Evgenija... toj nikogash ne navreduva... a nitu izbubnuva... samo cool EVGENIJA... nikoj ne ti saka losho a pogotovo covekov , veruvaj mi...


BTW Dali sum protiv druga vera brak ne sum ... site sme ista vera ..vistinskite vernici... a se drugo e laga i izmama ...fala i prijatno



BTW

OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 18:50

Би сакал со своето изнесено размислување никого кој ќе го прочита истото да не го доведам во ситуација да помисли дека собирам поени кај дамите на форумов за една од нив да ми стане девојка.

Јас сум човек кој многу љуби. Јас сум човек кој кога прави нешто максимално се посветува на истото. Таа што ќе се вљуби вистински во мене, нема да се одљуби. Еднакво ги сакам сите, еднакво се жртвувам за сите, еднакво манифестирам љубов кон сите, без оглед на Вера(или атеизам), Национална Припадност, Пол, Возраст.
 
Сакам мојата брачна другарка да биде Православна Христијанка. Многу сакам да се Венчаме во Православен Храм. Не би имал против доколку е атеист кој е во потрага по Бога или е Христијанка од некоја од неправославните гранки или е Муслиманка или од било која друга Вера, но до пред стапувањето во брак. Сакам да имам Православен Христијански Брак. Сакам со моето семејство: заедно да одам на Божик во Храм, заедно со Црквата(Народот) во Храм да дочекаме Велигден, сакам моите деца, мојата сопруга и јас да се Причестуваме со Телото и Крвта на Господа Исуса Христа секогаш кога ќе можеме, т.е. што почесто... Се разбира, на моето дете ништо нема да му биде наметнато, се’ е негова одлука. Ако расте во здраво Христијанско Семејство ќе ја сфати убавината на слободата и правото на слободен избор, ќе ја осознае вредноста на личноста и Духовно ќе се развива во правилна насока.(со ова не зборувам ништо против другите Вери, ниту против атеистите)
 
Има бракови во кои различната Верска припадност не е греда да функционираат браковите. Но, дали Христијанин и Муслиманка можат да се Венчаат во Храм ? Христијанка и Атеист ? Не зборувам како чин на одење во Храм, Круните на глава, Леб и Вино, туку прашувам дали неправославниот од нив двајцата би можел да ПОЧУВСТВУВА што се случува со нив двајцата кога стапуваат во брак?
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
EVGENIJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EVGENIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 18:58
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Би сакал со своето изнесено размислување никого кој ќе го прочита истото да не го доведам во ситуација да помисли дека собирам поени кај дамите на форумов за една од нив да ми стане девојка.

Јас сум човек кој многу љуби. Јас сум човек кој кога прави нешто максимално се посветува на истото. Таа што ќе се вљуби вистински во мене, нема да се одљуби. Еднакво ги сакам сите, еднакво се жртвувам за сите, еднакво манифестирам љубов кон сите, без оглед на Вера(или атеизам), Национална Припадност, Пол, Возраст.
 
Сакам мојата брачна другарка да биде Православна Христијанка. Многу сакам да се Венчаме во Православен Храм. Не би имал против доколку е атеист кој е во потрага по Бога или е Христијанка од некоја од неправославните гранки или е Муслиманка или од било која друга Вера, но до пред стапувањето во брак. Сакам да имам Православен Христијански Брак. Сакам со моето семејство: заедно да одам на Божик во Храм, заедно со Црквата(Народот) во Храм да дочекаме Велигден, сакам моите деца, мојата сопруга и јас да се Причестуваме со Телото и Крвта на Господа Исуса Христа секогаш кога ќе можеме, т.е. што почесто... Се разбира, на моето дете ништо нема да му биде наметнато, се’ е негова одлука. Ако расте во здраво Христијанско Семејство ќе ја сфати убавината на слободата и правото на слободен избор, ќе ја осознае вредноста на личноста и Духовно ќе се развива во правилна насока.(со ова не зборувам ништо против другите Вери, ниту против атеистите)
 
Има бракови во кои различната Верска припадност не е греда да функционираат браковите. Но, дали Христијанин и Муслиманка можат да се Венчаат во Храм ? Христијанка и Атеист ? Не зборувам како чин на одење во Храм, Круните на глава, Леб и Вино, туку прашувам дали неправославниот од нив двајцата би можел да ПОЧУВСТВУВА што се случува со нив двајцата кога стапуваат во брак?
SE NADEVAM DEKA KE JA NAJDES TVOJATA SRODNA DUSA STO KE BIDE PRAVA HRISTIJANKA I KE JA POCITUVA NASATA VERA.GOSPOD E SO SITE NAS
ZDRAVO
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.