IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 27>
Автор
Порака Обратен редослед
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 23:13
Originally posted by begu begu напиша:

Ekola e tuka lezi zajakot sto Natalija misli deka vo takov brak treba da se menuva i verat. E pa ne e taka. Vo familija imame protestantka, katolikinja pa i pravoslavna pa site si ja praktikuvaat verata svoja. Tamam rabota da ispustam bozic ili slava bez cestitanje. So eden zbor funksionira. Samo samite postavile nekoi pravila i se pridrzuvaat a lubavta e vistinska.
 
Bequ pretpostavuvam deka si musliman.Ti vo familijata nabroja poveke religii i sto e cudnoto...Sto site se zeni...Sto znaci muslimanite nema sansi da pustat svoja da se omazi za pripadnik na druga religija.Zatoa ostaj ja Natalija na mir i glej si rabota
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 12:38
Originally posted by ivana ivana напиша:

не сум...
зошто би била. Никогаш не се знае на што ќе те насочи животот, а вери се многу на број....


go delam mislenjeto so tebe Wink
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2006 во 10:32
Razliki i toa golemi postojat i pomegu pravoslavnite od razlicni kraevi. Vo nekoi slucai pripadnikot od druga religija so svoite sfakanja od nasata sredina ni e poblizok od pripadnikot na nasata religija od druga sredina.

Spored postoeckite vazecki zakoni nikade ne pisuva deka brak treba da se sklucuva samo so pripadnici na ista religija.
Кон врв
blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5922
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 12:39
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Originally posted by blue blue напиша:

toj sto misli deka ljubovta ima granici, teska rabota deka spoznal ljubov



Има граници, верувај ми! Со самото тоа што не одиш на исти места, каде што излегуваат луѓе од друга вера, сигурно не одиш во џамија, или они не идат во црква, си ограничена, така?
Со тоа што не славите исти празници, пак си ограничена, не можеш ни да ги најдеш тие луѓе освен ако не ти се на работа, во школо или во автобус. Но и таму некако се делат луѓето, несвесно е тоа, никој не вели дека е намерно. Но ете, несвесни граници постојат!
Никој не вика дека такви бракови не постојат, или дека не треба да постојат. Но треба да се внимава, затоа што секогаш некој ќе се чувствува измамен, или ако земе вера, или ако партнерот не земи вера, или ако постојат притисоци од било која страна.
Затоа велам, пазете се луѓе, љубовта е само дел од животот, но огромен дел! А бракот треба да биде основа и на државата, според постоечките важечки закони. Основна клетка на општеството. И ако мислите дека можете да влезете во авантури, кои отпочеток изгледаат многу примамливи, но никој не ви ги кажува последиците, тогаш ...
toa za sto zboruvas se samo tehnikalii
Кон врв
MisIca* Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIca* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2006 во 11:37
Originally posted by Lidija Lidija напиша:

Originally posted by Delfin Delfin напиша:

 
Љубовта не познава граници....
 
samo vo filmovi, knigi, umetnost...
vo realniot zivot poznava mnogu granici...
Postojat granici koa ke se spoi hristijanskata i muslimanskata vera.NE SE PRAJTE EVROPJANI ZOSTO EVROPA E DALEKU OD OVA!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2006 во 16:40
Da, delbite postojat i tie se mnogu realni. no nie samite si gi postavuvame prifakajki i ziveejki po odredeni naviki, tradicii, obichai i religijski kanoni i dogmi. Nikoj ne ne prisiluva da se ogradime so niv i da gi sledime po sekoja cena ako toa ne pravi nezadovolni i nesrekni.

Zosto da stois vo zatvor koga vratata e sirum otvorena? Iznesi gi tvoite nezadovolstva i strav nadvor... Pochni da zivees od ljubov, a ne od navika ... da znaes samo kolku e toa ubavo...

Bidi blagosloven od site cheda sozdadeni od Boga.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2006 во 11:34
Originally posted by blue blue напиша:

toj sto misli deka ljubovta ima granici, teska rabota deka spoznal ljubov



Има граници, верувај ми! Со самото тоа што не одиш на исти места, каде што излегуваат луѓе од друга вера, сигурно не одиш во џамија, или они не идат во црква, си ограничена, така?
Со тоа што не славите исти празници, пак си ограничена, не можеш ни да ги најдеш тие луѓе освен ако не ти се на работа, во школо или во автобус. Но и таму некако се делат луѓето, несвесно е тоа, никој не вели дека е намерно. Но ете, несвесни граници постојат!
Никој не вика дека такви бракови не постојат, или дека не треба да постојат. Но треба да се внимава, затоа што секогаш некој ќе се чувствува измамен, или ако земе вера, или ако партнерот не земи вера, или ако постојат притисоци од било која страна.
Затоа велам, пазете се луѓе, љубовта е само дел од животот, но огромен дел! А бракот треба да биде основа и на државата, според постоечките важечки закони. Основна клетка на општеството. И ако мислите дека можете да влезете во авантури, кои отпочеток изгледаат многу примамливи, но никој не ви ги кажува последиците, тогаш ...
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
begu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај begu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2006 во 10:04
Ekola e tuka lezi zajakot sto Natalija misli deka vo takov brak treba da se menuva i verat. E pa ne e taka. Vo familija imame protestantka, katolikinja pa i pravoslavna pa site si ja praktikuvaat verata svoja. Tamam rabota da ispustam bozic ili slava bez cestitanje. So eden zbor funksionira. Samo samite postavile nekoi pravila i se pridrzuvaat a lubavta e vistinska.
Veruvaj i vo toa sto ne go gledas .
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2006 во 10:03
Нормално Бутел вреди да се жртвуваш доколку се жртвуваат за тебе и прифатат онаква каква што си без притисоци, налагања и предрасуди..

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2006 во 09:37
Da sklopis brak so pripadnik na druga vera ne znaci deka mora da ja prifatis negovata vera iako mnogu religii go nalagaat toa.

Ako zboruvame za ljubov kon nekogo, togas go prifakame takov kakov sto e , so se negovo...se razbira ako i nie na ist nacin sme prifateni.

Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2006 во 08:18
Бутел мила не ме навреди воопшто, благодарам за обостраното почитување..Јас лично си напишав дека не сакам да менувам вера..
Во ред е да биде атеист и да не припага на било која група..
Не ја мешам љубовта зашто сигурно од љубов лично ќе се омажам не од интерес..

Значи дали бил атеист или католик се е нормално..сакав експлицитно да се изјаснам, но фатив во предходните реплики малку по опширно да пишувам..
Значи немам против никој ништо, ја почитувам секоја вера и со респект према истите..Јас едноставно не би сакала да се омажам за Муслиман колку гот да е љубов во прашање..
И нормално не би ни тоа можела пошто јас сум си веќе духовно определена за својот сопатник.... Сум доагала во нивна и преголема близина, но не би можела да ја земам муслиманската вера, нити било која друга која се коси со мојата Православната..
Зашто?? Многу едноставно..Немам 15 -25 каде духовно не сум навлегла длабоко во својата вера и господа и каде не сум ја осетила таа светлина..
На мои години од корен не би можела мислам да се сменам..Не велам дека не би се потрудила, ништо не е тешко кога се сака, но доколку јас би придонесувала огромни жртви за да навлезам во суштината на таа вера како би ја прифатила и нормално тоа се бара од мене од страна на мојот брачен другар, тоа е веќе мачење, не љубов..
Да даваш жртви во љубовта до одреден степен кои се благо кажано нормални во ред..Но, да инстистираш ( околината, местото на живеење, фамилијата) да ми ги смениш навиките на живот, размислување, движење, адети, обичаи секогаш ке се коси со се мое кое го имам..
Можеби на некој нема да му се допадне тоа што сакам да си идам во својот храм, што ќе сакам да крштевам дете и така натаму да не одам до екстремност...
Едноставно тоа е мое размислување..
Сега не би можела, за минатото, не сум ни имала проблем нити сум размислувала, сите вери ми биле исти..
И сега ми се сите луге исти, но со различни животи, обичаи и тенденции кон стремење во животот..
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 18:39
Nemav namera nikogo da navreduvam, zal mi e sto Natalija go sfatila toa kako navreda,(taa znae deka jas ja pocituvam) no stojam na toa deka stavot da licnosta so koja nekoj treba da skluci brak MORA da e od ista vera ili nacija ili klasa ili.... toa e ogranicenost

Pravoslavie kaza deka se slozuva so toa deka ljubovta nema granici , no ne saka so bilo kogo da ja deli bracnata postela. Toa e veke nesto drugo , bracnata postela ja delime so onoj kogo go sakame a ne so bilo kogo , se razbira ako brakot ne e slkucen od interes a ne od ljubov. Ne sekoj pripadnik na pravoslavnata vera moze da bide dobar bracen partner.

I ako ovde zborime za sto sekoj od nas bi napravil, jas sum go napravila mojot izbor, veke napisav vo nekoj od postovite, mojot soprug ne pripagja na niedna vera i na mene ne mi e vazno toa.
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 01:50
ispravo mislenje
leka nokj
i pak nekogas
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 01:48
колку што памтам, двајцата се согласуваме дека говорот е извор на недоразбирањето (малиот принц). за жал, се што е напишано може да се - толкува и да се дојде до погрешни или дијаметрално различни резултати. јас лично сум за живеење, доживување, искуство собирање, и учење на таков, директен начин.

Изменето од chuchuliga - 04.Октомври.2006 во 01:49
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.