IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 02:37
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Najiskreno se izvinuvam ako sum te navredil so poslednata rechenica. Jas
samo go verbalizirav faktot koj site go znaeme, deka SITE pisanija se
napishani od lugje.
Najiskreno, bidejki za mene Svetoto Pismo -Biblijata e Bozje Slovo, tesko mi pagjaat takvite zborovi i gi navreduvaat moite verski cuvstva.Posebno,  koga takvite napadi  doagjaat od moderatorot na temata Veroispoved.тагаIzvinuvanjeto e najiskreno prifateno i se nadevam deka diskusijata ke se vodi na  poumereno nivo, so respekt kon veruvanjata na drugite vernici i nivnite Sveti Knigi .Pozdrav !P.S. Inaku, da ne odime offtopic od temata,  pak ke kazam: Brak so pripadnik od druga veroispoved tesko ke uspee ako dvajcata sopruznici se revni vernici sekoj vo svojata vera.



KINGDAVID, znam deka ova e malu chuvstvitelna tema, no eden den vo zhivotot morame da se soochime so nejzinata realnost.

A toa e deka denes postojat povekje od 4000 veruvanja i religii i site se baziraat na nekakvi pisanija, sluchki, tradicii, Bozhji javuvanja, proroci i t.n. Nivnite vernici veruvaat vo niv isto kako shto ti veruvash vo onoa shto si odbral da veruvash.

Mozheme da aproksimirame e deka site tie, vkluchuvajkji te i tebe, povekje ili pomalu so slobodna volja ja odbrale svojata vera.

Fakt e deka najchesto site tie veruvanja imaat megju sebe kontradiktorni stavovi za nekoi raboti.

Fatkt e deka ako sekoj iskreno i potpolno govori so sekogo za onoa shto samiot veruva togash, kako posledica od pogore kazhanoto, drugite kje se pochustvuvaat navredeni od nekoi kazhani raboti dokolku samite odberat da se chuvstvuvaat taka.

Bidejki fakt na zhivotot e deka tugjoto veruvanje ili neveruvanje ne menuva edna tochka vo nas i vo nasheto veruvanje, chuvstvoto na navreda se pokazhuva kako potpolno ireleventno i nepotrebno. Toa samo evidentira deka e predizvikano od nasheto ego koe ne mozhe da prifati deka duri i vo najdalechnata i najfantastichnata spekulacija mozhe da bide pretpostaveno deka e vo greshka. Za da go zacvrsti svojot siguren i bezsomnezhen status, toa preku suetata predizvikuva negativna emocija na navreda i taka ne regrutira za besposhtedna vojna, ne davajki shansa nitu da razmislime za poentite na tugjata prezentacija.

Kako shto gledame, vo realnost nema nitu bukva "N" od navreda dokolku nekoj veruva vo neshto podrugo od nas i go iskazhe toa so istoto pravo koe go prakticirame i nie so iskazhuvanjeto na nash*te veruvanja.

Kako shto gledame, tugjata ekspresija na nekoe drugo veruvanje ne go namaluva nasheto veruvanje i nashiot Bog voopshto ne e zasegnat od nekoj drug nepostoechki bog, neli ?

Kako shto gledame, nashiot Semozhen Bog nema potreba od nasha pomosh za da se odbrani od bilo kakva opasnost koja doagja od veruvanjata na nekoj drug chovek, osobeno ako toj veruva vo nekoj lazhen bog koj ni odblizu ja nema Sovrshenosta na nashiot Bog, neli?




So drugi zborovi, sakam da ti kazham deka vo eden moment na nashiot zhivot treba tivko, dlaboko nas, da se pomirime so faktot deka mozhebi ima tolku razlichni veruvanja kolku sto ima lugje i deka toa ne treba da pretstavuva nikakov emotiven problem za nas.

S'e dodeka konverzaciite se na kulturno nivo, bez koristenje pogrdni zborovi, neprikladna ironija i nashe lichno potcenuvanje samo na onova na nash*te veruvanja, sekoja tugja ekspresija, vkluchuvajki ja i otvorenata, iskrena i dobronamerna kritika, treba da ja prifatime kako normalno i pozhelno komuniciranje megju nas i ostanatite lugje.

Ushte ednash se izvinuvam ako nesakajkji te navrediv so eden od minatite komentari.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 02:00
Originally posted by spiros spiros напиша:

БОЖЈАТА Совршеност е навистина се' тоа што пиша, но и многу повеќе од сите човечки дефиниции кои се противат на Евангелието а истовремено сакаат да и' диктираат каква мора таа да биде, ставајќи ја во сопствен (човечки) догматски кафез!   



Se slozhuvam so kazhanoto so mala razlika. Za mene Evangelijata (site, kako onie koi se vo Noviot Zavet, taka i onie koi ne se vlezeni vo nego) se chovechki tvorbi insiprirani od Boga, koi bile iskoristeni od nekoi lugje da sozdadat dogmi i da go zatvorat Boga vo niv.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 00:47
Originally posted by spiros spiros напиша:




Вистинската Круна на БОЖЈАТА творевина е човекот што вистински духовно се разбудил за Совршената Мудрост БОЖЈА - БОЖЈИОТ Логос - и тој никако нити се израмнува, нити ја релативира или пак девалвира Неговата инкарнација во Исус, туку е потполно свестен за Неговата чудестност и Неговото Свето Дело. Во таквиот човек владее Царството на Совршеното Духовно Единство, Царството на Совршената Духовна Љубов, Царството на Совршената Духовна Радост, Царството на Совршениот Духовен Мир, Царството на Совршениот Духовен Ред, Царството на Совршената Духовна Верност ... и пред Оној што е во таквиот човек - а е Поголем од секој човек - длабоко се поклонувам!

   




Originally posted by alf alf напиша:

Pokloni se na ziviot Bog koj e na neboto,a covekot onaka kako sto go opisuvas bi bil samo negov sluga kako sto si i ti.





Прочитај уште еднаш и обрни внимание на болдираното!





Поздрав






Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da ne komplicirame so dolgi tekstovi i citati od pisanija, kje kazham najednostavo:

Sovrshenata Ljubov, Mir, Spokojstvo, Duhovnost i Milosrdie NIKOGASH ne odbiva i ne go vrti svojot grb, tuku sekogash prima i dava so otvoreni race.

Samo taka se REALIZIRA Sovrshenosta.

Taa ne poznava nishto drugo.

Na nea nema nikov somnezh, kontradikcija ili damka.

Zatoa e SOVRSHENA.






БОЖЈАТА Совршеност е навистина се' тоа што пиша, но и многу повеќе од сите човечки дефиниции кои се противат на Евангелието а истовремено сакаат да и' диктираат каква мора таа да биде, ставајќи ја во сопствен (човечки) догматски кафез!   


ХалелуЈАХ!





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 00:28
sovrsenosta tesko se postignuva, no ako se stremime lesno ke dojdeme do nez...zaremm ne?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 00:26
Sto e tolku vazno i potrebno nekoj od druga vera da se zema i saka so onoj od druga vera... Zasto da mesame zejtin i voda ??????????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 00:25
.



Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:19
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 00:23
Da ne komplicirame so dolgi tekstovi i citati od pisanija, kje kazham najednostavo:

Sovrshenata Ljubov, Mir, Spokojstvo, Duhovnost i Milosrdie NIKOGASH ne odbiva i ne go vrti svojot grb, tuku sekogash prima i dava so otvoreni race.

Samo taka se REALIZIRA Sovrshenosta.

Taa ne poznava nishto drugo.

Na nea nema nikov somnezh, kontradikcija ili damka.

Zatoa e SOVRSHENA.









Изменето од Messenger - 26.Август.2010 во 00:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 23:10
Originally posted by spiros spiros напиша:

1 БОГ, 1 ГОСПОД, 1 ДУХ, 1 Љубов, 1 Вера, 1 Надеж, 1 ЗаЕДНИчка иднина ...!



Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Potpolno se slozhuvam so kazhanoto. Problemot e shto lugjeto ja pravat ovaa ravenka:

1 БОГ, 1 ГОСПОД, 1 ДУХ, 1 Љубов, 1 Вера, 1 Надеж, 1 ЗаЕДНИчка иднина = razlichni tolkuvanja (religii)

I vo toj sluchaj lugjeto za smetka na religijata go stavat chovekot na vtoro mesto. Povazhna im e chovekovata interpretacija br. 1563, namesto edniot, edinstven, unikaten, nepovtorliv, nikogash porano roden i nikogash povekje sozdaden CHOVEK.

Ja zapostavuvaat realnata krunska Bozhja kreacija za smetka na imaginarnata chovechka interpretacija za Boizhjeto kreiranje!

Odi sega, objasni mu na vernikot kako ja sproveduva vo praksa negovata tolku istaknuvana ljubov, milosrdie i razbiranje kon drugo Bozhje chedo... Objasni mu deka koga pred sebe bukvalno gleda Bozhja manifestacija, toj go vrti grbot i veli "ako ne veruva kako shto veruvam jas vo chovechkite pisanijata od pred iljadnici godini togash takva Bozhja manifestacija ne mi treba!"






Вистинската Круна на БОЖЈАТА творевина е човекот што вистински духовно се разбудил за Совршената Мудрост БОЖЈА - БОЖЈИОТ Логос - и тој никако нити се израмнува, нити ја релативира или пак девалвира Неговата инкарнација во Исус, туку е потполно свестен за Неговата чудестност и Неговото Свето Дело. Во таквиот човек владее Царството на Совршеното Духовно Единство, Царството на Совршената Духовна Љубов, Царството на Совршената Духовна Радост, Царството на Совршениот Духовен Мир, Царството на Совршениот Духовен Ред, Царството на Совршената Духовна Верност ... и пред Оној што е во таквиот човек - а е Поголем од секој човек - длабоко се поклонувам!

Но, за сите оние луѓе во кои царува еден друг дух, луѓе во кои владее едно поинакво царство од погоре опишаното, за тие луѓе имам голема надеж дека набрзо ќе се разбудат за Совршената БОЖЈА Вистина Која е повеќе од секој човечки ум, секој Ангел, секој Пророк, секое Писмо ...!


АМИН






   


Изменето од spiros - 25.Август.2010 во 23:16
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 23:02
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Brak so pripadnik od druga veroispoved tesko ke uspee ako dvajcata sopruznici se revni vernici sekoj vo svojata vera.
 
Ќе успее ако има љубов и нема деца.среќа



Tesko ke bide i togas. Koi praznici kje gi slavat, kade ke odat da go obozavaat BOG? Cel zivot kje bidat razdeleni , pa kolku i da se sakaat ...

Edinstveno brak so pripadnik na druga vera moze da uspee dokolku sopruznicite se ATEISTI  ili ne se golemi vernici pa ne se interesiraat za religijata.

Ili vo vtor slucaj, edniot od bracnite sopruznici ja prifati verata na drugiot.


Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 22:50
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Brak so pripadnik od druga veroispoved tesko ke uspee ako dvajcata sopruznici se revni vernici sekoj vo svojata vera.
 
Ќе успее ако има љубов и нема деца.среќа
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 22:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Najiskreno se izvinuvam ako sum te navredil so poslednata rechenica. Jas samo go verbalizirav faktot koj site go znaeme, deka SITE pisanija se napishani od lugje.




Najiskreno, bidejki za mene Svetoto Pismo -Biblijata e Bozje Slovo, tesko mi pagjaat takvite zborovi i gi navreduvaat moite verski cuvstva.


Posebno,  koga takvite napadi  doagjaat od moderatorot na temata Veroispoved.тага

Izvinuvanjeto e najiskreno prifateno i se nadevam deka diskusijata ke se vodi na  poumereno nivo, so respekt kon veruvanjata na drugite vernici i nivnite Sveti Knigi .

Pozdrav !


P.S. Inaku, da ne odime offtopic od temata,  pak ke kazam: Brak so pripadnik od druga veroispoved tesko ke uspee ako dvajcata sopruznici se revni vernici sekoj vo svojata vera.



Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 21:39
jas gledam samo od choveshka strana...збунетост...site shto gledaat i nekoja druga,...изненадување...ednostavno mozam da kazam ,.......okapi !да













Изменето од Messenger - 25.Август.2010 во 22:19
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 18:41
KINGDAVID, ne postoi "New Age", "Old Age" ili "Bilo kakov Age". Toa se samo etiketiranja na chovechkiot um. I Isus bil New Age za farizeite.

Faktot deka jas sum vernik ne znachi deka imam lichna obvrska da go branam moeto veruvanje. Toa deka sum vernik ne mi e nikakva prechka da zboruvam za veruvanjeto i veruvanjata. Toa deka sum vernik ne znachi deka jas sum se venchal za toa veruvanje. Vernishtvoto za mene e kontinuiran proces na produhovuvanje i prosvetluvaje, a ne vrzivanje za bilo kakva dogma.

Najiskreno se izvinuvam ako sum te navredil so poslednata rechenica. Jas samo go verbalizirav faktot koj site go znaeme, deka SITE pisanija se napishani od lugje. Ako najdesh nekoe koe e napishano od Boga i so fakti dokazhesh deka e taka, togash jas povekje nema da go govoram onoa shto sum go napishal. Znachi, da povtoram ushte ednash, jas ne gi omalovazhivam pisanijata zatoa shto se napishani od lugjeto, tuku samo go konstatiram toa bez namera da navredam nikoj vernik na bilo koja vera.

Inaku stojam na kazhanoto duri i ako go preformuliram onaka kako shto mozhebi za vernikot bi bilo poprifatlivo, iako bi zvuchelo apsurdno (a mozhebi tokmu kako takva mnogu polesno kje bide voochena):

Objasni mu deka koga pred sebe bukvalno gleda Bozhja manifestacija, toj go vrti grbot i veli "ako ne veruva vo Boga kako shto veruvam jas spored pisanijata od Svetata Kniga togash takva Bozhja manifestacija ne mi treba!"


Povtorno, neka ne ti bega poentata na kazhanoto za smetka na nejzinoto formuliranje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 16:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Potpolno se slozhuvam so kazhanoto. Problemot e shto lugjeto ja pravat ovaa ravenka:

1 БОГ, 1 ГОСПОД, 1 ДУХ, 1 Љубов, 1 Вера, 1 Надеж, 1 ЗаЕДНИчка иднина = razlichni tolkuvanja (religii)

I vo toj sluchaj lugjeto za smetka na religijata go stavat chovekot na vtoro mesto. Povazhna im e chovekovata interpretacija br. 1563, namesto edniot, edinstven, unikaten, nepovtorliv, nikogash porano roden i nikogash povekje sozdaden CHOVEK.

Ja zapostavuvaat realnata krunska Bozhja kreacija za smetka na imaginarnata chovechka interpretacija za Boizhjeto kreiranje!



Ova tvoeto premnogu mi lici na dvizenjeto New Age brate messi. Nisto loso de да


Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Odi sega, objasni mu na vernikot kako ja sproveduva vo praksa negovata tolku istaknuvana ljubov, milosrdie i razbiranje kon drugo Bozhje chedo...



Brate messi, ti ne si vernik? изненадувањеNemoj da me zbunuvas sega ...збунетост


Originally posted by Messenger Messenger напиша:




Objasni mu deka koga pred sebe bukvalno gleda Bozhja manifestacija, toj go vrti grbot i veli "ako ne veruva kako shto veruvam jas vo chovechkite pisanijata od pred iljadnici godini togash takva Bozhja manifestacija ne mi treba!"



Brate messi , sekoj ima razum a i slobodna volja da veruva vo ona sto misli deka e ispravno.

A ti sepak kako moderator na veroispoved, treba da vnimavas koga gi kritikuvas Svetite Knigi na vernicite  koi se napishani pred mnogu godini, seedno dali e toa Biblija, Quran, Vedi, Talmud itn...


Taka gi navreduvas nivnite verski cuvstva a toa ne e dobro.

Se nadevam deka ova ke go sfatis kako najdobronamerna i konstruktivna kritika od moja strana .

Znaes deka imam za tebe dobro mislenje i mislam deka si golem intelektualec, no, te molam vnimavaj na ovie raboti bidejki imas posebna odgovornost kako moderator .

Pozdrav !








Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.