IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Брак со припадник од друга вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брак со припадник од друга вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
Автор
Порака Обратен редослед
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Брак со припадник од друга вера?
    Испратена: 03.Јуни.2012 во 17:24
Таа жешка арапска крв, не е воопшто за потценување!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2012 во 17:09
Немам ништо против брак со припадник од друга вера, ама за жал моиве дома имаат против па затоа ќе се држам стриктно за нашиве православни.

Уствари кога ќе подразмислам повеќе моиве имаат против и ако е од друга држава, морало македонец да биде тага 


...............а само кога би знаеле дека за едно 2 саати ке идам на вечера со еден арап од Египет хи, хи... , фин дечко и доста шармантен , ама ќе биде вечера и ништо повеќе , така се договоривме среќа
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2012 во 19:59
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

<h2 ="ing">Лејла и Марино Гогови - живи охридски љубовни легенди</h2>

Видните охридски семејства Џело и Гогови во својата дружба не ни сонуваа
дека нивните  деца ќе им приредат изненадување, кое ќе заврши со брак. А
тие двајцата Лејла и Марино и денес имаат разбирање за предупредувањата
од нивните родители и посебно им се благодарни што ги воспитале такви,
какви што се. Приказнава нас ни е нешто вообичаено и ја раскажуваме,
така како што ја чувствуваме од срце,велат тие.
Дома ги слават и  Бајрам и Велигден....


<h2 ="ing">Лејла и Марино Гогови - живи охридски љубовни легенди (Втор дел)</h2>











   Љубовта е великодушна, полна со добрина,
   љубовта не завидува, љубовта не се превознесува, не е горделива,
   не е непристојна, не бара свое, не се срди, не памти зло,
   не се радува на неправда, туку се радува на вистина,
   се’ покрива, во се’ верува, на се’ се надева, се’ поднесува.

(1 Коринтј. 13:4-7)



.

Вистинската Љубов е само тогаш Вистинска, кога таа вистински потекнува и е (свестно или несвестно) изградена врз БОЖЈАТА, без Која ништо не би било што е’, од Која е се’ што е’ и за Која е се’ што е’!!

Секоја љубов која што ја негира или девалвира БОЖЈАТА е сујетна ветер и магла, на која деновите и’ се броени !






Од ЉУБОВ световите ги создаде
Од ЉУБОВ и ги одржува
Од ЉУБОВ Христа ни го даде
Преку Него сите ги повржува

За Него пеам
За Него мислам
За БОЖЈИОТ Христос живеам
И Неговиот Совршен Ислам !








.


Изменето од spiros - 26.Февруари.2012 во 20:09
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2012 во 14:26
Љубовта е Љубов само кога е бесусловна.да

Сето останато нема врска со Љубовта, а има со национализмот, религијските догми и ексклузивности, расните поделби, политиките, трговијата, економијата...не

Луѓето се толку индоктринирани што пишуваат, пеат, филозофираат, ја возвеличуваат Љубовта, а не знаат што е навистина Љубов.

За жал Љубовта станала комодитет за трачерија и трговија. тага




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2012 во 12:00

Лејла и Марино Гогови - живи охридски љубовни легенди



Видните охридски семејства Џело и Гогови во својата дружба не ни сонуваа дека нивните  деца ќе им приредат изненадување, кое ќе заврши со брак. А тие двајцата Лејла и Марино и денес имаат разбирање за предупредувањата од нивните родители и посебно им се благодарни што ги воспитале такви, какви што се. Приказнава нас ни е нешто вообичаено и ја раскажуваме, така како што ја чувствуваме од срце,велат тие.
Дома ги слават и  Бајрам и Велигден....


Лејла и Марино Гогови - живи охридски љубовни легенди (Втор дел)


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 23:25
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 19:55
OK spirose, neka ti bide.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 19:03
Originally posted by spiros spiros напиша:

БОЖЈАТА Совршеност е навистина се' тоа што пиша, но и многу повеќе од сите човечки дефиниции кои се противат на Евангелието а истовремено сакаат да и' диктираат каква мора таа да биде, ставајќи ја во сопствен (човечки) догматски кафез!   



Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Se slozhuvam so kazhanoto so mala razlika. Za mene Evangelijata (site, kako onie koi se vo Noviot Zavet, taka i onie koi ne se vlezeni vo nego) se chovechki tvorbi insiprirani od Boga, koi bile iskoristeni od nekoi lugje da sozdadat dogmi i da go zatvorat Boga vo niv.



БОЖЈАТА Чудесна Мудрост, чудесна Милост - Која БОГ за спасение на сите ја отелотвори во Исус - е Евангелието!

Таа Мудрост, таа Милост е пред небото и земјата, Таа е Совршена Вистина и единсвениот спас за сите нас!

Светото Писмо од својата прва до последна страна ја има оваа Мудрост, оваа Милост за централна тема и затоа е нешто многу повеќе одколку (некакви си) човечки догми!










Изменето од spiros - 26.Август.2010 во 19:06
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 17:43
Originally posted by fiks fiks напиша:

Давид мое мислење и прилично сум сигурен во истото е дека брак меѓу припадници од две различни вери кои се ревносни верници никогаш нема да успее бидејќи тие двајца се длабоко навлезени во религиските догми,тие толку многу се зацапани во религијата така што ги изгубиле поимите за Човечка Љубов доколку ги имале некогаш во животот.
Чувствата љубовни во таквите ревносни верници се изгубени до крајни граници на неосетливост која според мене се граничи до отупеност на се надвор од она што го проповеда таа религија.
Религијата на тие луѓе им го контролира секој,ама баш секој аспект од животот а најмногу Љубовта,тие се марионети во рацете на религиските водачи и како такви се спремни на се.
 
Ма погледај како се однесуваат некои религии кон Љубовта и се јасно ќе ти биде,целта им е да ја уништат,за потоа подобро да ги контролираат луѓето.
Испери му го мозокот некому од чувства и тој станува твој роб.
 
 
Со ова апсолутно се согласувам, бидејќи сум имал таква девојка верник до толку затуцана што се' и се вртеше околу црквата. Ама бидејќи ја сакав не обрнував толку внимание на тоа. Кога стана врската поозбилна, скоро веридба, таа ми постави услов или да се крстам или да раскинеме. Значи, на таквите луѓе љубовта не им значи баш ништо, црквата им го контролира целиот живот, за жал. Јас сум атеист, и би се крстил заради неа и од љубов према неа, ама уцени и услови не прифаќам... Затоа, раскинавме. тага


Изменето од LiDivio - 26.Август.2010 во 17:43
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 17:16
Se slozhuvam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 16:41

Brate messi, da ne odime offtopic, mislam deka bev jasen sto sakav da kazam. Ne e toa prvpat od tvoja strana da ja napagjas Biblijata i Bogot na Biblijata.

 Posebno tezinata pagja vrz tebe bidejki si moderator na Veroispoved .



Za razlicnosta na veruvanjata, ako saka neka ima i 6 milijardi razlicni veruvanja, no vo moeto veruvanje nema kontradiktornost. среќа

Sto se odnesuva do navreduvanjeto na verskite cuvstva............

 Na pr. , vo svetlo na Biblijata, dali jas treba  da kazam deka ti se zanimavas so Spiritizam i siris demonski ucenja?

 Dali bi bilo korektno toa od moja strana? Dali jas bi se drzel za Zlatnoto Pravilo na ISUS ?  Koj me postavil mene za sudija? BOG? NE!

Zarem ne bi gi pogazil tvoite cuvstva i kako covek i kako vernik koga bi rekol takvo nesto ?

I da go mislam  ne bi ti go rekol toa, bidejki sosema tvoja licna rabota e vo sto kje veruvas, toa e rabota pomegju tebe i BOG.


P.S. Dokolku bi mi dal sansa bi te ubedil vo verodostojnosta na Biblijata , ako si navistina so otvoren um да


I bi sakal da zavrsime ovde na ovaa tema so vakvi bespolezni razgovori, da ne odime offtopic.

Najsrdecen pozdrav do tebe !
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 16:29
Originally posted by fiks fiks напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:




P.S. Inaku, da ne odime offtopic od temata,  pak ke kazam: Brak so pripadnik od druga veroispoved tesko ke uspee ako dvajcata sopruznici se revni vernici sekoj vo svojata vera.

 
 
Давид мое мислење и прилично сум сигурен во истото е дека брак меѓу припадници од две различни вери кои се ревносни верници никогаш нема да успее бидејќи тие двајца се длабоко навлезени во религиските догми,тие толку многу се зацапани во религијата...



Do ovde se soglasuvam potpolno so tebe fiks, no so ona nadolu sto si go napisal ne se soglasuvam vo potpolnost.

Jas kako covek i kako  vernik imam tolerancija i pocit kon veruvanjata na drugite i ne bi  kazal konkretno  deka site muslimani se takvi  koi slepo gi sledaat svoite verski vodaci.


Fanatici ima vo site religii a jas sum protiv  fanaticite bez razlika od koja religija da se  .  Pozdrav do tebe ! да


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 16:01
Ne mozham, a da ne se slozham ushte ednash...

Institucijaliziranata religija postojano govori za Ljubov, Milosrdie i Razbiranje, no vo sushtina i praksa tie neshta gi ekskluzivira samo za svoite vernici , dodeka kon site drugi se odnesuva sosem sprotivno.

A po definicija toa ne e nitu Ljubov, nitu Milosrdie, nitu Razbiranje. Toa e samo manipuliranje so ovie termini.



S'e dodeka vernicite ne se razbudat od masovnata hipnoza ne kje mozhat da razberat deka namesto religiozni lugje, tie se vojnici vo odbrana na nechii dogmi.






Изменето од Messenger - 26.Август.2010 во 16:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 11:20
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:




P.S. Inaku, da ne odime offtopic od temata,  pak ke kazam: Brak so pripadnik od druga veroispoved tesko ke uspee ako dvajcata sopruznici se revni vernici sekoj vo svojata vera.

 
 
Давид мое мислење и прилично сум сигурен во истото е дека брак меѓу припадници од две различни вери кои се ревносни верници никогаш нема да успее бидејќи тие двајца се длабоко навлезени во религиските догми,тие толку многу се зацапани во религијата така што ги изгубиле поимите за Човечка Љубов доколку ги имале некогаш во животот.
Чувствата љубовни во таквите ревносни верници се изгубени до крајни граници на неосетливост која според мене се граничи до отупеност на се надвор од она што го проповеда таа религија.
Религијата на тие луѓе им го контролира секој,ама баш секој аспект од животот а најмногу Љубовта,тие се марионети во рацете на религиските водачи и како такви се спремни на се.
 
Ма погледај како се однесуваат некои религии кон Љубовта и се јасно ќе ти биде,целта им е да ја уништат,за потоа подобро да ги контролираат луѓето.
Испери му го мозокот некому од чувства и тој станува твој роб.
 
Сега ќе се навредат Муслиманите ама ќе го пишам ова.
 
Земи го пример исламот Давид.
Исламот прави Робови од Слободните Луѓе,наметнувајќи им ја религијата и им ја уништува Љубовта,посебно на жените.
Во некои држави подобро се однесувват кон кучињата и коњите одколку кон жените,а се тоа е уништување на Љубовта во име на религијата.
 
Треба да се случи некое големо поместување во мозочната маса на некој ревносен верник за да се освести тој и прифати брак со сопружник од друга религија.
 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.