IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Кафе
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кафе

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
Автор
Порака
elizabeta Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elizabeta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Кафе
    Испратена: 27.Септември.2006 во 10:36
колку кафиња дневно пиете?
кое/какво ви е омилено кафе?
 
и покрај тоа што знаеме дека е штетно претеруваме со кафето Big%20smile


Изменето од mamma - 19.Април.2008 во 19:05
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 10:43
во право си претераното е штетно Smile
 
јас сум љубител на скоро сите видови ...во зависност од расположение и понуда ...
 
иначе ,,мое,, ...нес прелиено со врела вода...Smile
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 90155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 10:48

Kafe vo princip ne obozavam...osekjam deka nemam potreba od negovo vnesuvanje...

Inaku retko pijam ness ili capuchino

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 10:49
Originally posted by elizabeta elizabeta напиша:

колку кафиња дневно пиете?
кое/какво ви е омилено кафе?
 
и покрај тоа што знаеме дека е штетно претеруваме со кафето Big%20smile


обожавам кафе како социјален изговор...
и затоа и почнав да го пијам, а сега веќе и кеифот и навиката си го направија своето..
пијам секој ден најчесто едно...ама ретко, ретко знае да биде и 2-3..

секакво кафе сакам и црно, и со шлаг и со млеко и со шекер и без шекер и со ликер и со виски и со колаче...
Big%20smile
Motivation is game in my hands
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 11:12
Pijam 3-4 ,ama mnogu,mnogu retko tursko-samo na gosti..doma ness ili capucino
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 11:25
Жалосно што се заборавам со нив преку денот, па дури и доцна во ноќта.. среќа не ми пречат. сега за сега LOL
Обожавам нес и макијато..
така да се исто ми е какво е кафе да е..
Кон врв
sexyemma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 1466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sexyemma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 15:37
1-2 kafina na den
Don't drink and drive, just walk and fly
Кон врв
nedopirliv Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 15:43

piev mnogu ...imav stignato do brojkata 6 na den.....ama momentalno voopsto ne pijam kafe(od nikoj vid)...go zameniv so caj Big%20smileiako tesko mi odese na pocetokot se naviknav....

Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 16:03
ne pijam kafe.....
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 16:09
Bez utrinsko kafe ne go zapocnuvav denot, no sega go zameniv so ovosen caj ili caj od kamilica
Кон врв
SkorpijA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1692
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SkorpijA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 20:56
Pijam kafe redovno, nekogas mi se fakaat i po 2-3 kafinja na den. Pijam gorko a gi sakam site kafinja Tongue
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2006 во 10:48
sladko kafe gorki zivot gorko kafe srecen zivot:) pijam i jas po nekad postuvam nes kafe na vojnicki nacin:)izmuckano racno vo 2 lit. sko. sise
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2006 во 10:51
АЈ ОТИДОВ НА КАФЕ....ОД ВОЛКУ МУАБЕТ НА ЧОВЕК ЛИГИ ДА МУ ПОТЕЧАТ ЗНАЧИ..LOL
Motivation is game in my hands
Кон врв
elizabeta Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elizabeta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2006 во 11:42

Korisna kafa


  

 

Već godinama imate naviku da posle ručka popijete šoljicu kafe. Jeste, čitale ste da je čaj zdraviji; u redu, zdraviji je, ali kad vama tako prija ta kafica posle ručka... Još ako je neko porodično (rodbinsko) okupljanje, pa uz tu kaficu počnu sve one priče o rođacima i rođakama koje sto godina niste videle... Milina! E, imamo dobru vest za vas: kafica posle ručka uopšte nije nezdrava i odličan je saveznik u borbi sa suvišnim kilogramima. Zainteresovane?

Kafica posle ručka suzbija dejstvo masnoća, kao i sl*ganje kilograma. Naučnici su dejstvo kafe na mršavljenje proučavali godinama i došli do sledećeg zaključka: kafa ubrzava metabolizam, navodeći organizam da troši kalorije čak i kada je u stanju mirovanja. To u praksi znači da ako popijete kafu posle obilnog ručka, deo energije iz tog ručka će se rasuti, to jest neće se nataložiti u vidu masti. Pored toga, visok sadržaj kofeina u kafi doprinosi oksidaciji masti i njihovom bržem razlaganju.

Koliko kalorija sadrži sama kafa? Šoljica espreso kafe sadrži svega dve kalorije; svaka kašičica šećera koja se u nju doda dodaje još po 20 kalorija. Ukoliko ne pijete više od tri do četiri šoljice na dan (mislimo na šoljice, a ne na "studentske šolje", u koje staje pola litra), kafa je veoma korisna i kao napitak koji sadrži antioksidanse, tako da i ona pomaže u borbi sa slobodnim radikalima, glavnim "krivcima" za ubrzano starenje organizma.

Dakle, ukoliko je pijete u razumnim količinama, vaša draga kafica će vam pomoći da smršate (ili da se ne ugojite), a uz to će, delujući protiv slobodnih radikala, sprečiti da prerano ostarite (za svaki slučaj, da podsetimo da kafa ipak nije eliksir mladosti). Sve to od dve-tri šoljice dnevno. Šta čekate? Pozovite prijateljice - zaista imate šta da im ispričate uz kaficu!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.