IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Постдипломски студии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Постдипломски студии

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
Danielsan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Danielsan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 00:05
има и тука квалитетни постдипломски студии ....

Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2007 во 00:08
ima ali ne e toa toa...
speed
Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 11:22
  E pa vaka:

    Obrazovanieto vo MK vo momentov za zal e katastrofa.
   Bi sakal da postojat privatni univerziteti no so skromni ceni za zapisuvanje za da moze sekoj gragjanin da si go skoluva deteto ...no pod eden uslov,da se ima vozmoznost sa prakti4va nastava i dousovsuvanje odnosno podrska od vladinite i od site institucii koi se involvirani vo ovaa ptoblematika.Korupcijata e najzastapena a i sosema mal broj od profesorite se angaziraat okolu sevkupniot napredok na nekoj od fakultetite.
    Voopsto  ne im se dava ama bas nikakva sansa na  visoko  obrazovanite luge vo bilo kakva i da e institucija/organizacija.
    Vo Makedonija ... vladeat luge koi ne se komprtentni i toa so nekoi zastareni  i samounistuvacki  potencjali,bogati no mnogu nehumani luge.
   Smetam deka duri i Indija e mnogu pomodernizirana i razviena so sferata na obrazovanieto.  
   Sega za sega idninata za egzistencija ja gledame vo stranstvo  zatoa sto bi uzivale barem po4it i kolku tolku pristoen zivot.



   

Make love and respect your profession

Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 13:05
e ako de ne se nerviraj tolku...Smile
speed
Кон врв
Debora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Gabon
Статус: Офлајн
Поени: 162
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Debora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 13:44
.

Изменето од Debora - 19.Декември.2016 во 08:04
Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 14:00
 

      Hahahaha......

      Interesna e temava veruvajte.
      A znaete li zosto?
     
     Zatoa sto kolku i da e silna vasata zelba da gi po4nete i zavrsite uspesno va6ite studii (postdiplomski) se bi bilo djabe zatoa sto ako nemate nikoj koj sto e pomokjna  i vlijatelna "po4ituvana" li4nost da
ve potturne za da si imate rabotno me so togas se pagje vo voda.

    Samovrabutuvanjeto "nekako" ne e vozmozno poradi XXX pricini.


 Srdecni pozdravi,   do site akademski gragjani,(a se razbira i do mene)
 koi ima(me)at zelba da prodolzat  so  postdiplomski studii .

   pozdrav i do nasiot optimizam,
 sekako,...koj nikako ne zgasnuva.    
              



 

          

Make love and respect your profession

Кон врв
sandrica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sandrica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 22:30
Imja i pomali fontovi,me oslepi. Ni pokaza deka si agresiven i isfrustriran od obrazovanieto no nemora ovde da go iskazuvas toa.Wink
Just love
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 00:53
pa sandricka deckoto se dere do daska...
speed
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 14:21
Постдипломските студии кај нас се премногу обемни, премногу расплинати и премногу долго траааааааааат (конкретно ќе го именувам ПМФ, а за другите не знам)... Дури да магистрираш, ти поминала петтина од работниот век   
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2007 во 10:43
Ееее па и ти на Пмф се фати јас соп економски па незнам главата кај ке ми е...
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2007 во 22:22
Денешно време факултетот не е посебно ценет...Затоа размислувам за пост дипломски, али здравје прво средно да завршам:) Ако имам можност за странство, прекрасно ќе е...за fax и овде е ОК:)
Точачиња.
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 02:12
Originally posted by Julija Julija напиша:

Постдипломските студии кај нас се премногу обемни, премногу расплинати и премногу долго траааааааааат (конкретно ќе го именувам ПМФ, а за другите не знам)... Дури да магистрираш, ти поминала петтина од работниот век   


Колега мој се запишува последипломски историја во исто време со мене. Тој тука, јас (фала му на Бога) во странство. За 2 години јас магистрирам, тој се усте не ма макгистрирано - НЕ МОЖАТ ДА СЕ ДОГОВОРАТ КОЈ ДА МУ БИДЕ КОМИСИЈА!!!!!!! Јас полагав 28 испита (од кои 2 писмени работи со изложување и одбрана пред цел институт) + одбрана на трудот, а тој полага 3 испита + 2 семинарски!!!
Кај нас не е обемно, туку СПОРО и АЛЧНО ЗА 100 ЕВРА ХОНОРАР.


Изменето од Bronhi - 18.Април.2007 во 02:13
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 10:03
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:



Originally posted by Julija Julija напиша:

Постдипломските студии кај нас се премногу обемни, премногу расплинати и премногу долго траааааааааат (конкретно ќе го именувам ПМФ, а за другите не знам)... Дури да магистрираш, ти поминала петтина од работниот век   
Колега мој се запишува последипломски историја во исто време со мене. Тој тука, јас (фала му на Бога) во странство. За 2 години јас магистрирам, тој се усте не ма макгистрирано - НЕ МОЖАТ ДА СЕ ДОГОВОРАТ КОЈ ДА МУ БИДЕ КОМИСИЈА!!!!!!! Јас полагав 28 испита (од кои 2 писмени работи со изложување и одбрана пред цел институт) + одбрана на трудот, а тој полага 3 испита + 2 семинарски!!!Кај нас не е обемно, туку СПОРО и АЛЧНО ЗА 100 ЕВРА ХОНОРАР.


Не знам како е на историја, ама кај нас е ужасно тешко... Нема многу испити, ама тие што се, се огромни (зборувам од лично искуство)... Гледам на други места (универзитетиве во блисково наше опкружување) дури и пред промената во кредит систем имаа повеќе, но помали по обем предмети... На пример, еден кај нас 2 или 3 таму... Па на секој професор како ќе му текне, сакал да те прими или не, мораш да го чекаш да ти се смилува... Некогаш тоа нема врска со парите...

Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 10:12
Истово е и на економскиDeadDeadDeadDead
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,361 секунди.