IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Самоубиство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Самоубиство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 84>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 08:16
Se spomna duhovnoto i realnosta pa reshiv ova klipche ovde da go stavam..

There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 12:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Не е потребна материјална состојба???
Денешните скитници да не се случајно Скитникот Мактуб од Куелјо
живеат и собираат мудрости



 

Кој тврди дека скитничарството е услов за мудрување и просветлување ?

 

Поентата беше дека ниту материјалното поседништво не е услов за тоа.

 

Исус кажал прекрасна парабола токму за ова - дај му го на царот царевото, а на Бога божјето.

 

За да не се побуни некој дека мешам религија во овој подфорум ќе дообјаснам дека Исус вели оти метеријалното и духовното се две различни нешта и тие не се мешаат.

 

 

 

 

 

Па точно е дека немаат,незнам зошто воопшто ги мешаш во оваа тема.
Остави нека си седи Бога таму горе кај божјето,и не го спомнувај во секоја реченица
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 14:12
Ne bi se slozil so tebe Mesi,materijalnoto i duhovnoto se edna celina sto ni e dar od Kreatorot(nareci go kako sakas)...koga bi bilo taka kako sto ti pisuvas togas drvoto bi bilo ubavo bez lisja....ednoto bez drugoto nemozat!
 CELO E KOGA IMA SE


Изменето од Joshua_Tree - 15.Октомври.2012 во 14:17
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 14:19
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Па точно е дека немаат,незнам зошто воопшто ги мешаш во оваа тема.
Остави нека си седи Бога таму горе кај божјето,и не го спомнувај во секоја реченица
 
Духовно мило, не религиозно.
 
Посочената парабола ти ја преведов со нерелигиозен речник токму за да не се кажува тоа што го спомна сега.
 
Божјото спомнување во овој подфорум е само фигуративно.   среќа
 
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 14:27
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Ne bi se slozil so tebe Mesi,materijalnoto i duhovnoto se edna celina sto ni e dar od Kreatorot(nareci go kako sakas)...koga bi bilo taka kako sto ti pisuvas togas drvoto bi bilo ubavo bez lisja....ednoto bez drugoto nemozat!
 CELO E KOGA IMA SE
 
Во право си, но тоа е сосем друг муабет.
 
Оноа што го коментирав и тоа што го рекол Исус се работи за оноа што се прокоментира дека материјалното поседување е одговор за духовното напредување.
 
Материјалната благосостојба нема таков удел и уште повеќе, таа може да биде контрапродуктивна бидејќи луѓето најчесто прават најголем атачмент за материјалните добра.
 
Токму затоа Исус на младиот човек, кој го прашува дали ќе оди во Божјето Црство бидејќи ги испочитува сите 10 Божји закони, овој му вели дека има уште нешто, а тоа е да се откажи од богатството и да го подели по луѓето.  намигнување
 
 
 
 


Изменето од Messenger - 15.Октомври.2012 во 14:29
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 15:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Самоубиството не е самоубиство, туку елимирање на моменталното материјално тело додека нашето вистинско јас, нашиот ментален склоп, останува со своето битување во реалноста на Еднобитието. тага




Вистинското самоубивање е духовното преродување. да









овој став е чисто религиски и никој од нас нема поим дали е ова тврдење вистина... токму ова не ми се допаѓа во вакви филозофски теми, секогаш се потпирате на духовното, а не на реалноста




 

Како прво, ова не е чисто религијски став за што ќе беше информиран доколку си ги пратил  другите теми на овој подфорум.

 

Како второ, тоа дека ти лично немаш поим дали кажаново е вистина не е никакво мерило за неговата вистинитост. Доколку доволно се интересираш убеден сум дека ќе добиеш поим во текот на овој живот.

 

Се наоѓаш на подфорум Филозофија и Психологија и ако сметаш дека духовното не е човекова реалност и не е дел од филозофијата и психологијата тогаш тоа е твое мислење за кое не би дискутирал.

 

 

 

 
под „религиски“ не мислам на библија и верувања на религиските групи, туку на верба, затоа што се ... и јас верувам во реинкарнација, па не филозофирам дека самоубиството не било крај, поради проста причина дека не знам дали навистина е крај или не, бидејќи тоа е верба и духовно учење, а не факт...
исто како што и јас немам појма, така и ти немаш појма и нема поента да дискутираме за нешто за кое што немаме појма, тоа ми беше и поентата на прво место
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 15:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Самоубиството е најголемата грдотија што човек може да ја направи према себе, према Природата, према Бога, према најблиските, према општеството...



... вистинското самоубиство е преродувањето и просветлувањето. Исус вели "во кревет едниот ќе легне како двајца... едниот од нив ќе го остави другиот станувајќи Едно со Отецот".





да си помислил некогаш на самоубиство, сега ќе имаше сосема различно мислење од ова




 

Како можеш да тврдиш нешто за мене лично за што немаш апсолутно никакво знаење ???

 

 

 





не тврдам ништо, ова е чист заклучок поради твоите морални и духовни дефиниции што ги вадиш тука за самоубиство
не ти судам и не се обидувам да тврдам нешто што не го знам... чиста препоставка... исто ко што ти ми викаше дека не сум почуствувал вистинска љубов
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 15:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Ne bi se slozil so tebe Mesi,materijalnoto i duhovnoto se edna celina sto ni e dar od Kreatorot(nareci go kako sakas)...koga bi bilo taka kako sto ti pisuvas togas drvoto bi bilo ubavo bez lisja....ednoto bez drugoto nemozat!
 CELO E KOGA IMA SE
 
Во право си, но тоа е сосем друг муабет.
 
Оноа што го коментирав и тоа што го рекол Исус се работи за оноа што се прокоментира дека материјалното поседување е одговор за духовното напредување.
 
Материјалната благосостојба нема таков удел и уште повеќе, таа може да биде контрапродуктивна бидејќи луѓето најчесто прават најголем атачмент за материјалните добра.
 
Токму затоа Исус на младиот човек, кој го прашува дали ќе оди во Божјето Црство бидејќи ги испочитува сите 10 Божји закони, овој му вели дека има уште нешто, а тоа е да се откажи од богатството и да го подели по луѓето.  намигнување
 
 
 
 


да
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 15:12
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

не филозофирам дека самоубиството не било крај, поради проста причина дека не знам дали навистина е крај или не, бидејќи тоа е верба и духовно учење, а не факт...
исто како што и јас немам појма, така и ти немаш појма и нема поента да дискутираме за нешто за кое што немаме појма, тоа ми беше и поентата на прво место
 
zabegan,убаво ти посочив дека не си доволно информиран околу најновите научни истражувања. Тоа што нешто не ти е познато тебе не значи дека не постои или не е точно.  среќа
 
 
 


Изменето од Messenger - 15.Октомври.2012 во 15:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 15:14
Samoubistvoto ne e kraj,tuku uste pogolema maka za duhot...go ostavas sam bez moznosti za ispravki
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 15:15
да
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 15:18
И додека не сте почнале да се гушкате сакам да прашам дали го начнавте „митот“ за „Unfinished Business“? голема насмевкаплазење
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 15:22
Самоубиство...

Не секој очигледно ќе се согласи со моево убедување, но самоубиството е исто како канцер. Исто е како болест. Не е тоа одлука која се донесува преку ноќ. Депресијата атакува и го  јаде организмот а имунитетот ослабнува, телото и духот се борат додека можат, се борат со своите капацитети, знаење, со се во себе.. но доаѓа миг кога болеста победува. Не зборувам за болест од типот дека ние потенцијалните суицидалци и оние кои веќе се убиле дека сме растроени, будали итн... тоа е едноставно каде што човек не може баш така едноставно да воспостави контрола како што овде некои мудруваат. Јас пред некој ден овде пишав bye затоа што од мене беа живи само пет проценти. Како почна се? Прво беше од типот: ми се смачи, не ми се живее, очајно е, сакам се да заврши.. но ниту еднаш не помислив вистински на самоубиство... но семето си најде мошне плодна почва да се развива.. како што и на канцерот му требаат услови да се развива така и на депресијата. После почнав да станувам многу поанксиозна од вообичаено, многу понервозна, престанав да спијам, се затворив се повеќе.. и почнав посериозно да размислувам за како се да заврши но далеку бев од овде кај што стигнав.... употребував секакви техники за да излезам од тоа. Се дружев, се преселив, најдов работа...но состојбата се влошуваше а јас не можев да воспоставам контрола. Се повеќе и повеќе сакав да умрам. Многу ми викаа: Излези, дружи се, дома премногу размислуваш, работи итн. Направив се од тоа, но со сето тоа како да полевав со вода и си ја влошував анксиозноста. Почнав да изрипувам од сон, имав и паничен напад. Значи оној кој на крајот умира затоа што кренал рака на самиот себе не значи дека не се обидел, туку пробал се што умеел и знаел, но не секогаш ја победуваме болеста. Денес сум жива десет проценти но се имам испланирано... но одложувам.. оној дел во мене што вегетира сеуште се надева, сеуште се бори.. но лесно им е на многумина да кажат дека сум кукавица што мислам да се извлечам на најлесниот начин.. не се обидувам да убедам никого дали е ова најлесниот или најтешкиот пат. Зошто кога би го направила тоа би умрела со еден куп солзи и мрсули? Затоа што јас сепак сакам да живеам... но многумина мислат дека ја разбираат депресијата.. доколку ја разбираат нема да судат затоа што самоубиството не е најлесното бегство. Нека ме напаѓа кој колку сака, може и никој да не ми реплицира... не е тоа ни битно, најмалку е тоа битно.. но дали ќе се извлечеме од овој автодеструктивизам или не колку што зависи од нас толку и не зависи од нас.. затоа што ние немаме контрола над се,ниту над потсвесното ниту пак над случувањата од надвор ниту пак ние одбираме со колку капацитет ќе бидеме денес.Некогаш можеме свесно,но да не се лажеме дека можеме секогаш. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2012 во 15:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

не филозофирам дека самоубиството не било крај, поради проста причина дека не знам дали навистина е крај или не, бидејќи тоа е верба и духовно учење, а не факт...
исто како што и јас немам појма, така и ти немаш појма и нема поента да дискутираме за нешто за кое што немаме појма, тоа ми беше и поентата на прво место



 

zabegan,убаво ти посочив дека не си доволно информиран околу најновите научни истражувања. Тоа што нешто не ти е познато тебе не значи дека не постои или не е точно.  среќа

 

 

 
и научните истражувања се базирани на верба, се додека не бидат физички потврдени... едно време се сметаше дека при смртта човекот олеснува за 21 грам, демек тоа била душата што го напушта телото, па сега не е толку популарно и се бркаат нови трендови
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 84>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.