IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Самоубиство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Самоубиство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 84>
Автор
Порака
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2006 во 15:55
Samoubistvoto e gluposti toa ti e ako sakas da dokazes deka ne si covek
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 23:14
Samoubistvo = slabost. Site sme sizif ponekogas.
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
vesni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 23:51

Мене понекогаш ми доаѓа да се самоубијам, затоа што ми е смачено од многу работи...ама тогаш помислувм на моите ангелчиња и ќе си подголтнам ке си се изнаплачам и ќе кркнам некое диазепамче и ќе ми помине....

Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 00:12
Ima edna interesna zen prikazna za ovaa tema...

Pred mnogu godini nekoj covek dosol do nekoja provalija...sto cesto ja imame vo zivotot...

Resil so jaze da se kaci nagore...
i gleda gore go ceka eden tigar...

Togas resil da se spusti dolu..
no gleda i dolu go ceka tigar...

Veke neznael sto da pravi..
gore i dolu nemoze...

Vo isto vreme dve gluvcinja (nekoi prijatelcinja sto si gi imame) go grizat jazeto....

Sto bi napravile da ste vo vakva situacija????

Ima samo edno resenie:
Ke vidite diva jagodtka vo stenata...
ke ja kasnite ...
i ke si pomislite kolku e ubav zivotot!!!




                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Jelena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jelena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 04:48
Samoubistvoto ne e izlez i resenie na nikakvi problemi, i vo NIKOJ slucaj ne e hrabra rabota....hrabrosta ne e da izbegas od problemite...tuku da se spravis so niv. Lugeto koj sto probale da si go odzemat zivotot veruvam deka bile pod pregolem pritisok...no ne od drugite...tuku od sopstvenite stravovi... i ubeduvanja za neuspeh.
Zivotot e ubav...ispolnet so podemi i padovi.. sekoj go dopira dnoto ponekogas ...no zatoa potoa neizmerno poveke se gordee i uziva vo sopstveniot uspeh.
Кон врв
bone Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bone is not dead

Регистриран: 23.Август.2006
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: -13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bone Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 05:22
да јелена...ама има луге кои не му е баш се розево во животот...и еден ден ко ке сватат дека немат за шо да живеат...го прат то Confused невелам дека е ок ама за некој то е излез од некој проблеми...
Кон врв
boli glava Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај boli glava Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 19:49
Samoubistvo je izlaz u slucaju nuzde ali lepse i plemenitije ostaviti da to ucini zivot a ne sopstvena rukaWink
Кон врв
boli glava Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај boli glava Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 04:52
Vo rakata drzis kolt a vo nego eden metak,bureto go vrtis i...
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 18:48
Samoubicite za mene se psiholabilni lichnosti i jas ne gi osuduvam-bolen chovek ne se osuduva...ama sredinata koja ne primetila nishto,nikoj nishto ne prezemal da se doblizi do taa lichnostConfusedneznam mnogu mi e teshka ovaa tema,mozeme da kazeme da osuduvam i shto so toa...ovoj narod nekako e se poveke osamen,razocharan,nema kade da se obrati za pomosh,site nekako se zatvoraat vo nekoj svoj krug i normalno kolku si poosamen tolku si popodlozen na samoubistveni misli....znachi ne gi osuduvam,bi chuvstvuvala i jas odgovornost dokolku lichnost shto ja poznavam se obide da se samoubie...vednash doaga prashanjeto-shto mozev da storam,a ne storiv za nego?znachi teshka tema...
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2006 во 19:43
Sedete luge ne prajte gluposti, zivoto ke zavrsi koga sto treba ne treba da si go skratuvate, takov e zivotot so problemi amam mora da se resat, ne e samoubistvoto nikakvo resenie.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 17:36

Originally posted by beleg beleg напиша:

Samoubicite za mene se psiholabilni lichnosti i jas ne gi osuduvam-bolen chovek ne se osuduva...ama sredinata koja ne primetila nishto,nikoj nishto ne prezemal da se doblizi do taa lichnost[IMG]http://www.forum.idividi.com.mk/smileys/smiley5.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Confused" />neznam mnogu mi e teshka ovaa tema,mozeme da kazeme da osuduvam i shto so toa...ovoj narod nekako e se poveke osamen,razocharan,nema kade da se obrati za pomosh,site nekako se zatvoraat vo nekoj svoj krug i normalno kolku si poosamen tolku si popodlozen na samoubistveni misli....znachi ne gi osuduvam,bi chuvstvuvala i jas odgovornost dokolku lichnost shto ja poznavam se obide da se samoubie...vednash doaga prashanjeto-shto mozev da storam,a ne storiv za nego?znachi teshka tema...
Vo celos se slozuvam so tebe, sepak se raboti za labilni licnosti.Kaj nekoj i samata depresivnost pred se ankcioznost doveduva do samoubistva...tehka tema stvarno
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
dekii Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Mali
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dekii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 18:00
za samoubistvo ne treba da si psihicki bolen
toa e sepak moment na slabost
sepak za zal toa e neobjaslivo.
ne mozam da go objasnam zosto uste ne sum go doziveal:)
treba da barame odgovor od nekoj koj imal obid za samoubistvo a preziveal
ReD DeViL^^^^
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 18:19

Ne znam kolku slednive zbororvi odgovaraat na temava, no sakav da go prenesam moeto iskustvo.

Pred okolu 25 godini imav sansa, kako nadvoresen nabljuduvac, da prisustvuvam na grupni terapii na mladi lugje od Skopje. Psihijatarkata mi bese prijatelka i me pretstavi pred niv kako nejzin kolega.
Onoa sto mi padna vo ochi bese faktot deka site tamu bea verojatno najdobroto sto mozese da se posaka od bilo koj chovek. Toa bea nadprosechno inteligentni, ostrumni i emotivni mladi lugje, polni so zivot i zelba da go osoznaat ovoj svet.

Nivniot zaednichki problem bese sto ne mozea da se vklopat vo ramkite i baranjata na opstestvoto.

Faktichki nim ne im falese nisto. Naprotiv, do denesen den nemam sretnato taka prekrasni mladi lugje. Vo prijatelskite razgovori sto gi imav so psihijatarkata vo vrska so ovaa grupa, taa nekolku pati rezignirano mi reche deka e potpolno razocharana vo semejstvata, zaednicata i opstestvoto kako organizirani grupi na lugje zatoa sto tie se onie koi gi kreiraat problemite i stavaat ponekogas nepreodni prechki pred mladite.

Tragichno, edeno momche od grupava pochina od neopredelena psihosomatska bolest (ednostavno prestana da saka da zhivee), drug se obesi, edna devojka otide vo manastir...edna devojka znam deka se omazi, a so ostanatite 5-6 ne znam sto se sluchi.

Изменето од Zoran K - 22.Ноември.2006 во 20:47
Кон врв
boli glava Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај boli glava Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2006 во 21:40
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Ne znam kolku slednive zbororvi odgovaraat na temava, no sakav da go prenesam moeto iskustvo.

Pred okolu 25 godini imav sansa, kako nadvoresen nabljuduvac, da prisustvuvam na grupni terapii na mladi lugje od Skopje. Psihijatarkata mi bese prijatelka i me pretstavi pred niv kako nejzin kolega.
Onoa sto mi padna vo ochi bese faktot deka site tamu bea verojatno najdobroto sto mozese da se posaka od bilo koj chovek. Toa bea nadprosechno inteligentni, ostrumni i emotivni mladi lugje, polni so zivot i zelba da go osoznaat ovoj svet.

Nivniot zaednichki problem bese sto ne mozea da se vklopat vo ramkite i baranjata na opstestvoto.

Faktichki nim ne im falese nisto. Naprotiv, do denesen den nemam sretnato taka prekrasni mladi lugje. Vo prijatelskite razgovori sto gi imav so psihijatarkata vo vrska so ovaa grupa, taa nekolku pati rezignirano mi reche deka e potpolno razocharana vo semejstvata, zaednicata i opstestvoto kako organizirani grupi na lugje zatoa sto tie se onie koi gi kreiraat problemite i stavaat ponekogas nepreodni prechki pred mladite.

Tragichno, edeno momche od grupava pochina od neopredelena psihosomatska bolest (ednostavno prestana da saka da zhivee), drug se obesi, edna devojka otide vo manastir...edna devojka znam deka se omazi, a so ostanatite 5-6 ne znam sto se sluchi.


zborovite si se na mesto kolegaWink
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 84>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.