IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Под ист кров
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Под ист кров

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
monitor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај monitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 19:38
Здраво на сите! Женско сум иако корисн.име ми е во м.р. Инаку јас лично живеам во заедница и супер ми е.Сама би ми било потешко.Денес сите сакаат помош било каква ама не сакаат да ги гледаат на постарите.Би кажала само дека во животот колку ке дадеш толку ке земеш, или фрли за да најдеш. Сите еден ден ке остариме и тогаш поинаку ќе гледаме на работиве.
Кон врв
MIJATA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MIJATA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 23:37
Пред три години живеев во заедница,а последниве три не живеам во заедница. Мојата таканаречена слобода се состои во следново : плќам целодневна, трчам после работа да направам ручек,немам многу време за дружење, вечерните излегувања ми се само поим,многу малку време ми останува да си посветам себеси во спредба пред три години.......
Затоа им советувам на сите млади парови, доколку со старите(Немам задни мисли бидијќи и јас идам натаму)добро се согласуваат нека живеат во заедница бидејќи и старите и младите ќе бидат среќни.

Изменето од MIJATA - 19.Декември.2008 во 23:38
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 22:49
ne bi se reklo deka e bas taka...retka e semejna sloga...pogotovo vo ovie teski vreminja...sekoj sam (dur mozime)ako sakame da se sakame..
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 06:31
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Во овие времиња често многу млади брачни парови се принудени да живеат заедно со родителите на момчето ( најчесто ) или со родителите на невестата. Што мислите ? Возможна ли е хармонија на подолг период? Ке може ли судирот на генерации да се издржи со самооткажување на дел од сопствената комоција и со многу толеранција . Или овој начин на соживот е осуден на неуспех на подолг период ?


Судир на генерации???? Многу убав термин. Е сега и прашање- Зошто судир?
Млади, невработени, без пари а сакаат да командаат односно да ја заземат територијата  што некој претходно ’’ја освоил’’, ја оплеменил, си ја оспособил за живот.голема%20насмевка
Нешто однапред осудено на пропаст затоа што се тргнува со негативната страна?! Ајде да ги гледаме позитивните страни
--- Обврските се делат- повеке слободно време за шетање, одмор
--- Повеке финансии на еден куп, повеке можности за планирање на материјалната добивка, бизнис или било што
----Децата се растат во хармонија, со имање резервен човек за чување додека некој-мајката  одмара (па и во фудбалот има резервни играчи- славната 11 торка не може без резервите)
 И уште многу предности и слабости. Кога би се гледале предностите (зборуваме за ситуации во кои друг излез нема) и кога сите ќе научиме да толерираме нема да дојде до ова
Често разводи, а се' поретко свадби

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:10
koga se saka sve se moze.........

no.......toa NOгубитник vazi samo i samo ako se ima pogolem prostor kade sekoj  ke si ima svoja intima.............

ako e vo pomal prostor....kade vo tekot na denot se vkrstuvaat megjusebe .......
i kolku da se ima tolerancija , ljubov megjusebna i pocit...
toa ke pukne....изненадување



Изменето од bijonse1 - 21.Мај.2009 во 19:11
Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 20:33
NI TAKA NE FUNKCIONIRA BIJONSE,SEKOJ SVOJA SOBA,A KOJ VO KUJNA ,PA NEKOJ CEL DEN KE RABOTII POSLE SITE VO TRPEZARIJA KE SE NAJADAT I PAK VO SVOJA SOBA,KOJ KE SOBERE PO SITE,KOJ DA GI IZMII SADOVITE,.......ABE NE BIVA TAKA EDNA KUJNA ZA DVE ZENI NE BIVA,NAJUBAVO SAM PA KAKO ZNAM,KOLKU I DA SE TRUDIS SEKOGAS KE SE NAJDE NEKOJ DA KAZE NESTO SHTO KE UPROPASTI SE,A TOA SHTO VELITE DECA IMA KOJ DA GI GLEDA NEMA DA SE SAMI,I TOA NE DRZI VODA,ZS AKO SAKA BABATA DA GI POCUVA DECATA KOGA TREBA NEKADE DA SE ODI TAA KE GI CUVA I AKO NE SI VO ZAEDNICA SO NEA, A AKO NE SAKA DZABE SHTO SI ZAEDNO ENOSTAVNO NE SAKA ,A NE TI VELI TAKA TUKU JAS NEMOZAM PA KE PLACE ,PA OVA,ONA MILIONI PRICINI I NEMA DA GI POCUVA,UBAVO E DA SI SE POCITUVAAT STARITE ZASHTO RODITELI SE NA TVOJOT PARTNER,AMA ZAEDNO, NE FALA
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 23:45
znam be enigma..........zatoa vo Amerika polnis 18 god.........ajt posebno !!!
i taka treba.....аплауз

Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 10:16
ne fala
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 11:46
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

znam be enigma..........zatoa vo Amerika polnis 18 god.........ajt posebno !!!
i taka treba.....аплауз


Kaj nas e problemot shto i na 38 ne sakaat da si odatизненадување, tuku sakaat mama i tato da si odat ili da se tuka ama manji od makovok zrna. Nie gi ucime svoite da bidat uzurpatori na tugjiot mir i spokojstvo, a bogami i na imotголема%20насмевка
Кон врв
tocelusi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tocelusi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2009 во 01:33
m-free:roditelite sekako ce bidat mnogu posrecni ako ziveat vo posiroko semejstvo so svote deca i vnuci, TIE TOA I GO ZASLUZUVAAT...                                


ako tie toa go zasluzuvaat, togas sto zasluzuva bracniot par. Sekoj sto se ima vencano vo crkva sigurno znae na delot koga se soglasuvat da se oddelat od svoite roditeli i da se zalepat eden za drug, i za uspesen brak toa treba da se pocituva.
Taka e napisano i vo svetoto pismo, pa mislam deka e toa konecniot odgovor na ova prasanje, bez razlika nie sto sakame ili nesakame.

p.s. m-free nadogradi se malku duhovno, gledam deka si zaostanal na toa pole

Изменето од mamamd - 01.Јуни.2009 во 22:04
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 07:04
Очигледно е дека живеењето под ист покрив многупати не функционира но социјалниот момент е тој кој ги менува работите и кој прави жртви и нелуге од нешто што ’’на оној фамозен запад’’ не го решава свекрвата, свекоро, таткото/мајкатат тука социјалните служби односно државата.
Вака гледајки ги работите од еден агол изгледа нечовечки. Кога ке се слушне и другата страна малку е поинаку. Потресна приказна во Вечер.
Мајка со две деца живее во Рено 4!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 20:39

Моја куќица-моја слободица, јас сум тип што не трпи многу мешајнци, било во кујна било во други работи, зашто секој збор кажан од устата на неговите или твоите има своја тежина и ги нарушува односите.

Па така, набрзо по мажачката се “осамостоивме“, т.е. отидовме под кирја.

Нит мајка нит свекрва...е сега ми било тешко, не велам не, со бебиња, сама насекаде, ама затоа сега сум кралица, никому ништо не му должам, никој за ништо не смее нит може збор да ми пререче.

Е сега, глеам тука по становиве и по 3 генерации, па и на мал простор и секогаш си велам-Леле како можат? Која толеранција..
Но не е така, пошто сите зад грб се оговараат-снаи свекрви и обратно.
И тогаш си велам-Фала Богу што никогаш не бев во заедница.




Изменето од maria_magdalena - 22.Август.2009 во 20:41
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 22:22
Мислам дека голема улога игра дали самите родители и нивните деца се растени во заедница. Ако има традиција да живеат по неколку генерации (од икс причини) и да се сеприсутни во своите животи тоа ќе биде прифатено како нормално и тие луѓе и прифаќаат да живеат како дел од друга заедница.
Во моето семејство со генерации наназад тоа го немало дури ни баба ми и дедо ми од двете страни не живееле со старите од сам старт уште после втора светска војна.
Јас сум одела кај моите баби само на гости по неколку саати, ниту ме чувале ниту ме раснеле, мајка ми се сама и така сум воспитана да не се потпирам на никого во животот, што не значи дека не треба да побараш помош кога ти е најпотребна но она што можеш сам да го сработиш во животот-не му препуштај на друг.
Така и се учи човек како да се справува со непријатни и сложени животни ситуации.
Јас и мојот сопруг сме сами уште од првиот ден и тој самиот од 20 год живее сам. Тие што седат залепени до 40 год до мајките и татковците (освен ако се ептен сиромашни) и не се обидуваат да изградат живот за себе и за се едно нешто бараат помош како мали деца-за мене се несамостални луѓе кои го бираат полесниот начин да преживеат.
Уште полошо е кога ни самите родители не ги охрабруваат децата на самостални чекори туку со својата наметливост и посесивност прават уште поголеми паразити од нив.
 
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 22:25
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Мислам дека голема улога игра дали самите родители и нивните деца се растени во заедница. Ако има традиција да живеат по неколку генерации (од икс причини) и да се сеприсутни во своите животи тоа ќе биде прифатено како нормално и тие луѓе и прифаќаат да живеат како дел од друга заедница.
Во моето семејство со генерации наназад тоа го немало дури ни баба ми и дедо ми од двете страни не живееле со старите од сам старт уште после втора светска војна.
Јас сум одела кај моите баби само на гости по неколку саати, ниту ме чувале ниту ме раснеле, мајка ми се сама и така сум воспитана да не се потпирам на никого во животот, што не значи дека не треба да побараш помош кога ти е најпотребна но она што можеш сам да го сработиш во животот-не му препуштај на друг.
Така и се учи човек како да се справува со непријатни и сложени животни ситуации.
Јас и мојот сопруг сме сами уште од првиот ден и тој самиот од 20 год живее сам. Тие што седат залепени до 40 год до мајките и татковците (освен ако се ептен сиромашни) и не се обидуваат да изградат живот за себе и за се едно нешто бараат помош како мали деца-за мене се несамостални луѓе кои го бираат полесниот начин да преживеат.
Уште полошо е кога ни самите родители не ги охрабруваат децата на самостални чекори туку со својата наметливост и посесивност прават уште поголеми паразити од нив.
 


Па остај тоа, има и такви кои ем сакаат да ги осамостојат децата-а им плаќаат кирја и сметки на “децата“ од по 30-40 години. Цел живот зависници, бетер од хероинска навлеченост.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.