IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Под ист кров
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Под ист кров

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2007 во 01:10
Ve chitam i blaze si vi shto si imate semejstva..majki ili svekrvi seedno...seedno e i dali se slozuvate so niv ili ne....vie nemozete ni da pretpostavite kako e koga deteto nema ni babi ni dedovci....a ziveenjeto pod ist krov sigurno ima i prednosti(decata nikogas ne se sami,ne mislite dali ke odite vecher vo teatar,dali ke odite na nokna svadba)a sigurno ima i mani osobeno ako se zivee vo stan ili kuka so mala kvadraturaSmile
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2007 во 21:50
znam kako e, moite deca nemaat ni babi ni dedovci....a i jas ne gi imav....kade i da odev gi nosev so mene uste kako ednomesecni bebinja, site se cudea, ama kaj nosis vaka malo bebe na pazar...a komu da go ostavev?
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 14:38
Veke sedum godini ne ziveam so roditelite i mislam deka nema sansi povtorno da se vratam i da ziveam so stari luge, nezavisno dali se toa moite ili negovite roditeli.
POnekogas koga ke otidam nekolku denovi kaj moite roditeli ne mozam so majka mi da se razberam, (osobeno vo kujnata) a kamoli so svekrva, pa pogotovo ako i dvete sme limon tabiet.
sekoj posebno e najdobro. Makar ziveele i vo 25 kvadrati garsonjera.

Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2007 во 17:47
Еве една хипотеза:

Среќата во бракот зависи обратно пропорционално од растојанието меѓу домот на брачниот пар и домовите на нивните родители...


Кажете ако не е така   
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2007 во 11:31
Se e vo zavisnost od toa kolku im sece na roditelite i na mladiot bracen par
Кон врв
Maja6570 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maja6570 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 20:53
Me interesira kakvo e vaseto mislenje za brakot vo zaednica so roditelite na mazot ili zenata????????
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 21:12
Mene poveke me interesira ziveenjeto so snaata i sinot. Zosto mora da ziveat vo zaednica dodeka ne se materijalno obezbedeni, a potoa da si odat. Neli e fer od pocetok da si ziveat sami, sami da si pecalat, odgledaat deca- da si se sakaat kako gulapcinja i vo bogatstvo i vo siromastija. Vaka za se se krivi svekrvite. SAMIII OD PRV DEN.
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 21:19
 sekoj pod svoja strea,toa e moe mislenje!!sepak se toa razliçni generacii ,a da poçnuvame da zboruvame za konfliktite  snaa-svekrva!
 sto podaleku toa poubavo,ne vikaat dzabe kinezite svekrva --"çim,çim dalje,tim,tim bolje"голема%20насмевка
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 10:28
ne znam kakvo e ziveenjeto na 3 generacii pod eden krov, mislam svekor i svekrva, sin i snaa i vnuci, edinstveno od kazuvanje...

Moite roditeli ziveele sami od prviot den, jas i maz mi isto i taka ke bide i so moite deca.
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 11:19
kiselo-veselo
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 13:34
Страв ми е да замислам таква заедница...изненадување
Veni Vidi Vici
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:24
denesnite mladi se slabaci, zatoa ima problemi pri ziveenje vo zaednica so starite. maskite nemaat avtoritet da si go zastitat jadroto na semejstvoto(zena, dete) i da drzat kontrola, a zenskite se nauceni samo da kukaat na najmali sitnici(au mi se skrsi noktot).
Inaku zaednica e po definicija super. Imas koj da ti pomogne za bilo sto.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
eva2marija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eva2marija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 19:26
Nedaj Boze - sto da kazam. Osven na gosti ne ni sakam nitu so moite, nitu pak so negovite pod eden Pokriv.

Kolku i da e "arno" - nekoj den ke prekipe.
Tuka barem ne ni znam nekoj da zivee so postarite, vo Makedonija e pocesto ziveackata na tri generacii pod eden pokriv, od veke poznata pricina.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 22:11
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

Во овие времиња често многу млади брачни парови се принудени да живеат заедно со родителите на момчето ( најчесто ) или со родителите на невестата. Што мислите ? Возможна ли е хармонија на подолг период? Ке може ли судирот на генерации да се издржи со самооткажување на дел од сопствената комоција и со многу толеранција . Или овој начин на соживот е осуден на неуспех на подолг период ?




Не. Кога тогаш ке се замерат за нешто.....До сега не сум слушнала некој да рече дека никогаш не се замерил...а добро знаеме дека повеке генерации под ист кров не иде...Мислам дека кај некои луге кои не се доволно цврсти доаѓа и до разлабавување на врската со сопругот...т.е. бракот. За жал. Јас не би сакала да живеам под ист кров .... Не би сакала да го доживеам она-сум дошла од работа сум направила ручек а сум оставила садови за вечер да мијам па некој да ми го префрли тоа, или пак да не можам да си се шетам што се вика по гаки по дома...знам звучи смешно ама верувам сите мислат вака.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.