IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Под ист кров
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Под ист кров

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Под ист кров
    Испратена: 18.Септември.2006 во 13:57

Во овие времиња често многу млади брачни парови се принудени да живеат заедно со родителите на момчето ( најчесто ) или со родителите на невестата. Што мислите ? Возможна ли е хармонија на подолг период? Ке може ли судирот на генерации да се издржи со самооткажување на дел од сопствената комоција и со многу толеранција . Или овој начин на соживот е осуден на неуспех на подолг период ?

Кон врв
m-free Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 243
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m-free Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2006 во 21:29
interesna tema...veruvam ce ima dosta komentari a i repliki...

privilegija e na bracnite parovi koi mozat da ziveat so roditelite na momceto...

gi osuduvam site sto gi ostavile roditelite da bidat sami na strai godini, za da ja zadovolat suetata ne nekoja pizda (citaj k*rvica) koja nemozela da gi podnese...

dragi moi zivejte so svoite roditeli vo toplo i srecno semejsto kolku mozete podolgo....nekogas ce vi nedostasuvaat, ama ce gi nema ZA ZAL...
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2006 во 23:12

zoshto da ne e privilegija da se zivee so roditelite na zenskoto????mislam deka ziveenjeto vo zaednica si ima svoi prednosti i svoi mani,no sepak ne e strashno....nekoj da vi gi prichuva decata ili da vi go zgotvi ruchekot i ne e taka loshoBig%20smilee sega nemoze da vi gi chuvaat decata a vie da ne sakate da gi vidite...kade go ima toaAngry

Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 10:11

Во принцип се зависи од луѓето. Ако се спремни - викам спремни бидејки е неминовно да има недоразбирања, караници итн - значи и покрај такви кризи - да комуницираат, да разговараат, да се отворени за решавање на недоразбирања, да прават компромиси. Старите (независно дали се на мажот или жената, зарем не е тоа сеедно?)  да не им се мешаат на младите, а и обратно, да има толеранција, и најважно - да има граница во сето тоа: да се знае до каде кој кому смее да му се меша во приватноста, независноста, изборите (спиење до касно/рано, чистење секој 3,5,7, 14, 386 ден, ручек во 13, 15 или 18ч....итн итн, безброј примери) и најважно - децата. Децата кои се воспитувани освен од родители плус и од баба дедо плус вујковци, вујни, стрини итн, таквите луѓе стануваат најчесто несигурни и изгубени личности.Мислам на секојдневно живеење и мешање. На детето му требаат мајка и татко кои се „главните воспитувачи“ и кои би требало да бидат многу доследни во воспитувањето, а улогите на останатите во фамилијата не смеат да ја имаат истата моќ врз детето....воопшто не е едноставно....

А ако снаата и свекрвата си се настрвени една на друга по дифолт, ако секој секому му се меша на секој план, има очекувања кои не ги кажува, страв од отворен разговор - тогаш следи тешка ДИСхармонија.
 
Јас сум за независно живеење. Мислам дека тоа е многу поздраво за сите три генерации на многу планови. Па нека е и преку улица. Можеби тоа е една од позгодните варијанти: ем си заедно (за грижа и кога родителите ќе остарат, а и за чување на децата кога на младите им треба, и воопшто за дружење), а пак си имаш своја територија, своја слободичка и си поштеден од многу непотребни нервози и тензии. Тоа важи и за младите и за старите.
 
А ако не може, што за жал е многу често случај кај нас, тогаш верувам дека е можно, но треба многу да се работи на тоа. Од страната на сите.


Изменето од chuchuliga - 19.Септември.2006 во 10:12
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 10:50
Mislam deka sudirot na generacii ke go napravi svoeto bez razlika dali se raboti za ziveenje so mojata majka ili negovata.Se e taka lesno na zborovi no sekoj saka svoja privatnost, kako jas taka i mojata majka, zarem taa ne saka malku mir od sekojdnevnite obvrski.Znam deka vnucite za nea ne se optovaruvanje deka seto toa ke go pravi so golemo zadovolstvo, no sepak bi ja poshdedila od seto ova, podobro site posebno i pogolema da e zelbata da se vidime i sobereme za vreme na vikendot otkolku sekojdnevno zaedno so namrshteni lica i sedenje vo oddelni sobi.Kako i da e kolku da ima tolerancija sudirot na TRI GENERACII mama, jas moeto dete ke go napravi svoeto.
Ziveam oddelno a i taze sum vo seto ova, taka da znam deka i jas kako i tie sme zadovolni od se, a ljubovta, postovanjeto se del koi ne povrzuvaat osobeno vo nedela den za nas :)

Изменето од maja - 19.Септември.2006 во 10:53
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
m-free Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 243
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m-free Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 15:50
Originally posted by beleg beleg напиша:

zoshto da ne e privilegija da se zivee so roditelite na zenskoto???? ...



mislam sepak e poprirodno obratno, no nee isklucena moznosta ako ima razumna pricina ili slicno...

nekako najbliska si mi so razmisluvanje....Tongue


Изменето од m-free - 19.Септември.2006 во 15:51
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2006 во 14:56
Se e mozno koga postoi razbiranje i tolerancija. Mnogu nevkusno kazano od m-free, da gi zaboravis roditelite poradi nekoja p..... sto ne gi sakala. Cekako deka dokolku postojat uslovi, podobro e da zivees samostojno sto ne znaci deka roditelite ke bidat zapostaveni dokolku im e potrebna pomos.

Кон врв
m-free Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 243
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m-free Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2006 во 18:28
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Se e mozno koga postoi razbiranje i tolerancija. Mnogu nevkusno kazano od m-free, da gi zaboravis roditelite poradi nekoja p..... sto ne gi sakala. Cekako deka dokolku postojat uslovi, podobro e da zivees samostojno sto ne znaci deka roditelite ke bidat zapostaveni dokolku im e potrebna pomos.



nedaj boze da im e potrebna "pomos" na roditelite za da bide toa pricina za da bideme so niv....
znaci ako na roditelot ne mu treba pomos toj ne mora da zivee i da se raduva so svoite vnucinja....
zar na roditelite sme im potrebni samo koga se bolni ??? apsurd....

roditelite sekako ce bidat mnogu posrecni ako ziveat vo posiroko semejstvo so svote deca i vnuci, TIE TOA I GO ZASLUZUVAAT...


Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 11:17
Zavisi, ne e sekogas taka, imam dva sina i koga ke se ozenat, od prviot den ti ke ziveat sami, jas ke bidam sekogas tuka koga ke im tre*am , veruvam i tie za mene, no zivot vo zaednica ne
Кон врв
vesni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2006 во 00:32
Може под ист кров ама они на прв спрат јас на втори Wink
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2006 во 08:58
Во ред е се.. Доколку има флексибилност и разбирање како и почит спрема возрасните..
Лично ако не можам да бирам зашто да не.. Сепак и воспитувањето домашно си носи свое.. Судир на генерации точно, но сепак мене не ми е проблем, се балансира доколку се умее и не се придаде значение на овие твоиве, пошто и од оние нашине сме излегле со потполни исти проблеми ама даваме значение зашто се наши..

Кон врв
xaxaxa Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xaxaxa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2006 во 02:45
Originally posted by m-free m-free напиша:

interesna tema...veruvam ce ima dosta komentari a i repliki...privilegija e na bracnite parovi koi mozat da ziveat so roditelite na momceto...gi osuduvam site sto gi ostavile roditelite da bidat sami na strai godini, za da ja zadovolat suetata ne nekoja pizda (citaj k*rvica) koja nemozela da gi podnese...dragi moi zivejte so svoite roditeli vo toplo i srecno semejsto kolku mozete podolgo....nekogas ce vi nedostasuvaat, ama ce gi nema ZA ZAL...

roditelite sekako ce bidat mnogu posrecni ako ziveat vo posiroko semejstvo so svote deca i vnuci, TIE TOA I GO ZASLUZUVAAT...



Zalosno...so seuste ima lugje koi go delat ovaj balkanski mentalitet...ali pusto tursko...500 godini si go pravat svoeto...a da te prasam jas vaka, ti ti taa "pizda (citaj k*rvica)" i decata i tvoite roditeli i nejzinite, pa brat ti i snaata i sestra i i zetot i normalno roditelite od snaata i zetot za nikoj da ne bidi lisen od pravoto da gi gleda svoite vnucinja koga ke posaka...pa taka okolu 50-60 dusi vo zaednica...kako ti zvuci ova?

Изменето од xaxaxa - 10.Октомври.2006 во 04:58
Кон врв
l_dijana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај l_dijana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2006 во 12:44
 
         Interesna temaBig%20smile, se zavisi od toa dali posto razbiranje pomegu niv. Dokolku ne postoi, moe mislenje e deka bi bilo mnogu podobra da se zivee posebno, zosto da se dovedat do situacija da imaat megusebni raspraviiQuestion Neli e podobro koga bi postoelo edno megusebno pocituvanje, koga bi sednale zaedno na nedelen rucek, pa prosetka so vnucinjataClapClapClap Spored mene, mislam bas i deka ne fer da im se ostavat decata cel den na cuvanje, pa neli tie veke ednas gi iscuvale sopstveniteLOLLOL Odvreme-navreme moze, ne za drugo, za da se razmrdaat malceLOLLOLLOL
   DIJANA
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2006 во 12:55
pa jas bi ziveel pod moj ne bi delel pokriv :)
sam si e sam pa i liljaci da imas na tavan tvoi da bidat da ne gi delis:)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.