IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - Дали да се укине МТВ (Македонска)?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали да се укине МТВ (Македонска)?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3637383940>
Прашање: Дали да се укине МТВ (Македонска)?
Одговор Гласови Статистика
138 [44,95%]
31 [10,10%]
5 [1,63%]
122 [39,74%]
11 [3,58%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 18:49
Каква што е не заслужува да опстои.Тоа го мисли грото од гледачите.не
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 02:31
Драган Николовски , Горан Стерјов и Тони Стојановски во спортскиот сектор ... Глигор Митковски во метео на МТВ ??? 

МТВ носи квалитет добро познат на јавноста кадар , професионалци во својата бранша ... да
Што мислите ... ако МТВ направи измени во позитивна насока , ќе се промени ли досегашната слика за нациналниот сервис и дали може да се вратат оние стари добри денови со добра понуда на програма ? голема насмевка
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ARTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 03:02
ne.si ostanuva isto dno dna za zal ali nikako ne treba da se ukine nema drzava bez javen servis ali mora mogu mogu da se reformira i stane prava istitucija a ne ova sto e sega propast dno dna i sram za mk.taka e zal zal kako ne svakate veke ednas vakavov javen servis nema nige na zemjinava kugala milasm vaka los.a za progama ne sme dosle do tuka uste A tehika kadar ,studija produkcija i se drugo ni prvata bukva ja nema od seto toa. golem sram za mk da ti e sram da kazes deka ova e javen servi od mk..a i privatite za zal ne se poarni od nego vo mk tv nema za zal kako ne svakate veke ednas pa sega koga ke treba da sprovedat zemska digitalizacija ke vodam kako ke sprovedat nikako pa da ostaneme bez tv pa da vidi me do kade sme inaku vaka ne gledame nego se palime na nisto kavi promeni kakvi bakraci. pogledete gi   samo vo sosedstvoto da ne odime podaleku pa ke vidite deka ne presisa site.da ne zboram za RTS koj e BBC na ovie prostori nego i drugite se pobri ustvai ni sme van kokurencija vise i ni nema sporedba so nikogo za zal.taka da za dzabe pisuvate za promeni bi skal da e taka ali za zal ne e.zatoa jas ne gledam mk tv samo straski tv a najveke gledam RTS najkvalitet vo sekakov smisol bbc na ovie prostori.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 03:15
Има ли твој пост каде што не ги фаворизираш србите ???
да РТС има баш добар програм но кога ја спомнуваш ... на една ХРТ може само вода да им носат намигнување
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 04:43
МТВ не треба да се укине ама треба да се укине оној педерски надоместок кој што граѓаните го плаќаат.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 08:15
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

МТВ не треба да се укине ама треба да се укине оној педерски надоместок кој што граѓаните го плаќаат.

E.. TOJ nadomestok ...nie go plakame za da mozes satelitski da ja gledasда
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 14:29
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

МТВ не треба да се укине ама треба да се укине оној педерски надоместок кој што граѓаните го плаќаат.

E.. TOJ nadomestok ...nie go plakame za da mozes satelitski da ja gledasда

е не сум знаел, фала ти многу што плаќаш за мене, за да можам да уживам во програмите на МТВ
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 15:35
...nema na chemu bre!изненадување

...ustvari i ima  ama,
....koj pa...mene me,
 ..........prashuva!?намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ARTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 18:25
ne favorizoram jas nikogo ni ovie ni onie no sum samo obejktiven i ja kazuvam vistinata i ne kazuvam samo jas nego kazuvaat i drugi i toa e vistinata   a vie ako ne mozete toa da go sogledate mogu mi e zal.Toa e taka i neznam sto vi preci tolku toa stvarno ne mi e jasno.A inace koga ja spomnavte vece htv i sakate da pravite sporedbi na edni so drugi aj da ideme taka i nikako HTV nemoze da bide podobra od RTS toa nikako ne e taka i toa e opsto poznato diskusijata zavrsuva tuaka i ne deka HTV e losa daleku od toa no nikao ne moze so RTS pa svatile ili ne toa e taka neznam sto tao ve pogoduva tolku ako e taka.A ako sakate i argumeti sto nema potreba posto site go znaat toa ke vi dadam deka e taka. kako drugo sto vi smeta ako kazuvam koj e najdobar i toa e cista vistina ne mi jasno i sto vi smeta toa ili imate kokretno nesto protiv Srbite ili ne se slozuvate deka e najdobar ili do sto e ne mi e jasno.A da bese nekoj drug najdobar ke kazev deka e drugiot ama ne e i ne favoriziram nikogo nego zboruvame koj e najdobar neli. PA taka pak stoi deka RTS e BBC na ovie prostori i taa recenica kazuva se netreba da se kazuva nisto povise i zatoa mene navise mi odgovara i mi se sviga ili kako i da sakate kazete RTS pograj ovie reperite svecki bbc rai i drugi pa zatoa i navise ja gledam. I negledam sto tuka ima loso vo toa ako ja spomuvam sto vi smeta tuka.A ako spomnuvav drugi nekoi siguren sum i 200 pati nemase da vi smeta kako na primer htv koja ja spomnavte nemase da vi smeta sto posto.Pa stvrno treba da se preispitate ne ste mi jasni zosto e toa taka.Ali na kraj poentata bese i temata do kade sme stignale nie i do kade e nasiot javen servis ili mrtv a i celata nasa rad difuzija i kultura i zemaja i deka site ne presisaa.nekoj se najdobri nekoj pomalce ali sigurno e deka ama bukvalno site ne RTS ne htv nego site od sosedite od bivsata ni nasa drzava yu zemjite i drugite sosedi koi kako treba da bidat slicni kako nas se naogaa vo ista sitoacia ali izgleda ne e taka i izgleda bilo do kvalitetot na lugeto i zatoa nekoi odele napred a nekoi nadolu.A i site podaleku ne prejdoa toa vise e odamna poznato. pglednete ako ne ste poglednale bugaski, romanski, grcki,slovenski , i drugi da ne nabojuvam site i drugite javni srevisi do kade se nekoj najdobat kako RTS sega pak ke vi smeta i ke se lutite ali taka e i   site gore dole se odlicni.Ama nie ustvari sme van konkurencija za zal ali taka e i namesto da se zagizite za toa i da kazete nesto i kritikuvate vie se fakte deka se spomenuva nekoj   koj e stvrno najdobr i ne se spomenuva dzabe.E so vakvo razmisluvankje nema da stigneme nigde ili so nacionalizmi ako se raboti za toa nezam ne mi jasno sto e problemot vo toa izlaganje. bez lutnja i navredi ali toa e vistinta pa na koj mu odgovara na koj ne ali to e toa. ako ne se promenime vo svakanjta i stavovite nema i ne ja sogledame surovta realnost nema da stignme do nigde nego samo do dnoto.

P.S ince treba da se placa pletplata nezam od kade toa deka ne trba da se placa. Tao e sigurno vo cela evropa i sevet se placa za javniot servis i difuzija ali parite da se upotrebat pravilno i da se popravi netso a ne da se kradat parite i nisto da ne se raboti i stoi vo mesto a i odi se podolu i podolu.

Изменето од ARTE - 10.Април.2012 во 18:36
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 18:47
Originally posted by ARTE ARTE напиша:

ne favorizoram jas nikogo ni ovie ni onie no sum samo obejktiven i ja kazuvam vistinata

Не гледам дека си објективен, секој пост ти е РТС па РТС, да е некој нов тука ќе помисли дека е твоја ТВне знам


 i ne kazuvam samo jas nego kazuvaat i drugi i toa e vistinata   a vie ako ne mozete toa da go sogledate mogu mi e zal.toa e taka i neznam sto vi preci tolku toa stvarno ne mi e jasno.

Не гледам на кого му пречи, јас споредувамнамигнување

A inace koga ja spomnavte vece htv i sakate da pravite sporedbi na edni so drugi aj da ideme taka i nikako Htv nemoze da bide podobra od RTS toa nikako ne e taka i toa e opsto poznato diskusijata zavrsuva tuaka i ne deka HTV e losa daleku od toa no nikao ne moze so RTS pa svatile ili ne toa e taka neznam sto tao ve pogoduva tolku ako e taka.

Не гледам зошто би завршила дискусијата. Јас кажав дека кога веќе ја споредуваме со други национални телевизии, зошто да не и со ХТВ, за која мислам дека е далеку подобра од српската.

A ako sakate i argumeti sto nema potreba posto site go znaat toa ke vi dadam deka e taka.

Сакам...

 kako drugo sto vi smeta ako kazuvam koj e najdobar i toa e cista vistina ne mi jasno i sto vi smeta toa ili imate kokretno nesto protiv Srbite ili ne se slozuvate deka e najdobar ili do sto e ne mi e jasno.

А од каде најдобра? Доброто и лошото се релативни. За некого нешто е добро, за друг истото е лошо. За вкусови не се расправа. Некој ја прогласил за најдобра ТВ или...?

A da bese nekoj drug najdobar ke kazev deka e drugiot ama ne e i ne favoriziram nikogo nego zboruvame koj e najdobar neli. PA taka pak stoi deka RTS e BBC na ovie prostori i taa recenica kazuva se netreba da se kazuva nisto povise i zatoa mene navise mi odgovara i mi se sviga ili kako i da sakate kazete RTS pograj ovie reperite svecki bbc rai i drugi pa zatoa i navise ja gledam.


Која реченица? Најдобра е...таа и таа? Според кого?


 I negledam sto tuka ima loso vo toa ako ja spomuvam sto vi smeta tuka.A ako spomnuvav drugi nekoi siguren sum i 200 pati nemase da vi smeta kako na primer htv koja spomnavte nemase da vi smeta sto posto.

Види АРТЕ, ова е форум. И секој може да си го каже мислењето, баш како што вие тука по 150 пати постирате во Која ТВ е најдобра...РТС па РТС. Доволно е мислам еднаш, два пати да каже човек. Луѓе сме и разбираме, не сме животни. Не ми смета ниедна ТВ, слободно сакај ја таа што ја сакаш. 

Pa stvrno treba da se preispitate ne ste mi jasni zosto e toa taka.


Зошто да се преиспитам? Затоа што имаме различни вкусови? Не ме потценувајте АРТЕ. И мене не ми е јасно зошто РТС е најдобра, па не ти велам да се преиспиташ.

Ali na kraj poentata bese i temata do kade sme stignale nie i do kade e nasiot javen servis ili mrtv a i celata nasa rad difuzija i kultura i zemaja i deka site ne presisaa.nekoj se nadobri nekoj pomalce ali sigurno e deka ama bukvalno site ne rts ne htv nego site od sosedite od bivsata ni nasa drzava yu zemjite i drugite sosedi koi kako treba da bidat slicni kako nas se naogaa vo ista sitoacia ali izgleda ne e taka i izgleda bilo do kvalitetot na lugeto i zatoa nekoi odele napred a nekoi nadolu.

Во право си за овада

A i site podaleku ne prejdoa toa vise e odamna poznato. pglednete ako ne ste poglednale bugaski, romanski, grcki i drugi da ne nabojuvam site i drugite javni srevisi do kade se nekoj najdobat kako RTS sega pak ke vi smeta i ke se lutite ali taka e i   site gore dole se odlicni.


Всушност сите се добри, само МТВ остана најлоша на овие просторида


Ama nie ustvari sme van konkurencija za zal ali taka e i namesto da se zagizite za toa i da kazete nesto i kritikuvate vie se fakte deka se spomenuva nekoj   koj e stvrno najdobr i ne se spomenuva dzabe.

Пак се враќаме на исто место, според кое истражување е најдобра?


E so vakvo razmisluvankje nema da stigneme nigde ili so nacionalizmi ako se raboti za toa nezam ne mi jasno sto e problemot vo toa izlaganje. bez lutnja i navredi ali toa e vistinta pa na koj mu odgovara na koj ne ali to e toa. ako ne se promenime vo svakanjta i stvovite nema i ne ja sogledame surovta realnost nema da stignme do nigde nego samo do dnoto.


Ние не треба да се промениме. Ако се промениме, веќе не сме НИЕ, туку некој друг. Тогаш добиваме бледа копија на некоја личност, истомисленици кои имаат се, само немаат СВОЕ ЈАС. 

Наместо тоа, треба да се промени целосното раководство на МТВ, водителите, емисиите, да се воведат едукативни емисии во утринските часови. Ми текнува порано на Бушава азбука, на Ѕвон, на детските филмови како Умни глави, па македонските серии на пример Погрешно време (мислам се викаше), па документарните емисии, репортажи, макар за риболов нека е. Некои и за тоа се интересираат. Треба да има некој филмски маратон, музички емисии, емисии за дневни актуелности, за нешто што се случува сега, а не емисии од 1990 год.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 18:49
Originally posted by ARTE ARTE напиша:


P.S ince treba da se placa pletplata nezam od kade toa deka ne trba da se placa. Tao e sigurno vo cela evropa i sevet se placa za javniot servis i difuzija ali parite da se upotrebat pravilno i da se popravi netso a ne da se kradat parite i nisto da ne se raboti i stoi vo mesto a i odi se podolu i podolu.


Всушност, зошто во ресторан да платиш за коњакот кој што не си го порачал? Зошто да платиш за ТВ која што не ја гледаш? Јавен сервис била, па што? Таа може од реклами да се финансира и онака (некоја) минута реклама е колку една просечна МК плата. 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ARTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2012 во 20:21
kako prvo zosto baras nekoi istarzuvaneje posebno ili proglasuvanje   za netso za koe prosto se znae ili se gleda deka e najdobro.eve togas odgovori mi zosto bbc e najdobra tv i e reper za se toa go znat site provesionalci vo cel svet a i obicnite luge.Pa koj ja progasil taka a ete moze nekoj ke kaze mene bbc ne mi cini gotovo ili taa i taa e podobra od bbc i tocka i do sto doveduva doa.ili ako sakas taka sakas ta ti kazam tekea toj i toj ja proglasil za najdobra na primer ebu ja progasila za najdobra pa tagas ke reces da najdobar e.vtoro recenicata e deka rts e bbc na ovie prostori i taa recenica kazuva se a ne deka rts e najdobra nego deka e bbc na ovie prostori. kako treto eve ako sakas agumeti protiv htv na primer ako taka velis pa toa odma ke te pobijam so dve tri recenici.
koga HTV ke napravi tava kvalitetna produkcija kako rts da bise i taka kvalitetni bbcievi pak ke recam serii i dokumetarci da pise.aj ti kazi agumeti segta za htv.
kako treto dobro si kostatira deka Всушност сите се добри, само МТВ остана најлоша на овие простори i posiroko bi rekol jas.

kako cetvrto dobro e sto velis deka sum vo pravio za ova se citiram sam sebe na kraj poentata bese i temata do kade sme stignale nie i do kade e nasiot javen servis ili mrtv a i celata nasa rad difuzija i kultura i zemaja i deka site ne presisaa.nekoj se nadobri nekoj pomalce ali sigurno e deka ama bukvalno site ne rts ne htv nego site od sosedite od bivsata ni nasa drzava yu zemjite i drugite sosedi koi kako treba da bidat slicni kako nas se naogaa vo ista sitoacia ali izgleda ne e taka i izgleda bilo do kvalitetot na lugeto i zatoa nekoi odele napred a nekoi nadolu.

kako peto ako e se relativno i za nekoj nesto e dobro za nekoj nesto loso i za vkusovi ne se rasprava togas za meme RTS e najdbra i mislam deka e 100 pati podbar od HTV Eve koga ja spomenuvate htv i deka e bbc na ovie prostori I Tocka taka milsam ili taka e mojot vkus i toa e toa. I Ako ne se lozuvam so toa nisto za vkusuvi ne se razgovara i se relativno koga se raboti za hrana ili za oblekuvanje ili za ureduvanje na stan togas moze da ima vkusovi ama zatoa ima vkus i nevuks i kic. i ako vkusot moze da menuva so uceneje samo ako e nekoj tolku tvrdglav ne da smeni nisto koga se raboti za drugo nesto ili za kvalitet i vredost   na nesto i nekvalitet   tuka nema vkusovi nego samoto delo si go pokzuva kvalitetot koga i dae ali ke ostane vremeto ke si go pokaze toa.

kako sesto ne ja spomenuvam jas za dabe tolku pati nego za da se ugledame na nea i parem malku naucime od nea i ako moze parem pola ja dostigneme isto kako sto i rts i hrv a drugite ocat od bbc.i koga site ja spomiuvatat kako najdobra treba da im recat sto ja spomenuvate tolku. i odgovori mi dali ti smeta bas rts sto ja spomenuvam ili ti spetaat patite na spomenuva dali da spomenuvav druga tolku pati na primer htv ke ti smetase ili deka ti ne mislis taka za rts a mislis za htv pa ti smeta.znaci ako ti smetaat patite ke ti smetase koja i da ja spomnam tolku pati a ne samo odredenata .znaci dali ti smetaat patite ili rts.

i kako sedmo da treba da se promeni me ii da go promenime metalitetot ako sakame da odime napred i toa ne znaci deka ke staneme nekoj drug ili nekoj koj sto ne misli so svoj pamet nego naprotiv ke pocneme da gledame posiroko a ne skuseno.zasto vekaat skekade a ne samo vo mk deka ako ne smeni metalitetot nisto nema da se popravi. a ne da vikame promeni se pravat koga promeni nema nego da reme deka promeni nema toa e sustinata.ovde se veli deka se pocnale promeni vo mrt a promeni nema.kako da sogledame deka promeni nema.A i ne se raboti samo za mrt nego za cel nas metalitet i celo nase razmisluvanje i cela drzava i raboti vo si site obasti i kako propagame i kako nemame spospbmi luge da isteratat i poporavat nesto pa i zatoa mtv e takava toa e refleksija na se ova i proizleguva od se toa sme dozvolile da dojde do toa.da se sramaime sto sme makedoci bareme neki se sramat a drugite sto ne se e toa e loso za tao se raboti. i bez lutnej pak bez losi nameri samo za dobroto na site nas ali izgeda stanuva bezpredmetno da se zboruva veke koga ke propadne se toaga ke svatime.

p.s eve ovde ne ste svatile i eve kako ovde ste kuso gledi prtplata treba da se placa bez razika dali se gleda ili ne se placa za gledanje tuku za odzuvanje na istitucijata koja sto tereba da bide mrt a ne samo tv nego istitucija kako sto e policija paramet fiharmonja i se drugo.kako sto placame dancoi za da opstane drzavata taka placame i pretplata i toa e vo cel svet taka i site go svatile samo nie ne samo nie ke bide me drugacii.A i reklami treba da ima mrt kako i site sto imat i toa e greska golema sto kaj nas ne taka ali mora i pretplata oti od reklami e malku samo Dali znete kolku pari treba ocigledno ne deka trebataat mogu pari za da se krene i odzuva dobar javen servi.A stoi i toa deka ako ima dobar menadzment i ako znat sto sakat i sto pravat i ako rabotat i ako proizveduvaat kvalitetna progama i producija toa ke se isplati ali tao ne se lucuva ovde vo mk.a toa sto narodot nema pari toa e druga rabota tao treba dzavata da napreduva paraleno i stadardot. Pa togas ako e taka narodot nema pari za nisto pa aj da ne placa ni danoci ni nisto. pa togas najdobro neka se naprvi mrtv kako stuja i voda i kako kabelska ili stelicka sto e kodirana pa plati ako sakas da gledas da ne ide free tu ear kako do sega sega so dig zemski prdavateli ako se sprovedat ali toa nema da se sluci kaj nas ali dobro ke moze da se sprovede toa neka napravat da moze da se gleda koj ke plati a koj ne da nemoze da gleda pa ako treba i mogu poveke neka naplatat. i toags ke bide dobro spored vas ako ne gledas nema sto da platis neki taka vikate ali navistina da ne gledas.pa tagas nema da vidis nisto ni ova do kade se ni nisto ne si platil nema da vidis nisto. ako ne ja gledte sto kometirate koj dosloj kava vremska prognoza i se drugo sto se slucilo vo progama nezam sto ako ne gledas ne gledaj nisto a ne site gledat pa ne ja gledam.A I od kaj da znam deka ne gledas moze lazes. kako struja ne si platil nema struja.nema nisto bez pari kako ne svakate. no toa nemoze taka posto javen seris mora da obezbedi slobden kanal i da ina nakvaliteten progam za da go obarzuva naselenieto i za posiromaite da im obezbdi dobara progama toa e taka vo cel svet i toa e odluka na ebeu.Pa i za bbc i site ovie svecki isttucii se placa pretplata.dal ste upateni vo svetot ili ziveete na mars.
Samo normalno da se upotrebat parite pravilno a ne kako ovde da se iskratat i nisto da ne mrdne toa stoi.

Изменето од ARTE - 10.Април.2012 во 20:24
Кон врв
paton Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 789
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2012 во 01:02
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Драган Николовски , Горан Стерјов и Тони Стојановски во спортскиот сектор ... Глигор Митковски во метео на МТВ ??? 

МТВ носи квалитет добро познат на јавноста кадар , професионалци во својата бранша ... да
Што мислите ... ако МТВ направи измени во позитивна насока , ќе се промени ли досегашната слика за нациналниот сервис и дали може да се вратат оние стари добри денови со добра понуда на програма ? голема насмевка


Кој квалитет е Горан Стерјов......абе атанас Костовски беше подобар од него....

Драган Николовски со неговите долги анализи да ти се приспие......

ама квалитет.......дрн дрн.....
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2012 во 02:02

ARTE - автор на новата ИДИВИДИ енциклопедија
Ќе те предложам за админ по моето заминување


За да го прочита човек ова, дупли очила му требаат, а да ти кажам право јас читав само меѓуредови...

Како прво, барам затоа што сакам да видам кој ја прогласил за најдобра. Мислам дека е логично да дадеш доказ дека е најдобра според некого, вака излегува дека е најдобра според тебе. А како што кажав, за вкусови не се расправа. Инаку дури и врапчињата знаат дека ниту една балканска телевизија не може да се спореди со BBC и CNN. Ајде да не летаме високо те молам, па сите балкански собрани заедно не можат да и конкурираат на CNN и BBC за најдобра ТВ.


Четвртото веќе го заклучивме ако не се лажам. Ние сме светлосни години назад од секоја можна ТВ во Европа, а да не зборам па за светот.



Петто, уат?  Не се сложуваш дека за вкусови не се расправа? Туку тоа е квалитетот на живеењето? Ајде бе, некои јадат кавијар (а знаеш каква цена има и колку може да биде квалитетен) а мене ми се повраќа само што ќе го видам. Други јадат ракови, а мене ми се толку одвратни што бегам подалеку кога некој јаде. Да сум пробал и знам што сакам. Тоа е мојот вкус. За вкусови и те како не се расправа. Тебе може ти се допаѓаат црвени панталони на машко, мене не. Ај на женскиве се им стои...

Шесто, ми сметаат патите! Јасно е, нилскиот коњ нема да стане алигатор, нилски коњ ќе остане. Не мора по 100 пати да потенцираме дека е коњ. Така и со телевизииве. Ако е најдобра, нека е. Не мора по 10 од можни 14 пати на една страна да ја има.


Менувањето погледи е ексклузивно право на една индивидуа. Не се сите со скратени погледи, нема ни да бидат сите со широки погледи. И никогаш нема да го смениме тоа. Во овој случај со МТВ, промени не треба на луѓето, промени треба на телевизијата. Еве се обложувам дека ако ја продадат телевизијава на BBC или CNN, одма ќе стане најгледана во Македонија. Зошто? Затоа што тука стилот на живеење, креативноста и идеите доаѓаат до израз. 


Originally posted by ARTE ARTE напиша:

da se sramaime sto sme makedoci bareme neki se sramat a drugite sto ne se e toa e loso za tao se raboti. i bez lutnej pak bez losi nameri samo za dobroto na site nas ali izgeda stanuva bezpredmetno da se zboruva veke koga ke propadne se toaga ke svatime.

Не знам за тебе, ама јас сум горд што сум македонец. Една телевизија, едни реформи...не може да ме засрамат што припаѓам на оваа држава. Македонија има историја, има факти што поткрепуваат многу работи од минатото. И поради некои од нив и светот не запознал. Ако тебе те засрамува тоа што имаме Ш-класа национален сервис, или не си македонец или не знаеш што сакаш...


Originally posted by ARTE ARTE напиша:

 p.s eve ovde ne ste svatile i eve kako ovde ste kuso gledi prtplata treba da se placa bez razika dali se gleda ili ne se placa za gledanje tuku za odzuvanje na istitucijata koja sto tereba da bide mrt a ne samo tv nego istitucija kako sto e policija paramet fiharmonja i se drugo. 

Чекај сега малку, јас сум збунет или ќе ја глумиме онаа серијата...
Кој плаќа за одржување на филхармонија? Таа треба да се одржува од билетите што нас ни ги наплаќаат. Ајде еве јас сум жив пример, никогаш не сум во Македонска филхармонија. Зошто да плаќам? За да и сменат фасада? Хмм, а мислев дека од картите се дели процент за амортизација, материјални и нематеријални средства и сл...
Јас не плаќам директно ниту за полицијата. Тие се државен орган и плата земаат од моите даноци што и не се така мали. 

Originally posted by ARTE ARTE напиша:

   pa togas najdobro neka se naprvi mrtv kako stuja i voda i kako kabelska ili stelicka sto e kodirana pa plati ako sakas da gledas da ne ide free tu ear kako do sega sega so dig zemski prdavateli ako se sprovedat ali toa nema da se sluci kaj nas ali dobro ke moze da se sprovede toa neka napravat da moze da se gleda koj ke plati a koj ne da nemoze da gleda pa ako treba i mogu poveke neka naplatat. 

Па ајде бе, нека се направи. Јас во Прилеп за парно не плаќам и не ме засегаат оние можни 50% што ќе ги наплаќале. Зошто би ме засегала МТВ кога јас не ја гледам? Има филмови pay per view, побрзо ќе платам колку беа таму, 35-50 денари по филм него да платам радиодифузна од 190 а да немам корист од тоа.

Originally posted by ARTE ARTE напиша:

   ako ne ja gledte sto kometirate koj dosloj kava vremska prognoza i se drugo sto se slucilo vo progama nezam sto ako ne gledas ne gledaj nisto a ne site gledat pa ne ja gledam.A I od kaj da znam deka ne gledas moze lazes. kako struja ne si platil nema struja.nema nisto bez pari kako ne svakate. no toa nemoze taka posto javen seris mora da obezbedi slobden kanal i da ina nakvaliteten progam za da go obarzuva naselenieto i za posiromaite da im obezbdi dobara progama toa e taka vo cel svet i toa e odluka na ebeu.Pa i za bbc i site ovie svecki isttucii se placa pretplata.dal ste upateni vo svetot ili ziveete na mars.  

Е тоа да видиш, што коментирам. Овие од линкот ги знам од друга ТВ која што сум ја гледал, а за информацијата многу едноставно е да се каже, не е од МТВ туку е од Курир. 
Да и од кај да знаеш дека не гледам. Да немав сигнал сигурно ќе знаеше. Вака само претпоставуваш. Исто како што претпоставуваш дека РТС е најдобра. 
А се прашувам јас, како ќе го образува бездомното население ако тоа и е обврска? Зошто и фирмите плаќаат за радиодифузна такса кога шивачките на пример, подалеку од машината друг уред не можат да видат на работно место? Хмм...

Да се се плаќа, ај да почнеме и ние да наплаќаме за користењето на форумов...нелинамигнување


И да, ај може сум јас од Марс...кој знае.
Еве девојка ми минатата година ја помина во Америка. Никогаш не спомна дека плаќа исклучиво за CNN.  Ама затоа ми кажа дека плаќа за FIOS bundle за нет и ТВ 80тина долари плус данок и не знам што...и гледала 300 канали од кои 60тина биле HD....а споредено со МТВ .... смешно е....
Ако немаш кабловска има и CNN live па богами никој не ми наплаќа за гледање иако можеби по твоја логика и треба...
Тогаш кабелските со нашите мизерни 50 канали од кои сигурно не гледаме ни пола, нека плаќаат одреден дел од нивната такса за радиодифузија.
 

А дај да видиме дали има земји во кои не се плаќа радиодифузна? Баш ме заинтересира од кај ти е информацијатаи во која земја по колку се плаќа.

Хмм, мислиш дека плаќаат во Танзанија?




P.S...може да ја користиме и другата тема за дискусија, оваа е наменета само за МТВ. Ако продолжи дискусијата во правец на споредување, мислењата ќе ги префрлам.


Изменето од Santijago - 11.Април.2012 во 02:10
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3637383940>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.