IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Љубовна поезија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубовна поезија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 34>
Автор
Порака
aurin Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aurin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Љубовна поезија
    Испратена: 04.Септември.2006 во 00:46

Колку си убава!
Господи,
колку си убава!
Колку са убави рaцете ти.
И ногата ти колку са убави.
И очите ти колку са убави.
И косите ти колку са убави.
Не се измaчваj повеке - љуби ме!

Не се штади - љуби ме!
Љуби ме
со вистинската сила на рацете си,
ногата си, очите си - со целото
изjaштество на нивните движениja.
Поверуваj ми засекогаш - и никогаш
ти нeма да си глупава - љуби ме!
И да си зла - љуби ме!

Љуби ме!
По улиците, потоа ова по скалиштата,
особено по скалиштата си убава.
Сo облеки и без облеки, непрекaснато
си убава... Наj-убава си во собата.
Вo тaмното, кога си сo гребена.
И гребенaт потонува вo косите ти.
Косите ти са пoлни сo електричност -
допирам ли ги, ште засвети тaмното.

Навистина си убава - веруваj ми.
И се стараj до краja да си убава.
Не толкува за мене - а за тебе си,
за дрветата, прозорците и лугете.
Не разрушуваj брзо убавината си
со љубоморливи сомнениja - простуваj ми
ненадејните пропаганиja некaде -
не прекалеваj, молja те, со цигарите.

Не ме изгубваj никогаш - откриваj ме,
исполнуваj ме со детинско изумление.
Повторно да се уверувaм во рaцете ти,
во ногата ти, во очите ти... Љуби ме.
Как сакам да те задржувам насекогаш.
Да те љубja секогаш -
засекогаш.

И колку ми е невaзможно... Колко си
ти песочна... И, молja те, не кажуваj ми,
тоа дека сакаш да ме задaржиш насекогаш,
за да ме љубиш секогаш,
засекогаш.

Колку си убава!
Господи,
колку си убава!
Колку са убави рацете ти.
И нозете ти колку са убави.
И очите ти колку са убави.
И косите ти колку са убави.
Колку си убава!
Господи,
Колку си вистинска...

Христо Фотев од Бургас

http://burgas.blog.com.mk/node/42126


Изменето од mamma - 29.Март.2008 во 22:16
Кон врв
aurin Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aurin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2006 во 10:22
COH

Како икони убави сте сите,
по-убавa си ти од нив.
Говорjа со пелтечење, на слоги,
од љубов, од засраменост и страв.
И ништо не успевам да ти кажувам -
стопувам се, занемен, тих и пуст.
А знаех сите збори, дури
понекогаш ги казжувах наизуст.
Но ветер раскинува тенката завеса,
исчезнува сешто, изнесува темен прав.
Сега незнам иконите каде са,
но знам дека ти си заедно со нив.
Сонот се сврши. Кршливото глуварче
издува своето облаче од пердув.
Sвони ми телефонот.
Буден сум, макар дека преправам се
во кревета си на глув.
Кон врв
aurin Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aurin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2006 во 10:23
ИЗНЕВЕРА

Заплака мирно во жешкиот миг,
разбрала ненадејно дека те мамja.
Да беше ми ударила плесник,
да беше ме замерила со камен.

Да бе кон мене останала со грб -
ова, што всушност сум заслужил.
Но ти стоиш во достоината си скрб,
а аз пред тебе и ситен, и излишен.

И светиш како фосфор од тага -
раскинува те ненадејната ти рана.
Немокен сум пред твоjaта рака,
коja ми подаваш, за да стана.

Поздрав од Бургас
http://burgas.blog.com.mk/node/42051
Кон врв
Queen Bitch Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Queen Bitch Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 20:12
Чекори - Пол Валери
 
Чекорите твои свети, кога ќе се родат
од мојата тивкост, сонувани, а празни,
во моето бдеење тие одат
занемени и мразни.
 
Колку се тивки, во себе збрани,
о, чиста душо, сенка што боли!
Боговите!... Се со страв што ме храни
ми носат твоите стапалки голи!
 
Ако усните од далеку што идат
со бакнеж ме закрепнат в спокој
за очите што копнеат да те видат
во мислите мои длабоко.
 
ЗАСТАНИ, мило мое волнување,
те има и те нема, а во мене стоиш,
не брзај со нежно исполнување
кон оној чиј копнеж го поиш.
 
Зашто сето ова предолго време
живеев чекајќи те во мечтите свои,
А СРЦЕВО НЕ БЕШЕ НИШТО ДРУГО
ОСВЕН ЕХО НА ЧЕКОРИТЕ ТВОИ.
Don't wory be happy :)
Кон врв
babuska Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 22:22
Никола Јонков Вапцаров

ПРОШТАЛНО
На жена ми

Понекога ќе идам в твојот сон
Ко нечекан и далек гост...
Ти не ме оставај на патот, вон,
Од порти истај го лостот!

Ќе влезам тивко, кротко ќе си седам
Крај тебе, в мракот втренчен, да те гледам сам!
И кога наситен ќе запрам да те гледам,
Ќе ми те бакнам и – ќе заминам.

Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2006 во 22:34
Ti me ne volis i ne zelis,zar
lep nisam nimalo,mala?
Ne gledajuci,od strasti uz zar
na rame mi je tvoja ruka pala.
 
Sa kezenjem,mlada,osecajnim
ja s tobom nisam ni nezan,ni zao.
Koliko si ih milovala sjajnih?
Ko ti je dosad ruke,usne dao?
 
Znam,oni su prosli kao senke,mila,
ne dodirnuvsi tvoj oganj u snima.
Na kolenima mnogim si bila,
a sada,evo,sedis na mojima.
 
Neka ti oci trepavica rubi,
neka ti u misli dodze drugi neko.
Ta i ja te bas jako ne ljubim
tonuc u nesto drago i daleko.
 
Ovu vatru sudbinom ocajnom
ne zovi,veza lakoumna to je.
Kao sto smo se susreli slucajno
rastacemo se uz smesak nas dvoje.
 
Svojim putem otici ces u smiraj
da prokockas dane i plac novi.
Neljubljene samo ti ne diraj,
negorene nikako ne zovi.
 
U corsokaku s drugim ces se naci,
o ljubavi brbljajuc bez svesti.
Tad cu mozda u setnju izaci
i sa tobom ponova se sresti.
 
Blize pleca okrenuvsi drugom
i malo se pognuv ne misleci.
"Dobro vece",reci ces mi s tugom,
"Dobro vece,mis" i ja cu reci.
 
I nista nece dusu da zanjise.
Nit u drhtanje moze da je svali.
Ko je ljubio,taj ne ljubi vise.
Izgorelog niko ne zapali.
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2006 во 01:58
Tamnicareva pesma-Zak Prever
 
Kuda lepi tamnicaru
Sa tim kljucem poprskanim krvlju?
 
Idem da oslobodim onu koju volim
Ako jos ima vremena
A nju sam zatvorio
Na najskrovitijem mestu svojih zelja
Na najdubljiem mestu svojih nemira
U lazi buducnosti
U gluposti zaklinjanja
 
Hocu da je oslobodim
Jer hocu da je slobodna
Po cenu i da me zaboravi
Po cenu i da ode
Pa cak i da se vrati
I da me jos voli
Ili da zavoli drugog
 
A ako joj se taj dopadne
Pa ona ode
Zacuvacu samo
Zacuvacu vecno
Na svojim dlanovima
Do posljednjeg dana
Blagost njenih grudi izvajanih ljubavlju
 
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2006 во 01:32
I povedoh nju do reke,
devojkom je smatrajuci,
no, udata ona beљe.
Zbilo se na Svetog Jaga,
u podesno nocno vreme,
kad pogase fenjeri se
i zrikavci kad zasvetle.
Na izmaku krajnjih kuca
dodirnuh joj grudi snene,
љto se odmah rascvetaљe
ko zumbula kite jedre.
I љumeli nabori su
uљtirkane suknje njene
kao komad svile љto,
od oљtrica deset secen.
S krunama bez srebra sjajnog
naraslo je sve drvece,
dok lajaљe vidik pasa
u daljini, preko reke.
Kad predosmo glog i trske
i kupina oљtre vreћe,
od njezine punde osta
na tlu blatnom udubljenje.
I ja na to maљnu skidoh,
ona haljinu sa sebe,
ja - opasac s revolverom,
ona - prslnik sav izvezen.
Ni smilje ni љkoljke morske
nisu takve puti neћne,
ni kristali na mesecu
takvim sjajem ne trepere.
Bedra njena beћahu mi
kao ribe uplaљene,
do pola hladnoce pune
a od pola osvetljene.
I po putu najboljemu
jezdio sam noci cele,
bez stremena i bez uzde,
vrh omice te sedefne.
Ne ћelim, jer covek jesam,
da pomenem љta mi rece,
pamet zadrava nalaћe mi
da se time ne razmecem.
Prljavu od poljubaca
i peska, nju ponesoh s reke;
do se s vetrom macevahu
ljiljanove sablje bele.
Pokazah se kao pravi
Ciganin љto zna ko jeste.
Ja poklonih kotaricu
Njoj od trske ispletene,
Al u nju se ne zaljubih,
jer udata mada beљe,
kaza mi da devojka je
kad povedoh nju do reke.
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2006 во 01:21
POGLEDAH TI U OCI

Pogledah ti u oci
Misleci na tvoju dusu.
Beo oleander

Pogledah ti u oci
Misleci na tvoja usta
Crven oleander

Pogledah ti u oci
Bila si mrtva
Crn oleander

F.G.Lorka
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2006 во 02:14
Опрости, мајко много сам страдо,
многе сам грехе покајо ја;
све што је срце снивало младо,
све је то јаве сломио ма';
за чим сам чезно, чему се надо,
све је то давно пепо и пра',
на угод живу пакости жуте,
Санта Мариа делла Салуте
 
тровало ме је подмукло, гњило,
ал ипак нећу никога клет;
што год је муке на мене било,
да никог за то не криви свет:
Јер, што је души ломило крило,
те јој у јеку душило лет,
све је то с ове главе, са луде,
Санта Мариа делла Салуте!

Тад моја вила преда ме грану,
лепше је овај не виде вид;
из црног мрака диван ми свану,
ко песма славља у зорин свит;
сваку ми махом залечи рану,
ал тежој рани настаде брид:
Што ћу од миља, од муке љуте,
Санта Мариа делла Салуте?
 
Зар мени јадном сва та дивота?
Зар мени благо толико све?
Зар мени старом, на дну живота
та златна воћка што сад тек зре?
Ох, слатка воћко танталска рода,
што ниси мени сазрела пре?
Опрости моје грешне залуте,
Санта Мариа делла Салуте.

Две се у мени побише силе,
мозак и срце, памет и сласт,
дуго су бојак страховит биле,
ко бесни олуј и стари храст;
напокон силе сусташе миле,
вијугав мозак одржа власт,
разлог и запон памети худе,
Санта Мариа делла Салуте.

Памет ме стегну, ја срце стисну',
утекох мудро од среће, луд.
утекох од ње - а она свисну.
Помрча сунце, вечита студ,
гаснуше звезде, рај у плач бризну,
смак света наста и страшни суд -
О, светски сломе, о страшни суде,
Санта Мариа делла Салуте!
 
---Laza Kostic
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2006 во 03:17

Da ona na Kokolo e talent...A ova sto sleduva e prazno tresenje na nepovrzani zboroviLOL

PESNIK MOLI SVOJU LJUBAV DA MU PISE

Ljubavi moje krvi, smrti ziva, nema,
zalud ocekujem rec pisanu tvoju
i mislim s cvetom koji gubi boju,
kad zivim bez sebe, bolje da te nemam.
Uzduh je besmrtan. Stena, mira puna,
ne poznaje senu nit se od nje krije.
Srcu unutrasnjost od upotrebe nije
onaj med smrznuti sto ga toci luna.
No ja to potrpjeh. Razdreh vene za te,
a tigar i golub u tvojem struku
od bola ujeda i ljiljana pate.
Stog recima ispuni moju ludu muku,
ili me pusti da zivim u tisini,
u noci moje duse vecnoj pomrcini.

Federico Garcia Lorca
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 00:12

Стрепња

Не, немој ми прићи! Хоћу издалека

да волим и желим твоја ока два.

Јер срећа је лепа само док се чека,

док од себе само наговештај да.

 

Не, немој ми прићи! Има више дражи

ова слатка стрепња, чекање и страх.

Све је много лепше донде док се тражи,

о чему се само тек по слутњи зна.

 

Не, немој ми прићи! Нашта то и ћему?

Издалека само све ко звезда сја;

издалека само дивимо се свему.

Не, нек ми не приђу ока твоја два!

 

I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 00:19

Volio sam Vas; i ljubav jos, mozda,
Nije ugasla sva u srcu mom;
No nek Vas ona sad ne brine vise,
Ja necu da Vas rastuzujem njom.

  

Volio sam Vas nijemo i bez nade,
S ljubomorom i strepnjom srca svog;
Volio sam Vas iskreno i njezno,
Volio Vas tako drugi, dao Bog.

By Puskin 


Изменето од kandid - 23.Октомври.2006 во 00:20
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 01:56
Ne daj se Ines
(stihove napisao Arsen Dedic)


Ne daj se Ines
Ne daj se godinama moja Ines
Drukcijim pokretima i navikama
Jer jos ti je soba topla
Prijatan raspored i rijetki predmeti
Imala si vise ukusa od mene
Tvoja soba divota
Gazdarica ti je u bolnici
Uvijek si se razlikovala
Po boji papira svojih pisama, po poklonima
Pratila me sljedeceg jutra oko devet do stanice
I rusi se zeleni autobus tjeran jesenjim vjetrom
Kao list niz jednu beogradsku padinu
u vecernjem sam odijelu i opkoljen pogledima

Ne daj se mladosti moja, ne daj se Ines


Dugo je pripremano nase poznanstvo
I onda slucajno uz vrucu rakiju
I sa svega nekoliko recenica, lose prikrivena zelja
Tvoj je nacin gospodje i obrazi seljanke
Prostakuso i plemkinjo moja
Pa tvoje grudi, krevet
I moja soba objesena u zraku kao naranca
Kao narancasta svjetiljka nad zelenom i modrom vodom Zagreba
Proleterskih brigada 39 kod Prkovicka
Pokisla ulica od prozora dalje i sum predvecernjih tramvaja
Lijepi trenuci nostalgije, ljubavi i siromastva
Upotreba zajednicke kupaonice
I "Molim Vas, ako netko trazi"

Ne daj se Ines


Evo me ustajem tek da okrenem plocu
Da li je to nepristojno u ovakvom casu
Mozart Requiem Agnus Dei
Meni je ipak najdrazi pocetak
Raspolazem s jos milion njeznih
I bezobraznih podataka nase mladosti
Koja nas pred vlastitim ocima vara, i krade, i napusta

Ne daj se Ines


Poderi pozivnicu, otkazi veceru, prevari muza
Odlazeci da se pocesljas u nekom boljem hotelu
Dodirni me ispod stola koljenom
Generacijo moja, ljubavnice

Znam da ce jos biti mladosti,
Ali ne vise ovakve - u prosjeku 1938
Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite
I ta ce mi mladost tesko pasti
A bit ce ipak da ste vi u pravu
Jer sam sam na ovoj obali
Koju ste napustili i predali bezvoljno

A ponovo pocinje kisa,
Kao sto vec kisi u listopadu na otocima
More od olova i nebo od borova
Udaljeni glasovi koji se mijesaju
Glas majke prijatelja, kceri, ljubavnice, broda, brata
Na brzinu pokupljeno rublje pred kisu
I nestalo je svjetla s tom bjelinom
Jos malo setnje uz more i gotovo

Ne daj se Ines
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.