IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Исхрана по Крвни групи - глупост или вистина?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исхрана по Крвни групи - глупост или вистина?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 14:51
Dusan Matic nikad ne sum go sretnal vo zivot i nema ni potreba od toa. Ne sum se sretnal so nieden makrobioticki instruktor vo nasata zemja. Vi go preporacuvam kako dobar poznavac na ishrana Cedo Kamdzijas. I nego nikad ne sum go sretnal vo zivot. izleguvale po mediumi ovie licnosti pa ottamu gi znam !

Pozdrav !
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 16:53
Сторм поштувам тоа што викаш,али кога светот ќе биде препол со храна,коа секој човек ќе има што да јаде,тек тогаш нека се арчи време за исхрана со алги и треви
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:13
Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Сторм поштувам тоа што викаш,али кога светот ќе биде препол со храна,коа секој човек ќе има што да јаде,тек тогаш нека се арчи време за исхрана со алги и треви
 
Moze i prasence, na rostilj, zacineto so algi, em makrobiotika em gurmanluk...a?
 
Mene me cudi, Storm, vaka zaklucuvam deka si Srbin, kako mozes bez leskovacki rostilj, kajmaci, pljeskavice...?
големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:59
Algi se lekoviti i ne se poskapi od pecenja i razni jadenja od ubieni zivotni. Treva ne jade nikoj vo makrobiotika. Sekoja nacija mora da vodi vojna so sebe i so sosedi itn. To je zbog TVRDOGLAVOSTA i PARANOJA od masoven karakter koja ja zdobivaat od ishranata so zivotni. Takov slucaj e so ziteli na Amerika i lugevo od istocni zemji, vrz koi se vrsi napadi od 10ti vek navamu. Poradi poveke mesana ishrana, vo anticko vreme, mesojadcite morale da osvojuvat drugi zemji. Zaradi naftata, od koja zavisi mesnata industrija, edna drzava vodi vojna so druga. Toa se sve mazi mesojadci. Namesto da se zafatat so lecenje na bolnite, problemot so gladot tie tvrdoglavo gomilaat oruzja za koi sekoja minuta se trosat po 1 milion dolari !

Jas lugeto generalno gi delam na luge koi jadat zivotni i luge koi ne jadat zivotni. I pomegu vegetraijanci ima zabegani ama ovie mesojadcive se DEL OD SITE SVETSKI PROBLEMI ! Ne me zanima nacionalnost kaj luge voopsto. Samo eden mesojadec da postoi vo svetov i megu covestvo e - PREMNOGU. 50 milijardi veganska populacija e PREMALKU za planeta Zemja. Na meso od zivotni ne mi paga ni na kraj pamet nit custvuvam bilo kakva potreba za toa. Nesvatlivo e zamene kako moze nekoj da jade mrtvi zivotni. Duri i ovie sto se smetaat za 'produhoveni' jadat zivotni. Da se cudi covek. Koga bi ja znaele dobro makrobiotikata bi se cudele na lugevo kako se ubivaat so hrana.

Ttakoto na modernata makrobiotika, ucitelot na Michio Kushi - bil protiv toa da se jadat bilo kakvi zivotni i kazal zosto. Michio Kushi vika ako zelbata e meso, togas zamena da bide pomalku stetno meso a celta e - nejadenje zivotni. Vo druga kniga kazuva tie sto se duhovno orientirani bi trebalo da se hranat veganski.

" Makrobiotickata hrana e najdobrata hrana koja mozete da ja jadete voopsto ", Michio Kushi

Pozdrav !

Pozdrav !
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 21:09
ZADOVOLSTVO E POGOLEMA KOGA NE SE JADAT ZIVOTNI

NE mi teknuva da jadam zivotni poradi toa sto sum videl i pred mene i na nekoi snimki na 'youtube' ( istite gi videle i steven segal i alec baldwi, koj e vegan i mnogu drugi ) - kako gi kolat zivotnive i od pricina sto znam deka e toa stetno a ima i drugi pricini.

"Meso sadrži i veliku količinu mokraćne kiseline koja deluje štetno na ljudski organizam. Unošenjem mesa dotična kiselina se zadržava u telu, truje ga i oštećuje želudac i crevnu floru nagomilavajući se u mišićima i zglobovima. Vremenom se pretvara u kristale koji izazivaju pojavu reume, artritisa i kamena u bubrezima. Poslednjih godina nekoliko je dobro organizovanih naučnih istraživanja dokazalo je da je, posle duvana i alkohola, jedenje mesa najveći uzrok smrtnosti u zapadnoj Europi, SAD, Australiji i drugim bogatim zemljama sveta. Zelba na site vegani e covestvoto da prekine da jade zivotni. Samo VISTINSKATA HUMANA NAUKA i BOZJIOT ZAKON GI STITI ZIVOTNITE !

Pošto meso u sebi ne sadrži dijetna vlakna, ono se kroz organe za varenje kreće četiri puta sporije od biljne hrane i na tom putu truli i oslobađa gomilu toksičnih materija. Nekritička konzumacija mesa danas se vezuje za pojavu raka na debelom crevu, rektumu, na dojci i materici. Primećeno je da su ljudi koji jedu dosta mesa razdražlji i depresivni. "

Ako ste VEGAN, ke bidete custvitelni i prepolni so energija.

Pozdrav !
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:09
Mojot maz do denes ne moze da vkusi jagnesko, zasto kako dete za nekoj praznik bil prisuten na takva scena,koga se kolelo jagne. Prethodno mu se raduval na jagneto, go galel, i potoa kako se slucilo da go gleda kolenjeto, neznam, no do denes nema kasnato jagnesko.
 
Verojatno bi bilo slicno koga bi gledale kako gi kolat i govedata....Neznam, koga gotvam, ne sakam ni da razmisluvam za toa, iako ne sme bas nekoj "mesozderi" doma.
 
Inaku ima nesto vo toa, deka vo mesoto e sodrzan i adrenalinot na zivotnoto, koe sekako go cuvstvuvalo stravot....a jadejci go adrenalinot-i nam ni se prenesuva del od stresot, jas sosem se slozuvam so toa.
 
No, taka ti e toa Storm, sepak sme nie vo sindzirot na ishrana, a mesoto e bogat izvor na proteini, koj ne jade meso dobro e da jade barem riba...
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:24
Dobro, no sepak sakam da kazam, stravot na zivotnoto, i toa e dusice, sepak go imalo toj strav. No mnogu teoreticari nutricionisti sepak smetaat deka adrenalinot sepak go ima.
 
E sega koj moze da ne jade meso, neka ne jade, no radi proteinite barem da jade riba, mlecni proizvodi...
 
Inaku stetno e crvenoto meso, za toa vece ima brojni studii, ako vece se jade meso neka ne se jade bar crveno meso...
 
Inaku, of topik, se cudam na baba mi, ona nikogas ne jade smrznati kokoski, tuku od pazar si kupuva kokoska, i samata ja kole (po priroda ne e nimalu agresivna, naprotiv, emotivna i meka dusa), zatoa nikogas ne sfativ kako moze sama da gi kole, na balkonot....UBISTVO!
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:29
I mene mi e zal...ama izgleda retki se tie ko mene.,....ne jadam ni meso ni riba..a mlecni proizvodi da, samo za zamena na proteinite koi mesoto ni gi dava.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:33
I, kolku vreme taka ne si vkusila meso i riba? Dali se osecas poinaku poradi toa (poenergicno, pozdravo), da ne recam poinaku otkolku koga si jadela meso?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:40
Има многу разлика од порано.
Порано јадев може 5 пати годишно месо,
но еднаш ми се слоши во школо (не знам од што)
и кога отидов на лекар ми рекоа дека крвта ми е многу слаба.
Тогаш не превземав нешто околу тоа но приметив дека секое внесување
на месо во организмот почнува да ми пречи и тоа не малку.,
Искрено да ти кажам, кога прекинав целосно да јадам месо,
сеуште сум слабокрвна ама тоа што тогаш се случуваше со мојата крв
е далеку од сега.
Самата си ги осетив разликите особено веке 6-7 год без месо. Мене ми е многу подобро и подруго се чуствувам.
За енергијата нема врска, исто е...ако сепак внесуваш енергетска храна
а не може да се осети голема разлика зашто никој не јаде само и само месо...туку комбинира и со зеленчук и леб нели.
Немам намера да почнам да јадам месо зашто оној што вели дека живот без месо нема-гадно се зезнал. Мене ми е преубаво вака. Баш на една колешка и се смеев кога слушнав другарка и дека била вегетарујанец фатила вода во колена газење%20од%20смеење-Апсурд! Вегетаријанството веке одамна се води како здрав начин на исхрана...само нашава балканистика не може да се одвои од паштети кобасици и сл.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:48
Epa ubavo, stom si se pronasla sebesi vo vegetarijanstvoto, i sto si uspela da otkacis nesto sto vsusnosty mozebi organizmot sam ti kazal na svoj nacin deka ne mu prija.
 
Inaku za mesnite pretrabotki-apsurdno e i da se zboruva. Pasteti, narezaci, salami, kolbasi...toa sosem se vozdrzuvam da kupuvam doma, iako decata cesto sakaat tost. No opsto zemeno, minimum.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 11:50
Добро еден тост не е ништо...стави го и меленото месо во се ова што спомна мила. Ако отидеш во месарница и купиш готово мелено месо рачунај дека си дала пари да си штетиш......затоа сама треба да си го комбинираш меленото месо...


Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:45


Мене ми се допаѓа начинот на исхрана на Блу.

Јас многу малку јадам месо и се обидувам сосема да го избегнувам, само имам еден проблем........

Дома се јаде месо на велико. Ако нема месо ко да немало ручек. Јас стално готвам посебно јадење за мене......и малце ми е смачено секогаш по два ручеци да се прават.

И друго, малку тешко ми оди со замената за месото. Јадам соја, сејтан и.......па само тоа. Тие можат да бидат вкусни многу, многу но финтата е во начинот на подготвување...некои тревки ли ставаат, што ли ставаат........???? На пример во -Хармонија- јадев едно ќофте од наут, така вкусно........така сочно.........така миризливо........но не знам да си го подготвам..........
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 12:57


Инаку јас како нутриционист го почитувам проф. д-р Никола Јордановски.......Човекот го живее она што го зборува......а тоа е карактеристика што исклучително ја почитувам. Има 70 и кусур години, физичката кондиција му е на врвно ниво........и изгледа одлично......Кога јас како 23 годишна девојка можам да речам за него дека е згоден.........па...........


Не може некој да предава етика и морални вредности на пример, а да биде прељубник, убиец или нешто слично. Е така е и за исхраната. Не може Душан Матиќ да биде нутриционист, а да е дебел и да изгледа нездраво........Не велам дека не разбира од нутриционизам, но........когнитивната и акционата компонента не му се поклопуваат..........
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,766 секунди.