IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Врска со сиромашен дечко/девојка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Врска со сиромашен дечко/девојка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
Автор
Порака
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2012 во 23:05
Orka, partizanski...

Udri-begaj...
Incredible Blue
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 12:03
Ок, значи моето субјективно гледиште е дека врска со големи разлики во материјалниот и социјалниот статус не може да успее. Мали дискрепанци, толеранти се во ред. Секако, дека љубовта е неверојатна сила, но факт е дека социјалниот и материјалниот статус си носта свои скриени опасности кои, на почетокот кога цветаат ружи се небитни, но подоцна секако излегуваат на површина. Значи, резиме, врска со толерантни материјални и социолошки разлики ок, ама едниот богат, другиот леб нема да јаде (екстремни разлики) - no way.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 16:19
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Orka, partizanski...

Udri-begaj...

Аааааааа не не такви герилски акции не превземамплазење

А секако  ќе си налета на некој партизан она...

Али карма убија.

По мушки ќе останам на ноги и сто пати да го изедам стапот...Од она кога знам дека нели ај да не се лигавиме сегаплазење


Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 16:30
Originally posted by pHp pHp напиша:

Значи, резиме, врска со толерантни материјални и социолошки разлики ок, ама едниот богат, другиот леб нема да јаде (екстремни разлики) - no way.
 
Повеќе би успеало ако дечкото е богат, а девојката сиромашна отколку обратно (ако е сериозна врската). Тоа е заради машкото его. И плус се знае дека (првенствено) мажот треба да го издржува семејството.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 16:36
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

Значи, резиме, врска со толерантни материјални и социолошки разлики ок, ама едниот богат, другиот леб нема да јаде (екстремни разлики) - no way.

 

Повеќе би успеало ако дечкото е богат, а девојката сиромашна отколку обратно (ако е сериозна врската). Тоа е заради машкото его. И плус се знае дека (првенствено) мажот треба да го издржува семејството.


Да и тоа гледиште е во ред, но мислам дека и тоа не успева. Особено поради, како што велиш, машкото его. Со тек на време, во караница (а секако дека ќе ја има), следува оној комантар во смисла "Ја да не бев, ти шо ќе праеше".
Плус, кругот на пријателите влијае. Факт е дека природно постои групирање, богати со богати, сиромашни со сиромашни. Прашање е како ќе се чувствуваат и двајцата кога ќе се најдат во кругот на богатиот и обратно. Затоа сметам дека, екстремните разлики во социјалниот и материјалниот статус се услов, не предуслов, за да врската не успее.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 16:45
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

 
Повеќе би успеало ако дечкото е богат, а девојката сиромашна отколку обратно (ако е сериозна врската). Тоа е заради машкото его. И плус се знае дека (првенствено) мажот треба да го издржува семејството.

За жал...премногу си во право. Пак ќе речам за жал

Originally posted by pHp pHp напиша:


Да и тоа гледиште е во ред, но мислам дека и тоа не успева. Особено поради, како што велиш, машкото его. Со тек на време, во караница (а секако дека ќе ја има), следува оној комантар во смисла "Ја да не бев, ти шо ќе праеше". 
Плус, кругот на пријателите влијае. Факт е дека природно постои групирање, богати со богати, сиромашни со сиромашни. Прашање е како ќе се чувствуваат и двајцата кога ќе се најдат во кругот на богатиот и обратно. Затоа сметам дека, екстремните разлики во социјалниот и материјалниот статус се услов, не предуслов, за да врската не успее.

И ти си во право...пак за жал



Тоа сепак мислам дека е до општеството во кое живееме. Не сме навикнати на ваквите разлики а и сите богами сакаме да сме богати. Епа нема
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 17:10

Гледишта и примери има милион...Се е од аголот под кој ги гледате работите...

Ви текнува на онаа сцената од филмот "Друштво на мртвите поети" околу аголот.

Тргнете  го егото де аман насекаде низ форумов на секоја тема,видете ги примерите во вашата средина и наоколу кога веќе генерализираме.

Па милион пати мајка ми му има речено на татко ми...Која ќе те земаше ако не јас...

И освен ако некаде не ги крие милионите од моите очи,не би рекол дека е милионерка или нешто слично...размислување

Што бараш секако ќе си најдеш...Но мотивите со кои во тоа влегуваш итекако понатаму ќе се интерпретираат.

Не дека форсирам ваква врска но секако не би ја ни осудувал на пропаст...Само затоа што најмалце 80 % од луѓето  тоа би го направиле од интерес,поради фактот на севкупната изместеност на нашето ни мило општество.




Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 17:58
Originally posted by Орка Орка напиша:

...Само затоа што најмалце 80 % од луѓето  тоа би го направиле од интерес,поради фактот на севкупната изместеност на нашето ни мило општество.




Voi pravo si... S'e dodeka egzistirame vo svetovniov zhivot lugjeto kje gi cenat svetovnite vrednosti... osobeno koga majkite gi sovetuvaat kjerkite "ne bidi budala, najdi si nekoj bogat mazh za da ne patish cel zhivot - od ljubov ne se zhivee"... a tatkovcite im velat na sinovite "more gledaj kakov cheiz nosi so sebe, oti onoa drugoto sekoja zhena go ima".

















Изменето од Messenger - 09.Јануари.2012 во 18:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 18:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Voi pravo si... S'e dodeka egzistirame vo svetovniov zhivot lugjeto kje gi cenat svetovnite vrednosti... osobeno koga majkite gi sovetuvaat kjerkite "ne bidi budala, najdi si nekoj bogat mazh za da ne patish cel zhivot - od ljubov ne se zhivee"... a tatkovcite im velat na sinovite "more gledaj kakov cheiz nosi so sebe, oti onoa drugoto sekoja zhena go ima".

Е колега ме изнасмеа за ова ама и ме потсети на една случка ...газење од смеење


Пред некое време се најдов во муабет со една постара женичка и со керка и (постара од мене 2-3 год)

Мајката вика, ќерко колку чеиз имаш секој ќе сака да те земе, дај најди си некој добар, вреден човек, време ти е.

А ќерката...Мамоо денес мажот гледа колку имам на штедна книшка а не колку чеиз имам...никој денес не гледа колку чаршафи за на маса ќе однесам со мене. А што да му покажам јас кога немам ништо. не знам

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 18:10
Sepak na temite moze i da generalizirame, no nekogas nekoi raboti i ne se raboti sto se desava so site, tuku nekoi raboti se i premnogu licni. Znak prasalnik e dali jas ke odam po ona za sto moite govorele deka e dobro. Rabotite vo mojot zivot sto se slucile, sto se slucuvaat i sto ke se slucuvaat nema nitu pak sakam da go potcenam moeto opkruzuvanje.. taka da vo licnosta vo koja sto ke se vljubam i so koja mozebi bi go pominala mojot zivot ke ja sakam zaradi toa sto go ima vo nejze, a od kaj znaeme deka toa nema da vrodi nesto poveke? Ova e licno moe sfakjanje i nemam potreba da generaliziram.. Jas i onaka odamna sum razocaruvanje za moite pa i za nekoi drugi, no barem nema da bidam sopstveno. Zarem nie siromashnite ne treba da bideme sakani? 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2012 во 18:21
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Voi pravo si... S'e dodeka egzistirame vo svetovniov zhivot lugjeto kje gi cenat svetovnite vrednosti... osobeno koga majkite gi sovetuvaat kjerkite "ne bidi budala, najdi si nekoj bogat mazh za da ne patish cel zhivot - od ljubov ne se zhivee"... a tatkovcite im velat na sinovite "more gledaj kakov cheiz nosi so sebe, oti onoa drugoto sekoja zhena go ima".

Е колега ме изнасмеа за ова ама и ме потсети на една случка ...газење од смеење


Пред некое време се најдов во муабет со една постара женичка и со керка и (постара од мене 2-3 год)

Мајката вика, ќерко колку чеиз имаш секој ќе сака да те земе, дај најди си некој добар, вреден човек, време ти е.

А ќерката...Мамоо денес мажот гледа колку имам на штедна книшка а не колку чеиз имам...никој денес не гледа колку чаршафи за на маса ќе однесам со мене. А што да му покажам јас кога немам ништо. не знам



Pa onoa shto nekogash cheizot go pravele charshafite, milencinjata i kjebinjata, denes toa go pravat shtednite knishki i rabotnite pozicii.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2012 во 04:18
Ако е од интерес може да успее ... за се друго ... разликите кога тогаш излегуваат на виделина и баш се голема пречка да би тие двајца иделе напред
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2012 во 06:53
Интересно е како историјски било секогаш прифатливо богато момче да земе сиромашна девојка, а никогаш не било богата девојка да земе сиромашно момче.    намигнување
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2012 во 15:36
prifatlivo?изненадување...siguren si?
...bash ''oberuchke'' i toa od ''prva'', gi prifakjaat takvite devojki,...negovite najbliski,
 
..osobeno tie na chie ime e ...sê shto ima ''bogatoto'' momche.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 20212223>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.