IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Врска со сиромашен дечко/девојка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Врска со сиромашен дечко/девојка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 19:29
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

]Врските каде што не можи да го понудиш она на кое што партнерот е навикнат завршуваат пред време. Никој не сака да си се откажи од навиките, или да те шета покрај него со патики од 500 денари ако него го чешкаат евра во џебот....


A za shto govorime tuka?

Za Ljubov i emotivna vrska ili za pari i ekonomska vrska ?



Patem, Romeo i Julija (spored deloto na Shekspir) bea deca od dvete najbogati semejstva vo Verona i tie ne se dadoa eden na drug nitu poradi parite, nitu poradi semejnite vrski.

Shekspir na eden prekrasen umetnichki nachin ja prikazha vistinata za Ljubovta koja ne poznava i ne priznava nitu monetarni, nitu socijalni vrednosti.

Za Ljubovta ekonomskiot status, nacionalnata, verskata ili rasnata pripadnost ne pretstavuvaat nishto.



Koga na masata kje se stavat ekonomskite vrednosti i prednosti, togash vekje diskutirame i govorime za biznis, a ne za Ljubov.



I da ti kazham deka so Ljubovta se postiga i dostiga ekonomijata, no so ekonomija ne se dostiga Ljubov.



I mozhesh kazhanovo, onaka paushalno, da go okarakterizirash kako arhaichen romaticiziam, no mozham da ti svedocham deka toa shto denes mladinata go smeta kako nekoja svoja "novootkriena vistina" e stara zabluda koja postoi od prastari vreminja.

Isto onaka kako shto onoj "romanticizam" postoel i kje postoi vechno.



A toa e zatoa shto ne se raboti za nikakvi modi, istorii i vreminja, tuku za bozhenstvenoto vo choveka.









Изменето од Messenger - 22.Март.2011 во 20:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 20:22
Абе друже... какво ограничување постави ,тоа страшно нештоизненадување Ништо на светов не можиш да го глеаш толку засебно како што тоа го правиш... оти така нема благе везе со стварност. И јас сум еден што сонува за принцези и такви ствари... само ... јбг... малку има некоја друга зависност , затоа што , како што се вика, на гладен стомак кеф не биваа...
Ако не сакаш тоа да го прифатиш и ми бараш рачки поинаку да го протолкуваш , тогаш не ни мораш друже. ...

Знаеш... филозофија можеме да тераме до 500 и назад, ама има едно нешто што го пропушташ : можеби таа ситуацијата погоре што ја напишав била некоја што јас сум ја доживеал??? а? Што викаш?? Можи некогаш сум се почувствувал ко цреп затоа што татко ми не перел пари на времето кога било поматно па сеа немам за к**чење???
Не... секогаш сум горд на тоа што можам мирно да си спијам , безразлика дали ќе имам 10 денари в новчаник или 5000...  Тоа е башка есап...
 А дека има врска со цурата... ох да видиш како има... затоа што на ниедна не и одговара да се ограничува заради тебе.... Верувај ми... не е филозофија , факт е...намигнување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 20:26




A jas mislev deka sum na podforum "Љубов".



Izvinite, nismo odavde.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 20:42
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Врските каде што не можи да го понудиш она на кое што партнерот е навикнат завршуваат пред време. Никој не сака да си се откажи од навиките, или да те шета покрај него со патики од 500 денари ако него го чешкаат евра во џебот....изненадување Да не се правиме наивни и мутави - ова што го зборуваш се проповеди, кои за жал, се далеку далеку далеку некаде од ова што не потиска. Принцези нема, принцови со бели коњи се бројат на прсти, а ромео и јулија трагично завршија пред многу години. Ништо од тие историски удварања каде што главен збор има љубовта. Тие се ретки затоа и се опеани во песни, другите не заслужуваат стиховиголема%20насмевка


Ај да не го цитирам и тоа од претходно, многу долго ми се виде


Ти живееш за да бидеш виден од некого или за да си живееш спокојно итн итн итн..?


Да речеме дека ќе налеташ на некоја што носи патики од 500 евра... телефонче од 500 евра...вози BMW или ауди...а ти си голтар.. со патики од 500 денари...телефон од 2000..немаш кола...едвај наоѓаш 300денари за пијачка....

е сеа... ако таа ..девојката со патичиња...бара само некој за да и пополни време..да плаче на негово рамо...да ја шета и да биде видена со некој што има кеш... тогаш многу нормално ќе бара некој од нејзина класа...
ама ако таа е зрела..воспитана..не скока од врска во врска...нема да гледа колку денари имаш во новчаник..ни дали имаш патики од 500 евра или денари ...

Љубовта не се купува...Чувствата не се купуваат... Или ги има или ги нема...


Биди сигурен дека ако и ти припаѓаш на нејзиниот слој во општеството..пак ќе бидеш шутнат бидејќи таа не бара ништо од никого...
И другата страна... кога ќе допреш до срцето на некоја богаташка...таа ако те сака ќе направи да не ја почувствуваш разликата во статусот ... итн итн итн...

Се надевам дека ќе го најдеш твоето "капаче" ...
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 22:30
Старите си рекле мудро- Секој според вера и вечеранамигнување
Ќе си се бараш со тие што можеш и со кои прилегаш. Е сега ако на некој му падне секирата во мед тоа е друга приказна, ама тоа ретко бива.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2011 во 22:36
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

И другата страна... кога ќе допреш до срцето на некоја богаташка...таа ако те сака ќе направи да не ја почувствуваш разликата во статусот ... итн итн итн...  
Е Бабо разликата не само што може да се почувствува туку е опиплива а се гледа богами и од Месечината.
На сиромавиот може ќе му биде лесно и некако да се покондурии прилагоди  на богаташкиот живот а на човек кој е раснат во благосостојба никојпат нема да му се сака „мала колипка„ и да се симне од коњ на магаре за пуста љубов.
Тоа само во романите. Сите можеме да им ракоплескаме на таквите и да им се восхитуваме, но колку вистина сме во состојба да живееме во општествена класа на која не и припаѓаме.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 00:22




Ne znam zoshto koga vernicite govorat za nevernicite vednash gi opishuvat kako razvratnici, kriminalci, ubijci... ?

Isto taka, ne znam zoshto koga kje se spomne deka chovek koj zhivee vo blagosostojba, dokolku pronajde srodna dusha vo nekoja siromashna lichnost, avtomatski zavrshuva da zhivee vo koliba od trski, odi bos bez chevli i gloda koski zaedno so ulichnite kuchinja ?


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 00:42
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

И другата страна... кога ќе допреш до срцето на некоја богаташка...таа ако те сака ќе направи да не ја почувствуваш разликата во статусот ... итн итн итн...  


Е Бабо разликата не само што може да се почувствува туку е опиплива а се гледа богами и од Месечината.
На сиромавиот може ќе му биде лесно и некако да се покондурии прилагоди  на богаташкиот живот а на човек кој е раснат во благосостојба никојпат нема да му се сака „мала колипка„ и да се симне од коњ на магаре за пуста љубов.Тоа само во романите. Сите можеме да им ракоплескаме на таквите и да им се восхитуваме, но колку вистина сме во состојба да живееме во општествена класа на која не и припаѓаме.


Ееее Глен, Глен...не само што се гледа од месечината... туку и очигледна е

Па нели ја нашол сродната душа бе човекот?
Зарем таа сродна душа кога има одвише пари ќе дозволи саканиот да живее во колиба од трски? Зарем ќе се симне од коњ на магаре? Па нели се што е мое е и твое? Или тоа веќе го нема? Зарем сродната душа не е дел од нас? Зарем не живееме за да имаме некој поред нас што ќе не сака...почитува..што ќе остари со нас? Или веќе се се сведе на пари и само пари?

Можеме да ракоплескаме... можеме да се чудиме...
Ако Доналд Трамп ја нашол сродната душа во некоја колиба...зарем и тој ќе се преселел во колибата?

Messenger

Повеќе од очигледно е дека денес се гледа само материјалното..духовното го нема никаде... па и тука кога се пишува на форумот се пишува само колку да е напишано....
а не знам дали некој се запрашал.... ако се најде во ситуациа да треба да падне од коњ на магаре ..ќе си го дозволи тоа..или љубениот ќе го качи на коњот.... сепак љубов е во прашање...заеднички живот...кој не сака да му е подобро Ако можам да го качам на коњ ОК, ако не ..се симнувам на магарето
Од љубов не се живее...ама и љубовта не се купува...се заслужува..
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2011 во 11:27

а колку сиромашен.....збунетост


Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 21:16
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

а колку сиромашен.....збунетост




au, mnjau... ova e vekje seriozna kriza...
Incredible Blue
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2011 во 16:11
Врска е ОК...
ама брак...
е тоа е...
дискутабилно...

сите поети...
можат колку сакаатда се спротивставуват на кажаното...
ама животот...
не е поезија...
ниту холивудски филм...
Кон врв
Indurain Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Indurain Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2011 во 00:49
јас сакам само богати......оти сум сиромашен.........
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2011 во 15:57
Originally posted by Indurain Indurain напиша:

јас сакам само богати......оти сум сиромашен.........




сиромашен на сметка ... или во душа?
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
smilegirl Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај smilegirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2011 во 18:28
Ако го сакам и ме сака, не се замарам што и колку има. Само да е вреден, да работи нешто и да се труди.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.