IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Canon 400D
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Canon 400D

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Canon 400D
    Испратена: 05.Септември.2006 во 05:00


Za onie sto sakaat da doznaat nesto poveke za noviot Canon EOS 400D, eve eden preview:

http://www.dpreview.com/articles/canoneos400d/

Ne e detalen, no tehnickiot aspekt na kamerata e dobro pretstaven.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2006 во 08:12
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Зоран, се сложувам со тебе во врска со двоумењето при купување и дека ако веќе си купил еден производ за скоро време на пазарот ќе се појави нов, посовршен од тој за кој веќе си испружил еден куп пари.

Полемиката е повеќе околу тоа што да се купи, а ќе трае најмалку 2-3 години без да треба некој посебен update на произвидот и дека во тој период нема да изгуби од својата „вредност“.

Пред точно 2 години јас бев решен да го заменам комјутерот за нова машина и изборот падна на AMD Athlon 64 bit.
Во тоа врема фрлив многу пари на процесор и матична плоча, но можам да се пофалам дека денешниве (после 2 години) машини кои се продаваат на пазарот во МК можат вода да му носат

Па така е истото со фотоапаратите, ако сега некој го набави 350-ката, а можел да почека 2 месеца и за мала доплата да го добие 400-ката, тогаш тој загубил многу (од аспект дека купил модел стар веќе 2 години)

Тоа е барем мое мислење


Bobi, ne e bas taka.
Pojdi i od slednovo, po prvite godina dena cenite drasticno padjaat. Znaci Dragan nemalo da treba da poceka uste 1-2 maseci tuku godina i nesto.

Fujito S9000 cinese 600EUR pa sega go ima vo srbija za 455EUR !!
Sreca go kupiv od USA, i morav da go kupam togas zaradi toa sto posle nemase koj da mi go donese, inace trebase veni da secam sega.

Eve i vo Srbija, prati mu ja cenata na Sony Alpha 100, pa ce vidis sto ce se slucuva. Sega e 880-900 EUR.

Ako nesto ti gi zadovoluva potrebite godinava, ce ti gi zadovoluva i dogodina ... ne se sekiraj. Ama razlikite od po 20% pa i nagore, ne se mala rabota!

Patem, treba barem 2 meseci da e modelot vo prodazba za da nacekas asolni reviews na internet za da ne kupuvas macka vo vreca.

Never buy "A" version of anything .


Pozdrav
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2006 во 10:09
Originally posted by ancevski ancevski напиша:


Originally posted by Dimo Dimo напиша:

Dragan a ti veke go naraca 350d???
I za kolku go zema? Sigurno  ne poveke od 650$ .
Pa ako go cekas 400d ke sakas(mozebi) da go zemes poevtino( pa ke
pocekas uste 2 meseci za da mu padne malku cenata) i itn. I nema kraj.
Zatoa ako si odlucil sega neka ti stigne pobrzo i posle na rabota(da go
razrabotis)

Dimo, jas zemav Canon 30D... Da prvo sakav da kupam 350D ama se
iznacekav dolgo vreme dodeka mi go kupat (donesat) i na kraj mu kazav
na tatko mi da izbere megju 30D i 350D deka on ja plakja razlikata :) i taka bidna... Sega e na pat nakaj Skopje i utre popladne treba da go imam ako se e vo red :)

https://www.shopsunshine.com/item.php?item_id=18395
- ja kupiv ovaa ponuda

350kata mislam deka e okolu 650-700$ so 18-55mm, a so EF-S 18-85mm e 1125$ nekade, a 30kata samo telo e okolu 1250$-1300$

Nego aj da ne izigravam cenovnik tuka i da zamaram... Ponudive se glavno od ebay.com prodavnici ili sl...

Pozdrav,
Dragan




so zdravje da se sluzis, dobra kamera. vo germanija cini okolu 1050 evra
Кон врв
ancevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ancevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 17:07
Originally posted by Dimo Dimo напиша:

Dragan a ti veke go naraca 350d???
I za kolku go zema? Sigurno  ne poveke od 650$ .
Pa ako go cekas 400d ke sakas(mozebi) da go zemes poevtino( pa ke pocekas uste 2 meseci za da mu padne malku cenata) i itn. I nema kraj. Zatoa ako si odlucil sega neka ti stigne pobrzo i posle na rabota(da go razrabotis)


Dimo, jas zemav Canon 30D... Da prvo sakav da kupam 350D ama se iznacekav dolgo vreme dodeka mi go kupat (donesat) i na kraj mu kazav na tatko mi da izbere megju 30D i 350D deka on ja plakja razlikata :) i taka bidna... Sega e na pat nakaj Skopje i utre popladne treba da go imam ako se e vo red :)

https://www.shopsunshine.com/item.php?item_id=18395 - ja kupiv ovaa ponuda

350kata mislam deka e okolu 650-700$ so 18-55mm, a so EF-S 18-85mm e 1125$ nekade, a 30kata samo telo e okolu 1250$-1300$

Nego aj da ne izigravam cenovnik tuka i da zamaram... Ponudive se glavno od ebay.com prodavnici ili sl...

Pozdrav,
Dragan

Кон врв
dimo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 14:34
Dragan a ti veke go naraca 350d???
I za kolku go zema? Sigurno  ne poveke od 650$ .
Pa ako go cekas 400d ke sakas(mozebi) da go zemes poevtino( pa ke pocekas uste 2 meseci za da mu padne malku cenata) i itn. I nema kraj. Zatoa ako si odlucil sega neka ti stigne pobrzo i posle na rabota(da go razrabotis)
Кон врв
vladimirv Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladimirv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 14:19

А опсегот под 70 со шо да го покријам?

Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 13:37
Originally posted by vojneski vojneski напиша:

Ме интересира нешто. Кои објективи би ми ги препорачале во замена за KIT објективот на Canon-ot (18-55). Не мора да се Canon објективи, само да имаат разумна цена . Исто така и кој блиц.

 
Sigma 70-300 APO F4-5.6 DG MACRO SUPER 2
 
Кон врв
vladimirv Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladimirv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 13:09

Ме интересира нешто. Кои објективи би ми ги препорачале во замена за KIT објективот на Canon-ot (18-55). Не мора да се Canon објективи, само да имаат разумна цена . Исто така и кој блиц.

Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 12:40
Roger Machin, Product Manager. Canon SA
 
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 11:22
Originally posted by clemclem clemclem напиша:

koga izleze 350d ovie veke izbacija 400d...
canon imaat nekoj period od ednaipol godina do edna godina i osum meseci po koi vadat nov model
Кон врв
clemclem Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 86
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај clemclem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 11:13
koga izleze 350d ovie veke izbacija 400d...
if all of your wishes are fulfilled many of your dreams will be destroyed!
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 10:30
Aj cestito aparat,odlicen si odbral,so sreka da ti e i kako sto rece Zoran sobiraj pari za objektivi
Zatko
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 10:18
aj cestoto za aparatot! da go koristis vo ubavo svetlo :)
Кон врв
ancevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ancevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 04:17
Kukanjeto bese deka tatko mi mi go kupuvase, a ne jas :) I za srekja go pogodil najdobriot od moznite varijanti :)

A za fotografiite, pa se nadevam nema da bidat zaludno potroseni parite, pa ke iznenadam, so po nekoja dobra fotka :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 2,750 секунди.