IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Деца со посебни потреби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Деца со посебни потреби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 06:05
Акции кои не поминуваат без да се забележат и кои треба секогаш да служат за пример на другите. Денешен Вечер донесува

ЗА ФОНДАЦИЈАТА Т-МОБИЛЕ ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ПОСТОЈАНО ВО ФОКУСОТ


Донација од 6000 евра, гест вреден повеќе од парите


Донацијата од посебни таблички и книги ќе помогне за развивање на аналитички, визуелни и мемориски вештини кај децата, а техничката опрема од 41 ДВД и 41 телевизор ќе придонесе за полесно и поефикасно учење преку визуелизација

Уште еден во низата хуманитарен гест на Фондацијата Т-Мобиле за децата со посебни потреби во Македонија. Донација од над 6000 евра во книги и техничка опрема наменети за помош и осовременување на образовниот процес за децата со посебни потреби од скопското училиштето "Златен Сремец", вчера свечено ја предадода главниот извршен директор на Т-Мобиле, Мајкл Лоренс и претседателот на Фондацијата Даниела Ангелиќ.
- Фондацијата Т-Мобиле денеска донираше техничка опрема и книги за децата за посебни потреби. Со ова повеќе од 580 деца ќе можат да се радуваат на книгите што се специјално одбрани за нив, согласно нивните потреби и преку нив ќе можат да ги развијат аналитичките и мемориските вештини изјави Даниела Ангелиќ, претседателката на Фондацијата Т-Мобиле. Таа додаде дека Т- Мобиле дополнително донира и техничка опрема телевизори и дивидија, коишто ќе им помогнат на децата на еден визуелен и лесно разбирлив начин да ги реализираат своите знаења. Директорката Ангелиќ уште еднаш потврди дека децата со посебни потреби и понатаму ќе бидат примарни во фокусот на нивните хумани гестови.

Инаку, со оваа донација ќе бидат покриени сите училишта од овој тип во Македонија: Златен Сремац, Иднина во Скопје, Климент охридски од Ново Село(струмичко) и Маца Овчарова од Велес.

Фондацијата Т-Моблие за Македонија е непрофитна организација основана во 2002 година и е една од првите фондации во Македонија. Активностите на Фондацијата досега се фокусирани само на хуманитарни проекти кои постојано се множат.

Учениците од Златен Сремац видно возбудени и задоволни од хуманиот гест, настанот го прославија заедно со пригодна забавна програма во кој учество зедоа Супер ѕвездичките, подоцна и Куклена престава заедно со магионичарско шоу кое специјално беше приготвено во нивна чест.


Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 16:50
Зошто и во Струмица никој ништо не донира од такви големи донации за нашите деца?Владата ги подели лугето со хендикеп. Еднаш не дошол по еден бомбон да донесе или да прати на децата од паралелките со ученици со посебни потреби. Срам да му е!
Кој бара ќе најде.
Кон врв
ellie_ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ellie_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 18:13
Dali ste se obidele da napisete proekt pa da go dostavite do fondacijata ili bilo koe NVO so vasite baranja i potrebi?

Kolku sto znam ima registrirana NVO za deca so autizam, ne mozete li od niv da dobiete nesto?

Site tie se "utepaa" od shetanja niz svetov i pravenja seminari, mozat barem malku obuka na vas roditelite da Vi dadat, sepak decata se vasi i vie treba da im pomognete kako da se snaogjaat vo opstestvoto.

Mozebi so temata I nie sme tuka... imate zaednicki celi i problemi videte kade moze da vi se vkrstat patistata, sepak 2 glavi se poumni od edna.

Ako imate srekja so izborite ete vo Strumica Zaev pak da Vi pobedi (ako vekje pobedi se izvinuvam za neinformiranosta za politika) odete kulturno na vrata, barajte priem i raskazete sto ste postignale, do kade ste, sto planirate... Ehe vreme na izbori se sekoja saka da si ja vrtka gradonacalnichkata fotelja koristete gi, site vetuvaat.

Zalam sto ne mozam da pomognam materijalno ama moralno podrzuvam
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2009 во 16:40
Оваа Влада,не не есапи за живи. Имаме НВО,имаме пари,имаме донатори,имаме проекти,имаме изведувачи,ама не се сака да се има во Струмица Центар за Аутизам што го основал З.З.(СДСМ). Имотно правните работи не ги расчистуваат со години и со тоа на Градоначалникот му се врзани рацете.Не се дозволува да се гради(човекот изгради супермодерен гтц,тие го апсеа).Безброј барања доставивме за проширување,ама за статуи има средства,а за нашите деца нема.Направија Факултети за еден студент во година и школо за еден ученик,ама за во Струмица НЕМА ПАРИ.
И не е се онака како што се претставуваат,ВИСТИНАТА има и друго лице.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2009 во 17:17
Lilica не е само Струмица, секаде е исто, немој да мислиш дека во Скопје е порозево, има повеќе избор ама тоа што е од некогаш тоа си е. Постојано се информираат тие од Министерствата дека некои работи треба да се видат на терен а не се да се решава од канцеларија, постојано се зборува за дефектолози во училиштата и тоа не за во Скопје тука за цела Македонија, ама пак ништо сите ветуваат и забораваат. Се зборува за Центар/Центри за аутизам ама џабе кога тие прво не слушнале што значи тоа,а не па да прочитаат нешто и што сакаме на крај.

Но останува да се бориме и одиме напред.

Кон врв
max2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај max2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 17:39
Poagajki od faktot sto mnogu malku od roditelite na decata so osteten sluh i govor se informirani za toa deka, pokraj ucilisteto vo Bitola nameneto za ovie ucenici, postojat paralelki koi se smesteni pri redovnoto uciliste ,,Kuzman Josifovski - Pitu,,vo Skopje vo opstinata Kisela Voda, smetam deka informacijata ke bide dobredojdena.

Znaci istoimenoto uciliste OU,,Kuzman Josifovski - Pitu,, vo Skopje opstina Kisela Voda na ul. Ognjan Prica br. 2;tel:3165365; vrsi upis na ucenici so osteten sluh i govor.
- ucenicite se opfateni vo posebni paralelki, a nastavata ja realiziraat strucni nastavnici defektolozi, so prilagodena programa i individualen pristap vo nastavata;
- paralelkite se vo sklop na ucilisteto, postojano prisutni megu decata od redovnite paralelki i vkluceni se vo najrazlicni zaednicki aktivnosti, priredbi, poseti, eksk*rzii.

Potrebni dokumenti za upis:
- naod i mislene;
- izvod od maticna kniga na rodenite
- drzavjanstvo na R. Makedonija.

Izborot sekogas go pravat roditelite, zatoa i smetam deka e ISKLUCITELNO VAZNO toa deka ne e neophodno svoite 6 goisni deca da gi smestuvaat vo internat (mislam na ucilisteto i internatot vo Bitola)doklku se tie od Skopskata okolina a nivnata zelba e decata da posetuvaat nastava realizirana od strucni nastavnici - defektolozi i so prilagodeni programi.


Doklku imate nacin i ideja informacijata da bide prenesena i rasirena, storete go tao, veruvam deka decata i roditelite za koi taa ke bide dobredojdena ke Vi bidat blagodarni.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 06:45
Ubavo e koga se razmisluva za licata so posebni potrebi.

Интернет-клуб за глуви и наглуви лица

Во просториите на Здружението на глуви и наглуви лица деновиве е отворен првиот Интернет-клуб за глуви во Скопје. Преку заложбите на Сојузот на глуви и наглуви на Македонија, лицата со овој вид хендикеп прв пат ќе можат преку овој клуб да остварат комуникација со своите роднини и пријатели, да сурфаат на Интернет и да разменуваат електронска пошта со помош на знаковниот јазик. Интернет-клубот им овозможува на глувите и наглувите лица да бидат рамноправни со другите во користењето на електронските информации и да имаат пристап до светот. (Сн.К.)

Ushte poubavo e koga bi se obezbedile sredstva i decata od paralelkite so oshteten sluh ushte vo  ucilishte da moze da gi koristat prednostite na internet komunikacijata. Vozrasnite mozat da odat vo Internet-klubovite, no decata ubavo e koga ucenjeto kje go vrshat pod vodstvo i nadzor na svoite nastavnici.

Malku dobra volja, eden gest na humanost i decata ke se povrzat so svetot.среќа


Кон врв
max2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај max2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 01:07
Ubavo zvuci ova, malku dobra volja, gest na humanost i decata ke se povrzat so svetot.
Postojano trgnuvame od faktot deka tie nemaat(koj za zal e postojano prisuten),no mislam deka isto taka treba da se se istakne i slednovo TIE MOZAT, NIM IN TREBA toa. Ako uste od ucilisnite klupi im go doblizime svetot togas pravilno sme gi nasocile.
Ako edna od celite na obrazovniot proces e da im ja olesnime komunikacijata togas kade e komunikacijata i informaciite dobieni preku internet.
Mnogu od decata i nikogas nema da pojdat vo noviot internet klub, no zatoa dokolku vo ucilisteto go ima, togas toa nema da go zaobikolat.Iskusuvajki koi se negovite moznosti so internet komunikacija uste od uciliste, sigurno ponatamu ke pobara Internet klub.
Pozdrav do zalozbite na Sojuzot, toa e odlicna rabota.
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 20:04
Ова е уште еден доказ дека почна да се размислува за лицата со посебни потреби.

Законот за употреба на знаковен јазик на глувите лица ќе овозможи подобра комуникација

Министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами, одржа прес конференција заедно со претставници на Сојузот на глуви и наглуви лица на РМ, во врска со Предлог законот за употреба на знаковниот јазик.

Имено, Предлог законот за употреба на знаковниот јазик, се наоѓа во собраниска процедура и ова е прв ваков закон со којшто се признава овој јазик како природно средство за комуникација помеѓу овие лица.


Глувите и наглуви лица со новиот Предлог-закон за употреба на знаковен јазик, кој им овозможува толкувач во институциите каде што им е потребно, ќе можат полесно да комуницираат.

Министерот за труд и социјална политика, Џељал Бајрами појасни дека државните органи, органите на локалната самоуправа, правосудните органи, јавните претпријатија, установи, фондови и други институции и организации се должни на глувото и наглуво лице да му обезбедат толкувач на негово барање или по службена должност по приложување решение од Центарот за социјална работа, со коешто му се одобрува тоа право.

- Трошоците за толкувачот ги надоместува органот пред кој глувото и наглуво лице ја води постапката. Истовремено се овозможува учење на знаковниот јазик на сите заинтересирани, стручните лица и вработените во јавната и државната администрација заради комуникација во решавање на нивниот проблем и барање, рече Бајрами, додавајќи дека Министерството обезбедило средства за организирање к*рсеви.

Претседателот на сојузот на глуви и наглуви лица, Никола Огненов посочи дека имале проблем за комуникација и оти досега толкувачи биле само деца на глуви родители кои го научиле знаковниот јазик.
- Со новиот Предлог-закон за употреба на знаковен јазик не мора да изговараме, бидејќи со изговорот некои зборови не може да се разберат, рече Огненов, изразувајќи благодарност за доставувањето на Предлог-законот во Собраниска процедура, посочувајќи дека тоа е историски момент за сите глуви лица кои ќе бидат рамноправни за комуникација со останатите.

За приватни потреби на глувите и наглуви лица трошоците за толкувач ќе им бидат покриени за 30 часа годишно.

Во Република Македонија има 6.000 глуви лица, а само 12 толкувачи со сертификат.
Кон врв
Marecare4 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marecare4 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2009 во 14:01
Bi sakala da zamolam za ogromna usluga,bidejki ne sum doma vo Makedonija,nemam moznost da gi soberam materijalite koi mi trebaat i bi sakala da zamolam ako nekoj ima,moze i saka da mi ispreti nesto sto ima vo vrska so deca so posebni potrebi vo vid na igri,vezbi ili aktivnosti,vo elektronska forma.Jas sum student po psihologija so uste diplomska rabota do kraj,koja e stopirana bidejki volontiram vo nevladina organizacija vo Sardinija.Prviot proekt mi bese za deca so roditeli i poradi uspesno vodenje mi dodelia uste eden za disabled children i treba da spremam programa ke bide prezentirame slednata nedela.Ako nekoj od vas saka da mi pomogne so idei,predlozi ili skripti vo elektronska forma mojot mail e : martina_kostovska_6@yahoo.com
Odnapred Blagodaram
Кон врв
irenka_princess Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај irenka_princess Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 12:31
Odli4no da se setime i na decata so licni potrebi zatoa sto malku, malku poveke kako da gi zapostavivme   
Само упорноста не води до целта...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 13:38
Добро е штом се преземаат одредени чекори на напредок. Уште подобро е да с епочне веднаш со реализација. Жалосно е што многу деца со посебни потреби беа препуштени проформа во редовните паралелки и поминаа време во кое никој не можеше многу да им помогне во нивниот напредок. Колку и да сакаа наставниците не можеа бидејки немаат стручност за тоа. Инклузијата на овие дечиња ќе даде резултат САМО кога дефектолозите ке работат индивидуално со нив.

Дефектолози и во школските клупи


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 12:24
Акција која не смее да помине без да се види и спомне. Олеснување за родителите на децата со оштетен слух од кои многумина и не можат да го купат овој апарат. Една убава акција која треба да ја следат и другите.
„Слух 1“ донираше 40 апарати за деца
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 23:57
тука сите ги жалите, ама не знаете да како е да учиш со „посебен“... неможеш мир да фатиш ако седиш блиску до него, како што е мојов случај... ама немојте погрешно да сватите, не викам дека „посебните“ деца се за смеење, нашротив жалам и јас за нив
LD Pistolero a.k.a Demolero
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.