IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали БОГ е беспомошен?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали БОГ е беспомошен?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 14:24
Evangelose, samo zivej si taka vo zabluda!
 
 
Лигтнер

 

Англиски истражувач. Докторирал легислација, филозофија и теологија.

„Според она што го знам за двете вери, за христијанството и еврејството, велам дека тоа што го проповедал Мухамед не е плагијат, туку оригинално откровение што му било објавено нему. Затоа не треба да се сомневаме, доколку веруваме дека и порано доаѓала Објавата од Семоќниот и Сезнајниот Бог.

Јас, со потполна почит и поклон, велам дека особините како што се личното жртвување, веродостојноста на намерата, цврстото и неколебливото верување, точниот и длабокиот преглед до ситница и тајната на грешењето – сите овие се јасни докази кои сведочат за пратеништвото на Мухамед и за тоа дека нему му е објавен к*ранот.

На дваесет и петгодишна возраст, тој се оженил со четириесетгодишна жена... Таа била прва која поверувала во неговата света мисија. Пратеникот, заедно со неа (Хатиџа), останал дваесет години и не се оженил со друга, сè додека не умрела таа. Не е праведно и вистинито да му припишеме нешто што не му доликува на величествен човек, кој целиот живот го поминал скромно и чесно. Нема сомнеж дека неговите бракови на таа длабока возраст биле од други причини, а не поради она кое го пишуваат христијаните.

Се поставува прашањето, кои биле вистинските причини за бракот на толку длабока возраст?

Нема сомнение дека го сторил тоа поради наклонетоста која ја имал кон жените на убиените другари.

Еднаш, преку Објавата, Бог на строг начин го укорил затоа што го свртел лицето од еден сиромашен слепец, зборувајќи со богатата елита. Мухамед им ја пренел оваа работа на луѓето. Кога би бил измамник, како што велат христијаните, тој навистина не би објавил такво нешто.

Јас велам со мојот висок глас и се надевам дека ќе дојде денот кога христијаните на највеличествен начин ќе ја изразат својата почит кон Исус, почитувајќи го Мухамед.

Нема сомнение дека секој христијанин кој ја прифаќа мисијата на Мухамед и верува во тоа што го донел тој – е вистински христијанин.“[1]


[1] Ибид, стр. 133-135

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 14:26

Гери Милер

 

Во неговиот говор насловен како „Возбудливиот к*ран“, претставува многу чудни аспекти на светиот к*ран. Во продолжение ќе спомнеме само три гледишта.

Првото гледиште е чудесната врска помеѓу зборовите и броевите. Примери кои го опфаќаат зборот „калу“, што значи „тие велат“, се повторуваат 332 пати во к*ранот и заповедта „кул“, што значи „кажи“, се повторува исто така 332 пати.

Изразот „7 небеса“ се претставува 7 пати во к*ранот.

Една година има 12 месеци, зборот „шехер“, што значи „месец“, се претставува 12 пати во к*ранот.

Зборот „јевм“, што значи „ден“, се спомнува 365 пати во к*ранот.

Еден друг аспект, дискутиран од Милер, се однесува на односот помеѓу употребата и значењето на зборовите. Во употребата на еден збор се наоѓа значењето на кое се мисли и во спомнувањето на еден збор е самиот збор што се мисли. Да го анализираме ова.

„Младината е пред зрелоста, само со исклучок од редоследот во речникот.“ Ако некој не ја предвиди оваа разлика, тогаш има многу можности да се најде во проблеми.

На пример, Милер пишува дека ако некој тврди дека нема некоја грешка во Библијата, вие може да кажете дека тој згрешил доколку го наведете примерот во кој се вели: „Давид направи една грешка“, притоа истакнувајќи го зборот „грешка“. Ова може да биде една заблуда, бидејќи Библијата вели дека „во неа нема грешки“.

Зачудувачко е дека к*ранот ги оттргнал и ваквите грешки.

Во к*ранот се вели:

„Зошто оние не размислуваат за к*ранот? Да беше тој од некој друг а не од Алах, во него сигурно ќе најдевте несогласувања големи.“ (Ен-Ниса: 82)

Арапскиот збор кој е преведен како „несогласувања“ гласи „ихтилафен“. Сега, додека к*ранот кажува дека ако беше од некој друг, ќе имаше неколку „ихтилафен – несогласија“, некој ќе речеше: еве еден друг „ихтилаф-ен“, па после дека к*ранот има многу такви зборови и дека не е небесен. Меѓутоа, зачудувачко е дека зборот „ихтилафен“ се спомнува само еднаш во целиот к*ран, и тоа само во стихот и главата кои ги спомнавме погоре (Ен-Ниса: 82).

Овој проблем е тргнат од овој стих од к*ранот, каде што се вели:

„Еве Книга во која нема сомнение, Патоказ за богобојазливите.“ (Ел-Бекара: 2)

Како што гледаме, употребен е зборот „сомнение“ (рејб), а не зборот „несогласувања“ (ихтилафен).

Една друга особина цитирана од Г. Милер е фактот дека секогаш кога к*ранот вели „ова е слично со тоа“, наоѓаме две споредливи нешта кои се совпаѓаат во општиот број на спомнување во к*ранот.

Дури, што е уште позачудувачко, редот што ги спомнува нив заедно е оној ред во кој тие се точно еднакви, доколку броиме од првата глава од к*ранот.

Примерите кои следат ќе ни го направат ова поразбирливо.

Алах во к*ранот вели:

„Да, кај Алах примерот на Иса е сличен на примерот на Адем. Он од земја го создаде, а потоа рече: ,Биди!‘ – и тој, токму, би.“ (Али Имран: 59)

Адем (Божјиот мир нека е над него) е спомнат 25 пати во к*ранот.

Иса (Исус) е спомнат 25 пати во к*ранот.

Во третата глава, 59-тиот стих, Адем (Божјиот мир нека е над него) се спомнува по седми пат, ако броиме од првата глава, исто така, во истиот ред, Иса (Исус) (Божјиот мир нека е над него), се спомнува по седми пат, доколку броиме од првата глава на к*ранот.

Во глава 7, стих 176 на к*ранот, луѓето кои следат ги своите залудни желби и ги залажуваат „Божјите Знаци“ се споредени со кучињата. „Примерот на лажливецот е како тој на кучето...“; „Ете, таков е примерот на оние кои ги сметаа за лажни знаменијата Наши, нивната сличност е со едно куче...“

 

Изразот „Ете, таков е примерот на оние кои ги сметаа за лажни знаменијата Наши“ се прикажува за првпат во гореспоменатото поглавје (7:176).

Адем (Божјиот мир нека е над него) се спомнува:

2:31; 2:33; 2:34; 2:35; 2:37; 3:33; 3:59 (седум пати).

Иса (Божјиот мир нека е над него) (Исус) се спомнува по овој редослед:

2:87; 2:136; 2:253; 3:45; 3:52; 3:55; 3:59 (седум пати).

Изразот „примерот на тие што ги залажуваат Нашите знаци“ се прикажува како подолу:

7:176 (првпат), 7:177; 21:77; 25:36; 62:5 (пет пати).

Зборот „куче“ се прикажува како подолу:

7:176 (првпат), 18:18, 18:22, 18:22, 18:22 (пет пати).

Кога к*ранот вели: „Ова е различно со тоа“, вкупниот број помеѓу тие две нешта е исто така различен.

Во глава 14, стих 26, Алах во к*ранот вели:

„Примерот: лошиот збор е како едно лошо стебло, откорнато е над земјата кое нема своја утврда.“ (Ибрахим: 26)

Во к*ранот 11 пати се спомнува лошото „стебло“ со асоцијација кон лошо и 11 пати „зборот“ со асоцијација кон лошо. Овие зборови се спомнуваат по шести пат во овој к*рански стих.

Ако го анализираме првиот случај, ќе забележиме од моментот кога Иса (Божјиот мир нека е над него), се спомнува за првпат во 2:87, Адем (Божјиот мир нека е над него) веќе е спомнат 5 пати, при што остануваат уште 2 пати. Меѓутоа, к*ранот ја намалува рамнотежата и во моментот кога и двете имиња се спомнуваат во 3:59, еднаков е бројот на нивните спомнувања.

Без сомнение, к*ранот ги предизвикува оние што го сметаат за сомнително неговото Небесно потекло и што сакаат да направат иста книга со него. Се гледа јасно дека е порационално да се верува оти к*ранот е една небесна книга.

Некој може да не го признава к*ранот, но не може да докаже дека тој е фалсификат.“[1]



[1] За детали и други примери, гледај го или слушај го разговорот на Гери Милер:„Чудесниот к*ран“, одржан во Дубаи, во 1983 година, според Хамза Мустафа Нијази, оп. цит., стр.75-77.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 14:32
Kakvo slvo be, toa ti se memoari!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2007 во 23:09
ДАИЈА, имаш други теми каде што можеш да си ги препишуваш твоите омилени цитати (претпоставувам од книгата "Што велат другите за Исламот")
Тука темата е Дали Бог е беспомошен?
 
Држи се до темата и пробај да ни објасниш, бидејќи до сега никој не успеа, како тоа Аллах бил немоќен да ги зачува предходните свои Објави (како Тевратот и Инџилот), кога самиот Тој го ветил тоа во Неговата (според вас) последна објава к*ранот. Smile
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 22:13

EvAngelos,nekoi raboti treba kako na malo detence da ti se objasnuvaat.

Se prasuvas dali Bog bil bespomosen sto dozvolil nekoj so da izmanipulira so prethodnite negovi objavi a poslednata JA ZASTITIL.
 
Zosto voopsto ne razmisluvas sto prasuvas,DALI IMAS LICE TAKVO PRASANJE DA POSTAVIS.
Me prasa dali imam dokaz za toa deka Qur'anot e Allahova objava,a ne razmisluvas sto bi mi napisal koga jas bi ti go postavil toa prasanje,sto li ti ke mi dades ?!
Jas milion dokazi imam,gi navedov,go zaobikoli toj post.Pravo licemerno. Samo ne sakav jas da bidam uporen i da te teram da se brukas ponataka.
 
Sega sakas da se drzime do temata. A gledas i sam deka dolzen si na ovaa tema so nekolku odgovori i sega povtorno uporen si i te buni toa i mislis deka Bog e bespomosen so toa sto dopustil da se izmanipulira so prethodnata negova objava a ne znaes DEKA LICE NEMAS ZA TOA DA ZBORUVAS !
Zosto spored vam Bog dopustil SINOT NEGOV da bide ubien,EDNORODENIOT. Ili sto e naj tragicno,Bog dopustil da bide ubien DEL OD SAMIOT NEGO. Navistina vie veruvate vo BESPOMOSEN BOG,BUKVALNO. Vo Stvoritel sto Gladuva,sto go Tepaat,sto go Kamsikuvaat.... Stvoritel sto zaborava,stvoritel sto ne znae,stvoritel sto ne e semoken,ne e seznaen..... vo covek bog. Toj do aka ke vi dojde,toj "bog". Eve uste malce ke se pojavi i toj,ednookiot "bog"
 
Vie ste bile da zboruvate za necija religija,treba da se zastramite.
Isa a.s rekol: IZVADIJA GREDATA VO SVOETO OKO ZA DA JA BARAS RASKATA VO TUGJOTO.
A Allah vo Qur'anot veli:
 

255. Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!

TOA E BOG,STVORITEL,SOZDATEL,KREATOR.......
A za evangelijata,pavlovi,objasniv.
Jas imam prodavnica,stavam rabotnik vo koj "doverba" imam,pa ne mu pravam popis.... gledam rabotnikot me krade.Stavam drugi rabotnik,i nego ne mu pravam popis.... i toj me krade. E sega vikam dosta e.Pravam popis... pa kradi me.
 
Ete jasno i glasno... a tolku da ne svakjas duri i ne verovatno e.
Vie svesno pa raboti od stariot zavet gi odbivate ! Bog se predomislil i nevazecki se negovite zapovedi od stariot zavet ??? Koj odlucil taka ??? Samite vie,neznaenjeto,lakomosta....
Eve se drzime do temata... no ajde odgovaraj na prasanjata,ne da mi tapkas vo mesto.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 01:13

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Zosto spored vam Bog dopustil SINOT NEGOV da bide ubien,EDNORODENIOT. Ili sto e naj tragicno,Bog dopustil da bide ubien DEL OD SAMIOT NEGO. Navistina vie veruvate vo BESPOMOSEN BOG,BUKVALNO. Vo Stvoritel sto Gladuva,sto go Tepaat,sto go Kamsikuvaat....
 
Кога ќе го дознаеш одговорот на ова прашање, ќе ја дознаеш суштината на Библијата, а се до тој момент, и напамет да ја научиш целата Библија, нема да сватиш правилно ни еден стих од неа.
Ти предлагам да го прочиташ мојот пост на темата Велики Петок, таму ти е одговорот.
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7123
 
 
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Vie svesno pa raboti od stariot zavet gi odbivate ! Bog se predomislil i nevazecki se negovite zapovedi od stariot zavet ??? Koj odlucil taka ???
 
Стариот Завет е слика на Новиот. Законот не беше даден како решение што ако луѓето се придржуваат за него, ќе бидат спасени. Тој беше даден со друга намена, за која верувам дека, доколку си ја прочитал Библијата, не мора да ти пишувам.
Христос не дојде да го поништи Законот, туку да го исполни!
 
"Немојте да мислите дека дојдов да ги укинам Законот и пророците! Не дојдов да ги укинам, туку да ги исполнам." Матеј 5:17
 
Законот се исполнува во Христос. Законот не осудуваше и ја бараше нашата смрт, но таа смрт ја доби од нашиот Спасител Исус Христос.
Затоа погоре Христос вели Дојдов да го исполнам законот.
 
п.с. Не ја сватив приказната со работниците, сеуште не ми е јасно заштои Аллах дозволил Неговите предходни објави да бидат изменети и покрај Неговото ветување во к*ранот дека никој не може да ги промени, а Неговата последна објава (к*ранот) посебно ја заштитил.
 
Кога јас би бил основач на нова религија (со која би сакал да ја освојам македонија) и јас слично би постапил. Ќе ја искористам верата на тукашното население, ама за работите кои не ми се по ќеиф, ќе ги убедувам дека тие не биле така порано, туку биле изменети, а потоа ќе им кажам дека мојата нова книгичка Бог ја заштитил и од неа се да исполнувате. Smile
Зарем не гледаш човечка лукавост во оваа теорија?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 23:32

Znaci Evangelos,ti izgleda navistina nisto ne razbiras,veke me ubedi.Jas mislev deka taka se pravis... A seuste se somnevam deka mozno e tolku covek da ne razbira.

Pa sto ne mi odgovarate na prasanjata,kako da go najdam odgovorot KOGA NE POSTOI ?
Nema odgovor.Znaes li deka svestenici,daleku poznaeni od tebe velat jasno i glasno NEMA ODGOVOR,ama ke si veruvame ?
 
Stariot zavet e slika na noviot,isus rekol:
Цитирај
"Немојте да мислите дека дојдов да ги укинам Законот и пророците! Не дојдов да ги укинам, туку да ги исполнам." Матеј 5:17
 
Zosto jadete svinsko ? Zosto zenite ne gi pokrivate ? Zosto ne go praktikuvate verskiot obred Sunnet ???
 
Prikaznata za prodavnicata... imali nekoj koj znae polesno da mu objasni ???
Pravoslavie,Bog gi stavi lugeto na iskusenie,da gi ispita i den denes gi stava... no so objavata zavrsi,toa go resi veke za sekogas. Im prakjase pratenici koi cuda pravea,koi se' pravea da bi poveruvale,tie nikako ne veruvaa. Bozjiot Zbor,NIKOJ NE MOZE DA GO PROMENI ! Neli i ti mozes Qur'an da zemis i da zapalis ???? DALI KE GO PROMENIS SO TOA ONA STO E ZAPISANO VO NEGO??? Ne bidi dete,razbudi se brate mili. Ona sto Bog go ima receno,nikoj ne moze da go promeni,razbiras li ti ? Ne da prepisuvas,ne da prepravas,dodavas,odzemas... Bozjata Objava e edna i taa takva ke ostane. Ne vredi ti sto ke go promenis zborot,Bog ona sto go rekol toa taka ke bide.
I mislam deka posle zaklucokov deka se raboti za covek koj ima problem so svesta,mozgod,kontanjeto.... mislam deka treba da te ostavam da se izdises malce,da dojdes sebesi,dodeka imas uste kade.
Ona posledno sto go napisa se odnesuva na Biblijata. Taa e pravena kako mu pasiralo na vlastite. Pavle i Antihrist,ne moze da me ubedi ziva sila deka ne se pobratimi !!!!! Antihrist pred sudniot den ke tvrdi za sebe deka e Bog. A covek e,smrtnik. Pa taka zaedno si kreirale biblija koja go najavuva DIREKTNO NEGO.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 23:36
.........toa se kazuva navreme ili se molci zasekogas....Tongue
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 15:33
Pa ete ti vo tie citati se gleda goleminata i vistinitosta na Bozjata Rec - k*ranot, i ucenjeto na istiot - Islamot, kako edinstvena priznata vera kaj Boga.
 
Mnogu e lesno da se sfati deka Bog ve stavil na iskusenie so toa sto ve ostavil da pravite pisi brisi, kako argument protiv vas na Sudniot Den.
 
Site knigi bile objavuvani vo pisana forma, osven Blagorodniot k*ran, koj sto bil objaven za da se zapomni i znae, sto vo vasiot slucaj ne e taka, bidejki nikoj od vas me ja znae Biblijata na pamet (bilo koja nejzina verzija).
 
Ne se iskluceni nitu onie koi sto sakaat od k*ranot da napravat slicno kako i vie so Biblijata, no sepak, toa ne im uspeva, za toa e tuka taa mudziza ili cudo!
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 15:42
не је важно да ја знаеме Библијата на памет туку важното је да го сакаме Бога и народот ама најважното је да веруваме во Христос.за жабе ти наука во религија и се сешто ако него знаеш Христос.и што значи неговото идење и умирање и Воскресение.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 16:07
Pa kako kje znaes za Hrista ako ne od Biblijata?- od vasa gledna tocka!
A od nasa - da vo pravo si, ne moras da znaes, prodolzi i ponatamu da se inspiriras od satanata.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 16:18
дали нешто ти фали оти плеткаш што пишам ај пак ќе ти кажам вака немора да ја знаеш ни библијата ни коранот на памет ти читај но ако неможиш се да запамтиш нема Госпо да те отфрли поради тоа.а за сатаната веќе се знае кој је понего.оние што сами се бомбадираат.оти тиј што сам се отепва оди кај својот татко сатаната.така пиши во библијата,еден Бог ни даде живот и само тој смее да го земи кога сака.ама изгледа вие слушате лаги во глајте и не размислувате колку сте умно прани од вашите оџи и терористи.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 17:22
NASITE ODZI NE SE TERORISTI!
 
I NE ME VLECI ZA JAZIK PA DA TI KAZAM DEKA VASITE POPOVI LICAT NA GJAVOLI, DEMONSKI I MRACNI SVESTENICI (AKO NE VERUVAS GLEDAJ MAKEDONSKI PRIKASKI)!
 
NO NE, JAS NEMA DA KAZAM TAKVO NESTO Wink
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 17:34

па го кажа но да ти кажам ти можиш да велиш се и сешто за попови и кузнај што оти ич не ме замара оти јас не им верувам нив насекако.но јас верувам само во ЕДЕН ГОСПО ИСУС ХРИСТОС.и тој да ми те благослови и да ти ја кажи вистината дури имаш време да се спасиш оти си изгубено детенце на Бога.амин и халилулја.

Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.