IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали БОГ е беспомошен?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали БОГ е беспомошен?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2006 во 21:03
Бог  дојде да ги лекува болните а не здравите.Ги повика на покајание грешните,а не праведните.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 17:24

Го поставувам коментаров за да темава не биде избришана како “стара“.

 
   Доколку имате нешто конструктивно да кажете, Ве молам продолжете да коментирате на темава.
 
 
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 22:22
Originally posted by sard sard напиша:

Originally posted by ApAcHI ApAcHI напиша:

Sto veli Biblijata : " Togas se razbudi Gospod kako od son ,kako junak od vino sovladen..." (Psalmi,77:65)  "Razbudi se, zs spies ,Gospodi,Razbudi se ,... (Psalmi,43:23)   Sto veli k*ranot : "Allah e ,nema drugo bozestvo dostojno za obozuvanja osven nego- Ziv i Vecen.Ne go obzema ni dremez ni Son.Se sto e na nebesata i na Zemjata ta e negovo" (k*ran ,14:42)



 
Dali bog e Bespomosen ? Sto veli Biblijata :"Uslisi ja ,Gospodi ,molitvata moja i pocuj ja molbata moja , NE BIDI BEZGLASEN kako moite solzi"         "Zs go odvrakas liceeto svoe ,ja zaboravas bedata nasa i nevoljata nasa"  Sto veli k*ranot : "I koga ke gi prasas robovite Moi za Mene pa ,Jas sum navistina Blisku.I se ozvivam Molitvata na molitelot koga ke me zamoli.Pa ,neka mi se ozvijat i neka veruvaat vo Mene za da bidat upateni" (2:186)

Не разбирам како некој може да вади вакви текстови и од нив да заклучува некаква погрешност. Кој нормално интелегентен читател буквално би ги сфатил зборовите кои се напишани во цитатите. Псалмите се песни и се користат со слобода во изразот, во нив не се зборува во директна догматска форма за Бога. Дали некоја интелегентна вера која опстојува илјадници години (цитатите се напишани пред околу 3000 години) би успеала да убеди цели народи, за Оној кој е сезнаен и сеприсутен да тврди дека пребива во сон. Не е ли малициозно буквалистички да се земаат текстовите со цел да се тврди дека се погрешни.
 
Jas pak ne razbiram sto ne e jasno vo postot na Bratot.
Sosema jasno prasanje. Ne ste razbrale sto znaci BOG. Deka na Bog ne go zavzema nitui dremez nitu son... dodeka spored Biblijata Bog spie. Kakov Bog e Bog sto spie,sto jade,sto vrsi nuzda... toa ne e Bog. Pogresno ste go razbrale Boga.
Цитирај Дали зборот Алах е име на Бога или значи она што кај христијаните значи зборот Бог?
Za Bog,na Arapski se veli Illah. A Allah e sopstveno ime na KREATOROT,SOZDATELOT,SVEVISNIOT,MILOSTIVIOT SOMILOSEN. Zborot Bog,denes vo denesno vreme ja ima izgubeno pravata smisla. Kako na primer,ako prasame KOJ BOG,moze da dojdeme do poveke odgovori,kako Bogot na sonceto,bogot na vodata.... znaci se pojavia poveke "bogovi" no ako kazeme ALLAH togas znaeme na kogo se misli. Znaci na STVORITELOT NA SE' STO GLEDAME I NE SME VO MOZNOST DA VIDIME.
Ponataka,prasanjeto mu bese sosema jasno gledanje na Boga od vasa strana i razbiranje od vas agol i gledanje i svakjanje od NAS agol. Koja e razlikata pomegju naseto i vaseto poimanje. Kratko receno... veruvate vo pogresen Bog. Zatoa sto Bog ne spie. Bog e Bog,Bog e nesto posebno,nesto ne zamislivo.
 
Messenger... gi cenam tvoite postovi i navistina so zadovolstvo gi citam.
Цитирај “Blazheni se onie koi ke gi najdat greskite i slabostite vo sebe si, vmesto da gi baraat vo drugi” – Muhamed.
Ova se odnesuva do covekovite sopstveni mani i nedostatoci. A ne do religijata. Tuka zboruvame za propustite na religijata. Muhammed a.s i sekoj Musliman,znae i siguren e deka greska vo Verata Islam ne postoi.
Covek koga ke nauci nesto,ke svati deka ustvari nisto ne znae.
Allah dz.s rekol: Spoznaj se prvo sebesi,pa taka ke spoznaes se po red.
Alija r.a rekol: Znaenjeto e podobro od bogatstvoto. Znaenjeto e sudija a na Bogatstvoto mu se sudi. Znaenjeto te cuva a ti go cuvas bogatstvoto.Umrele tie koi berele bogatstvo a ostanale megju nas onie koi berele znaenje.Nikogas covek za sebe ne moze da kaze deka znae,barem malku a kamo li se'. Bog e EDINSTVENO SE' ZNAEN.
Prikaznata za Abraham ti e dosta poucna. Nemam komentar.
 
Sekoj Insan e stvoren so nekoja cel. Allah dz.s ni dal cel,zakon spored kogo treba da se vladeeme,sekako za nase dobro.
Kako sto na sopstvenoto cedo za greskite znaeme da go kaznime (toa e Primer od Boga daden) za greskite pocinati,taka i nie ke bideme povikani na odgovornost za nasite greski.
 
Цитирај Sega, zosto veruvas vo Koranot?
Iako prasanjevo ne bese do mene upateno,ke si zemam za pravo da odgovoram.
Vo Qur'anot veruvam zaradi BEZBROJ pricini.
1. Qur'anot e edinstvenata kniga koja ima upatstvo za covekoviot zivot,da se zivee vo naj dobar red i pravda i harmonija.
2.Qur'anot e edinstvena kniga,koja sodrzi zborovi koi znaat da bidat lek za dusata i za teloto.
3.Qur'anot e edinstvena kniga koja sodrzi od zbor do zbor Bozji zboroi.
4.Qur'anot e edinstvena kniga koja go Dokazuva Allahovoto postoenje.
5.Qur'anot e edinstvena kniga koja dokazuva deka Allah e kreator na se sto gledame i ne gledame.
5.Qur'anot e edinstvena kniga koja ja sodrzi celata nauka,i onaa koja doprva treba da se otkrie.
6.Qur'anot e edinstvena
7.Qur'anot e EDINSTVEN BOZJI GOVOR.
8.Qur'anot e edinstvena kniga vo koja GRESKA NEMA.
9.Qur'anot e edinstvena kniga koja KONTRADIKCIJA NITU BILO KAKVA MANA IMA.
10. Qur'anot e edinstvena kniga koja covek moze od zbor do zbor da ja zapamti.
11.Toa e edinstvena kniga vo koja nitu zapirka se promenila od nea.Odgovaralo na lugeto ili ne,toa e ZAKON BOZJI.
12.Taa e edinstvena kniga sto takva ne promeneta ke ostane do sudniot den.
13.Qur'anot e kniga,cij govor do solzi od vozbuda moze da te donese.
14.Kniga koja sodrzi mok da gi protera sekakvi losi misli i zli sili i demoni od dusata na covekot.
15.QUR'ANOT E POSLEDNO ALLAHOVO DZELLESANUHU OTKROVENIE.
 
Цитирај Zosto mislis deka samo toj ja kazuva VISTINATA i site drugi knigi se lazhni?
Mozes da go dokazhes toa?
Toa e dokazano uste odavna. Deka na denesnoto evangelie ne se avtori marko matej luka i jovan. Pronajdeni se bezbroj kontradikcii.Nikade nema Bozji zbor i govor. Nikade nikakov propis. Ako avtomobil kupis ke dobies propis kako da go odrzuvas. Ako ne ti kazal nikoj ulje da ne zamenis na avtomobilot ke go blokiras. Taka Kreatorot vo svojata objava dal propis kako da ziveeme i sto ni e potrebno.
Цитирај Sto navistina znaes za seto ova od svoe lichno iskustvo, a vo sto samo veruvas zatoa sto mnogu drugi veruvaat vo istoto?
Sum imal sekakvi iskustva. Dlaboko sum uveren za mokta na poslednoto Bozje otkrovenie Qur'anot. Moeto minato e temninata. Vo ateizam sum gi proziveal poveketo godini od mojot zivot.No denes,samo pomislata na Kreatorot mi ja polni dusava so radost i ubavina. Propisanite 5 namazi na den mi se hrana za dusava.
Tocno e,da veruvas i da bides ubeden e sosema drugo.
Koga bi zapocnal da ti zboruvam za svoite licni iskustva,za svojot zivot,minato.... i za denot koga Allah posaka da me spasi i upati kon praviot pat.... navistina bi ti zvucilo zacuduvacki sto se sum doziveal... no sepak mislam deka ti bi bil edinstveniot koj bi go razbral toa iskustvo.
JAS SUM GO SPOZNAL PRVO SVOETO BITIE,EGO,SVOETO JAS,,, SUM SE SPOZNAL SAMIOT SEBESI,SEGA ZNAM KOI SE I STO SE SITE DRUGI,ZNAM DA GO PROCENAM SEKOE ODNESUVANJE,sekoj covek. Go poznavam nevidliviot svet,nevidlivite bitia,barikada protiv zlite imam sekogas,gostoprimlivost za dobritre imam sekogas.......
 
Ako si seuste prisuten i ako ne' posetuvas,milo bi mi bilo samo jas i ti da si porazgovarame,posto mislam deka nemam covek so kogo bi mozel da porazgovaram na vakvi prasanja.
 
Ti posakuvam sekoe dobro,kolku da pokazam deka sum plemenit sledbenik na Muhammed a.s.
Neka te Allah dz.s upati na praviot pat,insAllah.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 23:36
Ако силно веруваш е семоќен, ако ги глеаш научно и реално работите не постои...WinkWink
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 23:47
Што вреди да веруваш во нешто што е нереално и ненаучно?

ефект плацебо... ConfusedConfusedConfusedConfused






Изменето од аџија - 26.Април.2007 во 23:48
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 15:29
Originally posted by аџија аџија напиша:

Што вреди да веруваш во нешто што е нереално и ненаучно?

ефект плацебо... ConfusedConfusedConfusedConfused




 
Boga mi nisto.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 00:55
kako ,be moze da e bespomoishen,...koga bil semoken i najgolem!LOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 02:10
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Цитирај Sega, zosto veruvas vo Koranot?
Iako prasanjevo ne bese do mene upateno,ke si zemam za pravo da odgovoram.
Vo Qur'anot veruvam zaradi BEZBROJ pricini.
1. Qur'anot e edinstvenata kniga koja ima upatstvo za covekoviot zivot,da se zivee vo naj dobar red i pravda i harmonija.
Се надевам правда и за жените Smile
Бидејќи велиш "единствената книга", кажи ми во што ја надминува к*ранот Библијата? Во одмаздата како начин за решавање на конфликтите? Тоа ли ќе доведе ред и хармонија во една исламска држава?
2.Qur'anot e edinstvena kniga,koja sodrzi zborovi koi znaat da bidat lek za dusata i za teloto.
Тогаш зошто не ги лечите луѓето со тие зборови?
Зошто не ја ширите верата со зборовите на к*ранот, туку ја ширите со книги кои лукаво се обидуваат да ја напаѓаат Библијата?
Зарем така ги лечите луѓето, со тоа што фрлате отров врз најпроверениот лек на сите времиња?
Јас не познавам (значи не велам дека нема) никој лично што се "излекувал" од зборовите на к*ранот, но едно знам: "Бев слеп, а сега гледам." Библијата ги излечи мојот дух, мојата душа и моето тело.
Ја користам оваа прилика јавно да Му благодарам за тоа на Бог.
3.Qur'anot e edinstvena kniga koja sodrzi od zbor do zbor Bozji zboroi.
Хммм... кога јас го отварам к*ранот воопшто не слушам Божји Зборови во него. Од каде го набави ти твојот к*ран? Smile
По кој критериум и со каков доказ тврдиш дека к*ранот содржи Божји  Зборови?
4.Qur'anot e edinstvena kniga koja go Dokazuva Allahovoto postoenje.
Небесата и целото создание сведочат за Божјото постоење и ниедна книга не може да го оспори тоа и а ниедна книга не е потребна да го докажува тоа.
5.Qur'anot e edinstvena kniga koja dokazuva deka Allah e kreator na se sto gledame i ne gledame.
Не е единствената, читај што е напишано во една книга 6 века пред к*ранот..
"Тој е лик на невидливиот Бог, Првороден на сето создание, зашто преку Него е создадено се што е на небесата и на земјата, видливо и невидливо, престоли, господства, началства и власти - се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се суштествува во Него." (Колошаните 1:15-17 / Библијата)
5.Qur'anot e edinstvena kniga koja ja sodrzi celata nauka,i onaa koja doprva treba da se otkrie.
Ако ја содржи целата наука, тогаш зошто не се предава како предмет по универзитетите?
6.Qur'anot e edinstvena
?
7.Qur'anot e EDINSTVEN BOZJI GOVOR.
Јас пак мислев дека е книга.
8.Qur'anot e edinstvena kniga vo koja GRESKA NEMA.
Само доколку си под исламска хипноза.
9.Qur'anot e edinstvena kniga koja KONTRADIKCIJA NITU BILO KAKVA MANA IMA.
Се сеќаваш на темата "Контрадикции во к*ранот"?
Дали пиењето вино е ѓаволска работа или рајски сон?
10. Qur'anot e edinstvena kniga koja covek moze od zbor do zbor da ja zapamti.
Само во монтирани/синхронизирани видео клипчиња.
11.Toa e edinstvena kniga vo koja nitu zapirka se promenila od nea.Odgovaralo na lugeto ili ne,toa e ZAKON BOZJI.
Можеби, но по нејзиното дотерување од страна на калифите во Uthman-ската рецензија, кои ги уништиле сите други к*рани.
А зошто ги уништиле, мислам дека тука лежи зајакот.
12.Taa e edinstvena kniga sto takva ne promeneta ke ostane do sudniot den.
Дури и да се промени, Бог ќе ги врати уништените оригинали за да им суди на калифите кои ги напишале.
13.Qur'anot e kniga,cij govor do solzi od vozbuda moze da te donese.
Разни работи можат да ги натераат луѓето да просолзат.
Луѓе плачат и на шпански серии, па тоа ни ги прави тие серии божествени. Мене искрено повеќе ме возбудуваат делата на Бетовен, иако тој не тврдел дека тие му се божествено инспирирани.
А да бидам искрен, мене многу пати Библијата ме натерала со солзи во очите да ги истурам моите гревови пред Бог и да ме натера да се покаам за истите, а потоа да ме исполни и препороди со силата на Светиот Дух.
14.Kniga koja sodrzi mok da gi protera sekakvi losi misli i zli sili i demoni od dusata na covekot.
хмм.. кажи ми на кој начин го прави тоа к*ранот?
Библијата вака советува: "Покорете Му се на Бог, а протиставете му се на ѓаволот и тој ќе побегне од вас. Приближете се кон Бог и Тој ќе се приближи кон вас" (Јаков 4:7,8)
15.QUR'ANOT E POSLEDNO ALLAHOVO DZELLESANUHU OTKROVENIE.
Ако ми докажеш дека к*ранот е откровение од Бог, јас ќе ти признаам дека е последно. Smile
 
 
Поздрав,
EvAngelos


Изменето од EvAngelos - 28.Април.2007 во 02:15
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 02:18
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Ако силно веруваш е семоќен, ако ги глеаш научно и реално работите не постои...WinkWink
 
SeXY,
Преку која наука или научна дисциплина ти реално гледаш дека Бог не постои? ConfusedWink


Изменето од EvAngelos - 28.Април.2007 во 02:19
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 02:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Ако силно веруваш е семоќен, ако ги глеаш научно и реално работите не постои...WinkWink
 
SeXY,
Преку која наука или научна дисциплина ти реално гледаш дека Бог не постои? ConfusedWink


ај кажи ми па ти дали мислиш дека стварно постоел а и Христијанството како настанало?WinkWink
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 07:18
sEXY STOM PISUVAME VO OVOJ FORUM SIGURNO VERUVAME DEKA POSTOEL.....SIGURNO NE MISLISH DEKA EVANGELOS SI PISUVA TUKA TAKA NEKOI PRIKAZNI BEZ DA VERUVA VO NIVWink
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 12:29

Mo}ta na Bog

[to veli Biblijata

Jakov se Bori so Boga!

Toga[ mu re~e: Otsega imeto nema da ti bide Jakov, tuku Izrail ]e e imeto tvoe; za[to hra­bro se bore[e i so Boga, pa i so lu\eto silen ]e bide[.

(Prva kniga Mojseeva, 32: 28)

{to veli k*ranot

I onie ne Go poznavat Alah kako [to treba. Alah, navistina, e Mo]niot i Silniot!

(k*ran, 22: 74)

 

 


Dali Bog mo`e da se vidi?

{to veli Biblijata

 

     I Jakov go nare~e ona mesto so imeto Fa­nu­il, za[to, re~e: Boga Go vidov lice v lice, i du[ata moja se spasi.

(Prva kniga Mojseeva, 32: 30)

 I se iska~ija potoa Mojsej i Aron, Nadav i Aviud, i sedumdesette stare[ini Izraelevi gore i go vidoa mestoto kade [to stoe[e Bog Izrailev.

(Vtora kniga Mojseeva, 24: 9, 10)

Kontradiktorni stihovi od Biblijata

I potoa re~e: No liceto Moe ne ]e mo`e[ da go vidi[, za[to ne mo`e ~ovek da Go vidi liceto Moe i da ostane `iv.

(Vtora kniga Mojseeva, 33: 20)

Boga nikoj nikog[ ne Go videl.

(Prvo soborno poslanie na Jovan Bogoslov)

{to veli k*ranot

Do Nego pogledite ne mo`at da doprat, a On do­pira do pogledite.

(k*ran, 6: 103)


Opisot na Boga

{to veli Biblijata

Se krena dim od gnevot Negov, i uriva~ki ogan od ustata Negova; `iv jaglen se sipe[e od nego.

(Vtora kniga Carstva, 22: 9)

Bog java vrz angel (heruvim)

Sedna na herivumite, letna i se ponese na vetrovi krilja.

(Vtora kniga Carstva, 22: 11)

{to veli k*ranot

A koj e ponepraveden od onoj koj iznesuva lagi za Alah?

(k*ran, 6: 93)

Nikoj ne e kako Nego. On sè slu[a i sè gleda!

(k*ran, 42:11)

Pa, zatoa ne naveduvajte za Alah sli~ni pri­me­ri. Alah navistina znae, a vie ne znaete.

(k*ran, 16: 74)


Dali e Bog nepraveden?

{to veli Biblijata?

Stani, Gospodi, vo gnevot Svoj.

(Psalmi, 7: 6)

Neka me izmerat so merkata na pravdata, i Bog ]e ja doznae mojata neporo~nost.

(Jov, 31: 6)

Znajte, deka Bog me sobori i so mre`ata Svoja me obvitka. Ete, jas vikam: - nepravda! - i ni­koj ne slu[a; vreskam, i sud nema.

 (Jov, 19: 6, 7)

{to veli k*ranot

Alah, navistina, vo ni[to ne im pravi zulum na lu\eto, tuku lu\eto samite sebesi zulum si pra­vat.

(k*ran, 10: 44)

Alah nikomu ni kolku tro[ka nepravda nema da mu stori. A dobrite dela Alah ]e gi udvoi i od Sebe nagrada golema ]e dari.“

(k*ran, 4: 40)

I vo nikoj slu~aj ne smetaj deka Alah e nevni­ma­telen kon ona [to go pravat nevernicite. Alah, navistina, samo gi ostava do Denot vo koj o~ite otvoreni ]e se skamenat.“

(k*ran, 14: 42)

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 12:30

Dali Bog spie?

{to veli Biblijata

Toga[ se razbudi Gospod kako od son, kako ju­nak od vino sovladan,

(Psalmi, 77: 65)

Razbudi se, zo[to spie[, Gospodi! Razbudi se,

(Psalmi, 43: 23)

{to veli k*ranot

Alah e, nema drugo bo`estvo dostojno za obo­`u­vawe osven Nego - @iv i Ve~en! Ne go obzema ni dreme` ni son. Sè [to e na nebesata i na Zemjata e Negovo!“

 (k*ran, 2: 225)

 


Dali Bog e bespomo{en?

{to veli Biblijata

Usli[i ja, Gospodi, molitvata moja i po~uj ja molbata moja; ne bidi bezglasen kako moite solzi.

(Psalmi, 38: 12)

Zo[to go odvra]a[ liceto Svoe, ja zabo­ra­va[ bedata na[a i nevoljata na[a?

(Psalmi, 44: 24)

{to veli k*ranot

I koga ]e te pra[aat robovite Moi za Mene pa, Jas sum, navistina, blisku. I se oyvivam na do­va­ta[1] na molitelot koga ]e Me zamoli. Pa, neka mi se oyvijat, i neka veruvaat vo Mene za da bidat upateni.“

(k*ran, 2: 186)

Onoj koj ]e mu se oyvie na pritisnatiot koga ovoj ]e go povika, koj otkriva zlo i koj ve pravi da bidete halifi na zemjava? Ima li drug bog osven Alah? Malkumina se onie koi se se]avaat!

 (k*ran, 27: 62)


Dali Bog ima semejstvo?

{to veli Biblijata

Vaka veli Gospod Bog evrejski: Izrail e Mojot prvoroden sin.

(Vtora kniga Mojseeva, 4: 22)

     I Gospod vide, pa se naluti i se razdrazni poradi grevot na sinovite Svoi i ]erkite Svoi.

(Petta kniga Mojseeva, 32: 19)

 

(Gospod se ven~al so Eerusalim i negovata `ena stanala prostitutka!)

I re~i - vaka & veli Gospod Bog na ]erkata eru­salimska: Minuvav Jas pokraj tebe it e vidov ostavena kako preta[ vo krvta tvoja, Se ra­zmno`i kako rastenijata vo poleto Tvoite gradi se nadigaa, a i kosta ti porasna; no be­[e gola i nepokriena. Minuvav pokraj tebe i te vidov, a toa be[e vremeto tvoe, vreme za qu­bov; gi prostrev polite od oblekata Svoja vrz tebe i ja pokriv golotijata tvoja - i ti stana Moja.

No ti se nadeva[e na ubavinata svoja, i kori­stej]i se so slavata svoja, po~na da blu­dstvu­va[ Vo po~etokot na sekoja ulica napravi ku]i za blud, ja sramote[e tvojata ubavina, gi ra[iruva[e nozete za sekoj minuva~,

Ti bludstvuva[e so sinovite na Asura ne se nasiti [to bludstvuva[e so niv, no so toa ne se zadovoli; Ti gi umno`i blustvata svoi no be[e kako neverna `ena, koja mesto svo­jot ma`, pribira tu\i ma`i.

(Kniga na prorokot Jezekiil, 16: 3 - 32)

{to veli k*ranot

i da gi opomene onie koi tvrdat deka Alah si prisvoil dete. Onie za toa ne znaat, a ne znaat ni predcite nivni. E, samo kolku e golem zborot [to izleguva od ustite nivni! Tie samo lagi zboruvaat! Pa zarem od taga da klone[ zaradi toa [to ne veruvaat vo ovoj govor.“

(k*ran, 18: 4 - 6)

I Evreite i hristijanite velat: Nie sme si­novi Alahovi i qubimci Negovi.‘ Ka`i: Zo[to toga[ Alah ve kaznuva za grevovite va[i?‘ No ne! Vie ste lu\e, od onie koi On gi sozdade. Alah kogo saka nagraduva, a kogo saka kaznuva. Vlasta i na nebesata i na Zemjata e - Alahova. Sè nemu ]e Mu se vrati!

(k*ran, 5: 18)

Nevernicite velat: Alah si prisvoi dete.‘ Fa­len neka e On! No, ne! Sè [to e na nebesata i na Zemjata - Negovo e! Nemu sè Mu se pokoruva! Alah e Sozdatel na nebesata i na Zemjata, i koga ]e re­[i za ne[to, veli: Bidi! ‘ - i toa biva.“

(k*ran, 2: 116 - 117)

Ka`i: Toj e Alah, Eden e! Alah e za[ti­tnik se­komu. Ne rodil i ne e roden i nikoj ne Mu e ra­men!‘

 (k*ran, 112: 1 - 4)



[1] Dova - molitva, molba (zab. na prev.).

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
sandrica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sandrica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 12:39
Ako Bog e bezpomosen sigurno nema da gi uslisuva nasite molitvi i da ni pomaga vo beznadeznite situacii,i da ne nagraduva za nasite dela...
Бог е се`моќен!!!
Just love
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.