IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Родителски авторитет кај децата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Родителски авторитет кај децата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Родителски авторитет кај децата
    Испратена: 19.Август.2006 во 12:09
  što mislite kako treba a se pokaže avtoritetot kaj decata a sepak da se ostane drugar so deteto
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2006 во 12:23
eee toa e prava umetnost .........
 
eve ti edno pravilo ( moe )
 
KOGA NESTO KE VETIS KE ISPOLNIS !!! , BILO KAZNA ,BILO NAGRADA , BILO POKLON ,BILO PROSETKA..........
 
ps
 
Vnimavaj koga ke vetuvas :)
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2006 во 10:17
Da se ostane dosleden na kazanoto. Ako roditelot bara i go upatuva deteto kon nesto, a samiot odi vo sprotiven pravec....togas nema avtoritet
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 16:04
Avtoritetot se gradi od prviot den,so prijatelstvo,bez osuduvanje za napravenite greshki i sekogash so vrakanje nanazad...shto i kako sme pravele nie koga sme bile decaTongue
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 17:34
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

eee toa e prava umetnost .........
 
eve ti edno pravilo ( moe )
 
KOGA NESTO KE VETIS KE ISPOLNIS !!! , BILO KAZNA ,BILO NAGRADA , BILO POKLON ,BILO PROSETKA..........
 
ps
 
Vnimavaj koga ke vetuvas :)
 
vnimavaj bidejki nekoi deca(kako mene) fakaat se zdravo za gotovo, i koga ne gi ispolnite vetuvanjata nie si se lutimeSmile
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 13:26
Originally posted by Emus Emus напиша:

Originally posted by Delfin Delfin напиша:

eee toa e prava umetnost .........
 
eve ti edno pravilo ( moe )
 
KOGA NESTO KE VETIS KE ISPOLNIS !!! , BILO KAZNA ,BILO NAGRADA , BILO POKLON ,BILO PROSETKA..........
 
ps
 
Vnimavaj koga ke vetuvas :)
 
vnimavaj bidejki nekoi deca(kako mene) fakaat se zdravo za gotovo, i koga ne gi ispolnite vetuvanjata nie si se lutimeSmile
 
како што никој не е совршен па може и да се случи од разноразни причини ветеното да не може да се исполни во даден момент па така
ни останува понекогаш да надокнадиме на прикладен начин Smile
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2007 во 20:17
Jas si stojam na moeto deka ne treba nikogash da go osuduvame,da vikame po niv...kolku i da sme nervozni,nie sepak ne sme deca da ne mozeme da se kontrolirame...treba sekogash so dobro,so zboruvanj do bezsvestTongue
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2007 во 21:20
Originally posted by beleg beleg напиша:

Jas si stojam na moeto deka ne treba nikogash da go osuduvame,da vikame po niv...kolku i da sme nervozni,nie sepak ne sme deca da ne mozeme da se kontrolirame...treba sekogash so dobro,so zboruvanj do bezsvestTongue


Камо среќа сите да мислеа така Cry
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 16:56
Родителски авторитет

Доколку детето во своите родители гледа пример, доколку ги цени и ги почитува, лесно ќе може да ги слуша и да ги следи.

Тоа значи дека родителите мораат да имаат одреден авторитет. Да се задржи авторитетот значи да се расте детето во љубов.

Љубовта во одгледувањето на детето создава ведро животно расположение, а со таква љубов и децата ќе им возвратат на родителите.

Да се сочува авторитетот значи да се почитува личноста на детето. Родителите кон детето треба да се однесуваат како кон иден човек, а не да го навредуваат, понижуваат, да ги гушат неговите чувства, самостојноста, иницијативата, животната активност и при тоа да поставуваат пред него барања и обврски кои детето мора да ги извршува.

Родителите ќе имаат авторитет ако бидат доследни во своите воспитни постапки. Пред се, мораат да бидат стрпливи, но и доследни. Доследноста кај родителот значи мирен и среден живот, па со тоа и детето е поштедено од разни изненадни испади, карања, викања и недоразбирања меѓу родителите.

Да се има авторитет значи сестрана грижа за детето. Детето стекнува доверба во своите родители ако постојано чувствува дека во нив наоѓа потпора и кога греши и кога му е тешко. Децата ќе ги почитуваат своите родители ако знае дека односите во семејството се доследни.

Рушење на родителскиот авторитет

Во некои семејства авторитетот се руши кога нееднакво се постапува кон децата, ако мајката прави нешто на еден начин, таткото на друг, дедото на трет итн. Авторитетот на родителите се руши кога детето чувствува дека меѓу нив владеат несогласувања и други негативни појави.

Децата ќе ги почитуваат родителите ако во нив видат луѓе кои правилно се однесуваат кон работата, општеството и заедницата. Некои родители се однесуваат од “високо”, тоа значи дека тие заповедаат а детето треба да слуша. Тие родители најбрзо го губат авторитетот во очите на детето.

извор: IDIVIDI
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2011 во 13:54
Decata so prichina doagjaat na ovoj svet onakvi kakvi shto s'e.

Ne gi menuvajte, ne gi stavajte vo kalupi, ne pravete od niv svoi kopii, ne im velete deka vie znaete shto e za niv najdobro, ne im kazhuvajte deka toa im go pravite zatoa shto gi sakate...

... ako navistina gi ljubite, ostavetet gi onakvi kakvi shto doagjaat na ovoj svet.   

Davajte im sovet samo koga kje go pobaraat od vas.

Ostavete gi samite da uchat i da se gradat kako svoi originalni lichnosti.

Avtoritetot kje go dobiete samo so nivnoto pochituvanje, a ne po avtomatizam i so silata na svoeto roditelstvo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2011 во 18:36
Слично зборев и јас пред да станам родител...
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2011 во 18:43
Некој добро кажа претходно, дека за да се постави авторитет треба да се одржуваат ветувањата, односно да не се праќаат помешани сигнали.

Кај нас дома е интересно што јас имам поголем авторитет кон моето дете, отколку мојот сопруг. Уште поинтересно е што детето е повеќе врзано со мене, затоа што со мене јасно знае што може да прави, а што не.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2011 во 01:22
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Слично зборев и јас пред да станам родител...


Kaj mene sluchajot beshe tokmu obraten.   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2011 во 12:19
Баш интересно.

Кај мене сите предвидени сценарија се срушија и останав без цврсто тло под нозе. Толку стана се одеднаш ново и непредвидливо.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.