IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - Панорамска фотографија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Панорамска фотографија

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Панорамска фотографија
    Испратена: 05.Август.2006 во 00:04
Ќе се обидам да дадам мал туториал за панорамска фотографија.
Нема да биде богзнае што, но сепак доволно за да се види и разбере за што всушност станува збор

(Tуторијалот е базиран врз мое лично искуство, па не ми замерувајте ако некаде сум погрешил или лошо изразил )


Што е карактеристично за панорамските фотографии?

Прво и основно е тоа што имаат нестандарден формат


                                                       1:3


                                                       1:4


                                                    или пак 1:10

За добивање на панорамска фотографија постојат два начина

1. Со Crop од стандарден формат 3:4 на нестандарден 1:3, 1:4 итн.
2. Или со спој на 2 и повеќе фотографии во една целина со помош на софтверски програм

Втората варијанта е многу попрактична од аспект дека можете да си дозволите поголемо видно поле и да се прикаже поголем дел од тоа што го фотографирате.

Што е битно при фотографирање панорами ?

1. При фотографирањето на панорамски фотографии потре*ен е статив, без кој се може, но доколку фотографијата не содржи повеќе од 3 сегметни. За покомплексни панорами (над 3 засебни фотки) употребата на статив е задолжителна

2. При фотографирањето панорами битен фактор е подесувањето на бленда и експозиција. Најпрактично е да се има константни вредности за истите. Но при ротација на фотоапаратот наидуваме на различни светлосни услови, во пракса константните вредности за бленда и експозиција не се покажани баш како најсјаен избор.
Најадекватен избор, според мене и кој јас го употребувам е A(Aperture priority) модот на апаратот, каде што јас ја одредувам блендата а експозицијата ја пресметува апаратот врз основа на количината светлина.
Тоа е најдобар избор бидејќи при константна врендост на блендата имаме и еднаква длабинска острина кај сите сегменти кои ќе ја составуваат панорамата. Другата причина е што програмот за спојување полесно може да ги интерполира светлосните разлики на сегментите кога има една константна вредност (бленда) и една варијабла (експозиција) отколку кога секој сегмет би имал различни вредности за бленда и експозиција
Процесот на интерполацијата и порамнување на осветлувањето i експозицијата се вика Blending.

3. Исто така битен фактор при фотографирањето и неминовно е да се запази е преклопувањето на сегментите.
Повеќето програми налагаат тоа да биде некаде минимум 20%. Е сега при фотографирањето не можеме да понесеме и шублер па да мериме со колку проценти ги преклопуваме сегментите, наједноставно е преклопувањето да биде некаде 30-40% па и 50%.
Во принцип кога јас фотографирам панорами, гледам преклопот да е помеѓу 30% и 40% ... значи она што во едната фотка ми било во средина на втората го поставувам на почеток (може да се види од примерот покажан на крајот од постов)

Предностите на поголемното преклопување се
- помала можност да програмот ти рече „ преклопот е помал од 20%„ и не може да продолжи со работа
- поблаго е преминувањето помеѓу сегментите и помали се грешките при спојувањето (доколку немате објекти во движење)
- помали се светлосните разлики и помала е Blending корекцијата


На крај останува уште еден чекор до добивање на панорамата. Следи спојувањето. Тоа се прави со помош на еден од програмите за спојување.
Постојат повеќе програми за спојување на панорами, но изборот сепак останува на авторот од тоа каква панорама ќе креира и што сака да добие. Најбитното (барем според мене) е програмот да ја има опцијата blending т.е. да може самиот да ги коригира разликите во осветлувањето на секоја засебна фотка, така што при добиениот резултат не би имало груби премини и линии каде што се наоѓаат споевите.
Еден од тие софтвери е "Panorama Factory" програм кој и јас го користам за лепење на фотографиите.

      
                         5 сегменти (фотографирани од рака) од кои преку програмот ќе биде креирана панорамската фотографија                                  
                                                                                   Kонечниот резултат

Изменето од bobicar1 - 05.Август.2006 во 23:37
Кон врв
Igor Kostov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor Kostov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2006 во 10:46
..."според мене и кој јас го употребувам е A(Aperture priority) модот на апаратот..."

Ее ми ја грешката, фала за советот
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2006 во 11:58
Јас немам таква можност на апаратот ниту  пак статив но пак имам направено неколку панорамски фотографии, цела финта е да знаеш да ги средиш во ПС или друго програмче ако сака некој ќе му препорачам кое самото ги средува фотографиите.
Боби одлично си се потрудил  да објасниш и јас поднаучив некои работи кои не ги знаев.
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2006 во 13:31
super Bobi
 
do sledniot 'tutorial'....
Кон врв
VirtualA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VirtualA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2006 во 21:18
jas imam napraveno nekolku panorami i vi vetuvam do utre ke vi gi uploadiram
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2006 во 12:07
Еве една од моите панорами, оваа ја составив од 5 фотографии, а фотографирав без статив. Ја составив во PS

Кон врв
simona Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај simona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2006 во 12:35
bravo, mnogu korisni soveti, treba temava da stoi vo prvite za da bide lesno dostapna Smile
Кон врв
miso_fx Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај miso_fx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 19:04
moze li da go dopolnam ( i do nekade da go "popravam " ) tutorijalot


Za Svericna panorama

1. Potrebna oprema

      -  stativ - sto podobar da ja drzi pano glavata + SLR + lekja
       - pozelno glava za niveliranje
       - panoramska glava (manfrotto, kaidan, panosaurus...)
       - DSL ili kamera shto ima Manual kontrola

2. Postapka

       - se naogja nodal-nata tocka na lekjata i se kalibrira "sistemot"
       - se odreduva agolot za sekoja fotka (zavisi od agolot na objektivot i orientacijata (portret e pozelno za pogolema rezolucija)
       - se meri expozicija na povekke mesta i se odbira soodvetna expozicija (moze da se koristi bracketing +/- 2 f-stop za HDR)
       - se fotografira so min 30% pozelno nad 50% preklopuvanje (za sekoj slucaj da ne zaboravish nekoja fotka
       - se zakocuva sekoja kontrola na kamerata (aperture, shutter, iso, focus
       - slikaj

Uf imalo tolku mnogu raboti za kazuvanje

podocna


Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 15:20
Za panoramska fotografija najdobra kombinacija se ptassembler, autostitch i PanoWizard. Moram da priznaam deka na sajtot
http://www.tawbaware.com/forum2/viewforum.php?f=2
ima izvonredni primeri na panoramski fotografii, kako i tutoriali za koristenje na prethodno spomnatite alati.

Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 18:08
xx
Кон врв
superboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Добар човек

Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 12:53
Има паметни работи.
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.

Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 23:09
Јас имам направено неколку панорами и ја користам Panorama Maker 4 Pro програмта за составувајне, и ме ареса тава у програмата шо е се автоматски со 4 клика имаш готова панорама (секако има и мануелно поденсување) + може да правеш вертикална, хоризонтална панорама а и 2х2 3х2 и 4х4 панорами.

Исто добра финта е кога имаш статив да го завртеш апарато вертикално и добиваш многу поголемо видно поле (може да фанеш ствари кој се пред тебе а и облаците) само ке треба да направеш повеке фотографии па не мора да правеш 2 реда фотки па да ги сколопуваш и сл ...

имама некоја панорама закачено на Panoramio
поззз...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2018 во 02:50

моите 2 дени на темава

не е лош и овој абер за тука, пост потоа и пооригинален од следната предожба

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=195213#195213

видео панорама пак е друг муабет и најлесно изводлив е со дрон виа гоп

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=208733#208733

кој пак видео сетап може да се надоврзе како пајплаин на некој олдскул спешлЕфект [1][2][3] ем на тоа и секвенца од статичен њускул флексибилен принт на целофан [4][4] што порано во едвуд го праевме прожектирајќи на разигран прекршуван Паус или Хартиена Мушама а со зум во проекција, нешто што денес може да се доизремети и со 3д техники како сетап [5]
Изменето од Zelenikovo - 05.Ноември.2018 во 02:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.