IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Исплатлива ли е уметноста во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исплатлива ли е уметноста во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
FESTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FESTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Исплатлива ли е уметноста во Македонија?
    Испратена: 29.Јули.2006 во 00:43
Шо мислите дали во Македонија се добро платени уметниците и шо би сакале да се смени???
Летањето е добра работа, ама не се знае каде ќе слеташ!?!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2006 во 00:55
Уметноста се исплати многу но откако ке умре уметникот.Тогаш сите ненадејно сваќаат каков уметник изгубил светот но тоа е светот на уметноста.
Кон врв
FESTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FESTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2006 во 01:24
Па добро не би можело ли некако да се поработи на популаризација на уметноста???
Летањето е добра работа, ама не се знае каде ќе слеташ!?!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2006 во 01:29
Може кога ке се зголеми паричната состојба на жителите во Македонија па можеби и ке створат свој вкус а не само да купуваат онолку колку што може да си дозволат.Уствари тоа е проблемот во сите бранши во Македонија не само Уметноста
Кон врв
FESTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FESTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2006 во 01:40
А кога македонската уметноста би се пласирала на светско ниво???
Летањето е добра работа, ама не се знае каде ќе слеташ!?!
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2006 во 12:03
...дефинитивно не е исплатлива...уште не знајме да ги почитуваме уметниците и нивните дела во кои многу вложиле, а не добиле ништо за возврат...
Точачиња.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2006 во 13:56
ако почне уметноста да му се продава на уметникот додека е жив, треба да се замисли дали е уметник. оти луѓето тешко ја разбираат уметноста. а дека треба да има спонзори, т.е. мецени, кои ќе му овозможат на уметникот да преживува, тоа да. го имало и треба да го има, секако.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2006 во 14:03
Originally posted by joki joki напиша:

...дефинитивно не е исплатлива...уште не знајме да ги почитуваме уметниците и нивните дела во кои многу вложиле, а не добиле ништо за возврат...
 
da se nadovrzam...vo Makedonija poveke se ceni kvazi umetnosta i kvazi umetniite otkolku ona sto e navistina vredno.Jas na primer ne se sramam da kazam ako nesto ne razbiram-togas baram da mi se objasni,da sfatam,ama masa luge gledaat na primer odredena skulptura i se voodusevuvaat,komentiraat,a pojma nemaat kutrite ni sto e ni kako e,ama slusnale deka bila "dobra"pa glumat golemi poznavaci na umetnostase dodeka ne pocne uste od osnovno obrazovanie da se posvetuva poveke vnimanie na ona sto e vredno ,a toa e umetnost i kultura,nie ke imame prazni i plitki dusi i ke se trueme so kic i lazni vrednosti.......
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2006 во 16:16
Дајте некој уметник  овде ......


И уметноста кај нас си ги носи карактеристиките на целото општество....едноставно во ист кош се...........

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2006 во 01:58
Ај да кажам дека ја сум некаков уметник и потполно ја разбирам таа страна од уметноста кога нешто треба да се вреднува а не е воопшто вреднувано доволно или барем задоволувачки.Уметноста за мене е начин на живот а не профитабилна наука или култура али можда сум и грешка
Кон врв
FESTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FESTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2006 во 02:28
Се согласувам. Доколку уметникот ја гледа уметност од материјална страна тоа дело ќе биде заникаде.
Летањето е добра работа, ама не се знае каде ќе слеташ!?!
Кон врв
Kroki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kroki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2006 во 14:38
Originally posted by FESTER FESTER напиша:

Се согласувам. Доколку уметникот ја гледа уметност од материјална страна тоа дело ќе биде заникаде.
 
 
Zavisi.......... Ne mora da znachi........ Imash umetnici koi se pottiknati od materijalnite dobra, pa taka i se povekje uspevaat da izvadat neshto podobro na povrshina................ Se e relativno............
"Quod me nutrit, me destruit!" - Latin quote
Кон врв
FESTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FESTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2006 во 01:10
Originally posted by Kroki Kroki напиша:

Originally posted by FESTER FESTER напиша:

Се согласувам. Доколку уметникот ја гледа уметност од материјална страна тоа дело ќе биде заникаде.
 
 
Zavisi.......... Ne mora da znachi........ Imash umetnici koi se pottiknati od materijalnite dobra, pa taka i se povekje uspevaat da izvadat neshto podobro na povrshina................ Se e relativno............
Но сепак не би се согласил уметноста да се наплатува!!!
Летањето е добра работа, ама не се знае каде ќе слеташ!?!
Кон врв
m-free Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 243
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m-free Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2006 во 19:07
abe decki be....

umetnicite sami si ja devalvirale profesijata do nemaj kade...

koj poradi pari crtaat kolku da bide nacrtano i da go naplatat...

a drugite tolku si gi precenuvaat delata da nemozes da gi pipnes....

treba da se prevzeme nesto pravata umetnost da stane dostapna....u toj stil treba da se gradi idninata, podobra za site....

ili mozebi gresam ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.