IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Рецепти за торти и други благи работи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рецепти за торти и други благи работи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 56>
Автор
Порака
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:32
моето денешно мени
-похован ослич со пиво,
-компир салата,
-печени пиперки со масленце и лукче (неизбежноплазење)

десерт - кокосови коцки

ммммммммм................
а за да биде тоа стварно на моето мени,
јас сега стварно морам да се разделам од васголемо%20гушкање
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 11:34
ОК, но сепак ѕирнувај овде , додека трае похувањетоголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Valeta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valeta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 09:51
Интегрални колачиња

250 гр. бело брашно
250 гр. интегрално брашно
150 гр. шеќер
2 јајца
1 маргарин
100 гр. кокос
1 прашок за пецио
1 ванилица
Се меси цврсто тесто, се сука кора со дебелина од 1 цм. се сечат форми по желба. Се печат на 180- 200 степени околу пола час.


Изменето од Valeta - 30.Октомври.2008 во 15:16
Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо.
Кон врв
Valeta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valeta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 22:33

Sutlijas
•     1/2 l.mleka
•     secera po ukusu
•     2 vanil secera
•     200 gr.pirinca-belog
•     malo cimeta po zelji
•     cokolade za kuvanje
•     malo slatke pavlake
•     par omiljenih keksica
•     kokosa
•     Pirinac dobro operemo iz vise voda, jedino ce tako ostati beo i rastresit (za one koji ne dodaju cokoladu na kraju).
•     Kuvati ga u vodi 10 minuta, procediti i premestiti u vruce mleko u koje smo dadali secer i vanil secer. Kuvati na srednjoj temperaturi.
•     Mesati da ne zagori, dodavati mleka ukoliko je potrebno, sve dok se sutlijas potpuno ne skuva i pirinac ne bude mekan (ne raskuvan), mlekom regulisemo zeljenu gustocu sutlijasa.
•     Ubaciti otopljenu cokoladu, malo cimeta i dobro promesati da se sjedini.
•     Sutlijas servirati u dekorativnim casama ukrasen ruzicama od slatke pavlake i keksima koje smo umocili u cokoladu a zatim uvaljali u kokos.
•     Ako sutlijas pravimo za male princeze onda su raznobojni cvetici obavezni :)
Вистината е нашата најценета сопственост. Затоа ја употребуваме толку штедливо.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 14:08
Чоко - ролат со крем од костен

Потребни Состојки:

- 270 гр чоколадо за готвење
- 400 мл слатка павлака
- 4 лажици прав шекер
- 100 гр путер
- 6 жолчки
- 70 гр брашно
- 20 гр мелени излупени бадеми
- 7 белки
- 100 гр шекер
- 340 гр пире од костени
- 10 варени костени
- 1 лажица какао
- Гранчиња рибизни за декорација


Подготовка:

1. Искршете и стопете на тивок оган 200 гр. чоколадо со 200 мл. павлака и 3 лажици шеќер. Истурете го во чинија и оставете го во замрзнувач преку ноќ.

2. На пареа истопете го путерот со преостанатото чоколадо, па почекајте да се олади. Додајте ја една по една жолчката, потоа брашното, мелените бадеми и добро промешајте. Изматете снег од белките со шеќерот и додајте ги во смесата. Обложете правоаголен сад со хартија за печење и сипете го тестото со дебелина од 1 цм. Печете околу 15-20 минути на 180 степени. Извадете го од рерна, покријте со влажна крпа и свиткајте го во ролат.

3. Изматете ја преостанатата павлака, додајте го пирето од костени, какаото, преостанатиот прав шекер, исецканите костени и ставете во замрзнувач. Отворете го ролатот, намачкајте го со кремот и повторно завиткајте го. Промешајте го чоко-кремот кој го оставивте во замрзнувач и премачкајте го ролатот па украсете со рибизли.



Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 11:31
nie snosti pravevme ova голема%20насмевка (a jas ni edno ne probavплазење)
 
Cokoladni Kugli
 
1 jajce
150 g seker
120 g rendano cokolado
200 g meleni bademi
po zelba moze malce cimt
 
jajceto i sekerot dobro se mesaat, se dodava cokoladoto, bademite i cimtot i se mesa dobro...seto toa se ostava vo frizider za 1 saat da se oladi. Od smesata se formiraat topcinja vo golemina na orevi (ili po zelba) se "trkalaat" vo seker od prav i se stavaat na bleh (jas mu staviv hartija za pacenje, na plehot) i sega toa bi trebalo da se ostavi preku noc da se osusi edno 6-7 saati (posto nesstrplivi imam doma, gi staviv posle 3 saata da se pecat i mi se splesnaa, ne se topcinja nego se kolaci плазење)
se pecat vo stoplena rengla 2-3 min ( koga ke vidite deka pocnuvaat da se deformiraat izvadite gi ) na 250 C se ostavaat da se oladat
 
pa rijatnoголема%20насмевка
 
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 11:18
Заљубени банани

Нема полесно припремање од заљубените банани, десерт кој е наменет за секаква пригода.

потребно е:

2 банани
100 гр. шлаг
50 гр.чоколадо за готвење
малку рум

 

Припрема:
Бананите се сечат на должина и се попрскуваат со рум.Над нив се става изматен шлаг.И на крај се прелива со растопено чоколадо.Се украсуваат по желба.

 


Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 19:29
Rolat so kokos ( posen ) 

Potrebno za testoto:

400 gr meleni biskviti
200 grama sheker vo prav
50 rastopeno cokolado
vareno kafe so dve lazicki kafe bez seker

Potrebno za filot:

150 gr margarin ( puter )
100 gr kokos
150 gr sheker vo prav

Se stavaat biskvittite, sekerot vo prav vo pogolem sad i se mesaat. Se dodava rastopenoto cokolado i kafeto koe treba da bide ne mnogu toplo i se mesha za da smesata stane homogena no ne mnogu techno. Se stava na masa i se pravi vo oblik na pravoagolnik. Nastrana se mati so mikser margarinot, shekerot vo prav i kokosot. Se ``gmeci`` so raka i se lepi nad prethodnoto napraveno testo i se vitka vo oblik na rolat. Odozgora se stava kokos
Mojot najomilen desert sto znam da go pravam

Изменето од Lithium - 21.Ноември.2009 во 17:22
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 10:05

Чоколадна Торта


10 јајца
10 лажици шеќер
250 гр. ореви подпечени во рерна
2 штангли чоколада
2 лажици брашно

Фил:
200 гр. путер
4 јајца
2 штангли чоколада

Глазура:
100 гр. чоколада
2 лажици млеко
1 мало лажиче путер

Изматете ги жолчките со шеќерoт. Ставете ти оревите кои претхoдно сте ги пoдпекле вo рерна и сте ги сомеле, потоа ставете ја чоколадата растопена и 2 лажици брашно, и на крај снег од изматените белки. Ставете ја тортата во плех специјален за тоа или во тенџере од 3 кгр, кoј сте гo подмачкале со путер и поросиле со брашно. Ставете ја да се пече.
Фил: Изматете ги жoлчките со шеќерот, додајте растопена чоколада, и на крај белките. Сoединете ја оваа смеса со дoбро изматениoт путер. Тортата исечете ја на 3 дела и филувајте ја. Одозгора прелејте ја со глазура која се прави вака: Ставете во еден сад чоколада, млекото и путерот растопете ја на oган.


Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 10:09

Македонска Слатка Пита


1 кгр. брашно
100 гр. маст
1 литар млеко
б јајца
4 лажици шеќер

Замесете тесто од брашното со малку сол како за секоја пита. Измесете гo добро тестото и пoделете гo на осум еднакви кравајчиња. Секое кравајче расукајте го па намачкајте го сo растoпена врела маст освен едно кравајче кoе ќе дојде одозгора. Потоа сите кори сложете ги една преку друга а добиената дебела кора исукајте ја малку пoголема од големината на плехот за да може да се направи витка. Сега земете плех и ставете ја кората во плехот, а тестото што е повеќе од плехот свиткајте го и направете витка. Вака припремената кора попрскајте ја со маст и избодете ја со вилушка на неколку места и ставете ја во рерна да се пече малку. Филот за оваа пита припремете го вака: ставете на оган млекoто да се свари и кога малку ќе проврие тргнете гo oд оган и oставете го да се олади. Вo посебен сад измешајте ги јајцата сo шеќерoт, но не ги матете долго туку самo толку колку што е пoтребно да се разбијат белките. Овие разматени јајца сипајте ги во млекото, дoбро иэмешајте, па смесата сипете ја преку кората која не е дoпечена и вратете ја пoвторно вo рерна, печете ја со дoдека не се вцрви. Печената пита сечете ја на коцки и служете ја топла.



Млечник


600 гр. брашно
1 литар млеко
10 јајца
маст
сол

Замесете гo брашнотo со сoл и вoда како за секоја пита. Измесете го дoбро и oд тестотo откинете 3 кравајчиња големина како јајце. Исучете кори потенки и секoја кoра испечете ја oд двете страни на плoтна. Ставете ги во салвета. Остатoкoт oд тестото поделете го на два дела. Секој дел пoделете го на 5-6 кравајчиња, посукајте ги малку, секое кравајче намачкајте го сo маст и ставете ги едно преку другo и расукајте ги во кора вo големина на плех вo кој ќе се пече млечникoт. Ставете ја кората вo пoдмачкан плех, издробете ги печените кoри, залејте ги сo изматени јајца сo млеко и сoл пo желба а одoзгoра ставете ја другата кора со која сте постапиле исто како сo првата. Завиткајте ги краевите. Одозгoра ставете растопена маст и ставете ја во рерна да се пече.



Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2008 во 20:59
ajde decki edna recepta za OBLANDI ama bez oreci...me iznerviraa upm 400 den kg.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2008 во 23:30
Ај од мене 2-3 брзопотезни ситни колачи...ем не се печат(значи нема утка) ем содржат занемарливо количество ореви голема%20насмевка


ПОЛНЕТИ УРМИ

1 кутија урми

Се спрема фил од 100грама мелени ореви,100грама шеќер во прав,сок од пола лимон и 40-50мл рум.
Од урмите ги вадиме семките и се полнат со филот...
Се прелеваат со топена чоколада




ГРАНД ЛЕШНИЦИ 
(троа се поскупиголема%20насмевка)

Во тава се потпекуваат 200гр. лешници
200гр. чоколадо за готвење се топи на пареа со 1 лажица зејтин и 1 лажица нес кафе.
Во растопената смеса ги додаваме лешниците,промешуваме и со мало лажиче земаме по неколку лешници и ги ставаме во хартиени корпици


ЧОКОЛАДНИ КОРПИ

100 мл вода и 200гр шеќер се ставаат на рингла да се растопи шеќерот(притоа цело време мешајќи). Кога ќе се растопи шеќерот,тенџерето се трга од оган,а во топлиот шербет(значи топол,не густ) се додаваат 200гр. мелени бисквити и 200гр. мелени ореви.Мешаме да се соедини смесата па се додава 50мл. рум и пак промешуваме. Се остава да се излади
200 гр. чоколада за готвење се топи на пареа.

Од изладената смеса се прават бомбици

Во хартиени корпици,најпрво со мало лажиче ставаме од малку од растопеното чоколадо,па врз тоа ставаме бомбица ,па повторно од чоколадата.

Се декорира со по еден цел лешник...(а и не мора
намигнување)
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2009 во 10:27
Pita
 tri fila:
fil 1:
zgmecete edno pola kilogram sirenje (moze i urda) i izmeshajte so 3-4 jajca
fil dva: 2-3 golemi glavici kromid iseckani ko za podprshka... se podprzuvaat so malso ili puter (margarin) dodeka da zarumenat pa se dodava pola kilogarm meleno meso (moze i pomalku)
tret fil: Zelka od rasol...sitno iseckana se potprzuva na puter ili zejtin
Filovite se ostavaat da s eoladat. Vo casha za caj se stava 1svez  kvasec, se polni casata do pomalku od pola so mlaka voda i se mesha ko za puding...znaci da se razlozi kvasecot, se dodava  pola lazice brashno i pola lazice sheker i pak se mesha, pa ostava da stasa (da stane penesta smesa -kako i da se napolni cashata).
Vo vangla se siti 1 kg. brashno se odvojuva 1 casha za caj za zamesuvanje i trga nastrana. Vo vanglata se stava 1 malo lazice sol (moze i golemo-zavisi koj kolku soleno saka).  Se zamesuva testo -polu meko so kvasecot i mlaka voda. Za pocetniciteнамигнување zameseno testo znaci gotovo koga nema da lepi na racete, znaci dodavame brashno vo mesenjeto a ako e tvrdo dodavame po malku voda...голема%20насмевка
. Se ostava da stasa najmalku 1 cas.
 Se odvojuvaat topcinja vo golemina na tupanica i sekoe topce se  posipuva so brashno i pokriva so krpa dodeka mu dojde redot za sukanje. Ako ne znaete da sukate, stavete gi topcinjata vo tavce so zekjtin i zamastete go topceto od dvete strani pa ostavete go 15 min da stasa za polesno da go tegnete . Tegnatite ili sukanite kori se filuvaat po zelba i vitkaat rolat.  Jas obicno pravam edno tavce so meso, edno so zelka i edno so sirenjeголема%20насмевка.
 Vo podmackana tava moze da gi redite zasebno sekoja kora vitkana kako polzavce ili edna na sredina pa okolu nea krugovi od drugite kori. Se ostava da stasa pak, edno pola saat do 40 min, se secka sitni parcinja puter ili margarin i se stava da se pece vo zagreana rerna edno 40 min...da zarumeni.
 za poubav shmek...vo filgan meshate dve golemi lazici sol so voda i ubavo da se izmesha, pa so nea so lazice ja  prskate pecenata pita i soatavate da se obari edno 15 min. Se sluzi toplo. Ajde probajte , ako ne vi odi vikajte, tuka sum za pomosh.големо%20гушкање

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2009 во 08:52
Koj e raspolozen za iznenaduvanje na domashnite ...ajde vo pohod...
Kifli za pojadok...
1 kvasec se stava da stasa vo mlaka voda, se dodava pola malo lazice brashno, i pola malo lazice sheker.
Vo vangla se prosituva 1 kg, brashno i se dodava 1 lazice sol i 2-3 lazici sheker. Cim stasa kvasecot se zamesuva testo so sredna tvrdost i se ostava da stasa edno saat vreme ( da se duplira). Se rasukuva i se deli na parcinja-topcinja vo golemina na detska tupanica.  Sekoe topce se suka elipsovidna kora (kakva kje vi izleze takva-formata i ne e tolku vaznaнамигнување). Se macka so margarin i zasekuva 2 do 3 linii na gorniot del. Se redi cela krenvishla ili shunka so  kashkaval, ili sirenje izdrobeno so jajce...ili eurokrem...ili marmalad...pa duri moze i rendani jabolka, tikva...koj shto ima pri raka...
Se vitka rolatce...kako standardnite kifli i se redat vo prethodno podmackan pleh..... Se ostavaat da stasaat ... merna edinicaнамигнување...bucni so prsteto..ako propagja/ se pravi dupce...znaci e stasano. Se mackaat so zolcka od jajce...a i ne mora.. , se redat odozgora so parcinja margarin ili svinska mast kolicina kolku edno nokte na dve tri mesta na kiflata... i se pecat vo zagreana rerna duri da zarumenat. Se sluzat so mleko, jogurt... caj...koj shto miluva...големо%20гушкање

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 56>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.