IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - мрежа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

мрежа

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
јоцо Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај јоцо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: мрежа
    Испратена: 12.Јули.2006 во 08:43
ме интересира дали некој може да ми каже како да поврзам два компјутери во мрежа  притоа во едниот има вклучено интернет па така колку што се јас разбирам со лан кабел не е можно оти нема друг приклучок на компјутерот, знам дека може да се приклучат преку рутер или свич, постои ли начин преку тој комјутер што е поврзан на интернет да се земе  со врска интернет 
Кон врв
Makedon_Makedon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedon_Makedon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2006 во 12:25
     Секако дека може. Еве на кратко едно решение иако постојат повеќе. Откако ќе го конектираш едниот комјутер на интернет, десен клик на неговата ADSL Dial-Up конекција, Properties, Advanced и тука избираш Allow other network users to connect through this computer's internet connection. Така на втората мрежна карта ќе добиеш IP address 192.168.0.1 на другиот комјутер ќе треба да оставиш default "Obtain Ip address automatically. Толку. Ако не сака рестартирај и провери firewall или слично.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 08:35
Може и со еден кабел, само ќе треба да се преврти шемата на поврзување на поединечните кабли. Има шеми низ интернет, за распоредот на жиците, а треба да бидат обратно. Значи ако се 12345678 на едниот, на другиот треба да бидат 36145278. Отприлика така.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
ApolloCAG Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ApolloCAG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 23:08
Yep toa se vika crossover kabel...moze taka ama posle ke treba da koristis proxy server ako mislis da delis LAN internet
Sometimes, you can make no mistakes, do everything right, and still lose
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2006 во 09:51
да, прокси е неизбежно, еве едно лесно програмче за тоа.

http://www.safesite.com/product.php%5Bid%5D16072%5Bcid%5D161%5BSiteID%5Ddigibuy


Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.