IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЏИНОВИТЕ И МЕЛЕКИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЏИНОВИТЕ И МЕЛЕКИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Fise_Bilillah Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fise_Bilillah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 00:36
da prokomentiram eden k*ranski ajet kaj sto Allah veli vo k*ranot: I dzinovite i lugjeto gi sozdadov damo mene ibadet da mi pravat. (so ova sakam da kazam deka i dzinovite imaat nivni svet ima dzinovi muslimani ima dzovi i ne muslimani kako nie sto sme muslimani hristijani i red drugi veri. dzinovite ratuvaat isto kako nas ludjeto jadat pijat. spijat, se zenat se mazat,imaat deca isto kako covekot samo sto nie ne gi gledame, ke recitiram eden ajet kaj sto Allah veli vaka: FEBI EJJI'ALA I RABBIKUMATU KEDHDHIBAN. Koj blagodati gi negiratie na vashiot gospodar ooo dzinovi i lugje sure AR-RAHMAN (55 SURE). allah vo k*ranot veli dzehennemot ke se napolni so lugjei dzinovi i shejtanite. znaci nie dzinovite ne gi gledame na ovoj svet a se veli deka na ahiret na toj svet nije ke gi gledame kako sto tie ne gledaat nas a nie ne gi gledame na ahiret a tie nema da ne gledaat nas kako sto ne gledaat sega na dunjava zemjava inshallah sum jasna
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 00:58
Фисе, ти благодарам на одговорот.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Fise_Bilillah Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fise_Bilillah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 01:10
nema problem inshallah si me razbral pozdrav
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 01:36
Originally posted by Fise_Bilillah Fise_Bilillah напиша:

nema problem inshallah si me razbral pozdrav
 
Иншаллах се вели за идни работи (ако даде Бог), а не за минати. Подобро кажи: Елхамдуллилах си ме разбрал намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Fise_Bilillah Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fise_Bilillah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 01:51
inshallah ako dade gospod ke me razberesh moze i toa da se praktikuva a elhamdulillah - blagodarnosta mu pripaga na allah TOA SE KAZUVA KOGA NIE MUSLIMANITE KE SE NAJADEME NAPIJEME KOGA KE ZAVRSHIME NEKOJA DOMASHNA RABOTA
Кон врв
Fise_Bilillah Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fise_Bilillah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 01:51
JAS UBAVO REKOV DEKA INSHALLAH KE ME RAZBRESH ZNACI AKO SAKA ALLAH KE ME RAZBERESH STO TI PISAV
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 02:01
Не, ти не ми пиша: Иншаллах ќе ме разбереш, туку ми пиша: Иншаллах си ме разбрал (минато време).
 
Originally posted by Fise_Bilillah Fise_Bilillah напиша:

inshallah si me razbral
 
Ова во превод значи: Ако даде Бог си ме разбрал голема%20насмевка
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Fise_Bilillah Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fise_Bilillah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 02:06
pa inshallah koga bi go procital ova sigurno si me razbral ej evangelos dobro znam da si gi koristam fazite na Allah s.w.t
Кон врв
Fise_Bilillah Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fise_Bilillah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 02:07
pardon frazite
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 02:47
Фисе, не е случајно тоа што напиша "фазите на Аллах", затоа што Бог има еден вид трофазна природа. Како што трофазната струја има 3 фази, а сепак е една струја, така и Бог има три лица, а сепак е еден Бог намигнување
Верувај, не е случајно тоа што погоре го напиша. Бог ти зборува преку тоа!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 22:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

... no ne e jabolko i nikoj ne znae sto bilo toa, Toa e plodot koj daval soznanie za razlikata megju dobroto i zloto.



Се извинувам што се вмешувам вака ...

Јаболкото - низ римската историја и култура - е земено бидејќи во латинскиот јазик зборот јаболко (mālum ) и зборот зло (malum ), се многу слични зборови!

Но со прилично голема вероватност се знае - после јадењето од дрвото на сознанието - дека баш од неговите лисја, Адам и Ева, си ја покриле спознаената срамота! (Битие 3:7)






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2009 во 23:46
Originally posted by Fise_Bilillah Fise_Bilillah напиша:

vaka sega po k*ranot, ke ti kazam, adem a.s. bil vo dzennetot, koga allah go sozdal, adem a.s im naredil na melecite da mu se poklonat od pocit bidejki adem a,s, bil poslanik, prviot poslanik, i prviot covek, na oovj univerzium, im naredl na melekite da mu se poklonat od pocit da mu napravat sedzde no! ne i da go obozavaat nego,tuku od pocit e sega tuka imalo nesoglasnost megu adem i iblis shejtanot. Allah im naredil na melecite i melecite ne go odbile Allah da mu se poklonat na adem a,s, no iblis odbil i rekol: Koj e toj jas na nego da mu se poklonam, ...


Не да се поклонат сите на Адам, туку - *БОЖЈАТА Совршена Волја беше и е - да се поклонат сите битија на БОЖЈАТА Прасветла *МУДРОСТ и БОЖЈИОТ Прачист *ДУХ, Која/Кого БОГ му Го вдахна, му Ја вли на Адам и Која/Кој навистина беше во неговото срце, сè додека тој не згреши!

За несреќа Адам погреши, прекрши, се испрла и навистина го изгуби правото за да мораат сите да се поклонат пред него обожавајќи Го БОГА, за што шејтанот се радуваше (и радува)!

Но за наша среќа *БОГ баш Таа Прасвета *МУДРОСТ - наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творба - ја отелотвори во Исус, Тој Прачист *ДУХ Го изли врз и во Него, та сè што е на Небото и земјата (сè освен БОГ ) да Му се поклони и така да биде спасен!

Адам е стариот - земјен, грешен и испрлан - човек од стариот завет, додека Исус е Новиот - БОЖЈИ Духовен, Прачист, Безгрешен - човек од Вечно Новиот завет, на Кого сè (освен БОГ) ќе Му се поклони ако сака да влезе во рајот!

Кој ангел, мелек, човек ... или билокое друго битие ја пропушта таа БОЖЈА нова шанса, тој му се противи на БОГА, Кој лично е присутен во срцето на Исус Христос!

п.с. името шејтан т.е. сатан значи противник БОЖЈИ и затоа те молам, не и се противи на Совршената ВОЛЈА БОЖЈА!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 00:49
Originally posted by spiros spiros напиша:


Но со прилично голема вероватност се знае - после јадењето од дрвото на сознанието - дека баш од неговите лисја, Адам и Ева, си ја покриле спознаената срамота! (Битие 3:7)
 
Во Библијата, токму во посочениот стих (Битие 3:7), пишува дека Адам и Ева си сплетоа листови од смоква (а не од листовите на дрвото за познавање на доброто и злото) и дека од тие смоквини лисја си направија покривачи...
 
"Тогаш на двајцата им се отворија очите, и согледаа дека се голи. Сплетоа смоквини лисја и си направија прекривачи."
(Битие 3:7, Библијата)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Fise_Bilillah Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 10.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fise_Bilillah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 01:15
greshka ste melecite, mu e poklonija na adem,pred da greshi so polodot,shto go izel a so livcinja od drvo ne gi pokrile nivnite stramni mesta tuku,gospod im dal kako bariera edna i taka bile pokrieni a vrska nema deka toa bile listovi od smokva ili ne znam tamo sto po nashe a po vashe vie znaete naj dobro,samo toa ne e vistina kaj vas deka od smokva ili ne znam sto se pokrile,
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.