IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Ќе излезете ли да гласате на претстојните избори?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ќе излезете ли да гласате на претстојните избори?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 12>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 19:27
Originally posted by brza brza напиша:

-изненадувањеsamo, molim te ...mnogu da vnimavash  da ne mi se utopish!

...sigurno znaesh deka ne treba  vo voda da se vleguva voopshto,i  koga si pijan od vozbuda,a...kamoli pa na  tolkav pat,taka, da trgnesh togash!изненадување

...tukuu,...pa, neli be vi doletuvaat  na vas izbeganite  od doma,...specijalni ptichki koishto  vi ovozmozuvaat da si go iskoristie vasheto neotugjivo pravo,...da go  izdupite svojot narod (od vreme na vreme),

....i kade i da ste se...zapukale?збунетост

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 19:38
Јас сум стриктно против тоа дијаспората да гласа, или доколку тоа го стори и ако сака да си го оствари правото, да дојде во РМ со македонското државјанство и македонскиот пасош во рака нека си го оствари правото.
А за локалните избори па и да не коментираме воопшто....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 19:57
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Da. Za VMRO-DPNE. Kako po obicaj :)

Јас лично би сакал оваа постава да се смени и би гласал во таа насока, добро е тоа да се менуваат луѓето што ја водат државата, ама моментално не сум за тоа со оглед дека лицето Бранко Кокица и неговата банда е единствената алтернатива за нова власт.

Така да подобро да останат работите какви што се, него поново да се враќаме назад 20 год.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 21:10
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Јас сум стриктно против тоа дијаспората да гласа, или доколку тоа го стори и ако сака да си го оствари правото, да дојде во РМ со македонското државјанство и македонскиот пасош во рака нека си го оствари правото.
А за локалните избори па и да не коментираме воопшто....

и јас се залагам за истото, поголема глупост од тоа да гласаат луѓе кои не се постојани граѓани на дотичната држава, немам видено
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 21:20
Јас мислам дека треба да гласаат само оние државјани што престојувале барем 6 во последните 12 месеци во Македонија.
Треба да доживееш, па да знаеш што доживуваат другитенамигнување



Патем, ќе гласам ама не кажувам за когозадоволство


Изменето од Santijago - 14.Септември.2012 во 21:20
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 21:33
мојата баба е Словенка и повеќе од 40 години не е стапната во Словенија а сепак има право на глас. Мое мислење, не е демократски на некого да му се ускратува правото на глас
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 21:35
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Јас сум стриктно против тоа дијаспората да гласа, или доколку тоа го стори и ако сака да си го оствари правото, да дојде во РМ со македонското државјанство и македонскиот пасош во рака нека си го оствари правото.
А за локалните избори па и да не коментираме воопшто....

и јас се залагам за истото, поголема глупост од тоа да гласаат луѓе кои не се постојани граѓани на дотичната држава, немам видено
Не постојат постојани и непостојани граѓани. голема насмевка

Постојат само граѓани. среќа

Секој држајанин (граѓанин) на една држава е нејзин држaвјанин (граѓанин) с'е додека поради некоја причина не го изгуби државјанството. А секој државјанин има право да гласа и да биде гласан, без обзир каде се наоѓа. Местоположбата не е услов за губење државјанство. среќа Никој не може на граѓанинот да му го оѕеме тоа право кое е загарантирано со државноста на земјата чие граѓанство ужива.

Можеби ова тебе ти изгледа како најголема глупост на светот, нo светот прави токму така затоа што тоа е едно од основните права и должности на сите граѓани.

Ова oдамна сме го дискутирале во детали.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 21:35
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

мојата баба е Словенка и повеќе од 40 години не е стапната во Словенија а сепак има право на глас. Мое мислење, не е демократски на некого да му се ускратува правото на глас

А зошто да гласаат кога немаат врска која партија е подобра за земјата? Само од слушање ли?
Што знаат тие објасни ми?

Па еве и јас од слушање на ТВ мислев дека лошо живеат грциве, ама кога ми кажуваа на лице место не рекоа дека немаат за живот...


Тоа е повеќе има врска со моралот..


Изменето од Santijago - 14.Септември.2012 во 21:36
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 21:55
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

мојата баба е Словенка и повеќе од 40 години не е стапната во Словенија а сепак има право на глас. Мое мислење, не е демократски на некого да му се ускратува правото на глас

Точно така. да

Не се работи за субјективната проценка дали баба ти знае или не знае како е во Словенија. 

Се работи за нејзиното право како граѓанинзагарантирано од Уставот на државата, да гласа за оној ко смета дека ќе биде најпогоден во водењето на државата во следниот период.

Има многумина кои живеат во државата, а знаат помалу од оние кои се привремено надвор од неа, како што има многумина кои воопшто не се интересираат за гласање. Според тоа тврдењето дека само оној кој живее во државата има право да гласа, а другите немaат, не држи вода.

Човек не мора да биде кокошка за да знае како се несат јајца. Ако се интересира ќе знае и вака, а ако не се интересира може да спие со кокошките, може и да се претвори во кокошка, па и натаму да не знае.

На крајот од краиштата, гласаат граѓани кои се интересираат и кои се запознаени со состојбите во државата. Оние другите се интересираат за гласање како за ланскиот снег. А тоа значи, барем според моите согледувања,  дека на крајот с'е се сведува на неколку стотина гласови.

Ако некој се потресува за неколку стотина гласови рaспределени на неколку македонски партии, тогаш навистина треба да се замисли за кого гласа и колкави му се шансите за победа. тага

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 21:57
Во време на интернет, сателитски, телефони....верувај дека знаат што прават. Никој не е сигурен и ние тука што живееме што правиме и колку сме во право.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 22:10
Има тема  Изборно гласање од дијаспората


Би сакал некој во неа да ми објасни кога интернетот стана подобар извор за податоци за начинот и квалитетот на живот од личното искуство на оние кои мака мачат да сврзат први со први во месецот.
Би сакал да ми објасни како би го живеел тој комотен живот со 200 евра особено во Скопје (ај во другите градови и села некако полесно се издржува), би сакал да ми објасни како тој/таа може да придонесе за подобрување на политичката состојба на земјата со тоа што ќе се истрча да гласа? Да ми објасни зошто чувствува потреба да гласа, кога во потрага по подобар живот пред години му ја летнале од Македонија?  И да ми објасни што им фалеше додека не можеа да гласаат?




Изменето од Santijago - 14.Септември.2012 во 22:11
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 22:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


На крајот од краиштата, гласаат граѓани кои се интересираат и кои се запознаени со состојбите во државата. Оние другите се интересираат за гласање како за ланскиот снег. А тоа значи, барем според моите согледувања,  дека на крајот с'е се сведува на неколку стотина гласови.

Ако некој се потресува за неколку стотина гласови рaспределени на неколку македонски партии, тогаш навистина треба да се замисли за кого гласа и колкави му се шансите за победа. тага



Епа проблемот се сведува на тоа што во дијаспората со неколку стотини гласови се станува пратеник.
Исто така проблемот е тоа што тој пратеник од дијаспората го живее животот во дијаспората а носи одлуки за тие што живеат тука.. Тука пак се навраќаме на она старото.. Кога тие таму, ќе дојдат да живеат и работат тука и кога ќе го крпат месецот како што тие го крпат тука тогаш, ама апсолутно јас ќе им станам најдобар пријател па дури и ќе се понудам да ги однесам на гласање.. Сето останато е демагогија и ветер и магла...
Со прост пример само ќе ви објаснам..

Летово доаѓа едно пријателче кое се немавме видено па сигурно 10 години. Живее и работи во Канада веќе 10 години. Откако замина, камен фрли и не му ни текна да се врати. Е сеа морало да се врати имал некоја потреба околу наследство, ли имотно правни односи околу куќа беа, не навлегувам во тоа. И се среќаваме сосема случајно во суд, јас бев нешто приватно исто така... Се изгушкавме како стари другари, и се договоривме да се видиме дента .. Седнавме на пивце и праиме муабет... Вика како животот тука, му викам друже остај.. се више и више заглавувам.. Платата не стига да покрие се. Жена ми не работи, деца мали, само јас шибам ко луд дури и барам прекувремени да земам денар повеќе.. Ама не сум само јас му викам.. 60-70 % од колегите можда и више се така.. Ми вика, знам слушам, гледам и читам што се дешава тука.. Ми вика немој да мислиш дека и таму е лесно.. Му викам дефинитивно го знам тоа, ама барем имаш пристојна работа, жена ти работи, и двајцата имате пристоен живот па дури ви останува и да спечалите.. Е тоа да ми вика.. Туку не се секирај, овие од ВМРО ќе ја опраат работава, еве гледам зидаат праат ова она, доаѓаат таму редовно не посетуваат .. Почнав да се смеам, почнав малце по малце да му ја образложувам ситуацијата со цените, ово оно, кредити, задолженост на државата, позајмување пари.. Му викам ако мислиш дека те лажам отвори интернет на телефон и просурфај.. Типчево 100 пати опцу зашто гласал за нив, а јас му викам па зарем гласаше таму.. Ми вика Да, да и тоа сите сум ги запнал, роднини, пријатели се што познавам македонско таму... Вика па јас знам дека во Македонија е тешко, ама не и до толку тешко. После сите математики што ги направи вика, па ти како преживуваш.. Му викам уживај.. голтав пустински песок 1 година, ме бркаа кинески 107мм и камел пајаци, скорпии, 7.62мм зрна и се остало, ме дуваа многу пати апачи, цапав кал до колена ама ете заработив, за сега да трошам за да крпнам месец со месец... Вика друже бегај од државава фрлај камен и ич да не му се замараш.. пари дур имаш на сметка имаш можност, кога ќе ги снемаш, тешко ќе ти биде да се снајдеш надвор.. Му викам батали дај да продужиме за стари дани...
Е драги мои иселеници.. Секоја чест на тие што се информирате дневно за збиднувањата во Македонија. но проблемот е што темпото и животот во Македонија не го осеќате директно на сопствената кожа... Индиректно можеби да, но знаеш како иде она.. те тапшаат по рамо само колку да ти ја олеснат маката, ама рамото мене ми падна ептен надолу од тапшањето...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 23:19
Точно знаев каде ќе не однесе муабетов, не се согласувам со муабетот за задолженоста, ама го почитувам твоето мислење. Сакам да речеам во времето на ВМРО платите на јавната администрација се зголемени за 20%, да не зборам за наставнички што платата им е скоро двојно покачена, капацитетот на државата е толку. За приватните сопственици не ми се прича бидејќи не им чини никој што е на власт, немаат друг изговор за малите плати, а предузеќето реално добро работи.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 23:22
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Точно знаев каде ќе не однесе муабетов, не се согласувам со муабетот за задолженоста, ама го почитувам твоето мислење. Сакам да речеам во времето на ВМРО платите на јавната администрација се зголемени за 20%, да не зборам за наставнички што платата им е скоро двојно покачена, капацитетот на државата е толку. За приватните сопственици не ми се прича бидејќи не им чини никој што е на власт, немаат друг изговор за малите плати, а предузеќето реално добро работи.

1. Токму така, администрацијата нека се полни со пари, а тие што работат во приватни фирми нека се мислат дали и овој месец ќе земат 12.000 или сега ќе се задоволат со 10.000
Не може секој да работи во јавна администрација, барем се знае кој може а кој ненамигнување
2. Од каде тоа дека им е двојно покачена платата? А гледам нема доволно наставнички и тоа благодарение изгледа на покачените плати смеење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.