IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Tенис
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Tенис

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
Автор
Порака
tea4ever Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tea4ever Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 18:55
V A M O S    R A F A    V A M O S   
Кон врв
Zaspana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaspana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 16:49
Новак Ѓоковиќ е најдобар !!!!!!!!!!!!!!!Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,Ноле,

Изменето од Zaspana - 25.Мај.2008 во 16:49
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2008 во 16:29
Nadal ne go saka nikoj

Federer Shampion

Кон врв
bla bla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bla bla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 02:51
Tapa fraer. mislam... se istaknuva ponekogas ,ama ne e dovolno za prvo mesto. a go nema ni stilot.
I stalno e loso oblecen

Изменето од bla bla - 06.Јуни.2008 во 02:52
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 16:03
абе кој шо сакате кажувајте утре е старо-нов шампион на Ролан Гарос

Изменето од $BlackDevil$ - 07.Јуни.2008 во 16:03
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
tuturutka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Април.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1131
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tuturutka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 17:25
Браво за Надал . . .


Надал : Федерер     6:1 , 6:3 , 6:0 . . .


Го растури . .. .  .. .  .Заслужено го освои трофејот . . .намигнување
STRUGA
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9880
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 18:47
Igra maliot..upm...
Zal mi e za Federer,navivav za nego,
ama trofejot zasluzno si otide na vistinsko mestoИзменето од mamma - 08.Јуни.2008 во 18:47

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 21:57
Ajde Federer ke pocne use malce kompleksi da ima..kolku pati po red Nadal go pobeduva,Federer od nego ne moze da go osvoi turnirov car ejjj!!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 00:45

ТЕНИС - ИТФ ФЈУЧЕРС "МЕРЦЕДЕС ОПЕН"

Мартиноски, јунак на денот

Вчерашниот ден на ИТФ фјучерсот "Мерцедес опен" кој се одржува во Скопје за нашите тенисери и во сингл и во двојки беше одличен.

Имено, Илија Мартиноски е јунакот на денот во сингл. Нашиот Дејвис куп репрезентативец доста убедливо со 6/1 и 6/0 го доби 8. носител А. Мариќ од БиХ.

Одличен ден имаше и Д. Грабулоски кој со 2:0 (7/6 и 6/4), потешко од очекувањата, го совлада Е. Чала (Алж), како и двоецот Јотовски (Мкд)/ Зекиќ (Срб) кој поентираше против Лесиак/ Тупи (Аут) со 2:0 (6/3 и 6/4).

За жал таква среќа немаше Шендрит Деарина, на кој и жребот не му се погоди, загуби со 2:0 (6/0, 6/1) од Хенле (Гер).

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 12:59
Возот под Ла Манш клучен за Надал

Рафаел Надал вели дека морал да чека до патот со воз под Ла Манш од Париз до Лондон за конечно да го сфати својот успех со четвртата титула од Францускиот Опен. Шпанецот вели дека поради серијата интервјуа, допинг-тестови, прес-конференции, фото-сесии и вечера со шампањско не можел да сфати што направил се до патувањето со возот.

"Возот беше најдобар момент. Тешко е по толку важна победа, бидејќи мораш да одиш на три часа интервјуа, на вечера, се будиш утрото и веднаш одиш на фотографирање. Важно е да се игра добро на секоја подлога, а сега на трева е сосема поинаков свет. Имам четири гренд слема, но сакам уште. Можеби повеќе од еден на поинаква подлога", вели Шпанецот.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 18:07

ТЕНИС - САМО ЕДНА НЕДЕЛА ПО НЕГОВАТА ЧЕТВРТА ТИТУЛА ОД РОЛАН ГАРОС

Надал со прва титула на трева, Федерер рутински

Рафаел Надал покажа дека е вистинска опасност на тревната подлога со освојување на првиот трофеј од престижниот Квинс Клаб турнир во Лондон со 7:6/7:5 победа над Србинот Новак Ѓоковиќ. Во дуелот на двајцата освојувачи на гренд слем трофеи оваа година (Надал од Ролан Гарос, Ѓоковиќ од Австралискиот опен), имаше одличен тенис, а Надал по третпат го совлада Ѓоковиќ на последните три турнири, по победите во полуфиналето во Хамбург и во Париз.

Надал стана првиот Шпанец со титула на трева откако Андрес Химено победи во Истбурн во далечната 1972 година. Надал сега е полн со самодоверба пред Вимблдон, кој стартува следната недела, откако последните две години загуби во финалето од Рожер Федерер.

"Неверојатна недела за мене. Уште не ми се верува", вели Надал.

Ѓоковиќ вели дека е задоволен од својата игра, посебно бидејќи игра на трева само три години.

"Па, добро се обидов. Беше одличен меч, одлична атмосфера. Ова беше неверојатна недела", вели Ѓоковиќ.

ФЕДЕРЕР СЕ "ЗАГРЕА" СО ПЕТТА ТИТУЛА ВО ХАЛЕ

Светскиот рекет број 1, Рожер Федерер, пак, немаше проблеми за да стигне до својата петта титула од Хале Опен турнирот во Германија совладувајќи го домашниот фаворит Филип Колшрајбер со 6:3/6:4. Федерер, кој доживеа засрамувачки пораз од Надал во финалето на Францускиот опен, немаше проблеми против германскиот противник. Со овој триумф Швајцарецот има 59 победи по ред на трева пред Вимблдон, кој стартува на 23 јуни.

"Играв добар тенис цела недела. Не загубив сервис ниту еднаш, што не верувам дека сум го направил претходно на некој турнир. Тоа е многу посебно и значајно за мене", вели Федерер.

Швајцарецот традиционално го користи турнирот во Германија како подготовка за Вимблдон, но го пропушти минатата година по уште еден пораз на Ролан Гарос од Надал. Швајцарецот, кој не загуби ниту еден сет цела недела вели дека е подготвен за третиот гренд слем во 2008, каде што ќе се обиде да го подобри рекордот кој го дели со легендарниот Швеѓанец Бјорн Борг - пет титули по ред.

"Очигледно е добар знак да се победи тука на Вимблдон. Извинете, Хале - Вимблдон на Германија", додаде смеејќи се Федерер.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 18:07
ДАВИДЕНКО НАЈДОБАР НА ЗЕМЈАТА ВО ВАРШАВА

Првиот носител, Русинот Николај Давиденко, лесно стигна до титулата од Варшава Опен турнирот на земја, со 6:3/6:3 победа над актуелниот шампион, Шпанецот Топми Робредо. Светскиот број 4, кој победи на Полскиот Опен додека тој се оддржуваше во Сопот пред две години, го загуби својот сервис само еднаш против вториот носител, за трета титула оваа година. Русинот победи на Сони Ериксон Опен во Мајами, негов прв Мастерс триумф и на Хипо Груп Интернешнл во Пертшах, Австрија, а играше и во финалето на Есторил Опен, каде што мораше да се повлече поради повреда во дуелот со Федерер.

"Секој гем од овој меч беше тежок за мене. Во првиот сет направив брејк, но тој веднаш се врати. Морам да признаам дека имав малку среќа. Сите шпански тенисери како Надал и Робредо имаат слична игра, не толку брза со многу топспин, така што имам доволно време да се подготвам за нивните удари. Но, Робредо денеска беше потежок", вели 27-годишниот Русин.

Катерина Бондаренко до првата титула

Поранешната јуниорска шампионка од Вимблдон, Катерина Бондаренко стигна до својата прва ВТА титула по епската победа над белгиската тинејџерка Јанина Викмаер на ДФС Класик турнирот во Бирмингем. 21-годишната Украинка мораше да освои два тај-брејка за да победи со 7:6(9:7)/3:6/7:6(7:3) над Викмаер, која поголемиот дел од мечот имаше проблеми со движењето поради повреда на коленото.

Викмаер, која сега е најдобра белгиска тенисерка по пензионирањето на Жастин Анен, сепак, се бореше до крај во финалето кое траеше речиси три часа. Младата Белгијка, која ја нарекуваат "Белгиската Шарапова" на крајот направи серија од девет двојни севис грешки. Украинката Бондаренко, која ја совлада Ана Ивановиќ во финалето во јуниорки на Вимблдон во 2004, ја освои титулата во двојки на Австралискиот Опен заедно со својата постара и попозната сестра Алона, но пред овој турнир немаше поминато четвртфинале на еден ВТА турнир.

Во Барселона, пак, втората носителка, Русинката Марија Кириленко го освои Торнео Барселона трофејот со 6:0/6:2 победа над Шпанката Марија Хозе Мартинез Санчез. Ова е втора титула оваа година за Русинката по таа во Есторил во април. Кириленко доминираше од стартот за да го освои првиот сет за само 39 минути и сега ќе се искачи на 19. место на ВТА листата. Мартинез Санчез го играше своето прво ВТА финале.

Спадеа и Ашионе со вајлд-карти за Вимблдон

Американецот Винсент Спадеа и Французинот Тјери Ашионе ги добија последните две вајлд-карти за вимблдон. За 34-годишниот Спадеа (110) ова ќе биде 13. настап на Вимблдон, каде што најголем успех има во 2004 кога стигна до четвртото коло, додека Ашионе (119) ќе го има вториот настап, откако во 2004 загуби во првото коло. Кај дамите последната вајлд-карта ја доби Австралијката Саманта Стосур.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 18:40
Русевски и Магдинчев поразени во финалето во Софија

Македонскиот тениски двоец Предраг Русевски и Лазар Магдинчев не успеа да триумфира на челинџер-турнирот во Софија во игра на двојки. Популарните Пецко и Лаки загубија во финалето од бразилско-аргентинскиот двоец Франко Ферери и Мариано Пуерта со 6-1, 3-6, 3-10. Третиот сет во игра на двојки се игра како тајбрејк, на поени, и тоа по принципот „кој прв стигне до 10“.
Пласманот во финалето на турнирот во Софија, кој се играше на земјена подлога за награден фонд од 42.500 евра, на Русевски и на Магдинчев им донесе 38 рејтинг-поени и награда од 1.500 евра.
Русевски денеска го почнува настапот на челинџер-турнирот во Битом (Полска), кој исто така се игра на земја, но за помал награден фонд од тој во Софија (30.000 евра). Во 1. коло Пецко ќе ги одмери силите со Хрватот Антонио Веиќ.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 19:28

ТЕНИС - АТП РАНГ ЛИСТА

Прогрес само во двојки

На најновата АТП ранг-листа нашите тенисери, со исклучок на И. Мартиноски, кој слезе за 4 места (1050), само во двојки имаат забележителен прогрес.

Така, Предраг Русевски напредуваше за 32 места па сега се наоѓа на 248. позиција, Лазар Магдинчев има скок од 25 места и неделава ќе ја мине како 271. Напредок забележаа и Димитар Грабулоски (1453) за 37 скалила, како и Шендрит Деари за 15 места (1493).

Во сингл состојбата е нешто поинаква.

Имено, П. Русевски падна за 23 места со што се спушти на 387. позиција, а Лазар Магдинчев има негатива од 43 (870). Илија Мартиноски има напредок за 2 позиции (978), а, пак, Ш. Деари за +80 (1506).

НА ЧЕЛИНЏОТ ВО ПОЛСКА

Русевски против Веиќ

Македонскиот Дејвис куп репрезентативец Предраг Русевски денес стартува на челинџот во Полска, во Бутом (16 - 22 јуни), вреден 30000 евра, каде во првото коло во сингл игра против А. Веиќ од Хрватска.

ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ЈУНИОРСКИОТ ТУРНИР ВО АНГЛИЈА

Јотовски тренира во Лондон

До почетокот на ИТФ турнирот во Велика Британија, во Квинс за јуниори (1. категорија) остануваат уште неколку дена, денови во кои е предвидено одржување на квалификациските натпревари за влез на главниот турнир.

Токму од тие причини нашиот најмлад Дејвис куп репрезентативец Томислав Јотовски веќе неколку дена се наоѓа во Англија.

Според последните информации, Јотовски тренира по 4 часа дневно, и тоа на трева заедно со Аткинсон, а денеска ќе му се приклучи и Марко Ѓоковиќ, помлад брат на Новак Ѓоковиќ.

Тоа што Јотовски се наоѓа меѓу првите 100 на ИТФ ранг-листата за јуниори оправдано привлекува должно внимание. Веќе добил покана за двомесечен престој во Дубаи, за тренинг и натпревари.

ИТФ РАНГ ЛИСТА

Јуниорките напредуваат

Александра Јосифоска, Ира Лепчевска и Вања Андонова, единствените македонски јуниорки кои се наоѓаат на ИТФ ранг-листата забележаа прогрес во однос на мината недела.

Имено, А. Јосифоска скокна за + 10 позиции па сега се наоѓа на 220. место, И. Лепчевска за +5 места (1011), додека В. Андоновска за +1 (1493).

За разлика од нив јуниорите, сите четворица, забележаа пад. Така Јотовски се спути за -4 места (88), С. Мицов за -2 (767), Д. Деспотоски за -4 (1285), а пак, В. Јосифовски за -5 (1360).

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.