IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Наркоманите во Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Наркоманите во Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
StRaNeC Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StRaNeC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Наркоманите во Македонија
    Испратена: 01.Јуни.2006 во 23:13
ajde malku za mladite da pisuvame kakvi se tie i kolku se tie zastiteni za da ne dojdat do nekoj vid droga
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ
Кон врв
StRaNeC Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StRaNeC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2006 во 23:26
...Мајко моја зошто ми недостига храброст за живот, зошто ме мачи овој живот,зошто таа бесмисленост во мене,зошто ми недостига волја за живот,морав ли со хашишот,со тоа лажно проклетство,да се измамам се*еси да се измамам и да станам она што сум сега пред вас...ПЛАЧЕ... Докторе,не можам повеќе,верувајте ми,се чуствувам заморно,душевно сум многу потиштен,апатичен,незаинтересиран за се*е и за мојот живот,пренапнат сум,сакав да побегнам од овој живот и од овој свет што ме опкужува,зошто мислев дека постои нешто подобро од овој свет,мислев дека тоа го знам и само јас можам да го разберам бидејки сум го доживеал тоа, но видов дека многу ГРЕШЕВ...                                             ОВА СЕ ЗБОРОВИТЕ НА ЕДЕН МЛАД ПАЦИЕНТ, УЧЕНИКОТ В.,НАРКОМАН, СТАР 17 ГОД.
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 02:17
a da definiras so e narkoman spored tebe....
Кон врв
StRaNeC Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StRaNeC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 13:56
slengot na narkomanot                                                                           ------------------------------------------------------------------------------------------------        govorot na narkomanot ima specificen sleng i prestavuva nivno specificno prepoznavanje sto istovremeno znaci i  zastita,medzusebna konspirativnost, medzusebno cuvanje na intergritetot i komunikacija.                                                      Jazikon na slengot e dosta bogat so stranski izrazi koi cesto pati nemozat da se prevedet vo naseto govorno podracje ili pak toa se novi kovanici koi za neupateniot prestavuvaat problem sto tesko moze da se svati i razbere.                                                                                                    PR:koristev odlicen stereosistem  za da go dobijam flesot-se bockav vo dvete race odednas so dobar spric i golema doza za da predizvikam sostojba na faciniranje.                        Vakviot cuden govor za roditelite, za prijatelite ili za sredinata vo koja ziveat i bitisuvaat nivnite deca treba da prestavuva siguren znak za nivno vklucuvanje vo toj nepoznat svet i zadolzitelno razjasnuvanje na taa enigma narecena-DROGA                                                                                             
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 14:04
    KLIKNI ME!!!!!
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 14:07
Originally posted by StRaNeC StRaNeC напиша:

...Мајко моја зошто ми недостига храброст за живот, зошто ме мачи овој
живот,зошто таа бесмисленост во мене,зошто ми недостига волја за
живот,морав ли со хашишот,со тоа лажно проклетство,да се измамам се*еси
да се измамам и да станам она што сум сега пред вас...ПЛАЧЕ...
Докторе,не можам повеќе,верувајте ми,се чуствувам заморно,душевно сум
многу потиштен,апатичен,незаинтересиран за се*е и за мојот
живот,пренапнат сум,сакав да побегнам од овој живот и од овој свет што
ме опкужува,зошто мислев дека постои нешто подобро од овој свет,мислев
дека тоа го знам и само јас можам да го разберам бидејки сум го
доживеал тоа, но видов дека многу ГРЕШЕВ...     
              
              
        ОВА СЕ ЗБОРОВИТЕ НА ЕДЕН МЛАД
ПАЦИЕНТ, УЧЕНИКОТ В.,НАРКОМАН, СТАР 17 ГОД.


    Со дрога од животот не се бега нити од е*ената реалност.. Ако е за уживање обична трава не те става на зависност доколку имаш во тиквата што ја носиш...
Сето тоа го имам многу многу пати слушано, како нем зид слушајки им ги мизериите и плачките ..
Знаеш не можев да престанам, сакав повторно да го почувствувам тоа блажество, тоа меко прекрасно струење по телото.. Но, сега се ме боли во агонија сум.. ах како не се убив кога можев...
Во еден момент ги жалиш тешко ти е во друг ти се ствара револт за тоа дете сакајки да го наплескаш по газот.. инамика време не се прибираат родителите дома за на крај не не мојот син не е на шприц..
Дали и хашиш или кока тоа е тоа..
Кон врв
StRaNeC Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StRaNeC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 14:54
ali mama ti opet places.Znam da te tata opet bio,ja sam kriva jer to nisi znala...Jasam narkoman vec dixe vremena,idem na vecni put,idem u pakao droge.Mama molim te,o meni svima pricaj najbolje.bati daj gitara jer je voleo da svira na njoj,Marija daj moj dzemper jer ga mnogu volela, a Mikita daj moj dnevn ik da procita i vidi koliko sam ga volela. Dolazi povremeno na mom grobu, zapali edna cigareta,mozda imam nesto da ti kazem.  MAMA IDI SAD!   imam samo 16 godina,a osecam se kao isnemogli starac... Sada,zbogum mama, ostavi me da se vratim i utonem u veciti san.                                                                              MAMA ZBOGUM!!!!         ova e prostalno pismo na edno 16 godisno devojce ucenik-narkoman napisano samo pred nekolku saat pred da si go odzeme zivotot.                                
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 14:59
i sea...-..
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 16:40
ne ve razbiram...nemozam da ve pratam...dali saka tuka nekoj da kaze deka narkomanijata e dobra ili deka vakva tema netreba da ima ili pak  sto e ...nerazbiramConfused
Кон врв
StRaNeC Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StRaNeC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 18:47
temava moze da bide kako priracnik za drogata za toa kako mladite da se zastitat od nea i da naucat da prepoznavaat opasnos od droga ete toa e vo plan ama tesko odi
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 19:46
Originally posted by StRaNeC StRaNeC напиша:

temava moze da bide kako priracnik za drogata za toa kako mladite da se zastitat od nea i da naucat da prepoznavaat opasnos od droga ete toa e vo plan ama tesko odi
togas temava e super i treba da i dademe podrska........Big smile
Кон врв
StRaNeC Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StRaNeC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 20:27
FALA NA PODRSKATA AMA OD EDEN ILI DVAJCA DZABE E KO NA DRUGITE DA NE IM E VAZNO 
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 21:24
Pa narkomanijata ne e problem koj treba da se ignorira i stvarno ne mi e jasno zosto takov odnos???Ermm
Кон врв
StRaNeC Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај StRaNeC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2006 во 18:35
ajde malku da vidime kakvi se vasite mislenja za toa kako mladite se zastiteni za da ne dojdat do dopir so drogata
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,171 секунди.