IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Духовното пред материјалното  ДА или НЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Духовното пред материјалното ДА или НЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2006 во 15:10

    Во денешно време чоек и да сака да ги негува духовните вредности не можи оти самата средина која е ориентирана чисто кон материјалната страна не гледа ништо друго освен парите како основа на материјалниот свет. Шо да прајме, таков е светов и веков. јас лично се трудам да ги негувам духовните вредности аама, како шо сум притиснат од сите страни, не можам да го свртам грбот на материјалните. Еве на пример ми рекоја ако сакаш да одиш Скопје да студираш ќе мора и напоредно да работиш. А јас планирав толку убај работи за понатаму . Ама ете испаѓа дека духовното ќе мора малце да паузира. И ајде сега да прајме муабет!? Да му се смачи на чоек од се
и то...
Кон врв
Sekretarka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sekretarka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2006 во 12:40
Definitivno se soglasuvam so YODA. Samo ke ti dadam eden sovet nikogas da ne gubis nadez, zosto taa posledna umira.Thumbs Up
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2006 во 22:09
abe realno gledano site duhovnoto go stavaat pred materijalnoto, ali materijalnoto im e pred duhovnoto
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2006 во 02:01
То е вистина, ретки се тие шо си се држат до принципите, а уште поретки се тие шо знат кој му се принципите,еве јас на пример стално ми се менват
и то...
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2006 во 14:17
Spored mene najgolema greska e da se dvoi t.n. duhovno od materijalno, zatoa sto pred se covekot se sostoi i od dvete komponenti. Jas, edinstveno bi gi izdvoil dobroto od zloto, nazadnoto od naprednoto, dvizenjeto od unazaduvanjeto, pa duri i doblesta od grevot. Toa spored mene e vistinskata podelba. Ako malku poveke se zadlabocime ke vidime deka i materijata vo sebe sodrzi po malku duh, i taa e harmonicna, a ne staticna. Pozdrav.
Кон врв
dragan733 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dragan733 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2006 во 22:04
Originally posted by Vlade Vlade напиша:

Spored mene najgolema greska e da se dvoi t.n. duhovno od materijalno, zatoa sto pred se covekot se sostoi i od dvete komponenti. Jas, edinstveno bi gi izdvoil dobroto od zloto, nazadnoto od naprednoto, dvizenjeto od unazaduvanjeto, pa duri i doblesta od grevot. Toa spored mene e vistinskata podelba. Ako malku poveke se zadlabocime ke vidime deka i materijata vo sebe sodrzi po malku duh, i taa e harmonicna, a ne staticna. Pozdrav.
 
Ги цитираш Владе, основните принципи на дијалектичкиот материјализам и Марксизам.
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2006 во 09:04
Originally posted by dragan733 dragan733 напиша:

Originally posted by Vlade Vlade напиша:

Spored mene najgolema greska e da se dvoi t.n. duhovno od materijalno, zatoa sto pred se covekot se sostoi i od dvete komponenti. Jas, edinstveno bi gi izdvoil dobroto od zloto, nazadnoto od naprednoto, dvizenjeto od unazaduvanjeto, pa duri i doblesta od grevot. Toa spored mene e vistinskata podelba. Ako malku poveke se zadlabocime ke vidime deka i materijata vo sebe sodrzi po malku duh, i taa e harmonicna, a ne staticna. Pozdrav.
 
Ги цитираш Владе, основните принципи на дијалектичкиот материјализам и Марксизам.
 
Ne sum go cital Marks i negovata filozofija, moite licni principi se razlikuvaat od negovite. Mozebi navidum i da izgledaat slicni, no jas znaenjeto go crpam od ucenja koi vo osnova ne se demagogija. Pozdrav


Изменето од Vlade - 16.Јуни.2006 во 09:07
Кон врв
dragan733 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dragan733 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2006 во 20:26

Владе јас го прифаќам Марксистичкото учење како најисправно и не е демагогија. Сите мои размисли се базираат на Дијалектичкиот материјализам.

 
Поздрави
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2006 во 11:41
Човек кој нема духовни вредности и не знае да ги спознае е многу сиромашен.

Гледам дека овде повеќето се изјаснија дека не се материјалисти во смисол на материјално богатството. Во тој контекст и јас ќе кажам дека не сум роб на материјалните нешта, не умирам по тоа да имам бесна кола, колата ми е добра се додека ми служи.

Можеби јас малку поинаку го сфатив прашањето на Делфин , дека во недостиг на материјалното луѓето се вртат кон духовното со што се сложувам. Сите сме дошле некогаш во ситуација да правиме планови како ќе ги потрошиме парите добиени ид бинго, иако не сме купиле ливче.
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2006 во 11:54
Dragane, iskreno, jas ne go poznavam dovolno (recisi, voopsto) dijalektickiot materijalizam i marksizmot. Koga rekov deka e demagogija ne mislev na negovata teorija, koja verojatno e "ispravna" i "dobro zamislena" kako i mnogute drugi teorii vo ovoj svet. Mislev poveke na praksata, na negovite sprovedeni metodi. "Na sekoe slovo moze da mu se sprotistavi drugo slovo, no na svedostvoto so zivot, sto ke mu se sprotistavi' - rekol eden mudrec pred poveke stotici godini. Otprilika spored ova se rakovodam pri prifakanjeto ili odbivanjeto na nekoi ucenja i principi. Pozdrav
Кон врв
dragan733 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dragan733 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2006 во 21:56

Владе, па баш за тоа и збори Маркс во неговиот дијалектички материјализам, дека на секоја работа може да се најде неговата спротивност. Така спротивноста на материјалното е духовното. Спротивното на духовното е материјалното, за овој случај. :)

 

Поздрави

Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2006 во 10:09
Ne, jas ne zboruvav taka, naprotiv, rekov deka ne treba da se sprotistavuva duhovnoto od materijalnoto, jas otvoreno sum protiv vakvite podelbi. Rekov deka treba da se dvoi edinstveno dobroto od zloto itn. Ne mislam deka materijalnoto e zlo, a duhovnoto dobro. Vakvite mislenja se mrtvi uste pred iljadnici godini. Ako togas prestanale da go voodusevuvaat covekot, togas zosto vo ova vreme, bi imalo potreba od niv. Inaku, iskreno me interesira dijalektikata kako metod, nekoi velat deka denes celosno se napusta negovata primena. Pozdravi.
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 08:24
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Човек кој нема духовни вредности и не знае да ги спознае е многу сиромашен.

Гледам дека овде повеќето се изјаснија дека не се материјалисти во смисол на материјално богатството. Во тој контекст и јас ќе кажам дека не сум роб на материјалните нешта, не умирам по тоа да имам бесна кола, колата ми е добра се додека ми служи.

Можеби јас малку поинаку го сфатив прашањето на Делфин , дека во недостиг на материјалното луѓето се вртат кон духовното со што се сложувам. Сите сме дошле некогаш во ситуација да правиме планови како ќе ги потрошиме парите добиени ид бинго, иако не сме купиле ливче.
 
Не сакав да прејудицирам било каква насока на размислување :) сакав во уводот само да наметнам повеке можни агли на гледање ....идејата ми беше да ,,собереме,, повеке индивидуални гледања :) 
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 09:13
za ovaa tema ima edna interesna prikazna...

Si bil nekoj covek... i se sto ke posakal dobival...

Posakal kuka ... dobil zamok!
Posakal kola ... dobil limuzina!!
Posakal zena ... dobil dve!!!

I taka ... posakaj ... dobi!

I mu se zdosadilo.... i otisol kaj Gospod da bara da odi malku vo pekolot...
A Gospod mu rekol:
- a sto mislis, kade sega se naodjas???
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.