IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Foto-klub "Elema"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Foto-klub "Elema"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Rade Lukovic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rade Lukovic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 12:59
 Vratata e otvorena sekoj ponedelnik od 20.30 h pa poveli na druzenje.
 Klubot ne e organizacija so rabotno vreme.Druzenjeto ni e sekoj ponedelnik.Bas ovoj ponedelnik gi cekav DIME I KOKI ama izgleda ne mozea da ne najdat ili mozebi bile zafateni ne znam.
 
Pozdrav,
Кон врв
garfild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај garfild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 16:50
поздрав Раде, ќе ти текне на мене? доаѓав во елема пред 3-4 години, и помагав во фотомедија 2002. васко. се мислев да поминам многу пати ама се заборавам, изгубив навика .
инаку и јас ќе кажам дека елема е право место да се муабети за фотографија со добри фотографи. што е подобро секогаш уз пивце и мезе!!!  повеќето ченови се аматери ама тоа нека не ги залажува другите. скоро сите во елема се добри фотографи почнувајќи еве од Раде, кој е еден од најверните, да неречам најстарите членови во Елема :) колку што јас знам дури одев доби награда за колекција на фотомедија ли беше, не ми текнува ама на фотките се сеќавам, пред и после тоа сигурно имаш добиено уште некоја награда.

значи, само напред во елема. ја обеќавам дека пак ќе поминам, само да не заборавам :)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 17:13
Zdravo Rade,

Mnogu mi e milo sto slusam deka vasiot ( a nekogas i mojot) foto klub uspesno raboti. Sakav da te prasam, dali si ti toj Rade sto bese so Emilian na pocetokot na formiranjeto na klubot?

Zoran
www.abcweddingproduction.com
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 19:44
jas ne mozev da dojdam no valjda sledniot ponedelnik ke dojdam, se zavisi dali ke bidam sloboden
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 22:45
jas iskreno izumiv, a gledam ni na dimi ne mu teknalo LOL

Изменето од KoKi - 06.Јуни.2006 во 22:45
Кон врв
Rade Lukovic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rade Lukovic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 08:59
Zdravo Zoran,
 
Da jas sum toj Rade od toa vrema, i go vracam filmot denovive i nikako da se setam na tebe najvervotno sum blokiral, mana mi e sto ne pamtam iminja za razlika od likovi mozebi ce se setam.Od toa vreme osven Emilijan
ostanavme jas i Boro Rudic a neznam dali go zatekna Cvetan Gavrovski ili si clenuval koga bese i Vlado Damjanovski.Uspeavme jas i Boro donekade i Cvetan ovie 30 godini da go dovedeme do najvisoko nivo.Vo klubot ima dosta clenovi od site generacii taka da se druzime dosta dobro.I sakam da ti kazam deka blagodarenie na tebe se zakaciv na sajtov i pustiv fotografii od toa vreme mozebi i ce gi prepoznaes, a bas bi sakal da pustis i ti nekoja fotografija od toa vreme togas so sigurnost ce se setam.
 
Pozdrav, 
 
Кон врв
Rade Lukovic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rade Lukovic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 09:12
Zdravo Vasko,
 
Se izgubi covece, kako ne bi se setil na tebe i na svirkite koga se druzevme.Poveli znaes koja e kaznata za druzenje posle tolku vreme.
 
Pozdrav,
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 10:08
Originally posted by KoKi KoKi напиша:

jas iskreno izumiv, a gledam ni na dimi ne mu teknalo LOL
 
ne izumiv jas bre LOL
proba imav od 8 mesto od 6 Confused
ke te potsetam za vo ponedelnik
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 10:39
Originally posted by Rade Lukovic Rade Lukovic напиша:

Zdravo Mire,
Da ti kazam deka povece od godina go pratam sajtov a za tvoja informacija dvajca nasi clenovi ucestvuva na sajtot no se odkazaa a toa
se mnogu uspesni avtori koi imaat dobieno nagradi na medunarodni izlozbi.Jas isto taka sakav da pustam nesto no se otkazav.Zosto.Prvo
ocenuvanjeto na fotograiite gi ocenuva koj saka a vo posledno vreme gledam i fotografii koi ne se potpisani od avtori najverojatno od pricina
sto sakat da go opipaat pulsot na onie koi ocenuvaat.Vtoro vo ovoj izminat period se iznacitav sekakvi gluposti, vulgarnosti i elementarno
nepoznavanje na fotografijata sto mislam deka ne e vo red, no ima i
dobri komentari a ima i dobri avtori bidejci gi gledam site fotografii.Po moe
mislenje ocenuvanjeto i komentarot treba da mu se pomogne na avtort za da moze da napreduva, a ne da bide vo stilot kako go napravi toa  "TRIKO FOTOGRAFIKO". Moeto moto e "Jas tehnicki mozam da ti kazam da ti kazam kako da go napravis a idejata vo glava ne mozam da ti ja zemam".Fotografijata e mnogu fin medium za da se kaze nesto.Taka da pocituvajte ja kvalitetnata fotografija.
Pozdrav,       
 
Rade, milo mi e sto sajtov sepak privlekuva vnimanie. Ako ne se lazam eden od dvajcata clenovi koi gi spomna e i Nikola Hristovski, eden od fotografite cij trud mnogu go pocituvam i sekogas mi e milo da vidam negovi sliki.
 
Sto se odnesuva do konceptot, site moze da ocenuvaat (a i vulgarnostite i ponekogas krajnata simplifikacija na fotografijata kako umetnost) toa e normalno koga stanuva za koncept na internet sajt so takva namena.
Se trudime da gi drzime rabotite pod kontrola (adminot na sajtot, a Bobi i jas ovde), no ne se stignuva sekogas i sekade, taka da ponekogas ignoriranjeto na glupostite e edinstven lek ;)
 
Licno mislam deka bod sistemot sosema solidno funkcionira, no sto se odnesuva do komentarite sekoj komentira spored vremeto koe go ima na raspolaganje i voljata/znaenjeto. Bitno e deka se povece se iskazuva soodvetna pocit, vnimanie (taka da recam) na ubavite fotografii.
 
Poentata e sto najgolem del od nas se amateri na koi prisastvo na fotografi koi vece se dokazani vo zemjava ui posiroko im pretstavuva pottik i sansa da se usovrsuvaat. Znaes, inspirativno e da gledas fotografii od fotografi koi se navistina dobri, da ne se naluti nekoj, no bi gi spomnal (bidejci sme vece kaj foto-klubovite) Samir i Niki, na primer.
 
So tipot na fotografija, Niki mi e mnogu poblizok, no bez ogled, nemozam da ne go zabelezam kvalitetot vo delata na Samir. Zborov mi e, kako i da ni e sajtot, ubavinata ne ostanuva nezabelezana.
 
Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
garfild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај garfild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 10:44
Originally posted by Rade Lukovic Rade Lukovic напиша:

 
...znaes koja e kaznata za druzenje posle tolku vreme.
 
Pozdrav,


Гајба пиво ???
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 13:37
Rade, jas sum toj clen sto togas dobi nagrada od Francuskiot Centar za Informacii na konk*rsot za fotografija i sto otide vo Nica, Kan i Monte Karlo...ako go sretnes Emilijan prasaj go za ova i toj sigurno ke se seti bidejki ima i edna anegdota povrzano so toa.

Koga ke dojdam vo Skopje bas bi sakal da se sretneme i da se potsetime na starite denovi.
Кон врв
Rade Lukovic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rade Lukovic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 13:50
Zdravo Zorane,
 
So ova sto go kaza znam za kogo se raboti i ja znam anegdotata,
ne loso da ja kazes.
 
 
Pozdrav pa da se vidime vo Skopje.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 16:18
Rade, bas mislev da ja kazam oti e dosta poucna od poveke aspekti.

Bese toa vo vremeto koga jas gi ucev osnovnite raboti na fotografijata,a ti i Emilijan mi bevte prvite seriozni mentori. Sedevme vo malite prostorii na klubot, razgovaravme za tehnikata i estetikata na fotografiranjeto, pravenjeto crno/bela fotografija...jas prasuvav, vie sovetuvavte...ti vo toa vreme pusese dodeka gi razvivase slikite, a jas te gibav deka toa e tajnata sto si ja pozajmil od Ansel Adams...

Vo istiot period, bev frekventen posetitel na Amerikanskiot i Francuskiot Informativnen Centar. Na tie mesta mozev da najdam magazini za fotografija kako Popular Photography, Photo i t.n. Po izvesno vreme, vrabotenite tamu veke dobro me znaea, pa nekako postanavme i prijateli.

I da ne ja dolzam mnogu prikaznava, togas se pogodi Francuskiot Informativen Centar da objavi konk*rs za fotografija pod naslov "Toj i taa". Vraboteniot vo Centarot (za zal, mu go zaboraviv imeto), po mnogute muabeti do togas, veke mi stana prijatel i znaejki deka me interesira fotografija, pochna sekojdnevno da me giba koga ke donesam slika za konk*rsot. Ne pomagase moeto insistiranje deka jas sum samo pochetnik i deka nema sto da pokazam za natprevar. Toj mi reche deka ako jas ne donesam bilo kakva slika ima sansi Centarot da se obruka bidejki, kako sto odat rabotite, nema nitu eden uschesnik na konk*rsot. Ne bi trebalo kako prijatel da go ostavam na cedilo...Ajde, se najdov vo belja!

Na prvoto navrakanje vo klubot go sretnav Emilijan (tebe Rade te nemase vo toj moment) i mu rekov ako e zainteresiran da odnese nekoja fotografija vo Centarot. Negoviot odgovor bese negativen. Dali nemase vreme ili ne bese zainteresiran za nekakov neseriozen konk*rs, ne znam...Togas mu ja objasniv mojata situacija i mu rekov deka veke mi e nezgodno da se pojavam vo Centarot, oti covekot tamu sekoj pat mi zboruva za donesuvanje slika i veke rabotata postanuva nezgodna. Mu rekov, slushaj Emilijan, da ostanam so chovekot i ponatamu prijatel i vo isto vreme da mu pomognam vo pouspeshno zavrsuvanje na konk*rsot, ako se slozhuvash, daj edna tvoja fotografija, bilo koja sto ti mislis deka bi odgovarala, da mu ja odnesam i da se otkacham od seto ova.

Emilijan reche deka nema problem i mi ja dade poslednata slika na koja sto rabotese, so blagosllov deka mozebi ke pobedi.

E, koga dobar chovek od srce ke dade blagoslov, togas toj se faka.

Na konk*rsot dojdoa vkupno tri fotografii (izgleda deka ostanatite dve bea od nekoi drugi prijateli na Centarot) i onaa na Emilijan, kako najdobra, pobedi!

Ajde sega, uste pogolema belja! Od edna strana mi bese milo sto fotografijata na mojot prijatel pobedi, a od druga strana mi bese tolku neprijatno sto voopsto ne sakav da kreiram vakva situacija. Uste poveke sto togas mi bese receno deka nagradata e nedela dena prestoj na Azurniot breg na Francija. Jas vo zemja da propadnam! Se pozdraviv so lugjeto, im rekov deka za nagradata ke vidam...deka ke se javam za nekoj den...deka imam prvo nesto da sredam...sigurno sum izgledal mnogu neobichno oti licata na site tamu bea nekako zagrizheni.

Vednas mu se javiv na Emilijan i mu rekov sto se sluchi! Koga se vidovme vo klubot mu objasniv deka toa e negova nagrada, a ne moja, i deka treba dvajcata da otideme vo Centarot i da ja raschistime ovaa zbrka. Mu chestitav na nagradata i na skoreshnoto patuvanje vo Francija.

I togas, za prv pat vo mojot zivot, bev svedok kolku chovek moze da ima golemo srce, neogranichena doblest, dlaboko razbiranje i potpolna otsatnost na Ego. Emilijan mi objasni deka ja razbira neobichnata situacija, deka milo mu e sto negovata slika pobedila, deka bilo sudbina nestata tokmu vaka da se sluchat i deka toa sigurno ima nekakva cel shto vo momentot ne mozeme da ja razbereme. Ponatamu mi objasni deka toj veke bil na toj del od Francija i ne bi mu prichinilo nekakvo posebno zadovolstvo povtorno da odi tamu...a i nema vreme za toa bidejki ima nekoi drugi povazni planovi. Bi bilo mnogu podobro, mi rece toj, ako ti odis tamu oti ke vidis i ke nauchish raboti koi ne si gi znael, a sigurno ke te interesiraat. Stoev pred nego, slushajki go i uchejki raboti koi nikogas nemase da gi naucham vo nitu edno skolo.

Se obidov da m u go smenam mislenjeto, no ne uspeav. Negoviot prvicen stav ostana nepromenet i sekoja natamoshna diskusija ne fakase mesto.

Toa e anegdotata...toa e sluchkata sto nema nikogas da ja zaboravam...toa e edna od rabotite sto mi pomognaa denes da bidam podobar chovek.

I sekogas sakav da ja kazam nekomu (zatoa i ja spomnav na forumov) ...poradi poukite sto taa gi nosi, poradi goleminata na razbranjeto i chovechnosta na Emililijan, poradi moeto zbogatuvanje so nea...

Ti blagodaram Rade sto mi ovozmozi na pogoden nachin da ja prezentiram ovde.

Se najdobro do site vas.

Кон врв
Rade Lukovic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rade Lukovic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2006 во 08:46
Zdravo Zorane,
 
Mozam da kazam samo  BRAVO na doblesta i na iskrenista sto ja kaza ovaa angedota, a toa kazuva mnogu za tebe.Sekoja pocit.
 
Pozdrav
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.