IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - RSS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

RSS

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: RSS
    Испратена: 15.Мај.2006 во 15:51
Ај сега да ве видам, кој што знае за RSS feed-овите, а и како се местат?

Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
angelwings Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1927
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelwings Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2006 во 20:28

RSS- REALLY SIMPLE SYNDICATICATION   NEWS FEED rograma koja ovozmozuva web stranicite da gi zdruzat sodrzinite ili taka naesto ako na forumot ima rss vo sekoe vreme ke moze da vidimekoi se najnovite postovi .tolku razbrav ako?Изменето од angelwings - 15.Мај.2006 во 21:31
Кон врв
FESTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FESTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2006 во 01:54
Ја незнам ништо па дај појасни???
Летањето е добра работа, ама не се знае каде ќе слеташ!?!
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2006 во 01:51

What’s in a feed?

A feed contains a list of items or entries, each of which is identified by a link. Each item can have any amount of other metadata associated with it as well.

The most basic metadata for an entry includes a title for the link and a description of it; when syndicating news headlines, these fields might be used for the story title and the first paragraph or a summary, for example. For example, a simple entry might look like;

<item>
<title>Earth Invaded</title>
<link>http://news.example.com/2004/12/17/invasion</link>
<description>The earth was attacked by an invasion fleet
from halfway across the galaxy; luckily, a fatal
miscalculation of scale resulted in the entire armada
being eaten by a small dog.</description>
</item>

Additionally, the feed itself can have metadata associated with it, so that it can be given a title (e.g., “Bob’s news headlines”), description, and other fields like publisher and copyright terms.


Тоа е датотека, во xml-формат, која нон стоп се надополнува со нова содржина. Наменета за побрзо следење на повеќе содржини наеднаш, комбинирајќи разни RSS датотеки, на едно место.
Кој може да се пофали дека го следи форумов со помош на RSS?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
angelwings Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1927
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelwings Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2006 во 08:37
jas
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2006 во 09:59
само ти?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
angelwings Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1927
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelwings Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2006 во 10:07
pa ne znam za drugi
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2006 во 10:33
а да ги поттикнеме малку, а? што велиш крилца?
ти задоволна си од RSS-от? со што го читаш, со кој програм?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.