IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Чаеви
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чаеви

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 20:51
Originally posted by Македон Македон напиша:

Имам едно прашање во однос на зелениот чај.

Пијам зелен чај од оној во филтер кесички, а слушам дека го имало и рефус. Дали има некаква голема разлика меѓу оној во филтер кесичките и рефусот?

jas zaprimetiv golema razlika...toj vo kesicki ima se i sesto...grancinja,drugi delcinja( itoa od najeftiniot do najskapiot imav probano)..i ima daleku pogorcilav vkus nego ovoj drugiot. toj refusniot sto go vikas...jas si kupuvam susheni livcinja od zelen caj...malku e poskap megutoa imas za podolg period...i znaes deka pies cist caj...jas ne go zasladuvam so nisto, pa i taka vkusot mu e podobar...
 
sepak za vkusovi ne se rasprava...zatoa naglasiv deka jas zaprimetiv razlika.
среќа
 
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:28
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

jas zaprimetiv golema razlika...toj vo kesicki ima se i sesto...grancinja,drugi delcinja( itoa od najeftiniot do najskapiot imav probano)..i ima daleku pogorcilav vkus nego ovoj drugiot. toj refusniot sto go vikas...jas si kupuvam susheni livcinja od zelen caj...malku e poskap megutoa imas za podolg period...i znaes deka pies cist caj...jas ne go zasladuvam so nisto, pa i taka vkusot mu e podobar...[sepak za vkusovi ne se rasprava...zatoa naglasiv deka jas zaprimetiv razlika.
среќа

 


Благодарам на одговорот.
Најмногу ме интересираше токму тоа, за чистотата и присуството на другите нешта во ќесичката, иако секаде пишува дека е 100% зелен чај.

И јас го пијам незасладен.

Изменето од Македон - 22.Август.2010 во 00:29
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 01:35

среќаPameten izbor sto ne go zasladuvas...gi koristis maksimalno blagodetite od cajot...sekerite ne se dobredojdeni среќа

a vo vrska so kesinjata...pisuvaa 100 % da, kupuvav od najeften kineski do najskapite frank i ne znam kako se vikaa...nekolku pati otvorav vo kesickite i sto ke vidam...drvca, grancinja, delcinja....a ovoj so livcinjata...bidejki e susen koga ke se svari livcinjata se otvaraat i bukvalno gledas deka navistina e samo livceto...mnogu e bitno i pravilno da se sprema cajot. koga da se stavat livcinjata, kolku da stojat i koga da se procedat...seto treba da bide ok za navistina ja osetime korista od eden od najdobrite caevi i opsto najdelotvorni pijalaci za coveckiot organizam.
 
 
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 02:04
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

среќаPameten izbor sto ne go zasladuvas...gi koristis maksimalno blagodetite od cajot...sekerite ne se dobredojdeni среќа


a vo vrska so kesinjata...pisuvaa 100 % da, kupuvav od najeften kineski do najskapite frank i ne znam kako se vikaa...nekolku pati otvorav vo kesickite i sto ke vidam...drvca, grancinja, delcinja....a ovoj so livcinjata...bidejki e susen koga ke se svari livcinjata se otvaraat i bukvalno gledas deka navistina e samo livceto...mnogu e bitno i pravilno da se sprema cajot. koga da se stavat livcinjata, kolku da stojat i koga da se procedat...seto treba da bide ok za navistina ja osetime korista od eden od najdobrite caevi i opsto najdelotvorni pijalaci za coveckiot organizam.

 

 


Да, не случајно препорачуваат и чај од нане да се пие без ништо при болки во стомак.
А ги има ли во големите маркети тие ливчиња? Знам дека во Vitalia има зелен чај, ама и тој, барем колку што видов е како оној во филтер ќесичките.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 13:08
Многу болести можат да се излечат со помош на разни чаеви и тревки кои што можат да се најдат и берат на најразлични, особено планински места.. На пример јас нај многу сакам чај мајчина душица..многу добро ми делува на организамот.. Еве некои својства..

Majcina dusicka
(Thymus Serppulum)
Rasprostranetost:
Bilkata e mo{bne rasprostraneta na ridski i planinski mesta niz celata na{a zemja. Raste na pasi{ta na suvi i son~ani mesta.

Pova`ni dejstva:

Ekspektornatno, spazmoliti~no, antisepti~no, i anthelminti~no.

Upotreba: vospalenija na di{ni organi, bronhit, bronhopnevmonia, traheid, laringit, faringit i grip. Blagotvorno vlijae pri ostri bronhiti, bronhijalna astma i golema ka{lica. ^ajot dejstvuva blagoprijatno protiv crevni zaboluvawa, kolit, enterekolit, dijarea i dr. isto taka i protiv naduen stomak. protiv vospalenija, sinusit, tonzilit, laringit i faringit. Go podobruva apetitot i digestijata kako i rabotata na `ol~kata i crniot drob. Timolot vlijae protiv crevnite paraziti (detski glisti) i zatoa maj~inata du{i~ka vo narodnata medicina i vo fitoterapijata se upotrebuva kako anthelmiti~no sredstvo.

Se prepora~uva kako lek protiv zgolemen krven pritisok. Se koristat etrski masla kako dezinfekciono i konzervansi. Go otstranuva neprijatniot miris od ustata. Se prepora~uva i protiv nervozi neurostenii i sl.




Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:23
Брусница за здравје

Во последно време брусницата предизвика вистински бум, ја препорачуваат нутриционситите, алтернативната медицина и лекарите.

За некого можеби е премногу кисела бидејќи содржи многу витамин Ц, но нутриционситички гледано брусницата е вистинска ризница на заштитни состојки кои му помагаат на здравјето. Покрај класичните витамини, минерали и хранливи влакна, во брусницата се наоѓаат и бројни биофлавониди кои имаат силно антиоксидантно делување и го намалуваат ризикот од карцином,  посебно на дојката и дебелото црево.

10-02-09brusnica1.jpg

Антиоксидантите, освен тоа помагаат и во превенција од болестите на крвните садови. Истражувањето на американскиот Национален институт за здравје покажува дека три чаши сок од брусница дневно го зголемува нивото на антиоксиданси за повеќе од 120 проценти. На тој начин се крева нивото на добриот холестерол (HDL) во крвта и се смалува ризикот од срцеви заболувања за цели 40 проценти.

Киселината која се ноаѓа во брусницата е природен антибиотик, а и се препишуваат и антибактериски и антифугални својства. Антоцианинот и проантоцианинот од брусницата ги обновуваат клетките кои се одговорни за видот. Исто така, истражувањата покажуваат дека брусницата го спречува пропаѓањето на забите и настанувањето на кариес. Таа делува и на намалување на глукозата во крвта, што пак е корисно за дијабетичарите.

10-02-09brusnica3.jpg

Научниците открија зошто некои состојки од брусницата се толку многу силни против бактериите кои предизвикуваат бројни инфекции на уринарниот трак. Имено, флавоноидите од брусницата имаат посебно силно антибактериско дејство токму во овој дел од телото. Најчестата и најнезгодна бактерија за уринарниот трак е E. Coli која се лепи по должината на уринарниот трак. Но сокот од брусницата на некој посебен начин го спречува лепењето на опасните бактерии на клетките од уринарниот трак, па така урината многу лесно ги исфрла од телото. За да се спречи уринарна инфекција доволно е едена чаша сок или чај од брусница дневно. Истражувањата исто така покажаа дека брусницата ја уништува и Helicobacter pylori, која е одговорна за проблемите со варењето, а може да предизвика и чир на желудникот.

10-02-09brusnica4.jpg

Уште американските индијанци ја користеле брусницата како лек. Тие ја мешале брусницата со пченкарно брашно, а потоа смесата ја ставале на рани за да го спречат труењето на крвта. Исто така ја користеле брусницата и за подготовка на еден специјалитет наречен пимецан. Сушено и иситнето месо или риба ги мешале со маст и брусница и од смесата правеле погачи кои потоа ги сушеле на сонце. Во долгата зима, овие погачи им биле одличен извор на протеини и витамини.

Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:26
momentalno go pijam cajot od brusnica,dobar eда
Кон врв
brbrbr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brbrbr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2010 во 21:59
decki pozdrav do site
imam mnogu visok bilirubin.napraviv eho na crn drob,zolcka,pankreas se mi e vo red me interesira dokolku nekoj znae nekoj caj so koj mozam da go svedam bilirubinot vo normala neka mi pise licna poraka
blagodaram
Кон врв
JOCKER Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Special One

Регистриран: 15.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JOCKER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2011 во 20:48
ehoto nee dovolno za da se vidi dali e se vo red so crniot drob!Si pravel biopsija?Imas nekoja dijagnoza od specijalist?AST, ALT enzimite na crniot drob vo red ti se?Ako e se vo red togas visokit  bilirubin moze da se dolzi na sindromot "Mr.Gilbert".Za zal ako e "Mr.Gilbert"pricinata za visokit bilirubin togas cel zivot ke imas problem so nego.Ne veruvam deka ima nekoj takov caj sto bi mozel da ti go resi problemot,ima lekovi koi go drzat pod kontrola do nekoja granica ama nee dobro da se zemaat dolgo vreme.Taka da moj sovet e:Izbegnuvaj sto poveke fizicka rabota(ne se zamoruvaj),cuvaj se od infekcii zasto tie i te kako znaat da ja zgolemat vrednosta...POZZZ
WhO KnoWs?NoT Me!I'Ve NeVeR LosT CoNtRoL...
Кон врв
Nadia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 227
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nadia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 17:29
Зелен чај. Како еден од најпопуларните пијалоци во светот, здравствените погодности од зелениот чај се изучувани со векови. Тој е богат со флавоноиди – тип на антиоксиданс – кој го содржи во количина од 150-200 мг во само една чаша. Местото каде што зелениот чај се истакнува е во количината на епигалокатехин галат или EGCG, уште еден моќен антиоксиданс. Зелениот чај го содржи овој антиоксиданс, за разлика од црниот чај кој го губи во процесот на ферментација. А ако и тоа не е доволно тогаш да напоменеме дека содржи и L-танин – аминикиселина која помага во производството на соединенија од Т-клетките, кои се борат против бактериите.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2011 во 01:10
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Немојте да урлате по мене ама јас чаеви не пијам ни кога сум болна.Топла вода со некој бљак вкус.

Исто
Увин чај пијам кога морам изладен и како вода
така го пијам сега и зелениот чај по литар дневно
мора да е ладен
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 15:50
Борете се против инфекциите со чај од камилица

Најновата студија покажува дека чајот од камилица го јакне имунолошкиот систем, штити од инфекции и ги ублажува менструалните болки. Во студијата што ја спроведоа научниците од Кралскиот колеџ во Лондон учествувале 14 лица (7 мажи и 7 жени) кои во текот на две недели секој ден пиеле по пет чаши чај од камилица. Откриено е дека пиењето чај резултирало со зголемено ниво на хипурат во мочта, продукт за разградување на фенолот кој има зголемена антибактериска активност. Тоа може да биде објаснувањето поради што чајот од камилица го јакне имунолошкиот систем и се бори против инфекциите поврзани со појавата на настинки.

Кон врв
DANDO Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DANDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 09:54
Zdravo na site, Ve molam ako nekoj znae da mi kaze kade mozam da nabavam belo ivansko cveke latinsko ime Galium molligo se pie kako caj osobeno e dobar za tiroida. Potreben mi e hitno. Barav vo bilna apteka kaj nas nemale voopsto takov mi preporacaa da zemam od bilna apteka od Srbija ili od Bugarija. Pa dokolku znaete nekoj dobar bilkar od kaj nas pisetemi kontakt telefon ili kontakt telefon od Srbija, Bugarija ako imate ili mail kontakt seedno samo da go obezbedam cajot. Pozdrav
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 20:11

Црниот чај помага при слабеењето

Редовното консумирање на црн чај, без никакви додатоци, помага при слабеењето, открија британските експерти.

Црниот чај може да им помогне на жените да се ослободат од вишокот килограми. Но, тоа се однесува само за оние дами кои сакаат да го пијат пијалакот без никакви додатоци.

Чајот со млеко, шеќер или мед го зголемува ризикот од прекумерна телесна тежина.

Црниот чај содржи специфични супстанции кои го намалуваат холестеролот и способноста на дигестивниот систем да преземаат масти.

Адитивите ги неутрализираат позитивните својства на чајот, објаснуваат експертите.


сподели%20на%20Facebook




Изменето од Valerija - 10.Ноември.2011 во 16:10
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.